اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد پنل خورشیدی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد پنل خورشیدی

سلام به همگی . من تازه وارد سایت شما شدم . از مطالب الکترونی هم چیز زیاد نمی دونم . ساکن ایران هم نیستم تا بتونم به خیلی از منابع دسترسی داشته باشم . مدتی هست که میخوام یرای مصرف خودم از پنل های خورشیدی استفاده کنم . تجهیزاتش رو انتخاب کردم و همه چیز آماده ست . تا حدودی هم اطلاعات به دست آوردم . اما چند مشکل دارم که به دلیل آشنا نبودن با مطالب الکترونیک , می تونم درکشون کنم . به همین دلیل با کلی گشتن توی گوگل این صفحه رو پیدا کردم و سوال هام رو اینجا می نویسم و امیدوارم بتونین منو راهنمایی کنین .

سوال من در واقع اینه که :

وقتی که جریان برق از پنل ها به باطری ها وارد میشه , باطری ها 12 ولت هستن با مثلن 7 آمپر . بعد من به اینها اگر مثلن لامپ 12 ولت وصل بکنم که 6 وات باشه , چه اتفاقی می افته ؟ یا مثلن بالاتر باشه چطور ؟ مثلن من خوندم که وات رو میشه از ضرب کردن ولت به آمپر به دست آورد . مثلن در این باطری 84 وات برق من دارم در ساعت . خب من اگر یک لامپ مثلن میگم 8 وات بهش وصل بکنم , یعنی در واقع باید 84 تقسیم بر هشت بشه تا مدت ساعتی که این لامپ با این یک باطری روشن می مونه رو به من بگه یعنی ده ساعت . درسته ؟ و اگر مدت بیشتر بخوام چطور ؟ مثلن اگر بخوام 4 تا باطری رو بصورت موازی وصل کنم , ولتاژ یکی هست ولی گویا شدتش میره بالاتر . این آسیب نمیزنه به دستگاه مصرف کننده ؟ در واقع من نمیدونم آمپر نقشش چی هست ؟ لطفن اگر پاسخ میدین با فرمول و معادله و علمی نگین و به زبون ساده برام توضیح بدین که متوجه بشم . مشخصات دستگاههای من اینها هست :

پنل خورشیدی 1.74 A آمپر و 12/24 ولت .
    باطری خشک 12 ولت 7 آمپر .
    Battery Regulator
    لامپ 12 ولت 8 وات دو عدد .
    من به هیچ وجه متوجه نمیشم این آمپر نقشش این وسط چی هست ؟ سوالمو بهتره اینطور بپرسم که : اگر مقدار ولت ثابت باشه و آمپر بالا باشه , چه اتفاقی برای دستگاه مصرف کننده می افته ؟ یا اگر هم کمتر باشه چطور ؟ مثلن من بخوام مدت طولانی تری برق داشته باشم , باید تعداد باطری ها رو بیشتر کنم . مثلن :
    اتصال 2 باتری 12 ولت با ظرفیت 50 Ah به روش سری نتیجه : خروجی 24 ولت با ظرفیت 50 آمپر میشه . خب وسیله ای که من داشته باشم آمپرش مثلن 30 باشه ولی 24 ولت باشه چی میشه ؟ میسوزه ؟ یا مثلن :
    اتصال 2 باتری 12 ولت با ظرفیت 50 Ah به روش موازی نتیجه : خروجی 12 ولت با ظرفیت 100 آمپر . آمپر یهو میشه دو برابر . چی میشه اینجا ؟ خطرناکه ؟

ممنون میشم راهنماییم کنین .

