اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بیاتو و تا پایان ساخت دستگاه بخار سرد با پیزو الکتریک همراه ما باش(عکس و توضیح )

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : بیاتو و تا پایان ساخت دستگاه بخار سرد &#1576

نوشته اصلی توسط مجتبی صاحبی
    دوستانی که ساختن اگه لطف کنند با این پیزوهای طلایی که بیشتر کار بیزر رو انجام میدن هم یک تست بکنید بد نیست شاید جواب داده اگه جواب بده خیلی ارزون تر در میاد الان بخواهیم خودمون یکی بسازیم با سه تا پیزوه نزدیک 75 تومنی اگر ترانس نو استفاده کنیم با توجه به قیمتهایی که بچه ها گفتن 40 تومن میشه و مخلفات دیگه اش هم بگیم 5 تومن میشه 120 که از نوع اماده اش گرون تره
    عزیز اون پیزو ها اصلا فرکانس کاریشون در این حد نیست اما اگر کسی داشته باشه امتحان کنه منم برام جالبه هر چند 99درصد جواب نمیده

نوشته اصلی توسط مجتبی صاحبی
    بچه ها امروز رفتم سراغ یک تعمیراتی لامپ کم مصرف ترانس 50 ولت 3 امپر خریدم 8 تومن خیلی کیف داد دست دوم بود ولی مثل چی کار می کنه برید جاهایی که لوازم تعمیر می کنند مثل رادیو و تلوزیون سازی ها دست دوم بخرید ارزون در میاد در ضمن از جناب امیرعلی بلورچیان به خاطر این عملکرد زیباشون و خلاص کردن ما برای پیدا کردن این پیزوها متشکرم
    شما اطمینان دارید ترانس 150 واتی را 8 تومن خریدید :eek: :eek: :eek:بابا عجب آدم با حالی بوده میداد نمکی بیشتر بهش می دادند :biggrin:ببینید اگه داره برا بچه های سایت و منم بخرید :mrgreen:

لینک که درست نشده هنوز . پیزو رو اشتب گذاشتن
    بعیده مشکل از لینک باشه اصلا کار این پیزو چیز دیگه است این پیزوهای دستگاه های تمیز کننده آلتراسونیکه که در پزشکی و طلا سازی و.............استفاده داره
    اره کاملا موافقم به خدا صبح تا شب تو فکر اینم که پروژه ها رو چطوری میشه با کمترین قیمت در اورد و تمیزو. .. . باشن
    رفتم فن بگیرم آشغالی ترینش 5000 بود . تو فکرم وایسم بالاسرش خودم فوت کنم به مدار
    واسه هیت سینک و خیلی چیزای دیگه به اوراقچی ها سر بزنید اونجا لوازم کامپیوتر و ........... خیلی پیدا میشه خلاص به قول مجتبی جان 120 به بالا در میاد . در صورتی که آمادش با 100 تا مزایا 37000 هست
    خوب واقعا نمیصرفه اینطوری بخوایم پیش بریم منم واسه ترانسم خیلی پشیمونم کاشکی میرفتم دست 2 میخریدم
    ال ای دی 8میلی 400 تومان آخه این انصافه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    البته محاسبات آقای صاحبی مال 3 پیزو بود نه یک پیزو 37تومن قیمت یک پیزو هست دیگه درسته؟؟؟؟؟؟؟؟
    عزیز چه فنی نیاز داشتی که آشغالش 5تومن بوده؟؟؟؟؟یک سری فن 8 سانت دارم بلا استفاده اگر خواستید پخ یزنید تا مشخصات بدم

همه چیز هم که نمیشه دست دوم خرید در واقع اصل مطلب پیدا کردنشه

خود آقای چمنی اون مدل چینی را که باز کردند همه دیدیم از ترانزیستور گرفته تا بقیه قطعات توان پایین تری داشتند پس نشون میده هنوز مدار بهینه نیست یا اینکه این پیزوهای ما نصب به اون سفید کوچیک ها توان زیاد مصرف می کنند و بازده کم دارند
    کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
    ولتر

دیدگاه

پاسخ : بیاتو و تا پایان ساخت دستگاه بخار سرد با پیزو الکتریک همراه ما باش(عکس و توضیح )

