اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

خاموش و روشن شدن چراغ اتاق با ورود و خروج افراد ....

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : خاموش و روشن شدن چراغ اتاق با ورود و خروج افراد ....

نوشته اصلی توسط hamed_online62
    1- بعد از دستور Toggle یک تاخیر برای فرصت به فرستنده وگیرنده برای عکس العمل بذار.
    2-برای شروع فرستنده و گیرنده رو نزدیک هم قرار بده.
    3-از EEPROM استفاده نکردی ، پس لزومی نداره فیوز بیتشو تنظیم کنی.
    4-وقتی می خوای EEPROM را پاک کنی باید روی Tab اون باشی و نه روی Flash.
    5-یه دوزر تو انجمن می زنم برمیگردم دقیقتر می خونم.
    6- موفق باشی.
    8-«هفت» ، نداره :icon_razz:
    1- به روی چشمام
    2- قرار دادم اما جواب نداد
    3- چرا استفاده نکردم ؟... استفاده کردم!
    یه سوالی که برام پیش اومده اینه که چرا ما برنامه رو باید درون فلش بریزیم در حالی که اگه VCC قطع بشه اون پاک می شه ؟
    4- درون تبش بودم و این کار رو کردم اما هیچ اتفاقی نیوفتاد.
    5- بفرمایید .. هر طور راحتید
    6- ممنونم .. نیستم! :sad:
    7- خسته شدم اساسی :cry: :cry2:
    8- من براتون گذاشتم
    9- دمتون گرم .... همین که بهم جواب می دید برام کلی امیدواری ایجاد می کنید ...
    لطفا به دکمه ی تشکر من به هیچ وجه دست نزنید ....
    اگه یه جایی مشکل کسی را حل کردم فقط ازش می خوام .... برام دعا کنه ..... همین.

دیدگاه

خب.
      برنامه ای که می نویسی همیشه تو حافظه Flash ریخته میشه مگر اینکه بخوای از یک XRAM خارجی استفاده کنی.
      حافظه Flash دقیقا مشابه EEPROM هست. با یک تفاوت. اونم کاربردشونه. اولی برای نگهداری و اجرای کدهای برنامه(همونایی که نوشتی) استفاده میشه و دومی برای ذخیره مقادیر متغیرهایی که در برنامه لازم می دونی.
      تو این برنامه از دستورات Writeeeprom و Readeeprom که برای نوشتن و خوندن از حافظه EEPROM هست استفاده نکردی(چون لزومی نبود) . اما بالاخره یک برنامه نوشتی که برای پروگرم کردن باید اونو تو Flash بریزی.

فکر میکنم کلا برنامه رو اشتباها تو EEPROM می ریختی. این بار تو فلش بریز و تست کن.
      راجع به این دوتا حافظه و حافظه سوم(SRAM) بعدا صحبت می کنیم.

دیدگاه

خب.
        برنامه ای که می نویسی همیشه تو حافظه Flash ریخته میشه مگر اینکه بخوای از یک XRAM خارجی استفاده کنی.
        حافظه Flash دقیقا مشابه EEPROM هست. با یک تفاوت. اونم کاربردشونه. اولی برای نگهداری و اجرای کدهای برنامه(همونایی که نوشتی) استفاده میشه و دومی برای ذخیره مقادیر متغیرهایی که در برنامه لازم می دونی.
        تو این برنامه از دستورات Writeeeprom و Readeeprom که برای نوشتن و خوندن از حافظه EEPROM هست استفاده نکردی(چون لزومی نبود) . اما بالاخره یک برنامه نوشتی که برای پروگرم کردن باید اونو تو Flash بریزی.

فکر میکنم کلا برنامه رو اشتباها تو EEPROM می ریختی. این بار تو فلش بریز و تست کن.
        راجع به این دوتا حافظه و حافظه سوم(SRAM) بعدا صحبت می کنیم.
        نه من درون هر دوتا حافظه می ریختم ....
        خوب حالا پس باید فیوز بیتش رو هم غیر فعال کنم ؟
        خوب آخه من نمی تونم برنامه ای که قبلا داخلش ریختم رو پاک کنم .. اینو چی می گید؟ لذومی نداره ؟

در مورد مدار سنسور ها چی می گید ؟ نظرتون چیه ؟

راستی من اینو برعکس بستم اشکال داره ؟
        منظورم اینه که بین input و مادونن قرمز یه مقاومت گذاشتم نه این طوری که توی شکل هست :

راستی نور این مادون قرمزه دیده می شه ؟
        اگه سوالهای خیلی ضایع می پرسم باید بدونید که خیلی الآن قاطیم ....!

