اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در طراحی مدار@

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در طراحی مدار@

سلام دوستان - یک سوال داشتم از خدمتتون
    چطور می توانیم مداری طراحی بکنیم که هز ورودی (صفر یا یک) به آن دادیم (به صورت لحظه ای ) و این ورودی در خروجی ظاهر شود ؟
    نمی دونم متوجه سوالم شدید یا نه؟
    یه مثال می زنم / فرض کنید میخواهید یک مدار راه بیندازید که با زدن کلید لامپ روشن شود و با برداشتن دست از روی کلید لامپ هم چنان باقی بماند.

کد HTML:
    <abbr=لطفا عنوانی مناسب برای تاپیکتون انتخاب کنید></abbr>
    [img width=65 height=100]http://s1.picofile.com/file/7243484622/untitled.bmp[/img]

پاسخ : کمک در طراحی مدار@

با سلام
    اینکارو میشه با یه فیلیپ فلاپ انجام داد . با چی میخوایید کار کنید ؟ فقط میخوایید on کنید یا باید off هم داشته باشید ؟ در مورد نحوه on شدن و off شدن توضیح بدید .

دیدگاه

دوست عزیز - اصلا کل سوال اصلی را میزارم تا شما بهتر بتونی به من کمک کنی @
      سوال اصلی این است با یک صفحه کلید 0 تا 9 شمارنده ای بسازید که با زدن هر کلید روی سگمنت عدد مورد نظر نمایش داده شود @ حال من صفحه کلید را مدارش رو با 4 گیت nand چهار ورودی درست کردم حال 4 خروجی داریم که هر وقت هر دکمه از صفحه کلید را فشار می دهم معادل باینری در خروجی ظاهر میشود مثلا عدد 3 را میزنم در خروجی 0011 نشان میدهد - حال این را وارد آی سی 7447 کردم تا تبدیل به bcd کند تا در سگمنت نشان دهد @ در حال حاظر همه چی کار میکند - فقط یک مشکلی که هست این است که باید با زدن آن دکمه از صفحه کلید و برداشتن دست از روی آن باید هم چنان عدد مورد نظر در سگمنت باقی بماند - با هر فیلیپ فلاپی میشود مشکلی نارد فقط یه حالتی باشد که جوابگوی مدار باشد - ممنون از راهنماییتان@
      [img width=65 height=100]http://s1.picofile.com/file/7243484622/untitled.bmp[/img]

دیدگاه

سلام
        بسیاررررر ساده.
        ببین فقط یک ای سی لازم داری که ورودی را ( که همان کلید فشار داده شده است را) همواره در خود ذخیره کند و تا کلید دیگری فشار داده نشده تغییری در آن حاصل نشود.
        از این استفاده کن:
        MM74HC573
        3-STATE Octal D-Type Latch
        فلیپ فلاپ ها که عدد باینری رو برات ذخیره می کنند.از پایه ی enable و output control هم می توانی ورودی و خروجی ها رو کنترل کنی.
        اگر می خوای همیشه 7seg روشن بمونه باید پایه ی output control رو high نگه داری.
        ic هم تو بازار به وفور هست.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X