اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[آموزش - گفتگو و تبادل نظر] ساخت ربات پرنده

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت کواد (از صفر تا صد)

سلام

آقای avr68 منتظر ادامه توضیحاتتان هستیم
    http://vz.iminent.com/vz/39a77668-19...h-fishing.giff

دیدگاه

تو یه کلیپ دیدم 4 تا موتور و ملخ و باتری با آردینو و یه برد دیگه یه چیزی درست کرده بود که رو هر چی نصب میکرد( کیبرد ، طوقه ی دوچرخه و ...) راحت مییشد کواد کنترلی .
      چرا ما همچین چیزی نسازیم تا اینقدر وقت و هزینه صرف بدنه نکنیم؟!
      خیلیا که میخان یه کواد بسازن اما زیاد رو مدت زمان پروازش حساس نیست میتونن از این راه استفاده کنن.
      بقیه که میخان کوادشون حرفه ای باشه پول بیشتر بابتش ... بدن.
      به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
      الکترونیک قدرت
      الکترونیک آنالوگ
      طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
      ---------------------BMCELEC@-------------------
      ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
      ---------------www.bmc-elec.com--------------
      ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

سلام

والا من به آرداینو پروژه WiiMultiCopter رو بستم ، با یک بدنه ای که ثابت بود ، کلی مقادیر PID رو تنظیم میکردم و میرفتم پرواز
        دفعه بعدی که میخاستم پرواز کنم اگر یکم باطری رو جابجا میکردم یه یه تغییر کوچولو توی موتور ها و ... داده میشد باید از اول مقادیر PID رو تنظیم میکردم وگرنه کلا قاطی میکرد !!!

دیدگاه

نمیشه کاری کرد که سیستم خودش خودش رو تصحیح کنه؟
          یعنی اولین بار که بره برواژ کنه قاطی پاتیه دومین بار اشکالاتش رو میفهمه و برطرف میکنه و برای بار چندم کاملا کالیبره میشه...
          الکترونیک قدرت
          الکترونیک آنالوگ

دیدگاه

سلام
            نظرتون در مورد فریم های آماده چیه؟

دیدگاه

سلام

فریم های آماده به نظر من بهتر از اینه که خودتون بسازید
              ولی اگر برای کاربرد های خاص میخاید ، خودتون بسازید ، اگر هم کواد معمولی هست که حتما آماده بخرید
              بدنه و سبکی آن و استیبل بودنش و طراز بودنش خیلی توی پرواز کواد تاثیر داره ، پس بهتره که بخرید ولی قبلش سوال کنید که آیا نوع موتورتون به فریم میخوره یا نه