سپاسگذارم.

دیدگاه

اولا لازم غیر فعالش کنی. یعنی غیر فعال هم نکردی مشکلی پیش نمیاد.
          بعدش تو اگه همون دکمه سبزه (Auto program) رو بزنی حله. خودش حافظه رو پاک می کنه و بعد میرزه و دوباره می خونه و چک می کنه.

در ضمن این چه حرفی بود زدی؟
          دوتا المان سری ، فرقی نمی کنه که چطوری به هم وصل بشن. چه اولی به دومی و چه برعکس عین هم عمل می کنن. یعنی ترتیب ورودی - مادون قرمز - مقاومت - زمین با ترتیب ورودی - مقاومت - مادون قرمز - زمین هیچ فرقی نداره.

بابا قاطی. یه لیوان آب بخور از این رنگ خارج شی.
          Be successful forever

دیدگاه

از کجا می تونم بفهمم که فرستنده داره اون پالس مورد نظرم رو می فرسته یا اصلا از کجا می تونم بفهمم که داره پالس می فرسته ؟ (از اسیلوسکوپ باید استفاده کنم ؟ راه دیگه ای نیست؟)
            و از کجا می تونم متوجه بشم که گیرنده داره اون پالس را در یافت می کنه ؟

من که خودم فکر می کنم مشکل از مدار گیرنده و فرستنده ام هست ولی نمی دونم کجاش.... آخه من همون اول برنامه ام بجای ریست کردن porta.2 اون رو ، ست کردم ... و با این کار لامپ روشن شد .... ولی باز هم با حرکت شیء در جلوی سنسور ها هیچ تغییری دیده نمی شه !
            برنامه ام که مشکل نداره .... ؟ داره ؟

یه چیز دیگه که برام سواله اینه که آیا باید پایه ی ریست میکرو رو به جایی وصل کنیم ؟

:cry2:

دیدگاه

سلام

اولا الان (بدون وصل کردن پایه ریست به یک) کلا در حالت ریست مونده و اصلا میکرو کار نمی کنه. پایه ریست را با یک مقاومت 10 کیلو به VCC و با یک خازن 8.2 میکرو فاراد به زمین وصل کن (حدود این هم باشه اشکالی نداره )...

دوما اگر باز هم مدارت کار نکرد , پایه های ورودی را با یک کلید فشاری (پوش باتوم) تست کن. یعنی به جای گیرنده هات از کلید استفاده کن...

سوما حافظه RAM با قطع برق پاک می شه, نه FLASH و EEPROM
              از چارلی چاپلین پرسیدند خوشبخنی چیست ؟
              گفت : فاصله این بد بختی تا بد بختی دیگر !

دیدگاه

داداش ایمان کجا بودی :redface:.... من که مردم :sad:.... البته داداش حامد بود .... :cry:

خوب یه نگاه به مدار گیرندم می ندازید ببینید درسته یا نه ؟ (صفحه ی قبل گذاشتم )

خازن 10میکرو فاراد الآن در دست رس هست ... همین خوبه ؟ یا .....؟

دیدگاه

سلام

ماشالا تعداد پست های شما و آقا حامد این قدر زیاده که من هر بار میام می بینم یک صفحه به این تاپیک اضافه شده...

مدار گیرنده ات را هم دیدم. خروجی سنسور در حالت عادی یک است و وقتی چیزی میاد جلوش صفر می شه. نه؟ اگه این جوریه به نظر میاد مدارت اشکال نداره. البته یک چیزی را با مولتی متر چک کن . ببین خروجی سنسور گیرنده چند ولته ؟ و اینکه آیا به سطح ولتاژ یک منطقی می رسه یا نه. اگه 3 ولت بیشتر باشه مشکلی نداره اما اگر نیست باید از AVR های سری L استفاده کنی. یعنی ATMEGA32L یا حالا هر چی ...

