اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه انداز L298N

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه انداز L298N

سلام دوستان .
    یه دونه نمونه مدار می خواستم برای Driver L298.
    فراره که به یک موتور 12 ولت وصل بشه و یک ATMega 16
    رگلاتور l7805 هم دارم.

پاسخ : راه انداز L298N

چه مقاومتی باید بذارم سر راه Vs و Vss ؟
    من راستش یه مدار باهاش بستم ولی همین که وصلش کردم به باتری 12 ولت ، ترکید.
    همه ی پایه هاش رو هم رعایت کردم ولی نه از دیود جایی برای L298 استفاده کرده بودم نه از مقاومت.
    بعد یه چیزی پایه های فرد پایه های جلویی هستند ، و پایه هایی که صاف هستند زوج اند؟(پایه های جلویی(1.3.5.7.9و.....)و پایه های پشتی ، پایه صاف ها(2و4و6و8و10و....)) درسته؟

ممنون
    موفق باشید.

دیدگاه

سلام
      دوست عزیز تمام سوالات شما داخل دیتاشیت پاسخ داده شده.
      فقط اینو بدون:
      Vs=Supply Voltage (pin 4) و Vss=Logic Supply Voltage (pin 9) یعنی Vss رو نباس به بالاتر از 7ولت وصل کنی!
      Vss رو به 5ولت وصل کن و Vs هم که میشه منبع مورد نیاز برای موتورهات (مثلاً 12 وصل کن)

در ضمن دیتاشیتش رو از سایت datasheetcatalog بگیر کامل همه چی رو نوشته.

«پشتکار» «پشتکار» «پشتکار»

دیدگاه

من 12 ولت به پین 4 وصل کردم و 5 ولت هم از رگلاتور گرفتم دادم به پین 9.
        باتری 12 ولت بود با جریان 1.3 A ولی توی Datasheet نوشته باید 4 mA باشه. در Condition های مختلف که من از این وضعیت ها که توی Datasheet برای جریان زده بود چیزی سر در نیاوردم.
        ممنون که جواب دادی.
        جواب این سوال رو بگیرم دیگه حله.
        موفق باشید

دیدگاه

به شما پیشنهاد میکنم دیتا شیت رو بخونید
          4 تا بافر داریم
          2 تا تغدیه تغذیه منتقی یا 5 ولت
          تغذیه متور یا 12
          :read:
          [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

مممنون دوستان.
            گویا برای موتور های یک دیود می خواد سر راه ترمینالاشون. این دیود رو برای چی میخواد ؟ و چی بذارم بهتره ؟
            ممنون.
            موفق باشید.

دیدگاه

دوباره سلام، یه دیود نمی خواد دوست من، یه پل دیودی باس بزاری برای خروجی هر پایه (برای موتور) که جریان برگشتی موتور به مدار صدمه نزنه.
              بذار اینطور بگم؛ فک کن رباتت بره روی شیب، و به عقب برگرده، موتورها اینجا نقش مولد برق رو ایفا می کنن و یه جریانی در خلاف جریان قبلی ایجاد می کنن، اون جریان زیادم هس! حالا این جریان اگه وارد مدارت بشه به آی سی ها و میکروت صدمه وارد می کنه.
              پس باید دیودات رو طوری بذاری که در جهت درایور به موتور، جریان رو از سمت مدار به موتور راهنمایی کنه و در جهت موتور به مدار، اون رو به زمین مدارت بفرسته.
              به همین راحتی
              موفق باشی

دیدگاه

سلام دوست عزیز.
                ممنون از جوابت.
                من چون رشتم برق نیست اطلاعات کمی دارم.
                یکم در مورد پل دیود توضیح میدی؟ فهمیدم چی گفتی در مورد موتور ها.
                می خوام بدونم پل دیود چیه ؟ مجموعی از دیود ها ؟ یا نه آمادش گیر میاد(برم یه مغازه بگم که پل دیود می خوام.؟) یا چند تا دیود از نوعی که شما بهم می گین (موتورم 12 ولت 400RPM)، بخرم موازی با سری وصل کنم ؟ کاشکی یکی یه شماتیک مدار میذاشت. ولی خداییش خوب تا حالا راهنماییم کردین. ممنونم.
                موفق باشید.

دیدگاه

در اصل که پل دیودهای توی بازار که به عنوان یک سو کننده جریان و برای تبدیل acبهdc هستن، تاجایی که من میدونم.
                  توی پست بالا که گفتم.
                  ببین توی راه اندازت (L298) دوتا پین خروجی برای هر موتور داره! حالا واسه یه موتور، از دو پایه خروجی برای موتور1، دو رشته سیم میکشی به دیودهات (خط روی دیود باید به سمت موتور باشه) و از اون دیود ها به موتور. حالا از موتور دو رشته سیم دیگه بکش به 2 دیود دیگه و دیود رو وصل کن به زمین مدار! یعنی خط روی دیود به سمت زمین.
                  میشه برای هر موتور 4تا دیود! دیود معمولی 1n4001 یا 1n4007 کارت رو راه میندازه!