دیدگاه

وقتتون رو با این مسائل هدر میدید که چی بشه آخه.
                کواد بسازید که چی مثلا؟
                اکثر دوستانی هم که ساختن در اصل مونتاژ کردن ساختن یعنی create اگه این کلمه در این جمله بکار ببرید how to create a blank بجای blank میتونید هرچی خواستید بزارید بعد گوگل کنید ببینید آیا چیزی دستگیرتون میشه.من جوابو میدونم هیچی.
                همه سایتها مواردی از این دست رو فقط build یا make رو براتون آموزش دادن که میشه همون سرهم کردن خودمون.نه خلق اون وسیله به نحوی که ما بتونیم بگیم این وسیله را من ساختم.
                بهتره دوستان اصلاح کنن که من ین وسیله را بازسازی یا کپی و یا مونتاژ کردم نه اینکه ساختم.
                از این گذشته بجز دانشگاه آزاد قزوین که واقعا حرفی برای گفتن داره و یکی دوتا دانشگاه دیگه اونم نه بطور کامل نمیتونن ادعای ساخت چیزی رو داشته باشند.تکنولوژی ساخت کواد یک تکنولوژی بسیار پیشرفته و پیچیده است و هرکی از راه برسه نمیتونه ادعای دانش اون رو بکنه.
                شما و من وقتی میتونیم بگیم این وسیله رو ساختیم که دانش اون برای خودمون باشه یعنی نشته باشیم و از دانشی که داریم خودمون بدنه را طراحی کنیم بورد کنترل رو طراحی کنیم و ... .ولی از همه اینها مهمتر اینه که ایده مال خودمون باشه.
                در کل کواد یا هروسیله پرنده رباتیک دیگه در دنیا برای پرواز محدودیت داره همین اخیرا یک پیتزا فروشی در لندن برای استفاده از کواد برای ارسال سفارشاتش جریمه و اینکار ممنوع شد.در ایران به فرض اینکه هر کدوم یک کواد داشته باشند هم باز امکان استفاده از اون نیست مگر توی محلتون برای بازی کردن مثه بچه ها بجای بادبادک های قدیم.
                این نظر منه شاید درست نباشه اما اشتباه هم نیست.خود دانید.برید وقت و هزینتون رو بزارید برای حل مشکلاتی که در زمینه اتوماسیون و مکانیزاسیون و مسائلی از این دست که کشور بسیار به اون محتاجه و البته در آمد هم براتون داره صرف کنید نه اینکه از بابایی پول بگیرید که بادبادک بسازید عزیزان مملکت به کواد نیاز نداره به دانش فنی و مهندسی برای حل مشکلاتش در صنعت برق نفت کشاورزی و غیره داره.فکرتون رو و دانشتون رو جوونیتون و انرژی تون رو نه برای ساخت مواردی به نظر من کم ارزش مثه اسباب بازی هدر ندید شما که ماشالله سواد دارید و فنی هستید برید ببینید کجای کار توی کدوم بخش صنعتی و خدماتی و تولیدی میلنگه فکر چاره ای براش باشید هر چندتا که با هم سازگارید یک تیم تحقیقاتی و عملیاتی تشکیل بده تا مشکلاتی که روزمره و جلوی چشممونه و نمیبینیم حل کنیم.
                موفق باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fsk333kh
                  این نظر منه شاید درست نباشه اما اشتباه هم نیست.خود دانید.برید وقت و هزینتون رو بزارید برای حل مشکلاتی که در زمینه اتوماسیون و مکانیزاسیون و مسائلی از این دست که کشور بسیار به اون محتاجه و البته در آمد هم براتون داره صرف کنید نه اینکه از بابایی پول بگیرید که بادبادک بسازید عزیزان مملکت به کواد نیاز نداره به دانش فنی و مهندسی برای حل مشکلاتش در صنعت برق نفت کشاورزی و غیره داره.فکرتون رو و دانشتون رو جوونیتون و انرژی تون رو نه برای ساخت مواردی به نظر من کم ارزش مثه اسباب بازی هدر ندید شما که ماشالله سواد دارید و فنی هستید برید ببینید کجای کار توی کدوم بخش صنعتی و خدماتی و تولیدی میلنگه فکر چاره ای براش باشید هر چندتا که با هم سازگارید یک تیم تحقیقاتی و عملیاتی تشکیل بده تا مشکلاتی که روزمره و جلوی چشممونه و نمیبینیم حل کنیم.
                  موفق باشید.
                  همین چیزای کوچکه که باعث میشه تجربیات ما بالا بره و از اونا به طرزی برای کارای بزرگی مثل همونی که شما گفتی استفاده کنیم.
                  برای کسی مثل من که کواد بار علمی و تجربه ی زیادی داره برم سراغ کواد و کل کل کردن با اون بهتره تا اینکه بخام برم اتوماسیون و... که نمیدونم چیه.
                  حرف شما کاملا درسته من هم منکرش نیستم اما همین کشورای پیشرفته بچه ابتدایی هاشون دارن ربات میسازن بعد که بزرگ شدن میرن تو کار رباتهای صنعتی و... .
                  الکترونیک قدرت
                  الکترونیک آنالوگ

دیدگاه

یک إ¾إ¾پایان نامه از لینک زیر قابل دریافت هست که فکر می کنم مفید باشه
                    http://www.eng.yale.edu/pep5/P_Pounds_Thesis_2008.pdf