پاسخ : سوال در مورد پنل خورشیدی

دوست گرامی پنل خورشیدی 1.74 آمپر و 12 ولت هفت ساعت طول میکشه تا باطریتونو شارژ کنه و باطری زود تر از اونی که شارژ بشه تخلیه میشه شما باید یه پنل با آمپر بالاتر و ولتاژ بالاتر بگیری بعد شما باید یه مدار کنترل گر شارژ خورشیدی بخری که خروجیش متناسب با باطری باشه از یه پنل 20 واتی شما میتونی 75 وات ac بگیری

دیدگاه

یعنی چند تا پنل بخرید با هم موازی کنید تا جریان اونها بیشتر بشه
      و شارژ باطری هم به همین سادگی نیست کنترل شارژ میخواد
      در ضمن نمیخوام کار رو برات پیچیده کنم ولی آسان آسان هم نیست
      در ضمن شما گفتید که ساکن ایران نیستید پس اگر در خارج هستید
      اونجا که بهتر و بیشتر از ما اطلاعات دارند اصلا ما خودمون همو اطلاعاتمون رو از همون جا بدست میاریم
      الکترونیک علم ما نیست و در آزمایشگاه های آمریکا با اختراع ترانزیستور بوجود اومده
      پس منبع اصلی اونجا هست نه اینجا

از دو چیز بسیار زیاد یاد گرفتم (1) نمونه مدارهای موجود در سایت های خارجی (2) مهندسی معکوس بردهای غیر ایرانی. به نقل از آقای مرتضی امانی
      --------------------------------------------------------
      تمام دنیا ما را تحریم کرده اند؛ حداقل خودمان همدیگر را تحریم نکنیم. به نقل از pencil
      اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است. mehran901

دیدگاه

آمپر جریان مصرفی یک دستگاه است که در هر ثانیه مصرف میکند.
        ولتاژآ‌ اختلاف پتانسیل الکتریکی است که دستگاه برای کارکرد به آن نیاز دارد

شما به این موارد نیاز دارید
        پنل خورشیدی
        باتری
        کنترل شارژ

کنترل شارژ برای حفاظت از باتری ها و پنل های خورشیدی استفاده میشود زیرا:
        صفحه های خورشیدی در زمانهایی خاص گاهی ۲۰ تا ۳۰ درصد بیشتر از مقدار نوشته شده ولتاژ تولید میکنند (صدمه به باتری)
        گاهی امکان بازگشت ولتاژآ‌ معکوس به صفحه ها وجود دارد (صدمه به صفحه ها)
        گاهی مصرف کننده توان زیادی را طلب میکند که در توان سیستم نیست (صدمه به باتری و پنل خورشیدی)

شمار باتری ها و پنل ها به میزان مصرف شما بستگی دارد - برای اینکار باید مجموع مصرف روزانه خود را محاسبه کنید (مصرف تک تک دستگاه ها ضرب در تعداد ساعت کارکرد روزانه) (برای مثال مصرف ۴ عدد لامپ ۱۰۰ وات که روزانه ۵ ساعت روشن باشند برابر
        5 * 4 * 100 = 2000Wh
        پس اینگونه شما روزانه ۲ کیلو وات ساعت انرژی مصرف میکنید.
        برای جبران این شما باید مثلا یک صفحه خورشیدی با توان ۲۰۰ وات داشته باشید که اگر روزانه ۱۲ ساعت در تابش نور خورشید باشد:
        200 * 12 = 2400Wh وات ساعت انرژی تولید میکند.
        و برای مثال با یک باتری ماشین 12 ولتی 60Ah که میشود 720Wh
        2400/720 = 3.33
        پس شما حداقل به چهار عدد از این باتری ها نیاز خواهید داشت) (محاسبه هزینه قطعات بر عهده شما)
        بنظر کافیست ولی همیشه اینگونه نیست و شرایط محیطی مانند هوای ابری و زاویه تابش خورشید بازده را کاهش میدهد.
        در حالی که شب هنگام نیز پنل ها انرژی تولید نمیکنند
        (بهتر است به میزان تابش سالیانه خورشید در جایی که زندگی می کنید نیز توجه کنید)

من توربین بادی را ترجیح میدهم چرا که توان بیشتری تولید میکنند و هزینه ای چندین برابر کمتر دارند)
        If the wind will not serve, take to the oars

دیدگاه

ممنون از پاسخ هاتون . زیاد قانع کننده نبود البته چون زیاد هم من سر در نمیارم . چند نکته رو توضیح بدم :

خارج کشور مثل ایران نیست که شما بدونی مثلن خیابون لاله زار بورس لوازم برقی هست و میری اونجا هر چیزی رو پیدا میکنی و میخری یا میدون توپخونه نیست که همه چیز توش پیدا بشه . اینجا تقریبن فروشگاههایی به شکل ایران وجود نداره . مگر در آمریکا . اینجا همه چیز رو شما آنلاین باید بخری . خودت هم مطالعه بکنی و بخری و یا اگر بلد نیستی , زنگ بزنی فلان موسسه که کارش اینه و بیاد برات انجام بده .

