اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک-مدار موتور و میکروسوئیچ دستگاه جوجه کشی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک-مدار موتور و میکروسوئیچ دستگاه جوجه کشی

سلام دوستان
    من تازه عضو شدم خواهشا کمکم کنید. می خوام دو تا میکرو سوئیچ تو دستگاه جوجه کشیم بگذارم-می خواستم ببینم مدارش باید چطور باشه-این دو تا عکس رو ببینید

حالا می خوام بدونم باید چطور سیم برق موتور گرداننده رو با این میکرو سوئیچ ها وصل کنم خواهشا راهنماییم کنید-ببینید بگذارید بهتر بگم-موتور دستگاه دی سی و گیربکسی است-من این موتور رو به یه تایمر وصل کردم-مثلا هر به 3 ساعت روشن میشه-میکرو سوئیچ رو می خوام طوری بگذارم که وقتی سینی دستگاه تا یه حدی شیب برداشت با خوردن به میکرو سوئیچ قطع بشه-بعد دوباره 3 ساعت دیگه که تایمر موتور رو روشن میکنه به سمت دیگه شیب بدهد-فقط یک توضیح-موتور فقط به سمت مثلا راست میگرده ولی مکانیزم چرخشش طوریه که به یه حدی از شیب که می رسه خودش دوباره به سمت چپ بر میگرده-منتظر کمکتون هستم

پاسخ : کمک-مدار موتور و میکروسوئیچ دستگاه جوجه کشی

سلام سالار! (اسمت آشناست )
    چطوری؟

پاسخ سوال شما بستگی به طراحی تایمری که استفاده کردی داره و اینکه ورودی میکرو سویچها چطوری براش تعریف شده.
    با توجه به توضیحاتی که دادی و با فرض اینکه مدار تایمرت در مورد میکرو سویچها حساس به لبه باشه و فقط یک ورودی داشته باشه:
    مثل شکلی که خودت قرار دادی میکرو سویچها رو با هم موازی کن و یک سرش رو بده به ورودی مدار سر دیگه رو هم به مثبت یا منفی.(بستگی به مدار داره)

کلاً سوالت ناقص بود. اگر بازم سوال داری باید یکم در مورد کارکرد مدار تایمرت توضیح بدی (خوت ساختی تایمر رو؟)

دیدگاه

سلام دوست عزیز
      تایمر من 24 حالته است-یعنی می تونم 12 حالت روشن و 12 حالت خاموش براش تعریف کنم
      ادرس سایتی که ازش خرید کردم با توضیحات دستگاه اینه:
      http://shoptel.ir/Products/properties-1398.aspx

بگذار یه عکس از مکانیزم دستگاه برات بگذارم

متن اموزش اینه-روش نصب میکروسوئیچها:

یکی از میکروسوئیچ ها را در جایی نصب کنید که در زمانی که شانه کاملا بالا رفت میکروسوئیچ قطع کند و دیگری را در جایی نصب کنید که در زمانی که شانه کاملا پایین رفت میکروسوئیچ قطع کند . بهترین مکان نصب بر روی ستون های محل قرار گیری شانه ها است.-
      -------------------------------
      من این قسمت از نوشته اش رو نمی فهمم-می تونید کمک کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط omidyaran
        سلام دوست عزیز
        تایمر من 24 حالته است-یعنی می تونم 12 حالت روشن و 12 حالت خاموش براش تعریف کنم
        ادرس سایتی که ازش خرید کردم با توضیحات دستگاه اینه:
        http://shoptel.ir/Products/properties-1398.aspx

متن اموزش اینه-روش نصب میکروسوئیچها:

یکی از میکروسوئیچ ها را در جایی نصب کنید که در زمانی که شانه کاملا بالا رفت میکروسوئیچ قطع کند و دیگری را در جایی نصب کنید که در زمانی که شانه کاملا پایین رفت میکروسوئیچ قطع کند . بهترین مکان نصب بر روی ستون های محل قرار گیری شانه ها است.-
        -------------------------------
        من این قسمت از نوشته اش رو نمی فهمم-می تونید کمک کنید
        اون متن آموزش در مورد محل قرار گیری سویچهاست که خب واضحه و احتیاجی به توضیح نداره ولی در مورد سیم کشی چیزی نگفته.
        تو پست قبلی سیم کشی رو گفتم. سویچها رو با هم موازی کن و بده به ورودی مدار.

