اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با سنسور نظامی مادون قرمز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مشکل با سنسور نظامی مادون قرمز

برای 38 کیلو همون مدار سوم مناسبه تقریبا 35 کیلو داره میده اما راستش من همین چن روز پیش مدار ی دقیقا شبیه به همین چیزی که شما دنبالش هستین رو لازم داشتم و با فرکانس 38 کیلو هم اون چیزی که میخواستم نشد نمیدونم دوستان واقعا تست کردن که میگن میشه؟ ما که بستیم جواب نداد!
    یعنی به جا خروجی پایدار فقط یه لحظه صفر میشه و دوباره یک میشه که به درد من نمیخورد ومجبور شدم همین مداری که گفتم رو طراحی کنم و به خوبی تا 15 متر خروجی پایدار گرفتم!!!!
    بهتره دوستان یه نگاهی به دیتا شیت این گیرنده بندازن اون وقت متوجه منظور من از این مدار خواهند شد.
    این گیرنده تو تلویزیون ها هم استفاده میشه و اگه کنترل رو جلو دوربین موبایل بگیرید و یک دکمه رو فشار بدید میبینید نور مادون قرمز فرستندش به صورت چشمک زن روشن میشه نه دائم خوب فرکانسش کم هس که با چشم میشه تشخیص داد دیگه برا همین من 38 کیلو هرتز اصلی رو با فرکانس 40 مدوله کردم!
    واما برای محاسبه فرکانس اسیلاتور اگه به شکل سومی که گذاشتین نگاه کنین F=1/(R1+2R2)*C*0.693 مقدار فرکانس هست که F توی این فورمول فرکانس رو میده حالا با تغیر این مقادیر میتونید دقیقا هر فرکانسی بخاهید به دست بیارید.فقط مقادیر توفورمول میزارید باید واحد SI باشه.
    بازهم اگر سوالی بود بپرسین.
    زکات علم نشر دادن آن است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojtaba elec
      برای 38 کیلو همون مدار سوم مناسبه تقریبا 35 کیلو داره میده اما راستش من همین چن روز پیش مدار ی دقیقا شبیه به همین چیزی که شما دنبالش هستین رو لازم داشتم و با فرکانس 38 کیلو هم اون چیزی که میخواستم نشد نمیدونم دوستان واقعا تست کردن که میگن میشه؟ ما که بستیم جواب نداد!
      یعنی به جا خروجی پایدار فقط یه لحظه صفر میشه و دوباره یک میشه که به درد من نمیخورد ومجبور شدم همین مداری که گفتم رو طراحی کنم و به خوبی تا 15 متر خروجی پایدار گرفتم!!!!
      بهتره دوستان یه نگاهی به دیتا شیت این گیرنده بندازن اون وقت متوجه منظور من از این مدار خواهند شد.
      این گیرنده تو تلویزیون ها هم استفاده میشه و اگه کنترل رو جلو دوربین موبایل بگیرید و یک دکمه رو فشار بدید میبینید نور مادون قرمز فرستندش به صورت چشمک زن روشن میشه نه دائم خوب فرکانسش کم هس که با چشم میشه تشخیص داد دیگه برا همین من 38 کیلو هرتز اصلی رو با فرکانس 40 مدوله کردم!
      واما برای محاسبه فرکانس اسیلاتور اگه به شکل سومی که گذاشتین نگاه کنین F=1/(R1+2R2)*C*0.693 مقدار فرکانس هست که F توی این فورمول فرکانس رو میده حالا با تغیر این مقادیر میتونید دقیقا هر فرکانسی بخاهید به دست بیارید.فقط مقادیر توفورمول میزارید باید واحد SI باشه.
      خیلی اطلاعات مفیدی به من دادید. یه دنیا تشکر
      خوب فردا برم چندتا 555 بخرم و تست کنم بینم نتیجه چی میشه
      راستی مثل اینکه چندین نوع 555 وجود داره به نظرتون کدوم جنس و بخرم؟؟؟؟؟؟؟؟ اصلا فرقی با هم دارن
      تو فروشگاه سایت ICM7555 هست NE555

دیدگاه

توضیحاتتون خیلی کامل و جامع بود.
        فقط اگه براتون امکان داره یه شماتیک از مداری که جواب گرفتید رو بزارید البته اگه دم دستتون هست
        اگه امکانش نیست لطف کنید لیست قطعاتی که برای هر 555 استفاده کردید و به همراه مقدار دقیق هر قطعه بهم بگید ممنون میشم .
        تا منم دقیقا مثل مدار شما پیاده کنم

دیدگاه

خواهش میکنم لطف دارید
          همون 555 ازنوع معمولی یعنی NE555
          شماتیک باید سر فرصت بکشم بعد میزارم
          اما برای قطعات 2تا 555 و یک lm358 که اینها قطعات اصلی هستن بقیش میشه یه مشت خازن و مقاومت!
          اگر دوست داشتین یه 555اضافه تر بخرین ممکنه لازمتون بشه به موقعش میگم چرا :biggrin:
          مقاومت های 560 اهم
          و47 کیلو و22کیلو و1کیلو و4تا 5.6 کیلو و یه 470 اهم ومقاومت هایی که واسه دیود و فرستنده لازم دارین
          خازن ها:
          330 نانو و1 نانو و دوتا 10نانو
          100میکرو و10میکرو
          ودو سه تا هم دیود 1n4001
          موفق باشید

