اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

در مورد رگلاتور و دیود زنر، راهنمایی بفرمایید لطفا

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : در مورد رگلاتور و دیود زنر، راهنمایی بفرمایید لطفا

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
    سلام مجدد ،
    یعنی ،رگولاتور بدون بار همینجوری داغ می کرد یا وقتی
    بهش بار وصل کردی؟؟
    نه اگه بتونی از زنر درست استفاده کنی نمیسوزه؛
    برای جریان های پایین همونطور که قبلا گفته بودم باید
    با زنر یه مقاومت سری کنی .
    برای جریان های بالاتر هم یه مدار سراغ دارم اگه می خوایی
    بذارم.

اول باید مطمئن بشین که مدار رو صحیح بسته باشین.
    بعد از اینکه مطمئن شدین ،باید بگم که شما دو تا راه دارین:
    1-بستن رگولاتور به هیت سینک
    2-تقویت رگولاتور (اگه علاقه مند باشین می تونم شماتیک رو هم بزارم)

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

در ضمن،لامپتون چند واتی هستش؟
    سلام
    بابت راهنمایی هاتون متشکرم
    رگلاتور بدون بار نه، داغ نمی کنه؛ وقتی بار بهش وصل میشه داغ می کنه.
    هیت سینک هم فکر نکنم در برابر اون حرارت جواب بده
    مدار رگلاتور، برای جریان های بالا ، و همچنین شماتیک تقویت رگلاتور رو هم اگه میشه آپلود کنید. ضمنا منظور از تقویت رگلاتور چیه؟!
    لامپ: 12 ولت 10 وات

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nasdo نمایش پست ها
      سلام
      مدار رگلاتور، برای جریان های بالا ، و همچنین شماتیک تقویت رگلاتور رو هم اگه میشه آپلود کنید. ضمنا منظور از تقویت رگلاتور چیه؟!
      کلا رگولاتور ها خیلی داغ میکنند، یعنی جریان نامیشون میبینی 1 آمپره اما 0.1 آمپر ازش میکشی میخواد ذوب بشه.
      ک با هیت سینگ خنک میشه ولی باز خیلی داغ میشه، راه حلشم قرار دادن منبع جریان هست.
      مداری که خودم استفاده کردم برای همچین کاربردی این مدرا هستش:

همه مقادیر هم مشخص و معلوم هستند.
      توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
      همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.
      https://www.youtube.com/@aKaReZa75​

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akaReza نمایش پست ها
        کلا رگولاتور ها خیلی داغ میکنند، یعنی جریان نامیشون میبینی 1 آمپره اما 0.1 آمپر ازش میکشی میخواد ذوب بشه.
        ک با هیت سینگ خنک میشه ولی باز خیلی داغ میشه، راه حلشم قرار دادن منبع جریان هست.
        مداری که خودم استفاده کردم برای همچین کاربردی این مدرا هستش:

همه مقادیر هم مشخص و معلوم هستند.
        سلام رضاخان
        بی نهایت متشکرم
        ببخشید بنده مثل شما اساتید، خبره نیستم... اون المانی که بالای شماتیک هست (Q1 A1943) و VCC و C1 و C2 رو نشناختم، میشه لطفا بفرمایید اینا چی هستن؟!
        و اینکه خروجی مدار کجاست؟! آیا خروجی از C4 گرفته میشه؟!

ببخشید، در مورد داغ شدن رگلاتور و زنر:
        علت داغ شدنشون چی هست؟ آیا اینا ولتاژ اضافی رو به گرما تبدیل می کنن؟!
        در مورد زنر، از برخی نوشته ها اینطور برداشت میشه که زنرها، ولتاژ بالاتر از ولتاژ نامی خودشون رو در جهت عکس هدایت می کنن. یعنی برمی گردونن به منبع ولتاژ؟!! یعنی مثلا زنر 5 ولت، فقط 5 ولت رو از خودش عبور میده و ولتاژ بالاتر از این مقدار رو برمی گردونه!

من به کمک شما عزیزان، واقعا اطلاعات مفید و زیادی در مورد این دو یاد گرفتم.