این لینک هم هست
                    http://www.mikrokopter.de/ucwiki/en/MK-QuadroXL
                    object tracking: http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=88447.msg547644#msg547644

any help or opinion on robot mapping will be welcome

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hoseyni imeni
                      همین چیزای کوچکه که باعث میشه تجربیات ما بالا بره و از اونا به طرزی برای کارای بزرگی مثل همونی که شما گفتی استفاده کنیم.
                      برای کسی مثل من که کواد بار علمی و تجربه ی زیادی داره برم سراغ کواد و کل کل کردن با اون بهتره تا اینکه بخام برم اتوماسیون و... که نمیدونم چیه.
                      حرف شما کاملا درسته من هم منکرش نیستم اما همین کشورای پیشرفته بچه ابتدایی هاشون دارن ربات میسازن بعد که بزرگ شدن میرن تو کار رباتهای صنعتی و... .
                      عزیز دل مگه من گفتم ربات یا کواد که اونم یه رباته یا هرچی که دوستداری نسازی بساز اما بساز نه اینکه مونتاژ کنی مونتاژ با ساخت جان دلم بسیار متفاوته شما رو نمیدونم ولی دوستانی هستند که عدشون هم کم نیست مثلا به قولی میخوان منبع تغذیه بسازند دقت کن به واژه ساختن میرن توی اینترنت سرچ میکنن نقشه یا شماتیک منبع تغذیه مثلا 0 تا 30 بعد نقشه رو دانلود میکنند میبرن با خودشون به یه لوازم الکترونیکی میگن آقا این قطعات و میخوام بعد قطعات و میخره میبره خونه و به هر زوری که هست ونتاژ میکنه بعد کلی ذوق میکنه میگه من یه منبع تغذیه 0 تا 30 ساختم یه عکس میگیره ازش پلود میکنه تو eca.
                      ما یه استادی داشتیم که میگفت این ویژگی ما جهان سومی هاست.حواسمون باشه که راه رو اشتباه نریم.
                      یه دوستی من داشتم ربات تعقیب خط ساخت.مراحل کارشو براتون میگم تا فرق بین ساخت و مونتاژ بهتر جا بیفته.
                      1-رفت تحقیق کرد که مکانیزم چیه یعنی اساس کار ربات چطوره.فهمید که بر اساس بازتاب اشعه مادون قرمز که رنگ سیاه و سفید کدوم بیشتر و کدوم کمتر این اشعه رو برمیگردونه.
                      2-دیگه کاری به کسی نداشت.یه روز نشست و فکر کرد دید که باید از سنسورهایی استفاده کنه که اولا اشعه بتابانند ثانیا بازتاب اشعه را دریافت کنند.سرچ کرد سنسور گیرنده و فرستنده مادون قرمز tcrt5000 رو پیدا کرد.
                      3-خوب رباتش باید حرکت کنه پس به موتور و چرخ نیاز داشت رفت به لوازم الکترونیکی.یه جفت موتور خواست که فروشنده گیربکس سرخود رو معرفی کرد که چرخم روش سوار بود.
                      4-موتورها 6 ولت بودن و dc رفت سراغ منبع تغذیه دنبال باتری سبک و مناسب و قابل شارژ.
                      5-بگذریم از قصه درایور و تغذیه مدار و یه راست بریم سراغ برنامه نویسی.
                      6-رسید به برنامه نویسی هرچند که من گفتم که بدون میکرو هم میشه این ربات رو بسازی آخه خودم تجربه ساختشو داشتم اما گفت که نه میخوام برای یادگیری میکرو از ساخت یه ربات شروع کنم راستش منم مانع نشدم.
                      7-برنامه نویسی میکرو رو از راهنمای همون بسکام یادگرفت.با دستور set و reset آشنا شد و فهمید که برای ادامه حرکت ربات باید اینها رو توی do loop قرار بده خلاصه رباتشو ساخت هرچند بارها و بارها با مشکل مواجه شد اما بالاخره تونست و ربات تعغیب خط رو ساخت و توی خونه خودشون این فناوری رو بومی کرد.
                      موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fsk333kh