نوشته اصلی توسط Mirana
      رفتم فن بگیرم آشغالی ترینش 5000 بود . تو فکرم وایسم بالاسرش خودم فوت کنم به مدار
      واسه هیت سینک و خیلی چیزای دیگه به اوراقچی ها سر بزنید اونجا لوازم کامپیوتر و ........... خیلی پیدا میشه خلاص به قول مجتبی جان 120 به بالا در میاد . در صورتی که آمادش با 100 تا مزایا 37000 هست
      خوب واقعا نمیصرفه اینطوری بخوایم پیش بریم منم واسه ترانسم خیلی پشیمونم کاشکی میرفتم دست 2 میخریدم
      ال ای دی 8میلی 400 تومان آخه این انصافه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
      لینک که درست نشده هنوز . پیزو رو اشتب گذاشتن
      فن دست دوم بگیر از تعمیرات کامپیوتر...منم همیشه همین کارو میکنم...ولی حتما فن رو اونجا تست کن خراب نباشه یا صدا نده

هدسینگ هم از لوازم کامپیوتری دست دوم میگیرم....مفت مفت...درحدی که شاید باور نکنید...
      هدسینگ و فنش کمتر از 5تومن در میاد.من هدسینگ CPU کامپیوتر به اون بزرگی خریدم به 2500تومن !!! لزومی نداره نو و گرون بخرید :smile:

اون آماده که 37تومن قیمتش هست: 1-یک عدد پیزو داره 2- پیزوی اون کوچیک هست
      اگه دوتاش رو بخواین بخرید 74هزار تومن در میاد !
      ولی این مدار چی؟ 50تومن ! بازم میگید به صرفه نیست ؟
      شما میتونید با یکم هزینه بیشتر چندین برابر بخار اون رو تولید کنید که کاملا به صرفه هست....

LED 8میلی متر واسه کجا میخوای ! oo: اگه از همین لیزری های 5میلی متری بگیری دونه ای 80تومن در میاد ! نورشم عالیه ! :agree:

لینک رو صحبت کردم...فرشاد جان باید درست کننن

-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-==-
      و حالا آموزش اتصال هدسینگ CPU به ترانزیستور پیزو برای دوستان علاقه مند :smile:
      2500دست دوم خریدم که با فنش میشه 5000تومن فقط ! :mrgreen:

اول با مداد یک خط صاف بر روی محلی که میخوایم نرانزیستور رو قرار بدید بکشید
      سپس با یک مته شماره 2 اون رو سوراخ نمایید.

این خط طوری باشه که اگه سوراخی بر روی اون ایجاد کردید اون سوراخ بین پره های هدسینگ ایجاد بشه.

اما مته من عمر خودش رو کرده بود و گند زد به هدسینگ...اول که توی هدسینگ شکست و بعدش هم سوراخ ها تمیز در نیومد
      برای همین یک ردیف دیگه سوراخ ایجاد کردم با یک مته جدید و نو....کار خیلی تمیز در اومد و ایندفه راضی بودم :smile:

حالا یا یک ابزار مثل پیچکوشتی اون ورق آلومنیومی روی سطح هدسینگ رو بردارید
      توجه داشته باشید که به دلیل وجود سرب و مواد شیمایی در این قسمت...بهتر است پوستتون با این قسمت تماس نداشته باشه

در زیر اون ورق مقداری خمیر سلیکن وجود داره که اون رو با تیتر یا اسپری خشک کاملا پاک کنید

حالا من واسه اینکه اون سوراخ های اولی که تمیز در نیومد رو بپوشونم از چسب سلیکن استفاده کردم
      سرچسبم خشک شده بود...با پیچگوشتی اومدم بازش کنم...یهو تا ته رفت تو چسپ oo: دیدم کنار چسب رو سوراخ کردم

بعد از اینکه چسب زدم با دستمال دور اون رو تمیز کردم تا چسب فقط توی سوراخ رو گرفته باشه و هدسینگ زشت نباشه :icon_razz:

این هم فن خوســــگلش :icon_razz:

بله....به همین راحتی....به همین خوشمزه گی.....هدسینگ پیزوی بخار :biggrin:
      هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

پاسخ : بیاتو و تا پایان ساخت دستگاه بخار سرد با پیزو الکتریک همراه ما باش(عکس و توضیح )

بعیده مشکل از لینک باشه اصلا کار این پیزو چیز دیگه است این پیزوهای دستگاه های تمیز کننده آلتراسونیکه که در پزشکی و طلا سازی و.............استفاده داره

میدونم . منظورم این بود لینک رو ویرایش نکردن.

