اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[گفتگو و تبادل نظر] همکاری علمی جهت ساخت ربات پرنده کوچک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : همکاری علمی جهت ساخت کواد کوپتر مینی

نوشته اصلی توسط eMicro
    سلام
    این یه فریم میکرو کواد روتوره

http://shop.aftabrayaneh.com/Flying_Robots/Aero_Frames/CJMCU328_Mini_QuadCopter.html

درباره کنترلرش اطلاعاتی پیدا نکردم فکر می کنم که AVR باشه مبتنی بر arduino
    این همون فریم هست که من بالا گذاشتمش-نمیدونم این کلا چی هست و چه قسمت از کواد رو تشکیل میده و چیکار میکنه

دیدگاه

اگر در این سایت عضو هستید فایل رو دانلود کنید بذارید اینجا همگی استفاده کنیم
      [...]
      جدیدترین ویرایش توسط فکر; ۱۶:۳۳ ۱۳۹۵/۰۳/۱۵. دلیل: تصحیح متن
      در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
      گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد مومنی تزنگی
        سلام
        دوستان من تصمیم دارم یک کواد کوپتر کوچک درست بکنم
        هدفم بلند کردن جسم از زمین یا فیلم برداری و... نیست
        تنها اینکه از روی زمین بلند بشه و حدود 20 الی 50 متر هم پرواز داشته باشه.
        با کمترین هزینه میخوام اینو درست بکنم که اندازه اش هم کوچیک باشه.
        حالا بنظر شما برای این کواد کوپترمینی این موتورها کدومش مناسب هست؟

موتور گیربکس 12 ولت 500 دور مینی ZGA12

موتور گیربکس 12 ولت 330 دور تایوانی

موتور گیربکس 6 ولت 660 دور مینی ZGA12

موتور گیربکس 6 ولت 800 دور مینی ZGA12

اگر دوستان موتوری میشناسند که بدرد همچین کاری میخوره معرفی کنند.
        (انشاالله درستش کردم اموزش کاملش میگذارم بصورت پی دی اف که همه استفاده کنند)
        از اینجا یکی بخر حالشو ببر
        http://www.irancenter.ir/index.php/product/view/47/216
        شاید خودم یکی خریدم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezabagheri
          از اینجا یکی بخر حالشو ببر
          http://www.irancenter.ir/index.php/product/view/47/216
          شاید خودم یکی خریدم!
          سلام
          دوست عزیز اینو خریدم خودم

دیدگاه

سلام
            دوست عزیز اینو خریدم خودم
            چجوریه؟ کیفیتش خوبه؟
            در کل باحاله؟ :biggrin:(البته من تفریحی می خوام بخرم )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fsk333kh
              من کواد کوپتر درست کردم اما اصلا مثه اینهایی که تو بازاره نیست راستش کنترلش خیلی مهارت میخواد البته برای تازه کار اما حالا خودم میتونم کنترلش کنم.
              من استفاده از ماژول رو زیاد نمیپسندم اگه بدونم چطوری کار میکنه و توان ساختشو داشته باشم میرم یه نمونه ازش میخرم منظورم اینه وقتی ندونم که یه ماژول تکنولوژی ساختش چیه صرفا بخاطر اینکه کارم راه بیفته صدسال از ماژول استفاده نمیکنم.چه برسه به آردوینو.به نظرم این جور هلو برو تو گلوها مانع از پیشرفت و خلاقیت در طراحی مدارات الکترونیکی میشه.
              البته نمیخوام چرخو از نو اختراع کنم.ولی خوب باید بدونم که چرخ چطور میچرخه یا نه.دست پیش گرفتم که پس نیفتم.
              ببخشید زیاد حرف نوشتم!
              سلام
              دقیقا بهت موافقم و بخاطر همین دنیال اینم که یه بخرم و ببینم قضیه چیه و اگر بشه خودم مهندسی معکوسش بزنم و درستش بکنم.واسه وارد کردن قطعاتش میشه گفت مشکلی ندارم دوستام زیاد اون طرف هستند.مشکل اینه که کسی نیست ادم رو درست راهنمایی کنه و نمیدونه باید چیکار کنه.کلا سر در گم میشه.
              واقعا یه جورایی خودم سر در گمم که از کجا شرو بکنم.
              نوشته اصلی توسط rezabagheri
              چجوریه؟ کیفیتش خوبه؟
              در کل باحاله؟ :biggrin:(البته من تفریحی می خوام بخرم )
              برای بازی بدک نیست-اخه خیلی ریزه نمیشه روش حساب کرد که بازش کنی و...اما اینم اگر ادم راهنمای درستی داشته باشه میشه.
              شرط میبندم شرکتی که اینو درست کرده سر و تهش به 120 هزار تومن براش نرسیده(به پول ما).
              کسی پایه باشه من حاضرم روی این کار بکنیم-واسه وارد کردن قطعات هم زیاد میشکلی نیست(هرچند فکر میکنم اکثرش توی ایران پیدا بشه)