خازن 10 میکرو هم مشکلی نداره. من خودم همیشه از خازن 10 میکرو و مقاومت 8.2 کیلو استفاده میکنم. شما همون 10 میکرو و 10 کیلو را هم بگذاری مشکلی نداره. این مقاومت و خازن برای این اضافه میشند که موقع وصل شدن برق میکرو پایه ریست را یک مدت صفر نگه می دارند تا برق مدار تثبیت بشه...

دیگه همین.
                  بای
                  از چارلی چاپلین پرسیدند خوشبخنی چیست ؟
                  گفت : فاصله این بد بختی تا بد بختی دیگر !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط iman.abtahi
                    سلام

ماشالا تعداد پست های شما و آقا حامد این قدر زیاده که من هر بار میام می بینم یک صفحه به این تاپیک اضافه شده...

مدار گیرنده ات را هم دیدم. خروجی سنسور در حالت عادی یک است و وقتی چیزی میاد جلوش صفر می شه. نه؟ اگه این جوریه به نظر میاد مدارت اشکال نداره. البته یک چیزی را با مولتی متر چک کن . ببین خروجی سنسور گیرنده چند ولته ؟ و اینکه آیا به سطح ولتاژ یک منطقی می رسه یا نه. اگه 3 ولت بیشتر باشه مشکلی نداره اما اگر نیست باید از AVR های سری L استفاده کنی. یعنی ATMEGA32L یا حالا هر چی ...

خازن 10 میکرو هم مشکلی نداره. من خودم همیشه از خازن 10 میکرو و مقاومت 8.2 کیلو استفاده میکنم. شما همون 10 میکرو و 10 کیلو را هم بگذاری مشکلی نداره. این مقاومت و خازن برای این اضافه میشند که موقع وصل شدن برق میکرو پایه ریست را یک مدت صفر نگه می دارند تا برق مدار تثبیت بشه...

دیگه همین.
                    بای
                    میکروم ATMEGA32L هست ..... می تونه مشکل همین باشه ؟
                    پایه ی ریست رو هم همون طور که گفتید وصل کردم اما جوابی در یافت نشد .
                    ممنونم .

دیدگاه

سلام
                      من رفتم دوتا کلید دو حالته ی 6 پایه گرفتم .... و پایه ی وسطی رو به یکی از پایه های c.0 یا c.1 وصل کردم . (پایه ی وسطی در هر حالتی که کلید قرار بگیرد فقط به یکی از اون دوپایه ی دیگر ارتباط دارد )
                      یکی دیگه از پایه های همون ردیف کلید رو به VCC و یکی دیگه رو به GND وصل کردم ....
                      از دوتا کلید استفاده کردم یکی برای pinC.0 و یکی برای pinC.1
                      و طبق ورود و خروج و کدی که داده می شد ... قطع و وصل می کردم ...
                      اما مدار جواب نداد .... :cry:
                      نمی دونم مشکل کجاست. :angry:

اینم فیوز بیتامه :

دیدگاه

خب فکر می کنم اگه من همش جواب ندم بهتره. چون فک کنم با جوابای من به جایی نمیرسی.
                        فیوزبیتهات درسته. اگه فرکانس تو برنامت غیر از 1 مگا هست باید فیوزبیتشو تغییر بدی.
                        الان یه کاری کن. یه برنامه ساده بنویس که اگر یک پایه فعال شد ، یک پایه دیگه رو یک کنه (به LED و مقاومت وصل کن) و اگر صفر شد ، پایه صفر بشه.

اول همینو جواب بگیر.

دیدگاه

خب فکر می کنم اگه من همش جواب ندم بهتره. چون فک کنم با جوابای من به جایی نمیرسی.
                          فیوزبیتهات درسته. اگه فرکانس تو برنامت غیر از 1 مگا هست باید فیوزبیتشو تغییر بدی.
                          الان یه کاری کن. یه برنامه ساده بنویس که اگر یک پایه فعال شد ، یک پایه دیگه رو یک کنه (به LED و مقاومت وصل کن) و اگر صفر شد ، پایه صفر بشه.

اول همینو جواب بگیر.
                          این چه حرفیه داداش .... به خدا خیلی حالم گرفته ..... وقتی می بینم که دارید کمکم می کنید خیلی خوشحال می شم و روحیه می گرم .....
                          باشه این کار رو می کنم . :agree:
                          نه دیگه فیوز بیت رو همون اول نوشتم 1 مگا هرتز ....