شما دقت نکردین من نوشتم فقط دو تا لامپ میخوام روشن کنم . نمیخوام کل خونه م رو برق کشی کنم ! دو تا لامپ 12 ولت با مصرف 8 وات ! چقدر بی دقتین !!!!!!!

سوال پرسیدم آمپر چیه و به من پاسخ علمی میدین . خوبه نوشتم که به من بصورت معمولی و با زبان عامیانه بگین معنی اینها رو . خب من که خودم می دونستم تعریفش میشه این ! ولی من چه میفهمم آخه جریان مصرفی یک دستگاه یعنی چی ؟ من فقط میدونم ولت یعنی چی چون از بچگی میگفتن باطری 1.5 ولت . یا توی ماشین باطری 12 ولت . دیگه نه میدونم آمپر چیه نه .. . از وات هم فقط اینو سر در میارم که هر چقدر بیشتر باشه , بیشتر برق مصرف میکنه و بیشتر هم باید پول بدی !

نکته بعد اینکه من نوشتم توی تجهیزاتم Battery Regulator داره ! یعنی یک سرش وصل میشه به پنل یک سرش وصل میشه به باطری و یک سرش وصل میشه به مصرف کننده یعنی لامپ ! جلوگیری میکنه از برگشت برق و یا تلف شدنش .

مهمترین بخش سوالم رو هم بی پاسخ گذاشتین :

اگر مقدار ولت ثابت باشه و آمپر بالا باشه , چه اتفاقی برای دستگاه مصرف کننده می افته ؟ یا اگر هم کمتر باشه چطور ؟ مثلن من بخوام مدت طولانی تری برق داشته باشم , باید تعداد باطری ها رو بیشتر کنم . مثلن :
          اتصال 2 باتری 12 ولت با ظرفیت 50 Ah به روش سری نتیجه : خروجی 24 ولت با ظرفیت 50 آمپر میشه . خب وسیله ای که من داشته باشم آمپرش مثلن 30 باشه ولی 24 ولت باشه چی میشه ؟ میسوزه ؟ یا مثلن :
          اتصال 2 باتری 12 ولت با ظرفیت 50 Ah به روش موازی نتیجه : خروجی 12 ولت با ظرفیت 100 آمپر . آمپر یهو میشه دو برابر . چی میشه اینجا ؟ خطرناکه ؟

اینا رو که جواب ندادین . اقلن اینو میتونین بهم بگین ؟

سلام . من سوال داشتم در مورد تعیین ولتاژ لامپ های ال ای دی . من دو رشته لانپ ال ای دی خریدم به طول دو متر . دو تا رشته یک متری و اونها رو به هم وصل کردم . مدل ال ای دی که استفاده کردم 3528 هست و اینطور که فهمیدم , دو دهم وات هستن یعنی 0.02 . هر تک لامپ . روی هر متر 60 لامپ وجود داره که 12 ولت هستن . در نتیجه میشه 120 ضرب در 2 دهم وات که میشه 24 وات . اما سوال من اینه که آداپتوری که همراه با این لامپ ها برای من فرستادن مشخصاتش اینه : 12ولت و 2 آمپر . رشته اصلی ال ای دی ها هم 5 متری بوده و وقتی وصل میکنم به این آداپتور , روشن میشن و مشکلی ندارن . من میخواستم بدونم که چنین چیزی چطور ممکنه ؟ چون اگر محاسبه ای که من انجام دادم درست باشه , نباید 5 متر لامپ روشن بشه . چون در اون صورت ما داریم 300 تا لامپ ضرب در 0.02 وات که میشه 60 وات ! در صورتیکه این آداپتور نهایت میتونه تا 24 وات رو جواب بده . میشه منو راهنمایی کنین و بگین هر متر از این لامپ ها چند وات برق مصرف میکنن ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sshhiiva
            ممنون از پاسخ هاتون . زیاد قانع کننده نبود البته چون زیاد هم من سر در نمیارم . چند نکته رو توضیح بدم :