دیدگاه

من زیاد از ماژول و اینجور چیزا سر در نمیارم اما اینو میگم شاید بدردتون بخوره منم همیشه این بحثو دنبال میکنم چون خیلی به کواد و ... علاقه مندم:
                ما نمیتونم 4 تا موتور پیدا کنیم که دقیقا عین هم باشن(مسئله ی تلرانس موتورا) واسه همین به یه ماژول ژیروسکوپ نیاز داریم که وقتی کواد با زمین در وضعیت تراز قرار نداره تشخیص بده و از طریق پروسسور بیام اینو به چهار موتور طوری اعمال کنیم که همیشه در وضعیت بالانس و تراز با زمین بمونه.
                یه باتری قدرتمند میخایم تا بتونه جریان کافی رو به موتور ها برسونه و از طرفی هم وزنش نسبت به انرژی ذخیرش کم باشه مثل لیتیم پلیمر.
                یه فریم هم میخایم که سبک و مقاوم باشه مثل فریم های فیبر کربن.
                یه ماژول جی پی اس هم برای تعیین موقعیت تو مسافتای دور از دید لازمه.
                یه دروبین با فرستنده ی تصویر و گیرنده نیازه.
                یه گیمبال هم برای دوربین نیازه.
                درکل به یه برنامه نویس ، مکانیک ، الکترونیک ، قطعات لازم و اسپانسر نیازه(چه ساده! )
                بهتره با یه نفر که قبلا کوار ساخته و شکست خورده صحبت کنید تا مشکلات رو براتون کاملا شرح بده.
                نرم افزار و برنامتون باید اونقدر قوی باشه که تو بد ترین شرایط هم بتونه کواد رو کنترل کنه ، مثلا وقتی که یکی از ملخ ها بشکنه یا موتور بسوزه.
                به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
                الکترونیک قدرت
                الکترونیک آنالوگ
                طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
                ---------------------BMCELEC@-------------------
                ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
                ---------------www.bmc-elec.com--------------
                ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fsk333kh
                  مهندسی معکوس نمیخواد.من که تا حالا نخریدم ولی فیلمهای زیادی از پروازش دیدم.راستش نمیدونم که چطوری کار میکنه و قطعات و مداراتش چیه.
                  من فقط با توجه به اینکه اگه چهارتا موتور داشته باشیم که به صورت هماهنگ با هم کار کنند و پروانه های آیرودینامیکی خوبی بهشون وصل باشه میتونن تا یه وضنیو بالا بکشن.
                  تنها چیزی که من آماده خریدم فقط ماژول های RF برای هدایت از راه دور موتورها و یک بدنه که موتور ها و بردی که خودم طراحی کردم بهش وصله چون بدنه باید کاملا بالانس باشه و من با امکانات کمی که دارم نمیتونستم یه بدنه باانس بسازم.
                  بچگیهام یه هلی کوپتر داشتم که با یه سیم پلاستیکی به سقف اتاق میچسبوندم و هلی کوپتره دوره خودش میچرخید اونموقع حدود 18 سال پیش اسمی از کواد نبود و یه جور دیگم داشتم که کنترلی بود و تا 4-5 متری میتونست پرواز کنه ولی خوب داداشم شکستش.
                  بگذریم.
                  شما باید یه بوردی طراحی کنی که بتونه چهارتا موتور براشلس رو تغذیه کنه.یه بردهم تهیه کنی ک بتونه کیت تغذیه موتورها از راه دور کنترل کنه.
                  اما میگم واقعا بلند کردنش از زمین آدمو کلافه میکنه بسیار وقتگیره و ممکنه از هر ده بار تلاشت 6-7 بار شکست بخوری.ولی بلند میشه.
                  بعد از اینکه تونستی از زمین بلندش کنی تازه دردسرای کنترلش شروع میشه یعنی اینکه بتونی توی هوا نگهش داری.اما ناممکن نیست.
                  راستش چیزیه که خودم درست کردم و هنوز جا داره برای بهتر کردنش.ولی تا حالا بیشتر از 1 متر نتونستم از زمین بلندش کنم و بیش از 3 دقیقه نتونستم تو هوا در حال پرواز نگهش دارم.
                  من یه ربات مسیریاب ساخته بوم و اینطوری کار میکرد که برای گردش به چپ موتور چپش خاموش میشد و برای گردش به راست موتور راستش.
                  حالا از همین قاعده برای چپ و راست رفتن و عقب و جلو رفتم با یه سری محاسبات طاقت فرسا و البته آزمون خطاهای بسیار تونستم یه مکانیزم نسبتا خوبی براش تعریف کنم.