البته اون تایمری که لینک دادید بنظرم ورودی برای استپ نداره.(تو مشخصاتش که ندیدم)
        در کل نفهمیدم این مدار رو بر اساس چه آموزشی میسازی؟ یا اینکه کلا وسایلش رو خریدی؟

دیدگاه

ببین دوست عزیز
          تایمر من طوری هست که به برق وصل میشه و دو تا خروجی داره-من سیم موتور رو به یکی از خروجیها وصل می کنم و براش زمان تعین می کنم-مثلا ساعت 2 روشن شود و ساعت 2 و یک دقیقه خاموش شود-تا اینجا که من مشکل ندارم-اما این سینیها باید تا حد 45 درجه بالا و پایین برود-بنابراین من نمی تونم که استپ موتور داشته باشم که مثلا همون 45 درجه که رسید خودش خاموش بشه-بنابراین من نیاز به یک میکرو سوئیج دارم که وقتی سینیها 45 درجه شیب برداشت با رسیدن به میکرو سوئیچ موتور از مدار خارج بشود-دوباره وقتی ساعت چهار موتور روشن میشه و 45 درجه می چرخه و به میکرو سوئیچ سمت راست میرسه دوباره موتور خاموش بشه-دیگه بیشتر از این نمی تونم توضیح بدهم

دیدگاه

بنابراین من نمی تونم که استپ موتور داشته باشم که مثلا همون 45 درجه که رسید خودش خاموش بشه
            سلام
            در پست قبلی بنده منظورم از "استپ"، STOP بود که سوء تفاهم شد و STEP خوانده شد.
            ظاهراً شما در مورد مدار تایمر اطلاعاتی ندارید.سوال اصلی اینه که آیا مدار تایمر شما ورودی برای این منظور (stop) داره؟
            اصلاً کی به شما گفته از این تایمرها بخرید؟ اگر ورودی میکرو سویچ برای توقف نداشته باشه به درد کار شما نمیخوره.

دیدگاه

سلام
              من یه کمی سر در میارم این عکسو ببین

من می خوام دو تا میکرو سوئیچ داشته باشم.اگه اشتباه میگم راهنمائیم کن

دیدگاه

نه عزیزم اونجوری نمیشه. خب 2 ساعت بعد که موتور دوباره باید روشن بشه چه اتفاقی میفته؟! سویچ قطع هست و موتور روشن نمیشه!
                البته اگه بشه موتور رو بصورت چپگرد-راستگرد وصل کرد میشه این کار رو کرد.
                موتورت چند ولته؟ چه نوعیه؟ چند تا ترمینال داره؟ اگر میتونی یک عکس از موتورت بزار تا ببینیم چی میشه

دیدگاه

موتور 12 ولت گیربکسی دی سی 10 دور یا 50 دور -البته هنوز نخریدم اومدم اینجا ببینم می تونم با موتور راحش بندازم یا نه؟ شکلش اینطوریه

یه مدار ساده می خوام که باعث بشه موتور چپ گرد بشه
                  الان یه سیستمی براش درست کردم که از بیرون دستگاه سینی رو حرکت می دهم عکساش اینه-الان روز 19 هست.سیستم موتور رو برای دفعه بعد می خوام

خودم همش رو ساختم

دیدگاه

من از بچه گی آرزو داشتم بسازم ولی نشد . دیگه دو روز مونده تا جوجه ها بیرون بیاد . گفتی تخم مرغ ها رو دستی میچرخونی با توجه به عکس ( همونی که لامپ داره )سوالی برام پیش اومده که از کجا میدونی کدوم تخم مرغ کدوم طرف بود که می چرخونی

درضمن تو جوجه کشی بار اولت یا تجربه داری درصد تلفتاش چقدره ( جوجه ها رو میگم)
                    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

اگر بخواهید موتورتون فقط در یک جهت بچرخه با اون تایمر نمیتویند راهش بندازید چون اون تایمر برای این کار طراحی نشده.