خارج کشور مثل ایران نیست که شما بدونی مثلن خیابون لاله زار بورس لوازم برقی هست و میری اونجا هر چیزی رو پیدا میکنی و میخری یا میدون توپخونه نیست که همه چیز توش پیدا بشه . اینجا تقریبن فروشگاههایی به شکل ایران وجود نداره . مگر در آمریکا . اینجا همه چیز رو شما آنلاین باید بخری . خودت هم مطالعه بکنی و بخری و یا اگر بلد نیستی , زنگ بزنی فلان موسسه که کارش اینه و بیاد برات انجام بده .

شما دقت نکردین من نوشتم فقط دو تا لامپ میخوام روشن کنم . نمیخوام کل خونه م رو برق کشی کنم ! دو تا لامپ 12 ولت با مصرف 8 وات ! چقدر بی دقتین !!!!!!!

سوال پرسیدم آمپر چیه و به من پاسخ علمی میدین . خوبه نوشتم که به من بصورت معمولی و با زبان عامیانه بگین معنی اینها رو . خب من که خودم می دونستم تعریفش میشه این ! ولی من چه میفهمم آخه جریان مصرفی یک دستگاه یعنی چی ؟ من فقط میدونم ولت یعنی چی چون از بچگی میگفتن باطری 1.5 ولت . یا توی ماشین باطری 12 ولت . دیگه نه میدونم آمپر چیه نه .. . از وات هم فقط اینو سر در میارم که هر چقدر بیشتر باشه , بیشتر برق مصرف میکنه و بیشتر هم باید پول بدی !

نکته بعد اینکه من نوشتم توی تجهیزاتم Battery Regulator داره ! یعنی یک سرش وصل میشه به پنل یک سرش وصل میشه به باطری و یک سرش وصل میشه به مصرف کننده یعنی لامپ ! جلوگیری میکنه از برگشت برق و یا تلف شدنش .

مهمترین بخش سوالم رو هم بی پاسخ گذاشتین :

اگر مقدار ولت ثابت باشه و آمپر بالا باشه , چه اتفاقی برای دستگاه مصرف کننده می افته ؟ یا اگر هم کمتر باشه چطور ؟ مثلن من بخوام مدت طولانی تری برق داشته باشم , باید تعداد باطری ها رو بیشتر کنم . مثلن :

