اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد محور z

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد محور z

سلام دوستان
    برای من یه سوال پیش اومده و اینکه چرا تو محور z هرچی کلیپ دیدم برای ساخت از 2موتور استفاده کرده؟ امکانش هست برای یک طرف از شفت و بلبرینگ خطی استفاده کرد؟

درود
    من نمیدانم راجع به ساخت پرینتر سه بعدی سئوال دارید یا دستگاه CNC ، من فرض را بر این میگذارم که راجع به CNC می پرسید .
    هیچ الزامی برای بکار بردن دو موتور در محور Z نیست من هم تقریبا تمام کلیپ هایی را که دیدم از یک موتور استفاده شده اتفاقا استفاده از دو موتور و سنکرون کردم آنها بسیار مشکل تر از یک موتور است و چون جابجایی محور Z معمولا کمتر از دو محور دیگر است نیازی به دو موتور نیست اما یک مسئله مهم وجود دارد و آنهم وزن خود موتور و متعلقات آن (اسپیندل) است که بار محور Z را زیاد میکند و لازم است موتور آن قوی تر از سایر محور ها باشد همچنین برای بالا بردن دقت بهتر است بجای شفت و بلبرینگ خطی از ریل و واگن استفاده شود یا حداقل از دو شفت و دو بلبرینگ استفاده نمایید.
    اگر میخواهید خودتان CNC بسازید بدانید که دقت و عدم لقی محورها بسیار مهم است تقریبا بدون داشتن یک کارگاه تراشکاری مجهز و دانش مکانیک و تجربه تراش و ساخت قطعات با دقت بالا ساخت آن غیر ممکن است متاسفانه در مورد این ابزار آنقدری که ساخت بخش مکانیک آن اهمیت دارد بخش الکترونیک و نرم افزار مهم نیست و اکثر مهندسان الکترونیک بدون تجربه، گول فیلمهای و کلیپ های اینترنتی را خورده وارد مقوله ساخت آن میشوند و در نهایت با صرف هزینه بسیار زیاد بدون موفقیت دلسرد شده ، از کار کنار میکشند و یا به دقت مورد نظر (حداقل mm 0.01) نمی رسند.بطور خلاصه برای ساخت یک CNC سه محوره رو میزی با ابعاد 30 در 40 در 10 سانتیمتر و دقت خوب باید حداقل 300 میلیون تومان کنار بگذارید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar نمایش پست ها
      درود
      من نمیدانم راجع به ساخت پرینتر سه بعدی سئوال دارید یا دستگاه CNC ، من فرض را بر این میگذارم که راجع به CNC می پرسید .
      هیچ الزامی برای بکار بردن دو موتور در محور Z نیست من هم تقریبا تمام کلیپ هایی را که دیدم از یک موتور استفاده شده اتفاقا استفاده از دو موتور و سنکرون کردم آنها بسیار مشکل تر از یک موتور است و چون جابجایی محور Z معمولا کمتر از دو محور دیگر است نیازی به دو موتور نیست اما یک مسئله مهم وجود دارد و آنهم وزن خود موتور و متعلقات آن (اسپیندل) است که بار محور Z را زیاد میکند و لازم است موتور آن قوی تر از سایر محور ها باشد همچنین برای بالا بردن دقت بهتر است بجای شفت و بلبرینگ خطی از ریل و واگن استفاده شود یا حداقل از دو شفت و دو بلبرینگ استفاده نمایید.
      اگر میخواهید خودتان CNC بسازید بدانید که دقت و عدم لقی محورها بسیار مهم است تقریبا بدون داشتن یک کارگاه تراشکاری مجهز و دانش مکانیک و تجربه تراش و ساخت قطعات با دقت بالا ساخت آن غیر ممکن است متاسفانه در مورد این ابزار آنقدری که ساخت بخش مکانیک آن اهمیت دارد بخش الکترونیک و نرم افزار مهم نیست و اکثر مهندسان الکترونیک بدون تجربه، گول فیلمهای و کلیپ های اینترنتی را خورده وارد مقوله ساخت آن میشوند و در نهایت با صرف هزینه بسیار زیاد بدون موفقیت دلسرد شده ، از کار کنار میکشند و یا به دقت مورد نظر (حداقل mm 0.01) نمی رسند.بطور خلاصه برای ساخت یک CNC سه محوره رو میزی با ابعاد 30 در 40 در 10 سانتیمتر و دقت خوب باید حداقل 300 میلیون تومان کنار بگذارید.
      درود بر شما
      ممنون از توضیحات. واقعیت برای ساخت پرینتر3بعدی پرسیدم. برای ساخت cnc واقعا قطعات باید دقت باالا باشه و قطعاتش فک کنم گرونتر باشه. من همینطوری براورد کردم برای پرینتر فک نکنم بیشتر از 5 لازم باشه. البته برای ساخت مکانیک. بجز قطعات.

دیدگاه

درود
        برای پرینتر هم بستگی دارد به اینکه شما چه انتظاری از آن دارید اگر میخواهید برای سرگرمی از آن استفاده کنید خب دقت چندان بالایی لازم نیست ، اما اگر میخواهید برای تولید قطعات ماشین آلات و غیره استفاده کنید اینجا بسته به نوع سفارشی که دریافت میکنید دقت قطعه متغیر است و به هر حال در پرینتر سه بعدی چون هد پرینتر وزن چندانی ندارد در محور Z میتوانید از یک موتور سبک و یک بلبرینگ خطی و یک شفت هم استفاده کنید حتی میتوانید از تسمه و قرقره هم برای انتقال حرکت استفاده نمود (همه اینها از دقت می کاهد) .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط الماسی نمایش پست ها
          سلام دوستان
          برای من یه سوال پیش اومده و اینکه چرا تو محور z هرچی کلیپ دیدم برای ساخت از 2موتور استفاده کرده؟ امکانش هست برای یک طرف از شفت و بلبرینگ خطی استفاده کرد؟
          با سلام
          محور Z محوری هست که عمودی حرکت میکنه و همیشه یه موتور داره.
          کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط الماسی نمایش پست ها
            سلام دوستان
            سلام وقت شما بخیر
            لزومی به استفاده از دو استپر موتور نیست، با توجه سازه ی مکانیکی شما اگر یک موتور توانایی تحمل و حرکت محور z را داشته باشد همان یک موتور کافیست...

دیدگاه

سلام. عیدتون مبارک
              دوستان من برای بدم که بزرگه از 4لیداسکرو و 2 استپر استفاده کردم. یکی از لیداسکرو مستقیم بهموتوره و اون یکی با تسمه به هم وصل کردم. حالا وقتی چاپ تموم میشه یکی از استپرا حرکتش نسبت به اون یکی خیلی بالاس. این مشکل مکانیکیه؟ مثلا اونکه عقب میوفته سفت یاشه؟ یااین الکترونیکه؟
              بردم skr turbo هست و از درایور 2205برای 2استپر استفاده کردم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X