کلا شما 3 تا راه دارید.

1:
                      با استفاده از همون تایمر ، همون موتور رو بصورت چپگرد راستگرد راه اندازی کنید.
                      در این صورت به یک تغذیه 12 ولت برای موتور + دو تا میکرو سویچ سه پایه + دو تا دیود نیاز دارید.

2:
                      یک موتور220ولت دو طرفه گیربکس بخرید و با استفاده از همون تایمر و دوتا میکروسویچ از نوع مذکور ، مدار رو بصورت چپگرد-راستگرد ببندید.
                      در این صورت به منبع تغذیه 12 نیاز ندارید.

3:
                      اون تایمر رو بیخیال شید و خودتون یک تایمر که نقششو من میدم بسازید و موتور رو بصورت فقط چپگرد راه بندازید.
                      در این صورت به یک تغذیه 5 ولت نیاز دارید و موتور هم میتونه از هر دو نوع باشه.
                      (بدیهی است این راه حل مستلزم تجربه در ساخت مدارات الکترونیکی میباشد علیهذا در غیر اینصورت توصیه نمی شود.) (لحن رو حال کردی؟!)

من توی دستگاه جوجه کشی خودم از روش سوم استفاده کردم.

دیدگاه

دوست عزیزی که گفته بودند با دست می چرخونم باید بگم که مکانیزم دستگاه مانند این شکل است و تخم مرغ ها ازسر باریک داخل سوراخ ها گذاشته میشه-توی عکس که می بینید به صورت خوابیده است چون روز 18 باید از داخل سوراخ ها برداشته بشه و به صورت خوابیده روی یک توری قرار بگیره تا جوجه خفه نشه.اگر توضیحی خواستید بپرسید

برای جبران چرخیدن خودکارش چون موتور نداشتم از فولی کولر استفاده کردم این عکس رو ببین

موقع چرخوندنش فقط این تسمه رو از بیرون دستگاه می چرخوندم و اصلا در دستگاه رو باز نمی کردم این یکی از مزایاش است-برای تثبیت گرماش از ترموستات الکترونیکی استفاده کردم که توی عکسهای قبلی است-دارم دنبال مدار برای موتور می گردم که دیگه خودم از بیرون این کار رو نکنم و موتور خودکار خودش این کار رو بکنه-می تونستم مدار میکرو بگیرم که هم خروجی هیتر و هم رطوبت و هم استپ موتور داشت ولی به خاطر گرون بودنش می خوام از میکرو سوئیچ استفاده کنم-حالا اگه شما دوست عزیز که عکس میکرو سوئیچ رو گذاشتید بتونید نقشه مدار رو برام بکشید واقعا ممنون می شوم-با تشکر محمد

دیدگاه

می تونستم مدار میکرو بگیرم که هم خروجی هیتر و هم رطوبت و هم استپ موتور داشت ولی به خاطر گرون بودنش می خوام از میکرو سوئیچ استفاده کنم-حالا اگه شما دوست عزیز که عکس میکرو سوئیچ رو گذاشتید بتونید نقشه مدار رو برام بکشید واقعا ممنون می شوم-با تشکر محمد
                          در مورد راه حلهای ممکن در پست قبل گفتم. شما تصمیم دارید کدوم کار رو انجام بدید؟

دیدگاه

دوست عزیز
                            شما راه حل اول رو بگید-مدارش واضح باشه دستت درد نکنه

دیدگاه

این نقشه سیم کشی هست. برنامه تایمر هم باید به این صورت باشه که ساعت 2 خروجی1 بمدت 1 دقیقه روشن بشه و ساعت 4 خروجی2 بمدت 1 دقیقه روشن بشه و به همین ترتیب.
                              NO یا (Normally Open) یعنی کنتاکتی که در حالت عادی بازه.
                              NC یا (Normally Close) یعنی کنتاکتی که در حالت عادی بسته است.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X