                  من کلا با تست زیاد مشکلی ندارم
                  نظرت در مورد این چیه؟
                  میخوام برد آماده بخرم بعدا بیام کلا بازش بکنم PCB رو بزنم.بعدا قطعات حالا یا از داخل یا از خارج کشور بگیرم بزنم ببینم جواب میده یا نه؟
                  این برد هم من دیدم:
                  http://wle.ir/3973/آموزش-ساختن-کوادکوپتر-برد-اصلی.html
                  نظرت در مورد این چیه؟حالا نظرت در مورد این برد چیه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hoseyni imeni
                    من زیاد از ماژول و اینجور چیزا سر در نمیارم اما اینو میگم شاید بدردتون بخوره منم همیشه این بحثو دنبال میکنم چون خیلی به کواد و ... علاقه مندم:
                    ما نمیتونم 4 تا موتور پیدا کنیم که دقیقا عین هم باشن(مسئله ی تلرانس موتورا) واسه همین به یه ماژول ژیروسکوپ نیاز داریم که وقتی کواد با زمین در وضعیت تراز قرار نداره تشخیص بده و از طریق پروسسور بیام اینو به چهار موتور طوری اعمال کنیم که همیشه در وضعیت بالانس و تراز با زمین بمونه.
                    یه باتری قدرتمند میخایم تا بتونه جریان کافی رو به موتور ها برسونه و از طرفی هم وزنش نسبت به انرژی ذخیرش کم باشه مثل لیتیم پلیمر.
                    درکل به یه برنامه نویس ، مکانیک ، الکترونیک ، قطعات لازم و اسپانسر نیازه(چه ساده! )
                    بهتره با یه نفر که قبلا کوار ساخته و شکست خورده صحبت کنید تا مشکلات رو براتون کاملا شرح بده.
                    نرم افزار و برنامتون باید اونقدر قوی باشه که تو بد ترین شرایط هم بتونه کواد رو کنترل کنه ، مثلا وقتی که یکی از ملخ ها بشکنه یا موتور بسوزه.
                    من اولویت اولم اینه که فقط از روی زمین بلند بشه
                    بعدا بیام روی دوربین و... کار بکنم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fsk333kh
                      من کواد کوپتر درست کردم اما اصلا مثه اینهایی که تو بازاره نیست راستش کنترلش خیلی مهارت میخواد البته برای تازه کار اما حالا خودم میتونم کنترلش کنم.
                      من استفاده از ماژول رو زیاد نمیپسندم اگه بدونم چطوری کار میکنه و توان ساختشو داشته باشم میرم یه نمونه ازش میخرم منظورم اینه وقتی ندونم که یه ماژول تکنولوژی ساختش چیه صرفا بخاطر اینکه کارم راه بیفته صدسال از ماژول استفاده نمیکنم.چه برسه به آردوینو.به نظرم این جور هلو برو تو گلوها مانع از پیشرفت و خلاقیت در طراحی مدارات الکترونیکی میشه.
                      البته نمیخوام چرخو از نو اختراع کنم.ولی خوب باید بدونم که چرخ چطور میچرخه یا نه.دست پیش گرفتم که پس نیفتم.
                      ببخشید زیاد حرف نوشتم!
                      از افکارتون خوشم میاد!!!
                      منم دوست ندارم یه سری برد رو کور کورانه به هم وصل کنم و هیچی ازش ندونم(همیشه دنبال نحوه کارکرد و تحلیل مدارات بودم)
                      نوشته اصلی توسط hoseyni imeni
                      اوهههههههههه داداش مگه می خوایم ربات نظامی بسازیم!!!!!
                      من کلا با تست زیاد مشکلی ندارم
                      نظرت در مورد این چیه؟
                      میخوام برد آماده بخرم بعدا بیام کلا بازش بکنم PCB رو بزنم.بعدا قطعات حالا یا از داخل یا از خارج کشور بگیرم بزنم ببینم جواب میده یا نه؟
                      این برد هم من دیدم:
                      http://wle.ir/3973/آموزش-ساختن-کوادکوپتر-برد-اصلی.html
                      نظرت در مورد این چیه؟حالا نظرت در مورد این برد چیه؟
                      بنظر مقاله خوبیه
                      ولی شما اگه مخایید برد کنترلی رو بسازید اینجا هم هست(تازه به سوالاتون هم جواب میدن)(قسمت kkmulticopter):
                      http://www.rahauav.com/academy/kkmulticopter
                      یه سری فیلم های مونتاژ و تنظیمات کواد کوپتر تو یوتیوپ هست شاید کمکی بکنه

