اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استفاده از ترایاک به جای رله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : استفاده از ترایاک به جای رله

فرق زیادی ندارن
    چه دیمر چه سویچ // فرق توی نرم افزار
    تو وقتی یک کنی روشن و وقتی صفر کنی خاموش میشه == رله
    و اگه با میکرو نقطه صفر ولتاژ اصلی رو تشخیص بدی و با استفاده از تایمر و زاویه اتش سویچ کنی
    بشرطی که از این اپتوکوپلر استفاده بشه moc3021

برای اشنایی با دیمر دیجیتال باید توی انجمن سرچ کنید تاپیک مربوطه هست

دیدگاه

پاسخ : استفاده از ترااک به جا رله

نوشته اصلی توسط sahel2013
      فرق زیادی ندارن
      چه دیمر چه سویچ // فرق توی نرم افزار
      تو وقتی یک کنی روشن و وقتی صفر کنی خاموش میشه == رله
      و اگه با میکرو نقطه صفر ولتاژ اصلی رو تشخیص بدی و با استفاده از تایمر و زاویه اتش سویچ کنی
      بشرطی که از این اپتوکوپلر استفاده بشه moc3021

برای اشنایی با دیمر دیجیتال باید توی انجمن سرچ کنید تاپیک مربوطه هست
      دیمر از همون قدیمیا که با ولم تنظیم میشه نمیشه براش گذاشت؟
      میکرو فقط قطع و وصلش کنه

دیدگاه

با سلام
        ترایاک دارای سه پایه است مثل scr یک پایه اند یک و اند دو ویک پایه گیت دارند هر دو وقتی سیگنال تحریک به گیت وصل بشه به صورت لحظه ای ,مسیر بین اند وکاتد ان برقرار میشود و با قطع سیگنال متصل به گیت جریان اند یک به دو قطع نمیشود مگر اینکه که جریان اند یک به دو از مقدار جریان نگهدار کمتر شود .فرق scrو ترایاک هم اینه که ترایاک در هر دو جهت جریان را منتقل میکند ولی scrمانند یک دیود فقط در یک جهت جریان را از خود عبور میدهد البته اگر ولتاژ اند یک به دو انها از یه حدی بالاتر برود نیز روشن میشوند مانند دیاک.البته بهتر است از این وضعیت اجتناب کنید و به صورت اصولی اونها رو تحریک کنید. همچنین فرق نمونه ساده انها با نمونه اپتو انها اینه که در نمونه اپتو با تابش نور به گیت انها روشن میشوند ضمن اینکه میشود در بعضی انواع ازطریق عادی ان را تحریک کرد .موفق باشید
        ssrمساوی با رله الکترونیکی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bardiya3
          دمر از همون قدما که با ولم تنظم مشه نمشه براش گذاشت؟
          مکرو فقط قطع و وصلش کنه
          میشه
          اما خب همون مدار باز باید بکار ببری
          و
          وقتی تو اون مدار بکار ببری خب دیمر هم میتونی داشته باشی
          من لینک دیمر پیدا میکنم خوب بخون

هم میتونه دیمر باشه هم رله
          نخواستی هم دیمر داشته باشه خب همون نقشه قبل

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=62806.0
          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=62077.0

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sahel2013
            میشه
            اما خب همون مدار باز باید بکار ببری
            و
            وقتی تو اون مدار بکار ببری خب دیمر هم میتونی داشته باشی
            من لینک دیمر پیدا میکنم خوب بخون

هم میتونه دیمر باشه هم رله
            نخواستی هم دیمر داشته باشه خب همون نقشه قبل

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=62806.0
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=62077.0
            اونچیزی که من میخواستم نبود که
            من میخواستم یه دیمر ولمی باشه که تا وقتی که میکرو نخواد هیچی جریان ازش عبور نکنه
            هروقت جریان عبور کرد ولم ولتاژ را تنطیم کنه
            ترایاک و دیاک اضافه هم نخواد