                        عزیز دل مگه من گفتم ربات یا کواد که اونم یه رباته یا هرچی که دوستداری نسازی بساز اما بساز نه اینکه مونتاژ کنی مونتاژ با ساخت جان دلم بسیار متفاوته شما رو نمیدونم ولی دوستانی هستند که عدشون هم کم نیست مثلا به قولی میخوان منبع تغذیه بسازند دقت کن به واژه ساختن میرن توی اینترنت سرچ میکنن نقشه یا شماتیک منبع تغذیه مثلا 0 تا 30 بعد نقشه رو دانلود میکنند میبرن با خودشون به یه لوازم الکترونیکی میگن آقا این قطعات و میخوام بعد قطعات و میخره میبره خونه و به هر زوری که هست ونتاژ میکنه بعد کلی ذوق میکنه میگه من یه منبع تغذیه 0 تا 30 ساختم یه عکس میگیره ازش پلود میکنه تو eca.
                        ما یه استادی داشتیم که میگفت این ویژگی ما جهان سومی هاست.حواسمون باشه که راه رو اشتباه نریم.
                        یه دوستی من داشتم ربات تعقیب خط ساخت.مراحل کارشو براتون میگم تا فرق بین ساخت و مونتاژ بهتر جا بیفته.
                        1-رفت تحقیق کرد که مکانیزم چیه یعنی اساس کار ربات چطوره.فهمید که بر اساس بازتاب اشعه مادون قرمز که رنگ سیاه و سفید کدوم بیشتر و کدوم کمتر این اشعه رو برمیگردونه.
                        2-دیگه کاری به کسی نداشت.یه روز نشست و فکر کرد دید که باید از سنسورهایی استفاده کنه که اولا اشعه بتابانند ثانیا بازتاب اشعه را دریافت کنند.سرچ کرد سنسور گیرنده و فرستنده مادون قرمز tcrt5000 رو پیدا کرد.
                        3-خوب رباتش باید حرکت کنه پس به موتور و چرخ نیاز داشت رفت به لوازم الکترونیکی.یه جفت موتور خواست که فروشنده گیربکس سرخود رو معرفی کرد که چرخم روش سوار بود.
                        4-موتورها 6 ولت بودن و dc رفت سراغ منبع تغذیه دنبال باتری سبک و مناسب و قابل شارژ.
                        5-بگذریم از قصه درایور و تغذیه مدار و یه راست بریم سراغ برنامه نویسی.
                        6-رسید به برنامه نویسی هرچند که من گفتم که بدون میکرو هم میشه این ربات رو بسازی آخه خودم تجربه ساختشو داشتم اما گفت که نه میخوام برای یادگیری میکرو از ساخت یه ربات شروع کنم راستش منم مانع نشدم.
                        7-برنامه نویسی میکرو رو از راهنمای همون بسکام یادگرفت.با دستور set و reset آشنا شد و فهمید که برای ادامه حرکت ربات باید اینها رو توی do loop قرار بده خلاصه رباتشو ساخت هرچند بارها و بارها با مشکل مواجه شد اما بالاخره تونست و ربات تعغیب خط رو ساخت و توی خونه خودشون این فناوری رو بومی کرد.
                        موفق باشید
                        خب...
                        کواد با مسیریاب فرق داره... بگذریم...
                        در کل من میگم گاماس گاماس نه اینکه یکدفعه بیام سر چیزی که خیلیا نمیتونن بسازن(کوادو میگم)
                        اول بیام مونتاژ کنم...بعد بفهمم کار هر کدوم چیه و درکل چه باید کرد و ... بعد بیام یکی خودم بسازم ..بعدش بیام اشکالات طرح قبل رو برطرف کنم و ...
                        من خودم الکترونیک رو از مونتاژ یه برد ساده فرستنده اف ام تک ترانزیستوری از شرکت مهران کیت شروع کردم... بعدش رفتم چشمک زن و آزیر و رادیو ... بعدش رفتم سراغ خوندن شماتیک و ... بعد رفتم سراغ سر کله زدن با قطعات الکترونیکی و ... اما حالا در حدی هستم که بتونم یه منبع تغذیه ی 0-30 ولت یا یه پری تک ترانزیستوری رو کاملا خودم طراحی کنم .
                        حرف شما کاملا درسته اما اول نرمش بعد ورزش
                        الکترونیک قدرت
                        الکترونیک آنالوگ