سلام . من سوال داشتم در مورد تعیین ولتاژ لامپ های ال ای دی . من دو رشته لانپ ال ای دی خریدم به طول دو متر . دو تا رشته یک متری و اونها رو به هم وصل کردم . مدل ال ای دی که استفاده کردم 3528 هست و اینطور که فهمیدم , دو دهم وات هستن یعنی 0.02 . هر تک لامپ . روی هر متر 60 لامپ وجود داره که 12 ولت هستن . در نتیجه میشه 120 ضرب در 2 دهم وات که میشه 24 وات . اما سوال من اینه که آداپتوری که همراه با این لامپ ها برای من فرستادن مشخصاتش اینه : 12ولت و 2 آمپر . رشته اصلی ال ای دی ها هم 5 متری بوده و وقتی وصل میکنم به این آداپتور , روشن میشن و مشکلی ندارن . من میخواستم بدونم که چنین چیزی چطور ممکنه ؟ چون اگر محاسبه ای که من انجام دادم درست باشه , نباید 5 متر لامپ روشن بشه . چون در اون صورت ما داریم 300 تا لامپ ضرب در 0.02 وات که میشه 60 وات ! در صورتیکه این آداپتور نهایت میتونه تا 24 وات رو جواب بده . میشه منو راهنمایی کنین و بگین هر متر از این لامپ ها چند وات برق مصرف میکنن ؟
            سلام
            اگر مقدار ولت ثابت باشه و آمپر بالا باشه , چه اتفاقی برای دستگاه مصرف کننده می افته ؟ :agree: هیچ اتفاقی نمی افته جریان که واحد آن آمپر می باشد بستگی به مصرف دستگاه مصرف کننده در مدار بوجود می آید. جریان لامپ شما = چون 8 وات است پس جریان آن 1.5 آمپر می شود . حال اگز منبع انرژی شما 12 ولت 1.5 آمپر باشد این لامپ 1.5 مصرف می کند چه 12 ولت 100 آمپر باشد.
            یا اگر هم کمتر باشه چطور ؟ :agree: اگر کمتر باشه با عث می شود که میزان ولتاژ پایین بیاید که برای لامپ شما خطر ناک نیست و فقط نور آن کم می شود.
            مثلن من بخوام مدت طولانی تری برق داشته باشم , باید تعداد باطری ها رو بیشتر کنم . مثلن :
            اتصال 2 باتری 12 ولت با ظرفیت 50 Ah به روش سری نتیجه : خروجی 24 ولت با ظرفیت 50 آمپر میشه . خب وسیله ای که من داشته باشم آمپرش مثلن 30 باشه ولی 24 ولت باشه چی میشه ؟ میسوزه ؟ :agree: نه نمی شوزه چیزی که شمه باید به آن برای عدم سوختن وسیله توجه کنید ولتاژ نه جریان
            یا مثلن :
            اتصال 2 باتری 12 ولت با ظرفیت 50 Ah به روش موازی نتیجه : خروجی 12 ولت با ظرفیت 100 آمپر . آمپر یهو میشه دو برابر . چی میشه اینجا ؟ خطرناکه ؟ :agree: نه خطر ناک نیست
            اصلا یک مثال ساده
            در خرید لپ تاپ بعضی از مدل ها دارای یک باتری 6 سل و یک باتری 9 سل به صورت پشن می باشد فرق این دو باتری اینکه یکی آمپرش بیشتر از اونیکی می باشد و این با عث میشه اگر از 9 سل استفاده کنی فقط لپ تاپ بیشتر روشن بمونه ومیزان مپرف آن بستگی به مصرف کننده باشد.

سلام . من سوال داشتم در مورد تعیین ولتاژ لامپ های ال ای دی . من دو رشته لانپ ال ای دی خریدم به طول دو متر . دو تا رشته یک متری و اونها رو به هم وصل کردم . مدل ال ای دی که استفاده کردم 3528 هست و اینطور که فهمیدم , دو دهم وات هستن یعنی 0.02 . هر تک لامپ . روی هر متر 60 لامپ وجود داره که 12 ولت هستن . در نتیجه میشه 120 ضرب در 2 دهم وات که میشه 24 وات . اما سوال من اینه که آداپتوری که همراه با این لامپ ها برای من فرستادن مشخصاتش اینه : 12ولت و 2 آمپر . رشته اصلی ال ای دی ها هم 5 متری بوده و وقتی وصل میکنم به این آداپتور , روشن میشن و مشکلی ندارن . من میخواستم بدونم که چنین چیزی چطور ممکنه ؟ چون اگر محاسبه ای که من انجام دادم درست باشه , نباید 5 متر لامپ روشن بشه . چون در اون صورت ما داریم 300 تا لامپ ضرب در 0.02 وات که میشه 60 وات ! در صورتیکه این آداپتور نهایت میتونه تا 24 وات رو جواب بده . میشه منو راهنمایی کنین و بگین هر متر از این لامپ ها چند وات برق مصرف میکنن ؟ :agree: ولتاژ شما افت می کند و کمی از نور آنها کم می شود و در واقع چون منبع شما سوئیچینگ میباشد فیدبک می گیرد و توان بیشتری بیرون می دهد(حداکثر توان) که باعث می شود منبع شما در طولانی مدت منبع شما بسوزد