دیدگاه

ببین من اون لینک دادم که سخت افزار و نرم افزار مربوطه توشه

خب تو دیمر میخوای همین
              خب دیمر رو هم میتونی خاموش روشنش کنی و یعنی از صفر تا نهایت
              خب صفر یعنی مدار تو خاموش میشه و اگه یکش کنی روشن میشه == رله
              حالا میتونی هم زمان دیمر هم داشته باشی

دیمر میاد بین یه پریود قطع و وصل به صورت مکرر انجام میده یعنی بین نیم پریود فرکانس برق
              10 میلی ثانیه
              دقیقا تقریبا عین pwm میمونه
              تو باید برای کسب اطلاعات بیشتر راجب دیمر اقدام کنی و توی نت زیاده ولا
              تا بفهمی چی میگم

اگه هم میخوای از دیمر اماده ولومی استفاده کنی خب همون نقشه اول که دادم کار سازه
              اما باید دستی دیمرتو کنترل کنی
              مدار فقط جریان برق خروجی رو قطع وصل کنه
              البته اول باید جریان ازترایاک بگذره بعد بره تو دیمر فکر کن دیمر ولومی یه مصرف کننده مثل لامپ
              نه اینکه اول دیمر بذاری بعد مدار قطع وصل چون ولتاژ کم این مدار ترایاک روشن نمیکنه

اون لینک هم که گذاشتم برنامه دیمر توشه و سخت افزار کاری به ریموت میموت نداشته باش
              ببین واسه دیمر چیکار کرده
              اون کمکت میکنه
              و کمی اطلاعات تیئوری جمع اوری کن راجب دیمر
              همین
              امیدوارم موفق بشی
              تحقیق کن دیمر دیجیتال چجور کار میکنه و برنامه ش چیه // توی نت زیاده
              عین موج pwm میموئنه تقریبا
              در واقع حداقل و حداکثر روشنایی یه لامپ رو باید توی نیم سیکل انجام بدی
              هر جای سیکل ترایاک روشن کنی از اون به بعد لامپ روشن میشه
              و وقتی به انتهای سیکل میرسه و جهت جریان عوض میشه ترایاک خود به خود خاموش میشه
              و باز باید توی همون نقطه برای نیم سیکل و روشن کردن ترایاک اقدام کنی
              هر 10 میلی ثانیه باید قطع وصلش کنی
              در واقع فقط وصل چون خودش خاموش میشه
              حالا جدا از دیمر میتونه رله هم باشه
              وقتی تو همیشه به ترایاک یک میدی اون هر سیکل توی نقطه صفر روشن میشه یعنی حداکثر
              و انتهای نیم سیکل خاموش میشه خودش و با وقفه کمی دوباره چون گیت ترتیاک روشن باز روشن میشه
              و مدارت یااون لامپ روشن میشه
              و برای خاموشی خب گیت ترایاک صفر کنی خب اصلا روشن نمیشه که بخواد خاموش بشه خودش پس همیشه خاموش میمونه
              اما برای دیمر باید moc3021 استفاده کنی میتونی قطع وصلشم کنی فرقی نداره چه کنترل کنی دیمر چه قطع وصل
              تو اصلا دیمر هم یه جور قطع وصل سریع چیزی نیست که

دیگه چی بگم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط تیک تاک

خب تو دیمر میخوای همین
                حالا میتونی هم زمان دیمر هم داشته باشی...
                خل خل ممنون
                فهمدم :job:

دیدگاه

بله همه دوستان درست میگیدآ.
                  فقط یادتون باشه که ترایاک و تو بارهای سلفی استفاده نکنید،،همون موتور،
                  سعی کنید در بارهای موتوری از حتما رله استفاده کنید،چون ترایک یه هرچی دیگه به افزایش هارمونیک ها کمک میکنه و باعث گرم شدن موتور و در نهایت سوختن موتور میشه.
                  یه شرکتی تو محافظ اومد جای رله از برایاک استفاده کرد،،هر یخچالی که به اون محافظ وصل بود و زد سوزندن.
                  به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
                  (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط تیک تاک

