اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی لامپ مهتابی کوچک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی لامپ مهتابی کوچک

من می خوام یه مهتابی که برای چراغ اضطراری هست رراه بندازم مدارشم سوخته .
    باید از اینورتر 5 به 220 برای راه اندازیش استفاده کنم ؟ چه چیزایی رو باید در نظر بگیرم؟

پاسخ : راه اندازی لامپ مهتابی کوچک

لامپ مهتابی با 220 ولت راه نمیو فته . حد اقل 600 ولت با فرکانس 30 تا 40 کیلو هرتز لازم داره . حالا هرچی که فرکانس پایین تر باشه باید ولتاز راه اندازی رو بالا ببرید . مثلا مهتابی هایی که با برق شهر کار می کنه از اونجایی که فرکانس برق شهر 50 هرتزه ( خیلی پایینه ) چک در لحظه اول چیزی در حدود 3 تا 4 هزار ولت رو به صورت گذرا ( Transient )دو سر لامپ قرار می ده ووقتی گاز داخل لامپ با اعمال این ولتاز , یونیزه شد جریان , داخل لامپ برقرار میشه و توسط همین چک این جریان محدود میشه تا به لامپ آسیب نرسه . ( اگه مهتابی مستقیم به برق شهر وصل باشه روشن نمیشه اما اگه روشن بشه منفجر میشه !!! ) .

از مدار بالا می تونید استفاده کنید . اما قبلش مدار رو تحلیل کنید . با یکم تغییر می تونید با باتری 6 ولتی سیلد اسید مهتابی رو روشن کنید . این مدار برای مهتابی 20 وات در نظر گرفته شده . امیدوارم مفید باشه . !
    آسمان بار امانت نتوانست کشید قرعه کار به نام من دیوانه ردند
    سلطانی دو عالم باشد از آن آن کس سلطان بیامدست و درویش رفته باشد

دیدگاه

سلام
      ممنونم از توضیحاتتون ، یه سوال :question:
      حالا هرچی که فرکانس پایین تر باشه باید ولتاز راه اندازی رو بالا ببرید .
      همون طوری که شما گفتید در این مورد ولتاژ با فرکانس رابطه عکس داره
      اگه میشه فرمولش را هم بذارید :nerd:
      در كودكي مي خواستم جهان را عوض كنم ، جوان كه شدم مي خواستم كشورم را عوض كنم ، به ميانسالي كه رسيدم مي خواستم شهرم را عوض كنم ، اكنون كه به پيري رسيدم فهميدم كه اگر خودم را عوض مي كردم شايد مي توانستم جهان را عوض كنم

دیدگاه

یه مدار دارم که خودم هم چند سال پیش تست کردم و خیلی خوب هم جواب میداد . با استفاده از یک ترانزیستور و 2 3 تا مقاومت و خازن و 4 تا باتری 1.5 ولتی مهتابی 40 وات رو با نور مناسبی روشن میکرد . میگردم پیدا میکنم برات .
        فتو بلاگ من
        کاردستی ها :
        روبات شطرنج باز ( یادگار دوران جوانی )
        فارسی نویسی مستقیم در نمایشگر های گرافیکی
        کتابچه خود آموز زبان توصیف سخت افزار Verilog

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X