اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمای خرید مولتی متر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمای خرید مولتی متر

سلام
    بنده میخوام یک مولتی متر دیجیتال تهیه کنم.
    میخوام دقت و کیفیت خوبی داشته باشه.البته برای کارهای خیلی حساس نمیخوام ولی اگر امکانات دیگه هم داشته باشه بد نیست.
    در واقع مولتی متری رو میخوام برای کارهای ساده و (در محدوده سنجشی متوسط) ولی خطای اندازه گیریش باید کم باشه.

مولتی متر دیجیتال مدل BEST 9205A یا مولتی متر دیجیتال Best DT-9205M چطوره؟؟؟

پاسخ : راهنمای خرید مولتی متر

با سلام

من خودم می خوام بخرم و کمی تحقیق کردم و به این نتایج رسیدم:
    فک نمی کنم با این قیمت پایین Best ها کیفیت و دقت بالایی داشته باشن. البته خودم یکی از همین ارزون ها دارم.
    کیفیت ویکتورها نسبتا بهتر از اون خیلی ارزون هاست و مدلی مثل victor88c فرکانس متر 10 مگاهرتز و دما سنج از -20 تا 1000 درجه هم داره و قیمتش در حدود 95 هستش. مدل های ارزون تر در حد 65 تومن هم داره. مثل مدل vc97 که حتی 45 تومن هم قیمت خورده (http://store.techno-electro.com/index.php?route=product/product&product_id=108)
    البته برای کارهای خیلی دقیق می گن مناسب نیستن و دقتشون پایینه.

تو این تاپیک هم مطالب خیلی خوبی هست:
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=58853.0

من اینو از لینک بالایی کپی کردم:
    "
    با سلام
    1-به شخصه با مولتیمترهای زیادی کار کردم و چند نمونه انرا در شرکت داریم -بهتریت گزینه fluke است دقت بسیار بالا و سرعت بالا دارد خصوصاً مدل 289 ولی این رنج ومارک خیلی گران است ولی جزو بهترین در دنیا است

-مدلهای بعدی هیوکی است منتهی برخی از مدلهای ان سرعت و امکانات بسیار پایینی دارد که باید در هنگام خرید مد نظر قرار گیرد خصوصاً مدلهای کلمپی ان واین برند بیشتر در ایران طلبه دارد

2--مارک بعدی sanwa 5000 دارم خیلی راضی ام سرعت بالا و دقت بالا به همراه امکانات بالا جزوه ویزگی ان است ولی قیمت ان زیاد است، مارک kyoritsu نیز بد نیست کلاً مارکهای با این ویزگی همانند extech قیمت نسبتاً بالایی دارند .

3-یکی از مولتی مترهای خوب از نظر امکانات PROTEK 506 می باشد که دارای همه نوع امکانات(سنجش سلف -خازن -فرکانس و جریان 20 آمیر و غیره) است و قیمت آن نسبت به مولتی مترهای بالا کمتراست با ان کار نکردم ولی دیدم ظاهراً کیفیت ساخت خوبی دارد .(کره جنوبی )

4-مولتی مترهای حرفه ای چینی نیز هستد که می توان به شرکت CEM اشاره کرد که مولتی مترهای حرفه ای تولید می کند که معروفترین انها DT-9987---DT-9978 , ......

مولتی متر بعدی مر بوط به شرکت UNI-T می باشد که مدلهای خوبی و تقریباً با کیفیتی و با دقتی دارد (UT71)من شخصاً با ان کار نکردم ولی دیدم - البته ایرادهای کوچکی در اندازه گیری دارد

5-مولتی متر بعدی MATECH است که بعضی از انها دارای ای سی قیری هستند و غیر قایل تعمیر سرعت پایین و دقت پایین ولی امکانات زیادی دارند (برخی از انها قاطی میکنند)تست های آنرادر سایت یوتو یب می توانید ببینید
    یکی از حسن انها تعویض فیوز در انها بسیار راحت است

6-مولتی مترهای-179 GPS (سرعت و دقت پایین و تقریباً امکانات بالا -ضد اب و ضربه -IP67-TRU RMS) ,و یکی از مدلهای CEM و چند مولتی مترهای شیبه به ان (MT-1889) از نظر امکانات شبیه مدل سری نچ EXTECH هستند و سخت افزار شبیه به هم دارند . قیمت نسبتاً مناسب -

7-مولتی مترهای دیگر نیز می توان یه PSIP که مشایه VICTOR هست و به سفارش شزکت پارت سازان در چین تولید می شود -دقت پایین -قیمت مناسب -سرعت پایین را می توان اشاره کرد .با یک نمونه از انها کار کردم در مجموع بد نیست کار راه انداز است مدلهای جدید ان TRUE RMS هستند البته با قیمت بالاتر و امکانات بیشتر گه در اینصورت در هنگام خرید با ان قیمت رقیبهای زیادی مثل ستون 6 دارد .