خب تو دیمر میخوای همین
                    حالا میتونی هم زمان دیمر هم داشته باشی

دیمر میاد بین یه پریود قطع و وصل به صورت مکرر انجام میده یعنی بین نیم پریود فرکانس برق
                    10 میلی ثانیه
                    دقیقا تقریبا عین pwm میمونه
                    تو باید برای کسب اطلاعات بیشتر راجب دیمر اقدام کنی و توی نت زیاده ولا
                    تا بفهمی چی میگم

اگه هم میخوای از دیمر اماده ولومی استفاده کنی خب همون نقشه اول که دادم کار سازه
                    اما باید دستی دیمرتو کنترل کنی
                    مدار فقط جریان برق خروجی رو قطع وصل کنه
                    البته اول باید جریان ازترایاک بگذره بعد بره تو دیمر فکر کن دیمر ولومی یه مصرف کننده مثل لامپ
                    نه اینکه اول دیمر بذاری بعد مدار قطع وصل چون ولتاژ کم این مدار ترایاک روشن نمیکنه

اون لینک هم که گذاشتم برنامه دیمر توشه و سخت افزار کاری به ریموت میموت نداشته باش
                    ببین واسه دیمر چیکار کرده
                    اون کمکت میکنه
                    و کمی اطلاعات تیئوری جمع اوری کن راجب دیمر
                    همین
                    امیدوارم موفق بشی
                    تحقیق کن دیمر دیجیتال چجور کار میکنه و برنامه ش چیه // توی نت زیاده
                    عین موج pwm میموئنه تقریبا
                    در واقع حداقل و حداکثر روشنایی یه لامپ رو باید توی نیم سیکل انجام بدی
                    هر جای سیکل ترایاک روشن کنی از اون به بعد لامپ روشن میشه
                    و وقتی به انتهای سیکل میرسه و جهت جریان عوض میشه ترایاک خود به خود خاموش میشه
                    و باز باید توی همون نقطه برای نیم سیکل و روشن کردن ترایاک اقدام کنی
                    هر 10 میلی ثانیه باید قطع وصلش کنی
                    در واقع فقط وصل چون خودش خاموش میشه
                    حالا جدا از دیمر میتونه رله هم باشه
                    وقتی تو همیشه به ترایاک یک میدی اون هر سیکل توی نقطه صفر روشن میشه یعنی حداکثر
                    و انتهای نیم سیکل خاموش میشه خودش و با وقفه کمی دوباره چون گیت ترتیاک روشن باز روشن میشه
                    و مدارت یااون لامپ روشن میشه
                    و برای خاموشی خب گیت ترایاک صفر کنی خب اصلا روشن نمیشه که بخواد خاموش بشه خودش پس همیشه خاموش میمونه
                    اما برای دیمر باید moc3021 استفاده کنی میتونی قطع وصلشم کنی فرقی نداره چه کنترل کنی دیمر چه قطع وصل
                    تو اصلا دیمر هم یه جور قطع وصل سریع چیزی نیست که

دیگه چی بگم
                    یکبار جایی دیدم یه بنده خدایی از همین روش استفاده کرده بود و لامپ کم مصرف گذاشته بود و میگفت نمیدونم چرا هرکاری میکنم نمیشه! دوستان توجه داشته باشید که این روش رو برای لامپ های کم مصرف بکار نبرید چونکه سیستمشون به کل فرق میکنه، و در اکثر موارد اگه میانگین ولتاژ از 110 کمتر بشه مدار منبع تغذیه لامپ آسیب میبینه. کلا لامپ های کم مصرف اصلا برای چشمک زدن بوجود نیومدن و مثل لامپ رشته ای نیستش! داخلش یک مدار منبع سوئیچینگ هست که خوب دیگه در نهایت لامپ رو معمولا با 110 ولت مستقیم تغذیه میکنه.
                    کم گوی و گزیده گوی

