اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آموزش ساخت مولد "های ولتاژ" MARX(بسیار جالب)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : آموزش ساخت مولد "های ولتاژ" MARX(بسیار جالب)

1.کسی تا حالا این مولد رو کامل ساخته؟که اطلاعات تکمیلی بده تا از تجربیاتش استفاده کنیم.
    2.من یه ترانس نئون 7000 ولت 30 میلی آمپر دارم،میشه از اون استفاده کنم؟
    3.ورودی مدار مولد (که خازن و مقاومته) باید DC باشه یا AC ؟آخه مدارات خازن و دیود باید AC باشه،گفتم شاید این هم باید AC باشه.
    4.اگه DC میخواد،پس چطور 7000 ولت 30 میلی آمپر (210 وات) رو DC کنم؟چه دیودی استفاده کنم؟
    5.توی این ولتاژ بالا مقاومت کربنی جواب میده؟!
    6.جریان خروجی مدار خطرناک هست یا میشه دست رو نزدیک کرد تا به دست جرقه بزنه؟
    7.این مدار به ترانس آسیب نمیزنه؟

اگه جواب این سوالات رو بگیرم همین الان میرم مقاومت و خازن میخرم و این مولد رو میسازم عکس هم براتون میذارم :wow: :nerd:
    :smile:
    I Found Myself In Wonderland

دیدگاه

پاسخ : آموزش ساخت مولد "های ولتاژ" MARX(بسیار جا&#160

1-جناب Hi voltage ساختن
      2-چرا نشه.
      3-dc هستش. چون دیود نداره و مقاومت و اسپارک گپ داره.
      4- 3 راه هست. سری کردن دیود های معمولی - ساخت دیود - دیود های تلویزیون(هایولتاژ)
      5-بله میشه ولی باید واتش بالا باشه(مقاومت های RB در شماتیک باید Metal Glaze باشه)
      6-خیلی خطرناک هستش چون با ذخیره کردن و تخلیه جریان زیادی ایجاد میکنه. و نمیشه بهش دست زد
      7- --

دیدگاه

ببخشید توی شماتیک یه دونه Rb هست ولی شما گفتید "2 عدد مقاومت 4.7 مگا اهم 1 وات 3.5 کیلوولت (metal glazed)".
        اون یکی مقاومت مال چیه؟باید دوتاشو سری کنیم؟

دیدگاه

نمیدونم من فقط کپی کردم. :-??
          ولی من عکس مارکس کامل شده رو که دیدم دوتا RB داشت :-?? . مثل این شکل:
          http://highvoltage.persiangig.com/image/77825368751502124125.jpg

دیدگاه

پاسخ : آموزش ساخت مولد "های ولتاژ" MARX(بسیار جا&#160

یک نکته درباره ی مولد مارکس:آرکی که توسط مولد مارکس تولید میشه یکدست نیست و با فاصله ی زمانی در حدود 1 ثانیه آرک زده میشه.
            همچنین آرک مولد مارکس خیلی قدرتمنده و امکان لمس خروجی مولد وجود نداره و در صورت لمس کردن خروجی مرگ و عوارض جبران ناپذیر حتمی خواهد بود
            و یک نکته در باره ی منبع تغذیه:برای منبع تغذیه بهترین انتخاب ترانس فلایبک هستش و منبع تغذیه هایی که با دیود و خازن ساخته میشه سریع خراب میشه.
            (خود منم افزاینده رو ساختم ولی 2 ثانیه خروجی رو مصرف نکردم و خازن ها از بین رفتند.)

دیدگاه

سلام
              من برای مولد مارکس یک افزاینده خازن و دیود ساختم
              خوب کار میکنه
              تقریبا هر دو ثانیه یک بار جرقه میزنه
              قطعاتش:
              18تا خازن پلی استر 100 نانو 400 ولت
              18تا دیود 1N4008
              فیوز 100 میلی آمپر برای ورودی مدار(ورودی: 220VAC )
              6تا مقاومت 10کیلو اهم 1 وات(3تا موازی کردم،3تای دیگه هم همینطور،بعد این دو دسته 3تایی رو سری کردم )

از فاصله چند میلیمتری و با فواصل زمانی زیاد جرقه میزنه ولی خیلی قویه oo: (اگه میشد این فاصله های زمانی بین جرقه ها رو کم کرد خیلی خوب میشد... :sad: )
              دنبال خازن 1 نانو 8 کیلو ولت میگردم تا قسمت اصلی مارکس رو بسازم :angry:
              به زودی عکس هم از مدار پلود میکنم. :mrgreen:

دیدگاه

پاسخ : آموزش ساخت مولد \"های ولتاژ\" MARX(بسیار جالب)

سلام
                قطعه ولتاژ بالا از کجا میگیرین مثل خازن یا دیود.؟
                خازن چند کیلو ولت سرامیکی لازم دارم هر جا هم میگردم بیشتر از 3کیلو پیدا نکردم تازه اونم تو رنج محدود.برای ساخت مدار ولتاژ بالا نیاز دارم
                خیلی ضروریه

