اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تشخیص کیفیت قطعات الکترونیکی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : تشخیص کیفیت قطعات الکترونیکی

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
    فکر نمیکنم. من 20 میی میخریدم. نمونه گیر جریان pfc بود. واسه زیر این دیگه همیشه از سیم استفاده کردم.
    مقاومت شنت واسه ی سیستم خاص هست. برا همین نمیتونم مقدار بزرگتر استفاده کنم.

ی سوالی: درصد خطای این مقاومت های چند میلی اهمی در چه حد هست؟
    چون با کابل دیگه 10 درصد خطا رو خودم میتونم راحت پیاده کنم...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MReza.p
      مقاومت شنت واسه ی سیستم خاص هست. برا همین نمیتونم مقدار بزرگتر استفاده کنم.

ی سوالی: درصد خطای این مقاومت های چند میلی اهمی در چه حد هست؟
      چون با کابل دیگه 10 درصد خطا رو خودم میتونم راحت پیاده کنم...
      مث استاندارداس دیگه. من 45 درصد میخریدم. نیازی به دقت نداشتم. البته اون هم دقیق ترش رو نداشت.
      حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
      به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

مث استاندارداس دیگه. من 45 درصد میخریدم. نیازی به دقت نداشتم. البته اون هم دقیق ترش رو نداشت.
        5 یا 45 ؟؟

در کل فک کنم باید رو همون کابل ها کار کنم...
        5 درصد خطا هم خیلی دردسر نداره.

دیدگاه

5 درصد
          من تو یه مدارم یادمه از مقاومت خود پی سی بی استفاده کردم. بعد که مدار تموم میشد یه جریان مرجع ازش میگذروندم با میکرو مقادیر رو میخوندم و مقدار خونده شده رو از دو نقطه میزاشتم تو یعادله خط و کالیبرش میکردم. اینطوری با وجود اینکه دستگاهها هر کدوم یه مقاومتی داشتن بعد از کالیبره شدن امپر متر دستگاهها همه دقیق و درست کار میکرد.

K.Show

دیدگاه

یه جریان مرجع ازش میگذروندم با میکرو مقادیر رو میخوندم و مقدار خونده شده رو از دو نقطه میزاشتم تو یعادله خط و کالیبرش میکردم. اینطوری با وجود اینکه دستگاهها هر کدوم یه مقاومتی داشتن بعد از کالیبره شدن امپر متر دستگاهها همه دقیق و درست کار میکرد.
            خب من از 0.5 میلی اهم چه جریانی بگذرونم!؟ 2 آمپر عبور کنه، میشه 1mV.
            بعد اگه دقت 10 درصدم بخوام باید رزولوشن ADC در حد اندازه گیری 100uV باشه! oo:
            با اطمینان ب مشخصات کابل های استاندارد و در نظر گرفتن خطای انسانی فکر کنم بشه 5 درصد دقت/خطا رو بدون دردسر گرفت.

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : تشخیص کیفیت قطعات الکترونیکی

نوشته اصلی توسط MReza.p
              خب من از 0.5 میلی اهم چه جریانی بگذرونم!؟ 2 آمپر عبور کنه، میشه 1mV.
              بعد اگه دقت 10 درصدم بخوام باید رزولوشن ADC در حد اندازه گیری 100uV باشه! oo:
              با اطمینان ب مشخصات کابل های استاندارد و در نظر گرفتن خطای انسانی فکر کنم بشه 5 درصد دقت/خطا رو بدون دردسر گرفت.
              خب اونو که سیخ نمیکنیش تو adc که از یه تقویت کننده مثلا با گین 50 بگذرونش بعد بده به adc. اون تقویت کننده + مسیرها + خطای سنسور همه اینا با هم جمع میشه یه افست و یه گین خطا داره.
              از صفر امپر و مثلا 2 امپر نمونه میگیری. یزاری تو معادله خط ضرایب معادله رو پیدا میکنی. بعد از حل اون معادله برای همیشه خطاها برطرف میشه.
              خطاهایی که به مرور زیمان ایجاد میشن خیلی کم و قابل چشم پوشی هستن. در مسائل دقیق مثل تجهیزات اندازه گیری استاندارد حتی گرونترین تجهیزات هم باید سالی یک بار کالیبره بشن. اگر نیاز به همچین دقتی دارین این مشکل تو طراحی قابل برطرف کردن نیست. ولی اگر استفاده عادیه تغییرات طول زمان اشکالی محسوب نمیشه.