دیدگاه

سلام به دوستان

برای ورود به مسابقات حتما باید شکل پرنده بصورت کواد باشه. مثلا میشه 6 موتوره یا 8 موتوره وارد مسابقات کرد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط live_1389
                            سلام به دوستان

برای ورود به مسابقات حتما باید شکل پرنده بصورت کواد باشه. مثلا میشه 6 موتوره یا 8 موتوره وارد مسابقات کرد؟
                            هر مسابقه ای قوانین خواص خودش رو داره،ولی فک نکنم مشکلی باشه :biggrin:
                            من خدا را دارم ، کوله بارم بر دوش ، سفری میباید ، سفری تا ته تنهایی محض ، هرکجا لرزیدی ، از سفر ترسیدی ، فقط آهسته بگو : من خدا را دارم.

پاسخ به سوالات درس مدارات منطقی
                            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=96902.0

دیدگاه

سلام دوستان
                              ما یه کواد ساختیم با برد کنترلی kk2.1.5 تنظیماتش رو هم صحیح انجام دادیم، لکن:
                              این کواد ما وقتی که بلندش میکنیم از زمین( عمو باید بالا بیاید) ، اینور و اونور میره :biggrin: به نظرتون مشکلش چیه؟؟
                              تو چندین ویدیو که از این برد دیدم، طرف همینکه بلندش میکنه با جابجایی بسیار کمی، سر جاش می ایسته!!! اما پرنده ما راه میره(به خاطر این نیست که به رسیور تغذیه نزدیم؟؟)
                              یا اینکه اصلا این طبیعیه؟؟؟
                              تغذیه رسیور رو باید وصل کنیم؟؟؟(آخه روش batt زده، ولی بدون اعمال تغذیه هم کار میکنه.منظورم اینه که سیم سه رشته بهش وصل باشه)
                              این دکمه self-level کارش چیه؟؟؟ :redface:
                              ممنون میشم راهنماییم کنید :nerd:
                              در اسرع وقت فیلمشو هم میگذارم :agree:

من خدا را دارم ، کوله بارم بر دوش ، سفری میباید ، سفری تا ته تنهایی محض ، هرکجا لرزیدی ، از سفر ترسیدی ، فقط آهسته بگو : من خدا را دارم.

پاسخ به سوالات درس مدارات منطقی
                              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=96902.0

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ernic
                                سلام دوستان
                                ما یه کواد ساختیم با برد کنترلی kk2.1.5 تنظیماتش رو هم صحیح انجام دادیم، لکن:
                                این کواد ما وقتی که بلندش میکنیم از زمین( عمو باید بالا بیاید) ، اینور و اونور میره :biggrin: به نظرتون مشکلش چیه؟؟
                                تو چندین ویدیو که از این برد دیدم، طرف همینکه بلندش میکنه با جابجایی بسیار کمی، سر جاش می ایسته!!! اما پرنده ما راه میره(به خاطر این نیست که به رسیور تغذیه نزدیم؟؟)
                                یا اینکه اصلا این طبیعیه؟؟؟
                                تغذیه رسیور رو باید وصل کنیم؟؟؟(آخه روش batt زده، ولی بدون اعمال تغذیه هم کار میکنه.منظورم اینه که سیم سه رشته بهش وصل باشه)
                                این دکمه self-level کارش چیه؟؟؟ :redface:
                                ممنون میشم راهنماییم کنید :nerd:
                                در اسرع وقت فیلمشو هم میگذارم :agree:
                                شما عملاً با اتصال سیم های سه رشته ای که دارای Vcc GND Signal تغذیه رسیور رو تامین می کنید.

در مورد حرکت کردن کواد، باید گفت که
                                یا سنسورهای برد کالیبره نیست!
                                یا رادیو تنظیم نیست و توی برد KK هم تنظیمات مربوط به رادیو انجام نشده!
                                یا ضرایت PID رو درست تنظیم نکردید!
                                یا اسپیدها تون مشکل داره !
                                یا ...
                                همواره يادمان باشد:
                                1-مردان بزرگ اراده مي کنند و مردان کوچک آرزو
                                2-افراد بزرگ، هميشه به دنبال ايده هاي بزرگند و افراد کوچک به دنبال افراد بزرگ
                                3-هميشه سعي کن آنقدر کامل باشي که بزرگترين تنبيه تو براي ديگران گرفتن خودت از آنها باشد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X