دیدگاه

پس بفرمایید بدهید به همون موسسات اینکاره
              از دو چیز بسیار زیاد یاد گرفتم (1) نمونه مدارهای موجود در سایت های خارجی (2) مهندسی معکوس بردهای غیر ایرانی. به نقل از آقای مرتضی امانی
              تمام دنیا ما را تحریم کرده اند؛ حداقل خودمان همدیگر را تحریم نکنیم. به نقل از pencil
              اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است. mehran901

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sshhiiva

هر تعداد باتری که نیاز دارید موازی کنید

درباره چراغ های نواری اینگونه نیست
                اندکی محاسبات دارد
                (باید مجموع ولتاژآ‌ چراغها را منهای ولتاژ منبع تغذیه کنید (در اینجا ۱۲ ولت) و مقدار باقیمانده را بر مقدار مقاومت موجود بر روی جراغ های نواری تقسیم کنید تا جریان مصرفی هر واحد بدست آید. آنگاه مجموع جریان این واحد ها میزان مصرف جریان خواهد بود)

گمان میکنم برای این نوارها به ازای هر متر چیزی در حدود نیم آمپر باشد.

دیدگاه

هوررااااااااا بالاخره فکر کنم متوجه شدم پس من یه بار دیگه به زبون خودم شرح میدم شما ببینین درست متوجه شدم ؟

من مثلن یه دوربین دارم که بهش یه باطری 1.2 ولت میخوره با 1500 میلی آمپر . بعد من اگه بخوام این خیلی بیشتر کار بکنه برم براش یه باطری بخرم 1.2 ولت 2600 میلی آمپر , هیچ اسیبی به دستگاه نمیزنه ولی در عوض مدت خیلی طولانی تری شارژش تموم میشه درسته ؟

مثال دوم : من یه وسیله دارم که یه لامپ 12 ولت هست با مثلن 7 آمپر . بعد من برم 10 تا باطری 12 ولت بخرم و اینها رو موازی به هم وصل کنم و هر باطری هم که خریدم 20 آمپر یا حتا مثلن 60 آمپر باشه , میشه برقی که به لامپ میده 12 ولت با توان 600 آمپر . در نتیجه شاید مثلن 24 ساعت این لامپ روشن بمونه درسته ؟ :wow:

بازم از تون خیلی ممنوووووووون که راهنماییم کردین بازم میتونم سوال بپرسم ؟

نوشته اصلی توسط moghani1376
                  پس بفرمایید بدهید به همون موسسات اینکاره

اضافه شده در تاریخ :
                  نوشته اصلی توسط ASHIT AXAR
                  هر تعداد باتری که نیاز دارید موازی کنید

مرسی از جوابتون . من عکس این لامپ رو براتون فرستادم . راستش من نمی دونم مقدار مقاومت یعنی چی ؟ میشه شما برام محاسبه کنین ؟ روی این نوارها فقط یه عدد 12 ولت نوشته شده . روی آداپتورش هم اینها رو نوشته :

Output 12v - 5A
                  input 110-220v 50/60 hertz 3.5A

برای لامپ دومی هم اگه بهم یاد بدین چطوری اینا رو میخونین و ضرب و تقسیم میکنین خودم محاسبه میکنم . چون دو نوع متفاوت هستن : مررسی

درباره چراغ های نواری اینگونه نیست
                  اندکی محاسبات دارد
                  (باید مجموع ولتاژآ‌ چراغها را منهای ولتاژ منبع تغذیه کنید (در اینجا ۱۲ ولت) و مقدار باقیمانده را بر مقدار مقاومت موجود بر روی جراغ های نواری تقسیم کنید تا جریان مصرفی هر واحد بدست آید. آنگاه مجموع جریان این واحد ها میزان مصرف جریان خواهد بود)

گمان میکنم برای این نوارها به ازای هر متر چیزی در حدود نیم آمپر باشد.