K.Show

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : تشخیص کیفیت قطعات الکترونیکی

خب اونو که سیخ نمیکنیش تو adc که از یه تقویت کننده مثلا با گین 50 بگذرونش بعد بده به adc. اون تقویت کننده + مسیرها + خطای سنسور همه اینا با هم جمع میشه یه افست و یه گین خطا داره.
                از صفر امپر و مثلا 2 امپر نمونه میگیری. یزاری تو معادله خط ضرایب معادله رو پیدا میکنی. بعد از حل اون معادله برای همیشه خطاها برطرف میشه.
                خطاهایی که به مرور زیمان ایجاد میشن خیلی کم و قابل چشم پوشی هستن. در مسائل دقیق مثل تجهیزات اندازه گیری استاندارد حتی گرونترین تجهیزات هم باید سالی یک بار کالیبره بشن. اگر نیاز به همچین دقتی دارین این مشکل تو طراحی قابل برطرف کردن نیست. ولی اگر استفاده عادیه تغییرات طول زمان اشکالی محسوب نمیشه.
                تقویت کننده ی low noise و بقول دوستان پیریسیژن ک بخوام بذارم برا کالیبراسیون،
                اندازه هزینه تموم شده ی کلّ برد قیمتش میشه! :wow:

من ی تومن ی تومن قیمتو آوردم پایین، بعد... oo:
                رفتم رو کار خرید از برادران چینی،
                میگم دوستان واسم ی بسته مقاومت بخرن. بی دردسر.

دیدگاه

منم قطعات گرفتم تنوع زیاد بود همه اونهایی که من دیدم از خازن و دیود و مقاومت ترانزیستور گرفته نوشته بود ساخت چین مارک RoHS و تمام!
                  خازن الکترولیتی ولتاژ بالا مارک Twco گرفتم
                  بقیه قطعات هم تو پاکت نایلونی بسته بودند که مارکشون برام خیلی ناشناس بود فروشنده شم تو امجد طبقه بالا بود میگفت جنسش خوبه منم اینجا فقط فروشندم و ....
                  در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
                  گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

دیدگاه

RoHS
                    مخفف Restriction of Hazardous Substances
                    ...

در واقع این عبارت معرف قانونی است که در اروپا وضع شده و بر اساس توافقات، وجود 6 ماده خطرناک برای سلامتی انسان و طبیعت را در محصولات الکترونیکی و خصوصاً قطعات کامپیوتری منع کرده است. این 6 عنصر عبارتند از: کادمیوم، جیوه، کرومیوم، PBB ، BDE و سرب.
                    بدون دلیل واضحی من زیر جعبه ها و کلّ کارام میزنم...

دیدگاه

یعنی کل بردت شده 600 تومن که نمیتونی یه دونه tlc272 شیشصد تومنی اضافه کنی؟
                      دیگه مشکل توئه اگه نمیخوای خرج کارت بکنی.

K.Show

دیدگاه

یعنی کل بردت شده 600 تومن که نمیتونی یه دونه tlc272 شیشصد تومنی اضافه کنی؟
                        دیگه مشکل توئه اگه نمیخوای خرج کارت بکنی.
                        یعنی tlc272 میتونه در حد 50 میکرو ولت دقیق باشه؟؟
                        من الکترونیک آنالوگم ی کم ضعیفه،
                        تصور من نیاز ب یک تقویت کننده با حداقل دقت 14 بیت واقعی بود.
                        بردم 30تومنی در میاد. با 600ت ک فلاشر الیدی هم نمیشه ساخت. (البته ما میسازیم، ده برابر قیمت میخوره! :twisted

البته فکر کنم میتونم ی میلی/میکرو اهم متر ساده درست کنم.
                        بعد مقاومت های کابلی م رو تنظیم کنم. اینطوری تا زیر صد تومن هزینه قابل قبوله.

دیدگاه

خودش بهت دقت نمیده. (ای سی با ای سی مقادیرت متفاوت میشه) ولی وقتی از کالیبراسیون نرامافزاری استفاده بکنی به دقت مورد نیازت میرسی. همه خطا ها رو با هم جبران میکنی دیگه.
                          من این کار رو برای 50 امپر کردم قبلا.
                          یه کابل نمره 10 برای انتقال جریان داشتم تقریبا 10 پونزده سانت. اینو با 272 تقویت کردم جبرانسازی هم کردم خیلی خوب جواب داد.

K.Show

دیدگاه

دوست عزیز
                            مشکل عدم کیفیت قطعات مدتی است که برای تولید کنندگان متعهد مشکل ایجاد کرده است
                            من برای رفع این مشکل سعی میکنم قطعات را با بسته بندی کارخانه خرید کنم مثلا اگر بسته بندی ترانزیستور 1000 عددی است من هم 1000 تایی سفارش می دهم
                            روی بسته بندی معمولا اطلاعات دقیق تولید کننده موجود است
                            در مورد خازنهای الکترولیت هم معمولا خازن هایی که دمای تحملشان بیشتر است بهتر هستند
                            واقعا در شرایط فعلی تشخیص بسیار سخت است چون حتی یک برند معروف خیلی سریع مدل تقلبی آن وارد بازار می شود
                            کانون الکترونیک
                            www.kanounco.com

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X