دیدگاه

سلام رضاخان
          بی نهایت متشکرم

سلام، خواهش میکنم.
          ببخشید بنده مثل شما اساتید، خبره نیستم... اون المانی که بالای شماتیک هست (Q1 A1943) و VCC و C1 و C2 رو نشناختم، میشه لطفا بفرمایید اینا چی هستن؟!
          و اینکه خروجی مدار کجاست؟! آیا خروجی از C4 گرفته میشه؟!
          اختیار دارید، فکر میکردم خود شماتیک کافی باشه اما چشم توضیح میدم.
          ورودی مدار میشه اون +12
          البته این شماتیک مربوط به یک ربات هست، اونجا منبع ما یک باتری 12 ولت بود و خروجی که نیاز داشتیم 5 ولت بود.
          خروجی هم میشه VCC
          خازن های C1, C2 الکترولیت هستند که ریپل رو دمپ میکنن ( ریپل ولتاژ رو حذف میکنند و باعث میشه خروجی صاف بشه)
          خازن های C3, C3', C4 خازن های عدسی هستند که نویز رو از بین میبرند.
          Q1 یک ترانزیستور توان PNP هست که باعث میشه جریان از خودش عبور کنه و رگولاتور فقط ولتاژ رو تثبیت کنه و دیگه رگولاتور داغ نکنه.
          R25 هم برای اینهکه جریان عبوری از رگولاتور کاهش پیدا کنه.
          R24 هم برای تقویت جریان ترانزیستور هست.
          منبع جریان های توی درس الکترونیک 2 رو اگه بری بخونی ( یا مرور کنی ) تحلیل این مدار برات ساده میشه.
          دیگه با این کار جریان خیلی کمی از رگولاتور میگذره و خیلی کم داغ میشه و عمده جریان از ترانزیستور میگذره که اون ترانزیستور چون از نوع power هست، تحمل جریان زیادی داره و کمتر داغ میشه.
          و حتی بدون هیت سینک هم میشه ازش استفاده کرد.

ببخشید، در مورد داغ شدن رگلاتور و زنر:
          علت داغ شدنشون چی هست؟ آیا اینا ولتاژ اضافی رو به گرما تبدیل می کنن؟!
          کلا عناصر نمیه هادی چون رسانای کامل نیستند با عبور جریان از اونها داغ میکنند.
          ازین ساده تر فک نکنم بشه توضیحش داد.

در مورد زنر، از برخی نوشته ها اینطور برداشت میشه که زنرها، ولتاژ بالاتر از ولتاژ نامی خودشون رو در جهت عکس هدایت می کنن. یعنی برمی گردونن به منبع ولتاژ؟!! یعنی مثلا زنر 5 ولت، فقط 5 ولت رو از خودش عبور میده و ولتاژ بالاتر از این مقدار رو برمی گردونه!

خب همونطور که میدونیم دیود زنر در حالت بایاس متسقیم به شکل یک دیود معمولی عمل میکنه، اما در بایاس معکوس داستان متفاوت میشه و زمانی که ولتاژ بایاس معکوس به ولتاژ زنری برسه جریان زیاد میشه و ولتاژ دو سر زنر برابر ولتاژ زنری میشه، شکل زیر رو ببینید:

این مشخصه مربوط به دیود زنر هست، حالا مشخصه دیود معمولی رو ببینیم:

مبیبینیم که شبیه هم هستند اما با این تفاوت که ولتاژ شکست دیود معمولی خیلی زیاده، و حتی چند صد برابر زنر هست، اما توی شکل که به صورت تیپ کشیده شدند شبیه هم هستند.

اما فرم درست استفاده از زنر به شکل زیره:

یعنی یک مقاومت سری باید وجود داشته باشه که اینجا با Rs نشان داده شده.
          حالا فرض کنیم که ولتاژ زنر ما 5 ولت هست و ولتاز بار ما میخوایم که 5 ولت باشه، توی این حالت اگه Vi یا ولتاژ ورودی بیشتر از 5 ولت بشه، زنر ازش جریان عبور میکنه، یا به عبارتی جریان عبوری از زنر یا همون Iz زیاد میشه، وقتی جریان زنر زیاد شد، به طبع جریان Is که جریان کشیده شده از منبع هست اونم زیاد میشه، با زیاد شدن جریان، چون جریان عبوری از مقاومت Rs هم زیاد میشه، در نتیجه افت ولتاژ دو سر مقاومت Rs هم زیاد میشه در نتیجه این افزایش افت ولتاژ دو سر مقاومت، اون افزایش ولتاژ منبع ورودی رو خنثی میکنه.
          اما این شماتیک مشکلی که داره اینه که جریان دهی پایینی داره چون همونطور که میبینیم یک مقاومت 1 کیلو اهم سری داریم.
          برای افزایش جریان ازین شماتیک میشه استفاده کرد:

که از یک ترانزیستور برای افزایش جریان استفاده شده.
          اما نیازی نیست ما ازین مدار استفاده کنیم، و خودمون رو در گیر طراحی و بدست آوردین مقادیر کنیم، چون خود رگولاتور در واقع همینه! یک زنر برای تثبیت ولتاژ و یک منبع جریان برای افزایش جریان!

شماتیک زیر نمای داخلی LM7805 هست:

که در واقع همون شماتیک قبلی ولی کامل تر شده و قسمت های اضافه تری مثل محدود کننده جریان و دما هم به اون اضافه شده.
          و اگه بخوایم شماتیک رو دقیق تر کنیم به مدار زیر میرسیم:

که همونطور میبینی کلی المان داره و مدار حجیمی هم میشه، که مدار کامل برای رگولاتور همین میشه، همینطور که میبینی یک D1 داریم که همون زنر ما هست کلی دورچین برای اون زنر اضافه شده که ولتاژ رو تثبیت کنه! و جریان دهی بالا بره.
          پس ما خودمون در گیر این طراحی نمیکنیم و خیلی راحت میریم و رگولاتور رو میخریم که همه این مدار توی اون یک آیسی جا داده شده و خیلی راحت زاش استفاده میکنیم.