دیدگاه

یه سوال دیگه هم داشتم که شاید عجیب به نظر بیاد . ولی مثلن من روی چیزی میخوام لامپ های ال ای دی دیود نصب بکنم . هر لامپ 3 ولت هست . بعد آمپر هم روی اون نوشته نشده . من اینها رو میتونم به صورت موازی به هم وصل بکنم به یک مثلن آداپتوی که 3 ولت باشه ولی آمپر بالا داشته باشه ؟ اونوقت ولتش کم نمیاد ؟

یا یک مثال دیگه میزنم . من یک لامپ یا مونور که 1.5 ولت هست , رو میخوام به یک پنل خورشیدی کوچیک وصل بکنم که 1.5 ولت داره برق تولید میکنه . بعد از یک باطری ساعتی 3 ولت قابل شارژ شدن هم میخوام براش استفاده کنم که برق که از پنل میاد بره اونو اضافش شارژ بکنه . این باطری با اینکه جثه کوچکی داره , اما فرقی نمیکنه توانش با یک باطری 1.5 ولت که اندازه مثلن قلمی ؟ یا هر چی کوچکیتر میشه , ضعیف تر میشه ؟ و بجز اینها , فقط میشه پنل و باطری و لمپ رو سه تایی به هم وصل کرد ؟ میخوام یک آزمایش مینیاتوری بکنم پیش از اینکه چیز بزرگی بسازم . اگه اشتباه میکنم لطفن راهنماییم کنین چه چیزهایی احتیاج دارم

یا مثلن من این باطری رو دارم

3.7v 2400 map Lithium Ion Polymer Rechargeable Battery

بعد وسیله ای که میخوام اینو بهش وصل بکنم 3 ولت یا مثلن 1.5 ولت هست با آمپر 400 میلی آمپر . چطوری میتونم این باطری رو بهش ست بکنم بدون اینکه دستگاه آسیب بخوره ؟ یا مثلن اگر یک باطری براش بگیرم که 1.5 ولت باشه ولی آمپرش 2400 باشه , به این دستگاه با آمپر مصرفی 400 آسیب نمیزنه ؟

خیلی دوست دارم اینا رو یاد بگیرم ... ممنونتون میشم :nice:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sshhiiva
                      هوررااااااااا بالاخره فکر کنم متوجه شدم پس من یه بار دیگه به زبون خودم شرح میدم شما ببینین درست متوجه شدم ؟

من مثلن یه دوربین دارم که بهش یه باطری 1.2 ولت میخوره با 1500 میلی آمپر . بعد من اگه بخوام این خیلی بیشتر کار بکنه برم براش یه باطری بخرم 1.2 ولت 2600 میلی آمپر , هیچ اسیبی به دستگاه نمیزنه ولی در عوض مدت خیلی طولانی تری شارژش تموم میشه درسته ؟

مثال دوم : من یه وسیله دارم که یه لامپ 12 ولت هست با مثلن 7 آمپر . بعد من برم 10 تا باطری 12 ولت بخرم و اینها رو موازی به هم وصل کنم و هر باطری هم که خریدم 20 آمپر یا حتا مثلن 60 آمپر باشه , میشه برقی که به لامپ میده 12 ولت با توان 600 آمپر . در نتیجه شاید مثلن 24 ساعت این لامپ روشن بمونه درسته ؟ :wow:

بازم از تون خیلی ممنوووووووون که راهنماییم کردین بازم میتونم سوال بپرسم ؟
                      تمام چیزایی که گفتید درسته

اضافه شده در تاریخ :
                      نوشته اصلی توسط sshhiiva
                      این مقاومت های SMD را می تونی اینتوری بخوانی دو عدد اول رو پابت در نظر بگیر و عدد سوم را تعداد صفر های جلوی آن را نشان می دهد یعنی : 331 برابر میشه با 330 اهم
                      به نوع ال ایدی های مصرفی در این بورد ها ولتاژ آنها متفاوت می باشد و توسط این مقاومتها تقسیم ولتاژ انجام می شود

دیدگاه

من که نفهمیدم ! اصلن کجا هست اینها ؟ :eek:

نوشته اصلی توسط ma_f66
                        این مقاومت های SMD را می تونی اینتوری بخوانی دو عدد اول رو پابت در نظر بگیر و عدد سوم را تعداد صفر های جلوی آن را نشان می دهد یعنی : 331 برابر میشه با 330 اهم
                        به نوع ال ایدی های مصرفی در این بورد ها ولتاژ آنها متفاوت می باشد و توسط این مقاومتها تقسیم ولتاژ انجام می شود

دیدگاه

آهان آهان فهمیدم :nice: بذارین بنویسم ببینین درست محاسبه کردم ؟

گفتین 12 ولت , ولتاژ لامپ ها هست . خب اونو تقسم بر 330 باید بکنم میشه : 0.03625 حالا این عدد رو باید ضرب در تعداد لامپ های روی نوار بکنم که میشه 60 تا لامپ . درسته ؟ در نتیجه میشه : 2.17

حالا این 2.17 یعنی چی ؟ یعنی آمپر ؟ اگه اینطور باشه پس برق مصرفیش میشه 2.17 وات ؟ درست محاسبه کردم ؟

---------

حالا لامپ دومم هم اینطور هست که :

همون عدد 331 رو این بار نوشته 151 . پس شما میگی عدد اول رو صفر کنم که میشه 150 . بعد منبع تغذیه ش هم همون 12 ولت هست . فقط اینکه خروجی ولت12~2.0 آمپر میده . پس اگه اینم همون 12 باشه تقسیم بر 150 میکنیم میشه 0.08 و اینو ضرب در 120 لامپ میکنم یعنی دو متر نوار ال ای دی . میشه 9.6 آمپر ؟ یا در واقع 10 وات برق ؟ درست محاسبه کردم ؟

اگه اشتباه کردم لطفن دقیق تر برام همینطوری محاسبه کنین تا بفهمم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sshhiiva
                            آهان آهان فهمیدم :nice: بذارین بنویسم ببینین درست محاسبه کردم ؟

گفتین 12 ولت , ولتاژ لامپ ها هست . خب اونو تقسم بر 330 باید بکنم میشه : 0.03625 حالا این عدد رو باید ضرب در تعداد لامپ های روی نوار بکنم که میشه 60 تا لامپ . درسته ؟ در نتیجه میشه : 2.17

حالا این 2.17 یعنی چی ؟ یعنی آمپر ؟ اگه اینطور باشه پس برق مصرفیش میشه 2.17 وات ؟ درست محاسبه کردم ؟

---------

حالا لامپ دومم هم اینطور هست که :

همون عدد 331 رو این بار نوشته 151 . پس شما میگی عدد اول رو صفر کنم که میشه 150 . بعد منبع تغذیه ش هم همون 12 ولت هست . فقط اینکه خروجی ولت12~2.0 آمپر میده . پس اگه اینم همون 12 باشه تقسیم بر 150 میکنیم میشه 0.08 و اینو ضرب در 120 لامپ میکنم یعنی دو متر نوار ال ای دی . میشه 9.6 آمپر ؟ یا در واقع 10 وات برق ؟ درست محاسبه کردم ؟

اگه اشتباه کردم لطفن دقیق تر برام همینطوری محاسبه کنین تا بفهمم
                            من اینجوری نگفتم. کلا برعکس محاسبه کردی

ببین این 3528 ها رو به ازای هر متر 450 تا 500 میلی آمپر در نظر بگیر
                            5050 ها رو حدودا 800 میلی آمپر به ازای هر متر

توی یه فرصت مناسبتر توضیح میدم

دیدگاه

شما که اومدی اینو نوشتی , 2 خط هم اضافه تر می نوشتی من یاد بگیرم دیگه ! انقدر یعنی سرتون شلوغ بود ؟ :(

نوشته اصلی توسط ASHIT AXAR
                              من اینجوری نگفتم. کلا برعکس محاسبه کردی

ببین این 3528 ها رو به ازای هر متر 450 تا 500 میلی آمپر در نظر بگیر
                              5050 ها رو حدودا 800 میلی آمپر به ازای هر متر

توی یه فرصت مناسبتر توضیح میدم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X