اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی برای حذف نویز از این مدار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : راهنمایی برای حذف نویز از این مدار

Ferrit ای نداشت ! من هرچی تو eca زدم ferrite هیچی نیاورد !آ‌آخر بدون e زدم آورد و 6m هم بود ، پس من فریت و moc3063 را اینترنتی سفارش بدم ؟ حالا که دارم سفارش میدم چیز دیگه ای لازم نیست ؟

این اوپتو ترایاک یکم کم یاب هست ! سایت ECA که اصلا نداره(MOC هم میزنم هیچ مدلی نداره) !آ‌سایت های دیگه هم خیلی کم ! فردا نایاب نشه دردسر بشه

moc3063 و ferrit 6m را سفارش دادم.

دیدگاه

دوستان من این مدار ترایاک را دقیقا شبیه به مداری که قرار داده بودین بستم اما کار نمی کنه !!!! نه تو پروتئوس نه
      روی مدار !

میشه بی زحمت مدارش را بدین ؟! moc3063 و bt136 !
      آخه 2 تا مدار دیدم هر کدوم یک جوری بود ! که هیچکدوم کار نکرد !

این مداری که من بستم اما کار نمی کنه !!!!!

دیدگاه

مقامت 100 اهم یا خازن 0.1 که تو خروجی ترایاک گذاشتی لازم نیست...
        این مدار rc برای رله خوبه نه ترایاک !
        هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

مرسی اما آخه بدون اون ها هم کار نمی کنه !!!
          این هم فایل پروتوس :
          http://uplod.ir/2v8kw8neiwob/TRIAC.DSN.htm

دیدگاه

ترایاک درست شد.
            خوب تا الان این تغییرات را دادم :

مقاومت 220 برای پایه های ریست هر 2 میکرو سری کردم و مقاومت 10کیلو هم برای پایه ریست میکرو atmega32 پول پ کردم. در اتمگا 16 پایه ریستش به یکی از پورت های خودش وصل هست و یکی دیگه از پورت های اتمگا 16 به پایه ریست اتمگا 32 وصل هست ! این برای اینه که اتمگا 16 بتونه خودش و اتمگا 32 را ریست کنه.

برای rx tx مقاومت 10 کیلو پول پ کردم و مقاومت های 100 را برداشتم و برای هر کدوم یک مقاومت 47 اهم سری کردم

مقاومت 1 کیلو با پایه SDA آیسی DS1307 سری کردم .

خازن پایه خروجی رگولاتور 3.3 ولت را به 10 میکرو تغییر دادم.

یک کلید 0 و یک هم برای ورودی آداپتور قرار دادم .

یک کلید 2 حالته هم به پایه PD7 اتمگا 32 وصل کردم البته با یک مقاومت 220 سریش کردم ، کلید 3 تا پایه داره یکی به مثبت وصل شده یکی به منفی و وسطی به پایه PD7 .

هر دو GND اتمگا 32 و اتمگا 16 را به منفی وصل کردم ، قبلا فقط یکی از GND های هر میکرو به منفی وصل بود ، aref و AVCC را هم با یک سیم بهم وصل کردم (برای هر 2 میکرو)،یک سلف 100 میکرو هم یک سرش را زدم به AVCC میکرو و سر دیگش را به VCC میکرو (برای هر 2 میکرو) ، یک پایه خازن 100 نانو و خازن 10 میکرو را به AVCC و پایه دیگه این دو خازن را به GND میکرو وصل کردم(برای هر دو میکرو).

رله و ترانزیستور را برداشتم و بجاش تریاک و اوپتو تریاک استفاده کردم به این شکل :

ترایاک به درستی کار می کنه ، دیگه به هیچ عنوان روی ال سی دی نویز ندارم ! قبلا وقتی رله خاموش میشد ال سی دی کلی نویز میگرفت

برای 2 تا کریستال ساعتی که دارم خازن قرار بدم ؟
            ال سی دی درست وصل شده ؟ خازنی چیزی لازم نداره تا نویز نگیره ؟

این هم آخرین نقشه مدار با تغییرات :

لطفا یک نگاهی به مدار بندازید ! شاید چیز هایی که نوشتم دقیقا همون چیزی نباشه که تو مدار کشیدم !! لطفا مدار را ببینید و بگید درست عمل کردم یا نه ؟ (حجم فایل 96 کیلوبایت بیشتر نیست)
            http://uploadtak.com/images/e1413_project.pdf

یک نکته دیگه اینکه توی پروتوس هشدار های زردرنگ زیادی میده و بعضی وقت ها اجرا را متوقف می کنه !!!