برای تحقیق بیشتر و مقایسه انها با یکدیگر بهتر است به سایت یوت یوب سری بزنید فیلمهای بسیار خوبی دارد .

البته هفده سال پیش من یک مدل مولتی متر 6202 KASEرا به قیمت بیست و پنچ هزار تومان خریدم ولی بعلت سرعت و دقت پایین و عدم تست صحیح و راحت دیود و ترانزیستور گریه مرا در اورده و باید عوضش کنم

من برای خودم در منزل در صورت موفق شدن می خواهم یکی از مدلهای CEM یا PROTEK یا UT71 را با ارجعیت ذکر شده و قیمت بخرم و نیجه بررسی انر برایتان خواهم گذاشت
    "

در نهایت خودم به عنوان مدل هایی با کیفیت مناسب به UNI-T رسیدم.

دیدگاه

خیلی ممنون از راهنماییتون
      البته من برای کارهای ساده و مدارهای معمولی میخوام و بعدا یک مولتیمتر حرفه ای و گرانتر باید تهیه کنم.و برای اینکه پول اضافه خرج نکنم و الان کارم راه بیفته یک مدل ارزونشو میخوام بخرم.البته میخوام بعدا هم ازش استفاده کنم و کلا میخوام کارایی خوبی در کارهای معمولی داشته باشه.دماسنج و فرکانس متر هم به کارم نمیاد....این مدل best چون دیتاشیتش رو دیدم برای کارم مناسب بود.حالا نمیدونم دقت اندازه گیریش خوبه یا نه.مثلا او دقتی رو که تو دفترچش نوشته واقعا داره یا نه؟اگه نه چقدر خطای اندازه گیریش با حالت واقعی فرق داره؟؟؟
      [hr]
      BEST
      Model DT-9205M
      Quantity 1
      Color Black + Orange
      Material ABS
      LCD Display 2.8"
      Special Functions Voltage, current, resistance testing; Diode testing
      Application Voltage, current, resistance testing; Diode testing
      Max. Display 1999
      DC Voltage 200mV~1000V ± (0.5% + 1)
      AC Voltage 200mV~700V ± (0.8% + 3)
      DC Current 2mA~20A ± (0.8% +1)
      AC Current 2mA~20A ± (1% + 3 )
      Resistance 200 ~200M ± (2.5% + 3) ohm
      Capacitance 2nF~200uF
      Power Supply 1 x 9V/6F22 battery (included)
      Packing List 1 x Multimeter
      2 x Testing leads (50cm cable)
      1 x Chinese user manual
      1 x English user manual

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin tal
        حالا نمیدونم دقت اندازه گیریش خوبه یا نه.مثلا او دقتی رو که تو دفترچش نوشته واقعا داره یا نه؟اگه نه چقدر خطای اندازه گیریش با حالت واقعی فرق داره؟؟؟
        [hr]
        BEST
        Model DT-9205M
        Quantity 1
        Color Black + Orange
        Material ABS
        LCD Display 2.8"
        Special Functions Voltage, current, resistance testing; Diode testing
        Application Voltage, current, resistance testing; Diode testing
        Max. Display 1999
        DC Voltage 200mV~1000V ± (0.5% + 1)
        AC Voltage 200mV~700V ± (0.8% + 3)
        DC Current 2mA~20A ± (0.8% +1)
        AC Current 2mA~20A ± (1% + 3 )
        Resistance 200 ~200M ± (2.5% + 3) ohm
        Capacitance 2nF~200uF
        Power Supply 1 x 9V/6F22 battery (included)
        Packing List 1 x Multimeter
        2 x Testing leads (50cm cable)
        1 x Chinese user manual
        1 x English user manual
        اگه امکانش هست یه مقاومت دقیق با خودتون ببرین و تو فروشگاه اندازه بگیرینش. یا قبلس با یه مولتی متر دقیق اندازه بگیرین و مقایسه کنین ...
        امیدوارم این دقت هایی که تو دیتاشیتش نوشته درست باشه. ولی به هر حال چون تولید کننده معتبری نیست چندان اعتباری هم به این نوشته ها نیست ...