دیدگاه

درود دوستان .. من یه ماژول pir از فروشگاه خریدم و میخوام باهاش لامپ رشته ای راه پله رو (صد وات) روشن کنم .. منبعی که ماژول و مخلفات رو باهاش راه انداختم7 ولته و رله هام 12 ولتن میخواستم ببینم میشهBt136 رو با اپتوکوپلر cosmo1010 817 f35راه انداخت؟ مشکلی ایجاد نمیکنه؟این تشخیص گذر از صفر اگه نباشه چه اتفاقی میوفته؟
                      زندگی پر ز وجود است ولی ..
                      ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hosseinam1370
                        بله همه دوستان درست میگیدآ.
                        فقط یادتون باشه که ترایاک و تو بارهای سلفی استفاده نکنید،،همون موتور،
                        سعی کنید در بارهای موتوری از حتما رله استفاده کنید،چون ترایک یه هرچی دیگه به افزایش هارمونیک ها کمک میکنه و باعث گرم شدن موتور و در نهایت سوختن موتور میشه.
                        یه شرکتی تو محافظ اومد جای رله از برایاک استفاده کرد،،هر یخچالی که به اون محافظ وصل بود و زد سوزندن.
                        من هم رشتم کامپیوتر و البته سخت افزار...
                        به نظر من طبف عنوان تاپیک به سادگی میشه به جای رله، از ترایاک استفاده کرد. رله فقط قطع و وصل میکنه و ترایاک هم اگر به پایه ی گیتش ولتاژ ثابتی(DC) متصل بشه، روشن میمونه و مصل رله وصل عمل میکنه، درسته؟
                        موقع قطع مدار هم اگر ولتاژ گیت ترایاک قطع بشه، حداکثر نیم سیکل بعد، ترایاک خاموش میشه؛ درسته؟
                        حالا این افزایش هارمونیک ها دیگه چیه؟
                        اگر از تاپيکي بدتون مياد...
                        اگر با استارتر تاپيکي مشکل دارين...
                        اگر خواستين تاپيکي فراموش بشه...
                        ...بگين که
                        [glow=red,2,300]من تو اون تاپيک پستي ارسال کنم.[/glow]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط afceaglee2013
                          درود دوستان .. من یه ماژول pir از فروشگاه خریدم و میخوام باهاش لامپ رشته ای راه پله رو (صد وات) روشن کنم .. منبعی که ماژول و مخلفات رو باهاش راه انداختم7 ولته و رله هام 12 ولتن میخواستم ببینم میشهBt136 رو با اپتوکوپلر cosmo1010 817 f35راه انداخت؟ مشکلی ایجاد نمیکنه؟این تشخیص گذر از صفر اگه نباشه چه اتفاقی میوفته؟
                          یه جا توی همین سایت یه نقشه دیدم با 817 ترایاک رو راه انداخته بود بگردید شاید پیدا شد.

دیدگاه

گشتم ولی چیزی نیافتم.. تو انتخاب اپتو کوپلر برای اینکار چه مشخصه ای رو باید در نظر گرفت؟
                            زندگی پر ز وجود است ولی ..
                            ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط afceaglee2013
                              گشتم ولی چیزی نیافتم.. تو انتخاب اپتو کوپلر برای اینکار چه مشخصه ای رو باید در نظر گرفت؟
                              پیدا کردم

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=83547.msg51163

دیدگاه

[QUOTE=mohsenehsaninia;378528]نه مشکلی پیش نمیاد.
                                سلام
                                من 3تا moc3043 , رو با هم موازی کردم تا با mega32 و استفاده از خروجی pwm یه چیزی مثل دیمر درست کنم......مشکل اینجاست که مدار فقط وقتی اپتوکوپلر یک هست مدار خوب کار میکنه ....وقتی از 3تا اپتوکوپلر موازی استفاده میکنم وقتی مدار روشن میشه دیکه خاموش نمیشه.....یعنی ترایاک قطع نمیکنه......
                                من چک کردم اپتوکوپلر خروجی نداره ولی ترایاک قطع نمیکنه....
                                من از bt139 استفاده کردم ....
                                ممنون میشم کسی کمکم کنه......

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X