دیدگاه

دوستان برد کنترل کارش چیه؟
                        اگر برد کنترل باشه ایا نیاز به دسته کنترل هست؟
                        اگر اره دسته کنترل 4 کاناله که میخریم برد گیرنده اش باید به چی وصل بشه؟
                        کلا منظورم این برده هست که(این برد کنترل هست پس گیرنده دسته کنترل به چی وصل میشه؟)

دیدگاه

سلام خدمت دوستان بزرگوار
                          بنده هم در ساخت کوادروتور تجربیاتی داشتم که خدمتتون عرض میکنم.
                          بیشتر روی مباحث تئوری کار کردم. برد کنترلی رو طراحی و چاپ کردم.
                          چندتا مبحث هست. ساخت کوادروتور در سایز کوچک مستلزم این هست که مدل پروانه ها خطی گرفته نشه. چون در اثر چرخش روی هم تاثیر میذارند و تراست پیش بینی شده که به صورت خطی در نظر گرفته میشه رو نمیده. برد کنترلی ساختش راحت نیست و نیازمند یک الگوریتم کنترلی غیر خطی دقیق هست که بتونه در برابر نامعینی ها هم مقاوم باشه. بنابراین اول باید کنترل کننده در محیط شبیه سازی تست بشه و انواع مانورها دیده بشه.
                          چرا با وجود برد کنترلی رادیو کنترل هم لازمه؟در جواب این سوال باید بگم بیشتر روشهای کنترلی دو چیز رو حتما لازم داره. یکی خروجی سیستم که در مورد کوادروتور این خروجی همان وضعیت کوادروتوره که از سنسورها به دست میاد، و دوم ورودی مطلوب هست که این ورودی مطلوب توسط رادیو کنترل تولید میشه. بنابراین روی برد کنترلی جایی برای اتصال دریافت کننده رادیوکنترل درنظر گرفته میشه و سیگنال مطلوب از این طریق به برد اعمال میشه و کنترل کننده با مقایسه سیگنال مطلوب و وضعیت سیستم، با کاهش خطا وضعیت کوادروتور را بر سیگنال مطلوب منطبق میسازد.
                          بردی که بنده طراحی کردم تصویرش به شکل زیر هست:

دیدگاه

پاسخ : [گفتگو و تبادل نظر] همکاری علمی جهت ساخت ربات پرنده کوچک

چرا مطالب این تایپیک ادامه پیدا نکرده ؟؟
                            یعنی همه دوستان موفق به ساختش شدن و رفتن پی کارشون !؟!؟!
                            یا این که موفق نشدن و خسته شدن گذاشتنش کنار ؟!؟!
                            من تازه میخوام شروع کنم به ساختنش کسی هست مرا یاری کند ؟
                            براي يک ::
                            بار ايستادن:::
                            صد بار زمين خوردم::::
                            زمين خوردن مهم نيست:::::
                            دوباره برخاستن مهم است ::::::

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X