خود آقای چمنی اون مدل چینی را که باز کردند همه دیدیم از ترانزیستور گرفته تا بقیه قطعات توان پایین تری داشتند پس نشون میده هنوز مدار بهینه نیست یا اینکه این پیزوهای ما نصب به اون سفید کوچیک ها توان زیاد مصرف می کنند و بازده کم دارند

خوب مسلما چیزی که شرکتی یا کارخونه میزنه زمین تا آسمون با دست ساز فرق داره
        اون مه ساز آمده به نظرم واسه شرکتش 5000 هم تموم نشده وگرنه 27000 به دسته ما نمیرسید
        مهران جان گفت هیت سینک هاش شاید جواب نده خواستم یه فن5*5 هم بزارم 7000 5000 14000 بود بیخیال شدم

ترانس 150 وات 8000 مناسبه نه 30000 40000 انقدر گرونی شده مردم باورشون نمیشه
        با همه چی ساختم
        تا همه چی ساختم
        http://electeronic.blogfa.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهران چمنی
          دلیل گرم شدن ترانزیستورم پرسیدم
          گفت چون پیزوت رو توی بیس قرار دادی و هم به عنوان بار RL هست و هم کرسیتال مدار...
          کلی تلفات داریم که توی ترانزیستور به اون پر قدرتی باعث ایجاد اون حرارت میشه
          طبق همفکری هایی که با اون شرکت کردم به این نتیجه رسیدم که بارRL رو از کریستال متمایز کنیم
          یعنی پیزو رو بیاریم توی کلکتور
          در بیس هم از یک کرسیال دیگه استفاده کنیم که میشه از IC 555 هم فرکانس 1.6مگاهرتزی ساخت.
          اینطوری تلفات حرارتی به شدت کاهش پیدا میکنه و ترانزیستورمون هم میتونه کوچک تر بشه و هدسینگ کوچکتری هم لازم داشته باشیم...
          خوووووب خوووب خووووووب
          اینم از یه ایده ی عالی...............
          بهتر نیست جای این هیت سینک و فن بزرگ جای پیزو رو طبق گفته ی خودتون عوض کنیم؟

دیدگاه

به نظرم بازم گرم میشه مدار چون به مدت زیادی میخواد روشن باشه

بچه ها به نظرتون یه مدار هشدار آب هم تو قاب بزاریم جالب میشه ؟
            اگه یه موقه آب نفوذ کرد با اسپیکر 8 R زود متوجه بشیم
            قیمتی هم نداره با 555 نزدیک 1000 شاید کمتر .

ترانزیستوراشم 100
            با همه چی ساختم
            تا همه چی ساختم
            http://electeronic.blogfa.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mirana
              وقتی پیزو رو بیاریم به کلکتور میتونیم قسمت پشت ترانزیستور که کلکتور هست رو مستقیم وصل کنیم به پشت پیزو که در این صورت هم تشعشعاتش کمتر میشه هم گرمای تولید شده توسط ترانزیستور به پیزو و از اونجا به آب میرسه . البته این فقط یه ایدس

دیدگاه

اینم عکس و فیلم از مدار من

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=61847.msg436904#msg436904

دیدگاه

چقدر هم خوشگله و به دکور منزل میاد! :redface:
                  چطوری اجازه دادن اونو با اون هیبتش بذاری جلو شومینه!؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina8
                    بهتر نیست جای این هیت سینک و فن بزرگ جای پیزو رو طبق گفته ی خودتون عوض کنیم؟
                    چرا خیلی بهتره
                    ولی من با اینکه درس تکنیک پالس و گارگاهشم پاس کردم ولی نفهمیدم از آخر چطوری باید پالس مورد نظرمون رو با 555 بیازیم :؟
                    اگه دوستان لطف کنند یک مدار پالی ساز 1.6مگاهرتزی با 555 درست کنند و شماتیکش رو بدن دیگه بقیش حله !...
                    مدار جدید رو شروع میکنیم به طراحی و آزمایش

نوشته اصلی توسط sina8
                    وقتی پیزو رو بیاریم به کلکتور میتونیم قسمت پشت ترانزیستور که کلکتور هست رو مستقیم وصل کنیم به پشت پیزو که در این صورت هم تشعشعاتش کمتر میشه هم گرمای تولید شده توسط ترانزیستور به پیزو و از اونجا به آب میرسه . البته این فقط یه ایدس
                    توی مدارات چیتی دقیقا همین کارو کرده....ولی باز هم بین پیزو و کلکتور یک هدسینگ بزرگ ( بدنه قاب ) وجود داره.
                    در غیر این صورت ترانزیستور پیزو رو خراب میکنه حتی اگه روی پیزو آب باشه

نوشته اصلی توسط Mirana
                    بچه ها به نظرتون یه مدار هشدار آب هم تو قاب بزاریم جالب میشه ؟
                    اگه یه موقه آب نفوذ کرد با اسپیکر 8 R زود متوجه بشیم
                    قیمتی هم نداره با 555 نزدیک 1000 شاید کمتر .