اضافه شده در تاریخ :
                سلام
                قطعه ولتاژ بالا از کجا میگیرین مثل خازن یا دیود.؟
                خازن چند کیلو ولت سرامیکی لازم دارم هر جا هم میگردم بیشتر از 3کیلو پیدا نکردم تازه اونم تو رنج محدود.برای ساخت مدار ولتاژ بالا نیاز دارم
                خیلی ضروریه

دیدگاه

موجود نیست

دیدگاه

چرا تو مدار به غیر از خروجی وسط دیودو خازن ها هم سیم کشیدن بیرون ؟
                    چرا اختلاف پتانسیل ایجاد میشه اونجا ؟
                    تا همه چی ساختم
                    http://electeronic.blogfa.com

دیدگاه

سلام کسی از بچه های این سایت خودش این را درست کرده ؟ :question: :question: :question: :question:
                      :redface:
                      لطفا اون توصیح بده ببنیم چه قطعاتی استفاده کرده که توانسته جواب بگیره :eek:
                      کمتر سخن گویم
                      بیشتر عمل کنیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mpc
                        سلام کسی از بچه های این سایت خودش این را درست کرده ؟ :question: :question: :question: :question:
                        :redface:
                        لطفا اون توصیح بده ببنیم چه قطعاتی استفاده کرده که توانسته جواب بگیره :eek:
                        یکی دوبار عرض کردن دوستان
                        آقای های ولتاژ و چند نفر دیگه ساختند از شماتیکشم که به نظر چیز سختی نیست فقط اگه قطعاتش پیدا شه خوبه
                        مهندس شما که 200 k گذاشتید ولتاژ ورودیتن چند بود ؟ و خازناتون ؟
                        واسه 4 تا 8 که 1 M ذکر شده
                        تا همه چی ساختم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mirana
                          چرا تو مدار به غیر از خروجی وسط دیودو خازن ها هم سیم کشیدن بیرون ؟
                          چرا اختلاف پتانسیل ایجاد میشه اونجا ؟
                          این سیم ها که میگید (گپ) هستند . و باید با فاصله ی نسبتا کمی از هم قرار بگیرن تا بینشون جرقه زده بشه . به نظر من این گپ در حال جرقه زدن به همراه مقاومت یک خاصیت یکسو سازی (دیود ) بوجود میاره . اگر بخواهیم برای چند برابر کننده ولتاژ تو این ولتاژ زیاد از دیود معمولی استفاده کنیم باید برای هر کدوم چندین دیود رو با هم سری کنیم تا دیود ولتاژ بالا یسازیم .

در ضمن بنده که تست کردم با مقاومت های کمتر از 200 کیلو اهم تونستم جواب بگیرم . که البته این به ولتاژ ورودی هم بستگی داره .
                          ورودی من فکر میکنم حدود 5000 ولت بود و فاصله هوایی گپ ها بین 2 تا 3 میلیمتر بود .

-بهتره اول 2 یا 3 برابر کننده بسازید و در صورت جواب گرفتن چند طبقه دیگر اضافه کنید .چون ممکنه جریانتون کافی نباشه و به اخر مدار مثلا 10 برابر کننده نرسه
                          -گپ ها باید همواره در حال ارک زدن باشن در غیر این صورت خروجی نخواهید داشت و اگر ولتاژ ورودی پایین بود فاصله بین گپ ها باید کمتر بشه

دیدگاه

من یه شوکر از این حشره کش های راکتی ساختم یعنی آماده بود خازنشو بزرگ تر کردمو ولتاژ ورودیشو زیاد کردم
                            الان ولتاژ ورودی 9 خازنشم 2000 ولته
                            جرقه هم هر 0.5 sec میزنه یعنی ثابت نیست و هر چی هم بیشتر روشن میمونه 5 دقیقه به بالا خیلی ضعیف تر میشه
                            حالا من میخوام این رو به عنوان باتری این مارکس استفاده کنم
                            ولی نمیدونم ولتاژ خروجیش چقدره . چطوری ولتاژشو اندازه بگیرم ؟ با ولتمتر های معمولی میشه ؟ ضعیف نیستن ؟
                            و چون 0.5 sec گپ داره میشتونم ازش استفاده کنم ؟ یا تغییر بدم مداشو تا ثابت شه؟
                            مقاومت ها تو هر ولتاژی 2 وات باشن ؟
                            با سپاس
                            با همه چی ساختم
                            تا همه چی ساختم

دیدگاه

ولتاژ و جریان اون مدار خیلی کمه و کافی نیست . رو خود مدار هم با دیود و خازن چند برابر کننده ساختن تا ولتاژ رو به 2000 رسوندن

دیدگاه

خوب مگه تو منبع تغذیه چند برابر استفاده شده باشه مشکل ایجاد میکه مهم ولتاژ خروجیمونه دیگه
                                بعد حالا که 2000 ولته . نمیتونم مقاومت ها و خازن هارو کمتر بگیرم ؟
                                میتونم یه مقاومت به شوکر بزنم ولتاژشو اندازه بگیرم ؟
                                تا همه چی ساختم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X