مثل این مدار:

دیدگاه

مرسی.
                    پس اینجوری شد. دو تا دیود که به سمت موتورند از L298 به موتور وصل میشن. دو تا سیم دیگه هرسیم از یه پایه ی موتور هم وصل میشه به دو تا دیود دیگه که اونا به زمین وصلن . پی از یک موتور 4 تا سیم میاد بیرون اگر بخوایم با سیم فرضش کنیم.
                    بعد از ویرایش:شرمنده من سرعت اینترنتم پایینه نقشه ی مداری که شما داده بودین رو ندیدم.واسه همین جمله ی بالا دو نوشتم.

ممنون
                    موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط بی مخ!

ولی من فکر میکنم این نقشه یک ایرادایی داره ها!
                      چرا مثل دیتاشیت نمیبندین؟
                      پروردگارا: به من زيستني عطا کن که در لحظه مرگ بر بي ثمري لحظه اي که براي زيستن گذشته است حسرت نخورم، و مردني عطا کن که بر بيهودگيش سوگوار نباشم. بگذار تا آن را خود انتخاب کنم، اما آنچنان که تو دوست ميداري

دیدگاه

درسته. تغییر دادم. از عکس جدید استفاده کن

دیدگاه

ممنون از شما دوست عزیز.
                          شما داخل مدارتون خازن هم گذاشتین.! اگر میشه بگین این خازن چند فاراد هستند؟
                          بعد سوال دیگه که ارتون دارم اینه که این خازن ها نقششون چیه ؟ C1,C2,C4 خازن عدسی هستند ؟ مثبت منفی نداره.
                          موفق باشید.
                          بعد از ویرایش: یه سوال دیگه: پایه های 1 و 15 داخل L298 کارشون کنترل جریان. این یعنی چی ؟ چرا بعضی مدار ها میگن اینا رو به زمین مدار وصل کنید ؟(سرعت موتور رو کم و زباد می کنه ؟)
                          دوستان فیور هم میشه بهش وصل کنم ؟ که هر جا که ابصالی کد جریان رو قطع کنه ؟ اگر آره اگر ممنکه نوعش و نهوه ی قرار گرفتن توی مدارش رو هم توضیح بدین.
                          ممنون
                          موفق باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط feri_sharp
                            ممنون از شما دوست عزیز.
                            شما داخل مدارتون خازن هم گذاشتین.! اگر میشه بگین این خازن چند فاراد هستند؟
                            بعد سوال دیگه که ارتون دارم اینه که این خازن ها نقششون چیه ؟ C1,C2,C4 خازن عدسی هستند ؟ مثبت منفی نداره.
                            موفق باشید.
                            بعد از ویرایش: یه سوال دیگه: پایه های 1 و 15 داخل L298 کارشون کنترل جریان. این یعنی چی ؟ چرا بعضی مدار ها میگن اینا رو به زمین مدار وصل کنید ؟(سرعت موتور رو کم و زباد می کنه ؟)
                            دوستان فیور هم میشه بهش وصل کنم ؟ که هر جا که ابصالی کد جریان رو قطع کنه ؟ اگر آره اگر ممنکه نوعش و نهوه ی قرار گرفتن توی مدارش رو هم توضیح بدین.
                            ممنون
                            موفق باشید.
                            اون خازنها توی خروجی زیاد مهم نیستند اگر هم نذاشتی مشکلی نیست
                            درضمن 1n4007 برای این کار زیادی کنده بهتره از سری UF استفاده کنی و اگر پیدا نکردی حداقل از 1n4148 استفاده کنی .
                            البته اگر هم مدار رو برای تست میخوای میتونی اصلا دیود نذاری !
                            اگر میخوای کنترل جریان داشته باشید میتونید مدار کنترل جریانتون رو بین اون پایه ها و زمین مدار بذارید در غیر اینصورت باید به زمین وصل کنید
                            البته فیوز هم میتونید بین همون پایه ها و زمین بذارید که اگه موتورتون بیش از حد جریان کشید فیوز قطع کنه
                            پروردگارا: به من زيستني عطا کن که در لحظه مرگ بر بي ثمري لحظه اي که براي زيستن گذشته است حسرت نخورم، و مردني عطا کن که بر بيهودگيش سوگوار نباشم. بگذار تا آن را خود انتخاب کنم، اما آنچنان که تو دوست ميداري

دیدگاه

سلام دوست عزیز.
                              من این مدار رو برای تست نمی خوام ببندم. این مدار یک روبات. من دیروز یه دونه L298 سوزوندم که به خاطر این بود که دیود نذاشته بودم. چون مطمئنم باقی چیاشو از روی Datasheet بسته بودم دقیقا. بقیه ی مدار هم که آسیب ندید به خاطر رگلاتور بوده احتمالا ، و مقاومتی که پشت ورودیش بوده.
                              ممنون از جواب هاتون ولی چرا این دیودی که بی مخ! جان گفتن ، شما میگین کنده ؟ بعد اگر ممکنه نوع دیودی که باید بذارم از سری UF رو هم به من معرفی کنید. + نوع خازن ها . ممنون.
                              موفق باشید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X