من به کمک شما عزیزان، واقعا اطلاعات مفید و زیادی در مورد این دو یاد گرفتم.
          امیدوارم این توضیحات هم مفید بوده باشه، براتون آرزو مفقیت میکنم.
          توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
          همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.
          https://www.youtube.com/@aKaReZa75​

دیدگاه

سلام
            بله که می خوام بدونم. لطفا بفرمایید

راجع به نظرتون درمورد زنر:
            خب، اینجا دوتا سوال دیگه پیش میاد:
            اگر قراره که از مقاومت استفاده کنیم تا ولتاژ رو بیاره پایین، پس چرا دیگه از زنر استفاده می کنیم؟! (تو بحث تثبیت ولتاژ)
            و اینکه آیا در این مواقع، خود مقاومت داغ نمیشه؟!

خواهش میکنم رگلاتور رو واضح تر بیان کنید.
            فرمودید: پایه سوم، خروجیه. یعنی بایدوصل بشه به ورودی مصرف کننده؟ ! ولی تو مداری که گذاشتم مصرف کننده وجود نداره و من پراب مولتی متر رو وصل کردم به خروجی رگلاتور
            از توجه و راهنمایی تون صمیمانه سپاسگذارم
            بنظر من اون مقاومت که دوستان میگن باید توی مدار زنر و یا رگولاتور بذاری از بابت مصرف کردن جریان هست
            بعبارتی یک مصرف کننده بالاخره باید بعد از زنر یا رگولاتور وجود داشته باشه و وگرنه اینجوری نوعی حالت اتصالی در مدار بوجود میاد و باعث مصرف کل جریان و داغ شدنشون میشه
            درست مثل اینکه شما نول و فاز رو از پریز بگیری و بجای وصل کردن به یک مصرف کننده، دو رشته سیم رو مستقیما بهم وصل کنی
            بدیهیه شما میتونی بجای اون مقاومت مد نظر از یک الیدی با ولتاژ مناسب یا از آرمیچر کم مصرف و ... استفاده کنی

ضمنا
            اگه میخوای ولتاژ رو کاهش بدی رگولاتور انتخاب خوبی نیست چون عموما تلفات بالایی داره (از این نظر زنر و رگولاتور جزو انتخابهای آخر هستن) به ویژه وقتی تفاوت بین ولتاژ ورودی و خروجی بالا باشه. مثلا تبدیل 12 به 3 ولت
            بهتره از ماژول های مبدل باک استفاده کنی که تلفات پایینی دارن
            به ویژه در مورد برق خورشیدی که با هزینه ی بالاتری تولید میشه و نباید تلفات زیادی داشته باشه

دیدگاه

سلام
              برای چنین لامپی جریانی معادل 0.8امپر از رگولاتور خواهید داشت.
              که برای چنین رگولاتوری مناسب نیست.حتما باید از هیتسینگ استفاده کنید.
              رگولاتور های به لحاظ تحجربی که ممن دیدم دو مدل هستند:
              1-رگولاتورهای خطی:مثل رگولاتورهای سری 78xx, و 79xx
              2-رگولاتورهای سویچینگ:سری های lm2576 و lm2596, و...........
              رگولاتورهای خطی نهایت جریان دهی 1امپر رو دارند..ولی رگولاتورهای سویچینگ می تونن برای جریان هایی تا 3امپر هم کاربردد داشه باشند.جتی در مواقعی که این رگولاتورها حداکثر جریان و عبور میدهند داغ نمی کنند.
              جدیدترین ویرایش توسط Namvar14; ۰۹:۴۷ ۱۳۹۹/۰۶/۱۰.
              eshop-hodhod.ir

دیدگاه

سلام
                سلام
                بابت راهنمای هاتون متشکرم
                قابلی نداشت
                رگولاتور بدون بار،نه داغ نمیکنه؛وقتی بهش بار وصل میشه
                شروع میکنه داغ شدن
                پس طبیعیه.
                هیت سینک فکر نکنم در برابر این حرارت جواب بده
                خب اگه یه هیت سینک بزرگ با خمیر سیلیکونی گیر بیاری جواب میده.
                مدار رگولاتور،برای جریان های بالا،و همچنین شماتیک
                تقویت رگولاتور رو هم اگه میشه آپلود کنید؟
                ضمنا منظورتون از تقویت رگولاتور چیه؟
                نیازی به توضیح نیست،دوستون آقا رضا همه چی رو توضیح دادن.
                لامپ:۱۲ولت۱۰وات
                فکر کنم برای این کاری که گفتین
                بهتره از تقویت رگولاتور استفاده کنین.
                مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X