این استاده هم گیر داده حتما چهار شنبه مدارت رو بیار و ... اشکال نداره جواب نگرفتی ...
                          ولی من اینهمه وقت گذاشتم می خوام حتما جواب بگیرم . :sad:
                          خودش بهم گفته فردا مدارت رو بیار تا ببینم مشکلش چیه ؟
                          و بهم گفته برنامه اش درسته .. مطمئنی ؟ (اینو پرسید چون فکر می کنم خودش از این جور چیزا سر در نمی آره .... ) :cry:

پس اگه می شه برنامه رو یه چک بکینید .... خیلی ممنونم می شم . :redface:

باورتون می شه : رفتم دانشگاه از چندتا استاد در مورد فیوز بیتا و برنامه نویسی پرسیدم ... تقریبا .... هیچ نتیجه ای نگرفتم ..... واقعا که ....

دیدگاه

اولا که
                            12 میکرو ثانیه؟ :eek: :icon_razz:

بعدش این که من هنوز نمیدونم چرا باید فرستنده رو هم خودت فعال کنی. مگه تو میدونی که کی قراره یکی بیاد تو که فرستنده فعال بشه؟
                            شاید منظورت یه چیز دیگس که من نمیفهمم.
                            به هر حال با در نظر گرفتن ساده ترین دستورات این برنامه رو بررسی کن.
                            من این طوری فرض کردم. اگه قرار باشه یکی بیاد تو پس اول سنسور اول فعال میشه بعد دومی. و اگه قرار باشه کسی بره بیرون اول سنسور دومی فعال میشه. در ضمن فرض بر اینه که اگه یکی از سنسورها فعال بشه بعدش دومی هم فعال میشه. یعنی حتما کسی که داره میره بیون حتما میره و کسی هم که میاد داخل حتما میاد.
                            متغیر Count هم برای اینه که تعداد افرادو بشمره و اگه تعداد بیشتر از صفر بود لامپ روشن باشه.

$regfile = "m16def.dat"
                            $crystal = 1000000

Config Pinb.0 = Input
                            Config Pinb.1 = Input
                            Config Pinb.2 = Output

Sensor1 Alias Pinb.0
                            Sensor2 Alias Pinb.1
                            Lamp Alias Portb.2

Dim Count As Byte

Count = 0

Do
                            If Count > 0 Then
                            Lamp = 1
                            Else
                            Lamp = 0
                            End If
                            If Sensor1 = 1 And Sensor2 = 0 Then Incr Count
                            If Sensor1 = 0 And Sensor2 = 1 Then Decr Count
                            Loop

End

دیدگاه

در ضمن یه چیز دیگه. چون اگه قرار باشه یکی رد بشه و حرکت بین سنسور اول و دوم یه مقدار زمان میبره. پس با این برنامه ای که نوشتم Count بیشتر از یک بار برای هر نفر زیاد یا کم میشه. پس بهتر برای هر دستور If یه تاخیر بذاری:
                              If Sensor1=1 and Sensor2=0 then
                              incr count
                              waitms 100
                              End ifIf Sensor1=0 and Sensor2=1 then
                              decr count
                              waitms 100
                              End if

دیدگاه

12 میکرو رو به 12 میلی تغییر دادم ... ویه تاخیر 50 میکرو ثانیه ای هم بعد از هر دوتا toggle گذاشتم ....

من کی گفتم که هر وقت یه نفر اومده فعال بشه ؟
                                این که داره از اول پالس می فرسته ... کدوم دستور باعث شد این طوری فکر کنی ؟

یه برنامه ی ساده ؛
                                ببینید من این برنامه رو نوشتم :

$regfile = "m32def.dat"
                                $crystal = 1000000
                                Dim M As Byte
                                Config Porta = Input
                                Config Portc = Output
                                Reset Porta
                                Reset Portc
                                Do
                                If Pina.0 = 1 Then
                                Set Portc.0
                                Else
                                Reset Portc.0
                                End If
                                Loop
                                End

و مدارم جواب داد اما برعکس ... چرا ؟ نمی دونم ؟!!!! :eek:
                                یعنی وقتی pina.0 =1 آن وقت : reset portc.0 و همین طور بر عکسش ...؟!!! :eek:
                                دلیلش چی بود ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X