اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اوسیلاتور متغییر برای درایو ماسفت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : اوسیلاتور متغییر برای درایو ماسفت

نوشته اصلی توسط hamed_vs
    دوستان راهنمایی کنید جهت ساخت مدار اوسیلاتور(pwm)متغییر برای راه اندازی درایو ماسفت :bye
    سلام دوست عزیز.
    اول از همه اینکه اگه میخوای بهتر بهت کمک بشه، باید اطلاعات کامل تری از کاربرد مورد نظرت بذاری.

نوشته اصلی توسط hamed_vs
    اوسیلاتور موج مربع با فرکانس یک هرتز تا 500kh حالا با avr یا با icدیگری.مرصی.
    برای یه کاربرد عملی باید رنج فرکانس رو به صورت محدود تری قرار بدی. 0 تا 500 کیلو هرتز غیر منطقیه.
    از اون جهت میگم که معمولا برای انتخاب ماسفت (یا هر سوییچ دیگه)، طراحی بخش های مغناطیسی، درایور و... باید رنج فرکانس باید در یک محدوده مشخص باشه.

نوشته اصلی توسط عشق 01010101
    مرصی که اومدی من چون مخوام مدارم جم وجور باشه از میکروکنترلر می خوام استفاده کنم.
    فرکانس تا 200khz البته متغیر.واسه دوتا ماسفت irfp460 با tc427 یا هر درایو دیگه ای
    ممنون :
    استفاده از میکرو کنترلر رو بیخیال باید شد... دلیلش هم اینه که تغییرات فرکانس PWM در میکرو با پله های بزرگ انجام میشه (واگه برای کوره بخواین اصلا جالب در نمیاد :sad: ) در ضمن بهتره مدار قدرت رو دست میکرو نسپاری :mrgreen:

بهترین راه کار استفاده از آی سی های PWM مثل SG3525 و TL494 هست. یه پین این آی سی ها دارن که اسمش RT هست. اگه یه پتانسیومتر بزاری روش، خیلی راحت میتونی فرکانس رو تغییر بدی.

با یه تغییر کوچولو میتیونی فرکانس کاری این مدارات رو با میکرو خیلی قشنگ تغییر بدی.

اما این رو در نظر داشته باش که بهتره رنج فرکانس رو محدود کنی تا رزولوشن بهتری داشته باشی.

نوشته اصلی توسط hamed_vs
    من یک بار یکی از پست هارو خوندم واسه گرمایش القایی رفتم هزینه کردم درایو ir2111 رو خریدم
    وبا اوسیلاتور 555 راه اندازی کردم ولی جواب نداد می خوام یاک اوسیلاتور مطمعن داشته باشم.
    هنوز که هزینه نکردی :mrgreen: برای راه اندازی کوره حالا حالا باید هزینه کنی شاید راه بیفته.
    اسیلاتور 555 رو باید بیخیال شین....
    خویشتن را اصلاح کنید تا خداوند کارها را اصلاح کند. امیر المومنین علی (ع)

دیدگاه

مرصی از راهنماییتون مطمعنن فرکانس در خواستی من 0hz نخواهد بود بین 100 تا 200 کیلو
      چطوری میشه یه پتانیسیومتر رو با اتصال به پایه Rt تغییر مگه اوسیلاتور داخلی دارند راهنمایی کنید.

دیدگاه

تو tc494 اوسیلاتور است میشه بگین پایه 5 ct وپایه 6 rt چی هستند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamed_vs
          مرصی از راهنماییتون مطمعنن فرکانس در خواستی من 0hz نخواهد بود بین 100 تا 200 کیلو
          چطوری میشه یه پتانیسیومتر رو با اتصال به پایه Rt تغییر مگه اوسیلاتور داخلی دارند راهنمایی کنید.
          نگفتین کاربرد تون چی هست؟ 100 تا 200 کیلو هم زیاده. رزولوشن تغییرات فرکانس اینجور کم میشه.

نوشته اصلی توسط hamed_vs
          تو tc494 اوسیلاتور است میشه بگین پایه 5 ct وپایه 6 rt چی هستند
          بهتره دیتاشیت اون رو کاملا مطالعه کنین. اون بایه ها هم فرکانس خروجی آی سی رو تعیین میکنن.
          خویشتن را اصلاح کنید تا خداوند کارها را اصلاح کند. امیر المومنین علی (ع)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamed_vs
            متغییر تا 200khz
            شما تو میکروکنترل های خانواده avr که حداکثر ار کریستال 16Mhz (بعضی ها رو هم دیدم اورل کلاک می کنن که اطلاعی از نحوه کارش ندارم) استفاده می کنن فرکانسی بیشتر از 62 کیلوهرتز نمیتونی تولید کنی(تقریبا یکم بالاتر یکم پایین تر).
            این فرکانس با توجه به فرمول زیر محاسبه می شه:
            مقدار کربستال/(تعداد بیت تایمر Prescale x)=زمان تناوب
            زمان تناوب/1=فرکانس
            حرف زدن کافي نيست بايد عمل کرد.دانستن کافي نيست بايد به کار گرفت

دیدگاه

از راهنماییتون متشکرم
              مدار که می خوام برای راه اندازی دینام 220v 10a که به یک پولیش مغناطیسی وصله
              که باید رد دورهای مختلف با قدرت گشتاور بالا کار منه

دیدگاه

tc494 برای کوره القایی جواب میده oo:
                حداکثر فرکانسش چقدره

دیدگاه

از100 تا 400khz ولی واسه گرمایش القایی نمی دونم از دوستان بپرسید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط عشق 01010101
                    مشکلم اینجاست من بلد نیستم با avr روی یک پایه فرکانس مربع متغیر ایجاد کنم
                    لطفا کمکم کنید مرصی.
                    سلام علیکم.
                    ببین من این برنامه رو خمین الان نوشتم براتون،البته خودم تست نکردم، اگر کارکرد که خوب درغیر این صورت یکم باش ور بری راه میفته و اینکه روش کار رو می فهمید با این برنامه.

$regfilr="m16def.dat"
                    $ crystal=8000000

config pina.0=output
                    porta.0=0
                    config timer0=timer ,prescale=2
                    timer0=10
                    enable interrupts
                    enable timer0
                    on timer0 mj1
                    do
                    loop
                    end
                    mj1:
                    toggle porta.0
                    return

این برنامه میاد با فرکانس 200kh پایه صفر پورت a رو معکوس میکنه

دیدگاه

:job:مرصی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X