دیدگاه

دوستان دقت هایی که در دیتاشیت مولتی مترهای متفرقه چینی مینویسن درست نیست و تلرانس دقتشون خیلی سریع افت پیدا میکنه. برای من تقریبا بین ۶ ماه تا ۱ سال استفاده تعطیل شد! متاسفانه گرید قطعات استفاده شده در برد این مولتیآ‌مترها خیلی پایینه :sad:
          (که البته با توجه به قیمتشون طبیعیه)
          Vision without action is a daydream. Action without vision is a nightmare

دیدگاه

سلام من با قیمت حدود 100 هزار تومن میخوام یه مولتی متر بخرم خودم victor 88c رو انتخاب کردم چون امکانات زیادی داره حالا به نظر شما مدل بهتری با این حدود قیمت هست؟
            کیفیت این مولتی مترها چطوره؟
            [آموزشی] کنترل رله با پیامک توسط sim800l
            [آموزشی] راه اندازی سنسورهای DHT11 و DHT22 با کدویژن
            [آموزشی] مدار عملی اتصال میکروفن خازنی به میکروکنترلر
            [آموزشی] آموزش نحوه راه اندازی میکروهای fmd
            صفحه اینستاگرام : ecdco_ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reza babatabar
              سلام من با قیمت حدود 100 هزار تومن میخوام یه مولتی متر بخرم خودم victor 88c رو انتخاب کردم چون امکانات زیادی داره حالا به نظر شما مدل بهتری با این حدود قیمت هست؟
              کسی نیست جواب بده؟

دیدگاه

سلام
                چه مواردی نیاز دارین ؟ مثلا دماسنج داشته باشه یا نه ... ؟

دیدگاه

سلام
                  من تو ماه گذشته یک مولتی متر خریدم که تا االان زیاد ازش استفاده نکردم ولی دیتاشیته خوبی داره فکر میکنم چیز خوبی باشه (خیلی خوش دسته)
                  دوستان هم اشاره کردن kyoritsu مدل 1009
                  بیزرش تاخیری نیست
                  هم رنج اتو داره و هم دستی
                  خازن
                  فرکانس
                  ولتاژ dc/ac
                  جریان AC/DC با دقت میکرو تا 10 آمپر
                  اهم
                  تست دیود
                  خوبیش اینه که اون سلکتورشو نمیخواد زاد بچرخونی
                  در ضمن auto power off هم داره
                  تو سایت زیر هم دیتا شیت و عکش و هم قیمتش هست
                  قیمتش نسبت به نمونه های تو بازار ارزش داره
                  http://www.btmco24.com/Productdetails.aspx?itemid=8

امیدارم توضیحاتم کامل بوده باشه

آنان که خاک را به نـــــظر کیمیا کنند
                  آیا بود که گوشه چشمی به ما کنند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ac10747
                    سلام
                    چه مواردی نیاز دارین ؟ مثلا دماسنج داشته باشه یا نه ... ؟
                    دما سنج و فرکانس مترش زیاد مهم نیست بقیه موارد مهمه و لازم دارم حالا با این وجود و از اونجایی که مولتی متر های دیگه تو این رنج قیمت، سلف سنج ندارند(شاید من ندیده باشم) به نظر شما سلف سنج رو جدا بگیرم و مولتی متر رو جدا(به خاطر اینکه با کیفیت تر بگیرم) بهتره یا همین victor 88c جوابمو میده؟ بیزرش سریع باشه برام مهمه

دیدگاه

یه نکته مهم درمورد انتخاب مولتی متر: مولتی متری بگیرید که اتورنج باشه! اینطوری هم خوشتیپ تره و هم سلکتورش دیر تر خراب میشه.
                      1 در دنیا 100 در آخرت (درس و مشق فعالیتمو تو انجمن کم کرده)
                      من آنچه شرط بلاغست با تو میآ‌گویم. تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال. سعدی
                      !Electronic On! Programming On
                      هوشمندانه سوال بپرسیم!
                      http://ir02x6.persiangig.com/logo/eca/tanks_01.png

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahan.Rafiee
                        یه نکته مهم درمورد انتخاب مولتی متر: مولتی متری بگیرید که اتورنج باشه! اینطوری هم خوشتیپ تره و هم سلکتورش دیر تر خراب میشه.
                        خوب اتو رنج این مدل vc97 هستش اما سلف سنج و خازن سنج نداره اگر با این امکانات اتورنج هم بود عالی میشد

دیدگاه

من این سوالو جای دیگه هم مطرح کردم اما حالا که بحثش شده بذارید اینجا دوباره بپرسم:
                          رفتم فروشگاه مولتی متر بگیرم گفت یه مدل جدیده که +victor 88c هستش که با 88c فرق میکنه و قیمتش حدود 110 بود میخواستم بدونم که چنین چیزی درسته یا پلاسی در کار نیستو همون 88c خودمونه لطفآ اگر کسی اطلاعی داره بگه من خیلی برا خریدنش عجله دارم اگر طرف درست نگفت من از سایت ها سفارش بدم که برام ارزون تر تموم میشه