دیدگاه

سلام.فایل رو دیدم.قسمت الکتریکی که میشه همون ترایاک و اپتوترایاک مشکلی نداره.بقیه قسمتها چون دقیق نمیدونم که میخوای چیکار کنی مختصر ابهاماتی داره واسم.اما در کل به نظرم درست میومد.پول پ های I2C و USART رو گذاشتی-مقاومت سری با SDA واسه RTC زدی -واسه سریال هم زدی- سلف و خازن نویز گیر هم گذاشتی(فقط دقت کن تو PCB حتما تا حد امکان خازنهای نویز گیر از نظر فاصله به میکرو نزدیک باشن)
              از نظر مداری من ایرادی توش نمیبینم.مگر اینکه به خاطر کم خوابی ندیده باشم! (:|
              علت اینکه اون اول مدار ترایاک هم کار نمیکرده به احتمال زیاد جای آند1 و آند2 ترایاک رو برعکس بسته بودی.چون تجربه ش رو داشتم! :biggrin:

نوشته اصلی توسط مهران چمنی
              مقامت 100 اهم یا خازن 0.1 که تو خروجی ترایاک گذاشتی لازم نیست...
              این مدار rc برای رله خوبه نه ترایاک !
              مهران جان اگه بار سلفی باشه ضرورت پیدا میکنه.چون دیدم که ولتاژ دوسر ترایاک تو لحظه ی قطع و وصل بار سلفی به حدود 300 ولت هم رسیده! البته اگه ظرفیت خازن کم باشه ایراد داره و تو حالت خاموشی ترایاک جریان ازش عبور میکنه و ممکنه بار ناقص روشن بشه و...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ
                مهران جان اگه بار سلفی باشه ضرورت پیدا میکنه.چون دیدم که ولتاژ دوسر ترایاک تو لحظه ی قطع و وصل بار سلفی به حدود 300 ولت هم رسیده! البته اگه ظرفیت خازن کم باشه ایراد داره و تو حالت خاموشی ترایاک جریان ازش عبور میکنه و ممکنه بار ناقص روشن بشه و...
                شاهرخ جان چون جناب نیکولاس در خروجی ترایاک نوع بار رو لامپ گذاشته بود فکر کردم بارشون اهمی هست و گفتم سلف و خازن نیازی نیست.
                ولی در بارهای سلفی بله حق با شماست
                راستی به قول شاهرخ جان مقدار خازن رو مقاومت رو باید به دقت و با آزمون و خطا پیدا کنی چون
                ترایاک خاموش باشه جریان از rc نشت پیدا میکنه
                و مطمئن هم هستم که مقدار خازن و مقاومتی که انتخاب کردین خیلی کم هست...
                برای مثال بار رو مهتابی انتخاب کنید....با این مقدار 100% استارت مهتابیتون در حالت خاموشی ترایاک شروع میکنه به استارت زدن و البته مهتابی هم روشن نمیشه...نتیجش این میشه که پس از گذشت چند ساعت...استارت مهتابی میسوزه

برای رفع مشگل این کار...با همین خازن مقامت رو بالای 470اهم انتخاب کنید...
                موفق باشید
                هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

مرسی
                  فقط مقاومت ی که با خازن سری شده را عوض کنم ؟ 1 کیلو خوبه ؟

دیدگاه

با آزمون و خطا بدست بیار...بستگی به نوع بارت داره....برای مهتابی 10نانو با مقاومت 470اهم خوبه...واسه باری خودت ببین چی خوبه

\|/_\/_

دیدگاه

اوکی از 1 کیلو شروع می کنم میام به پایین ، اگه با مقاومت بالا مثل 1 کیلو جواب بده و درست کار کنه مشکل حله ؟ همین الانم درست کار می کنه آخه ! از کجا بفهمم مشکل داره ؟!

فریت 1 دونه بسه ؟ یا چند تا را سری کنم برای آداپتور ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nicolas1390
                        اوکی از 1 کیلو شروع می کنم میام به پایین ، اگه با مقاومت بالا مثل 1 کیلو جواب بده و درست کار کنه مشکل حله ؟ همین الانم درست کار می کنه آخه ! از کجا بفهمم مشکل داره ؟!

فریت 1 دونه بسه ؟ یا چند تا را سری کنم برای آداپتور ؟
                        آقا همون 470 اهم خوبه.این هم صرفا جهت اطمینان هست که مدار امنیتش از همینی که هست بیشتر بشه.
                        قضیه فریت رو دقیق تو پستهای آقا مهران نخوندم ببینم چیه! ولی فکر کنم همون یه دونه کافی باشه.

دیدگاه

مرسی آخه 470 ندارم باید برم بگیرم ، 1 کیلو باشه مشکل داره ؟ 1 کیلو دم دست زیاده :mrgreen:

دیدگاه

ممنون شاهرخ جان

فریت فقط یک دونه باشه کفایت میکنه

با مثبت ورودی قبل از رگولاتور مدارت بزار

یا دوتا بزار برای دوتا از رگولاتور هات...یعنی هر کدوم یکی

به اسن صورت که برق وارد یک طرف فریت ها میشه و فریت اول به رگولاتور اول
                            فریت دوم به رگولاتور دوم
                            اگه یه دونه رگولاتور داری که هیچی..

اگه 470 اهم نداری....دوتا یک کیلو رو باهم موازی کن

همین

\|/_\/_

دیدگاه

مرسی
                              واسه مدار رگولاتور ندارم ، تمام قطعات مدار برق 5 ولت مستقیم از آداپتور میگیرن و سر راه آداپتور رگولاتور ندارم.
                              فقط یک رگولاتور 3.3 هست که اونم برای ماژول شبکه هست.
                              مرسی

دیدگاه

مستحبه که رگولاتور بزاری!! :biggrin: نذاشتی هم طوری نیست.چون آداپتورت 5 ولته.
                                انشاالله که کارت راه بیفته.سوالی بود در خدمتیم...
                                از آقا مهران هم تشکر میکنم به خاطر راهنمایی هایی که کردن. :nerd:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X