ترانزیستوراشم 100
                    با 555 لازم نیست اصلا
                    برد های نی نی جیش آماده تو بازار هست میتونی بخری 1500تومن
                    ولی بازهم ایده خوبی بود

نوشته اصلی توسط Mirana
                    خوب مسلما چیزی که شرکتی یا کارخونه میزنه زمین تا آسمون با دست ساز فرق داره
                    اون مه ساز آمده به نظرم واسه شرکتش 5000 هم تموم نشده وگرنه 27000 به دسته ما نمیرسید
                    مهران جان گفت هیت سینک هاش شاید جواب نده خواستم یه فن5*5 هم بزارم 7000 5000 14000 بود بیخیال شدم
                    ترانس 150 وات 8000 مناسبه نه 30000 40000 انقدر گرونی شده مردم باورشون نمیشه
                    اون مدار که ترانزیستورش کوچیک بود ! ترانسش 32ولتی بود ! اندازه پیزوش نصف این بود ! بخارش کمتر از این بود ! ای بابااااا
                    حالا بازم تکرار کن بگو چینی بهتره !
                    قیمتش 37000تومن هست ته 27000تومن !
                    هدسینگت مناسب بزار....فنش 2*2 هم باشه خوبه.

نوشته اصلی توسط arvinfx
                    اینم عکس و فیلم از مدار من
                    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=61847.msg436904#msg436904
                    عالی بود کارت ...ایولا داری...خیلی معرکس بخارش...
                    برای شروع خوبه....حالا که مدار نهایی شد میتونی ظرف شیک تری براش درنظر بگیری
                    خلاصه ایول .....ماشاالله...
                    هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

من صابخونم واسه همین هرکاری بخام میکنم :mrgreen:

بعدشم وسه اینکه خوب خنک بمون و امواج زیادی ازش بیرون نیاد اینکارو کردم. قراره رنگش کنم.

ولی متعسفانه این مدار با کار کرد پیزو یه مدت 6 روز از باز هم از تنظیم خارج شد ویکی از پیزو ها هم خیلی پوست پوست شده دیگه خسته شدم

دیدگاه

نمیخوام بچه ها رو نا امید کنم ولی این مدار دو تا ایراد اساسی به نظرم داره-ولی میخوام خودم اول یه سری تست کنم و مطمئن بشم بعد نظرم رو عرض میکنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                          ولی متاسفانه این مدار با کار کرد پیزو یه مدت 6 روز از باز هم از تنظیم خارج شد ویکی از پیزو ها هم خیلی پوست پوست شده دیگه خسته شدم
                          حتما مواد دیگه ای به آب اظافه کردی
                          مثل رنگ یا عطر و اسانس یا حتی گلاب !
                          اینها میتونه پیزو رو خراب کنه

\|/_\/_

دیدگاه

حتما مواد دیگه ای به آب اظافه کردی
                            مثل رنگ یا عطر و اسانس یا حتی گلاب !
                            اینها میتونه پیزو رو خراب کنه
                            :biggrin: گلاب و خوب اومدی مخصوصا" با جوراب :mrgreen:

من چیزی غیر از آب توش نریختم!

دیدگاه

ولی من با اینکه درس تکنیک پالس و گارگاهشم پاس کردم ولی نفهمیدم از آخر چطوری باید پالس مورد نظرمون رو با 555 بیازیم :؟
                              اگه دوستان لطف کنند یک مدار پالی ساز 1.6مگاهرتزی با 555 درست کنند و شماتیکش رو بدن دیگه بقیش حله !...
                              مدار جدید رو شروع میکنیم به طراحی و آزمایش
                              من یه سرچ کردم مثل اینکه با attiny 15 بشه یه کارایی کرد چون تو دیتاشیتش نوشته فرکانش کاریش 1.6mhz هست و اندازه اش هم که با 555 یکیه. :nice:

دیدگاه

فکر کنم با 555 نمیشه فرکانسهای بالای 1.2 مگاهرتز رو تولید کرد با 7555 فکر کنم میشد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X