دیدگاه

دما سنج و فرکانس مترش زیاد مهم نیست بقیه موارد مهمه و لازم دارم حالا با این وجود و از اونجایی که مولتی متر های دیگه تو این رنج قیمت، سلف سنج ندارند(شاید من ندیده باشم) به نظر شما سلف سنج رو جدا بگیرم و مولتی متر رو جدا(به خاطر اینکه با کیفیت تر بگیرم) بهتره یا همین victor 88c جوابمو میده؟ بیزرش سریع باشه برام مهمه
                            به نظر من با توجه به مطالبی که در مورد ویگتور خوندم مارک دیگه ای بگیرین. مثلا میگن Mastech و UNI-T نسبتا بهتره. مثلا MASTECH MS8260C قیمتش 150 تومنه و این هم دیتاشیتش:

Technical Specifications
                            Ranging automatic/manual
                            Counts 5999
                            DC voltage 6/60/600V ±0.5%, 1000V ±0.8%
                            AC voltage 6/60/600V±0.8%, 1000V ±1.0%
                            DC current 600/6000µA/60/600mA ±1.2%, 10A ±1.5%
                            AC current 600/6000µA/60/600mA±1.5%, 10A ±2.0%
                            Frequency 6000Hz - 60MHz
                            Resistance 600Ω/6/60/600kΩ/6MΩ ±1.0%, 60Ω ±1.5%
                            Temperature measurement range t°C -40°C ~ 1000°C±2.9%
                            Capacitance 6 nF - 6000 µF
                            Conductivity wire identification yes
                            Diode, transistor test yes
                            Automatic power-off yes
                            Data Hold yes
                            Power source 6F22(9V)x1
                            Dimensions 195 × 92 × 43 mm

در کل به نظر من بهترین کار اینه که برین به این صفحه: http://toolboom.com/en/Measuring-Equipment/Multimeters
                            یا سایت های مشابه و توی محدوده قیمتی که می تونین همه مولتی مترها رو بررسی کنین (دیتا شیت و دقتشون) بعد اونایی که مناسب هستن رو انتخاب و ببینین کدومش اینجا پیدا میشه و ...

از اونجایی که مولتی متر های دیگه تو این رنج قیمت، سلف سنج ندارند(شاید من ندیده باشم) به نظر شما سلف سنج رو جدا بگیرم و مولتی متر رو جدا(به خاطر اینکه با کیفیت تر بگیرم)
                            این هم بستگی به مولتی متری داره که می گیرین و همینطور به دقتی که توی دیتاشیت معمولا نوشته میشه و اینکه آیا اون شرکت همینجوری یه عددی واسه دقت نوشته یا نه ...
                            این گزینه رو هم می تونین به صورت مستقل چک کنین. فرض کنین شما یه مولتی متر خوب بگیرین که سلف سنج با دقت حتی بهتر از سلف سنج مستقل ارزون قیمت داشته باشه.
                            همه این ها رو خودتون باید بررسی کنین. درسته وقت گیره ولی ارزشش رو داره اگه دقت کارتون می خواین بالا باشه.
                            تو گوگل سرچ کنین "خرید مولتی متر" بعد مدل های موجود رو باز کنین و دیتاشیتشون رو پیدا کنین و ...

دیدگاه

من این سوالو جای دیگه هم مطرح کردم اما حالا که بحثش شده بذارید اینجا دوباره بپرسم:
                              رفتم فروشگاه مولتی متر بگیرم گفت یه مدل جدیده که +victor 88c هستش که با 88c فرق میکنه و قیمتش حدود 110 بود میخواستم بدونم که چنین چیزی درسته یا پلاسی در کار نیستو همون 88c خودمونه لطفآ اگر کسی اطلاعی داره بگه من خیلی برا خریدنش عجله دارم اگر طرف درست نگفت من از سایت ها سفارش بدم که برام ارزون تر تموم میشه
                              توی خود سایت ویکتور وقتی جستجو کنین واسه 88c+ هیچی نمیاره : No Record!
                              http://www.china-victor.com/english/en/search.aspx?ClassID=-1&SearchKey=88c+

تنها جایی که من تونستم 88c+ پیدا کنم یه سایت برزیلی هستش:
                              http://prismaequipamentos.com.br/produto/MULT%CDMETRO-DIGITAL-VICTOR-88C%252b-%2ANOVO%2A.html

این هم دیتاشیتشون:
                              http://prismaequipamentos.com.br/produto/MULT%CDMETRO-DIGITAL-VICTOR-88C%252b-%2ANOVO%2A.html
                              و
                              http://www.china-victor.com/english/en/product_data.aspx?ClassID=168&ID=303
                              تنها اختلافی هم که هست اینه که یکی 88c+ دماسنجش از -40 درجه هست رنجش ...
                              قیافشون هم طبق دو تا عکس کمی متفاوته و توی یکی مارک ویکتور زده شده زیر صفحه نمایش و تو یکی بالا زده شده ...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X