زکات علم نشر دادن آن است

دیدگاه

خواهش میکنم لطف دارید
            همون 555 ازنوع معمولی یعنی NE555
            شماتیک باید سر فرصت بکشم بعد میزارم
            اما برای قطعات 2تا 555 و یک lm358 که اینها قطعات اصلی هستن بقیش میشه یه مشت خازن و مقاومت!
            اگر دوست داشتین یه 555اضافه تر بخرین ممکنه لازمتون بشه به موقعش میگم چرا :biggrin:
            مقاومت های 560 اهم
            و47 کیلو و22کیلو و1کیلو و4تا 5.6 کیلو و یه 470 اهم ومقاومت هایی که واسه دیود و فرستنده لازم دارین
            خازن ها:
            330 نانو و1 نانو و دوتا 10نانو
            100میکرو و10میکرو
            ودو سه تا هم دیود 1n4001
            موفق باشید
            سلام دوست عزیز
            قطعاتی که گفتید رو خریدم و طبق متنی که نوشتید سعی کردم ببندمش . اما هرکاری میکنم جواب نمیده.
            کاش میشد شماتیک میزاشتید.
            وقت زیادی ندارم شنبه باید پروژه رو تحویل استاد بدم . وگرنه دیگه نمیتونم استاد و پیداش کنم
            شرمنده به خدا

دیدگاه

این هم لینک نقشه مدار
              http://u4m.ir/images/13272060152437433268.jpg
              ببندین با دقت نتیجه کار رو هم بگین تا اگه به مشکلی بر خوردین حل کنیم.
              در ضمن خروجی اول 358 پایه 1 هست و خروجی نهایی که نوشتم پایه 7 از آی سی 358 هست که تو نقشه فراموش کردم بنویسم.
              زکات علم نشر دادن آن است

دیدگاه

من یکی از این سه پایه ها دارم که با هم کنترل تلویزیون و هم با فرستنده های عادی کار میکنه
                این سنسور در میان تعمیرکارا و فروشنده به چشمی پارس معروفه
                این شکلیه(فقط فلز نداره):

http://www.bhashatech.com/83-257-thickbox/tsop-1738-infrared-sensor.jpg

چرا مدار اول رو نمیسازی؟

این هم لینک نقشه مدار
                در ضمن خروجی اول 358 پایه 1 هست و خروجی نهایی که نوشتم پایه 7 از آی سی 358 هست که تو نقشه فراموش کردم بنویسم.
                فکر کنم به جای 4001 بهتره از 4148 استفاده بشه.
                به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
                الکترونیک قدرت
                الکترونیک آنالوگ
                طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
                ---------------------BMCELEC@-------------------
                ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
                ---------------www.bmc-elec.com--------------
                ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

این هم لینک نقشه مدار
                  دوست عزیز خیلی ممنون از این همه لطفی که داشتی و وقت گذاشتید واسه حل این مشکل
                  من این مدارتون رو بستم و نتیجه گرفتم . البته با یه دونه 555 که بستم جواب نگرفتم . فکر کنم دوستانی که میگن یه دونه 555 کافیه احتمالا توی عمل تست نکردن و در حد تئوری نظر میدن.
                  البته یکم فکر کردم و به یه راه حل ساده تری رسیدم
                  من اومدم فرستنده رو ریموت کنترل گذاشتم . و از اونجایی که اشیایی که از جلوی مادون قرمز قراره رد بشن حداقل یک ثانیه ارتباط و قطع میکنن نتیجه زیر رو گرفتم:
                  فرستنده رو رویموت کنترل گذاشتم که مدام خاموش و روشن میشه . و این الگورتیم و پیاده سازی کردم : که هروقت ارتباط بین فرستنده گیرنده به مدت یک ثانیه قطع شد خروجی رو فعال کنه که یعنی یه چیزی رد شده در غیر این صورت اگر حتی یه دونه از پالس های ارسالی از فرستنده به گیرنده برسه یعنی اینکه ارتباط قطع نشده
                  اینم کدی که نوشتم واسش و جواب داد
                  F = 0
                  For F = 1 To 2000

L = Pind.4

If L = 0 Then

Temp = 0

End If

If L = 1 Then

Temp = 1
                  Exit For

End If

Waitms 1
                  Next F

F = 0

If Temp = 0 Then
                  Set Portb.1
                  Wait 2
                  Else
                  Reset Portb.1
                  End If
                  با این الگوریتم کاملا جواب گرفتم و البته روش شما هم جواب داد و زبونم کم میاد واسه تشکر کردن . خیلی خیلی ممنون

دیدگاه

خوب خدا رو شکر که بالاخره جواب گرفتین خیلی خوشحال شدم :applause:
                    راستش چون میخواستم مدارارزون در بیاد واسه همین میکرو پیشنهاد ندادم وگرنه با میکرو خیلی راحت تر میشه جواب گرفت مثل همین برنامه ای که گذاشتین
                    برای اون 555 هم که گفتم ممکنه بعدا لازمتون بشه میخواستم باهاش یه مدار مونو استابل بسازید و میشه تو قسمت گیرنده به جای 358 قرارش داد اما حالا که جواب گرفتین دیگه فک نمیکنم لازمتون بشه ولی برای تست و آشنایی با عملکردش بد نیست مدار مونو استابل رو جدا ببندین وتست کنید چیز جالبی هست
                    وقتی ورودی پالس پایین رونده بیاد خروجی برای مدت زمانی یک میشه مدتش برابر با 1.1*R*C میشه (برحسب SI بزارید ثانیه میشه) و با تغییر مقاومت R اگه پتانسیومتر گذاشته باشین میشه زمان یک شدن خروجی رو تغییر داد ودر کل این مدار ممکنه بعضی جاها به دردتون بخوره برای تست میشه پایه 2رو یک لحظه زمین کرد .
                    این هم شکلش http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF%D9%87:555_Monostabl e.svg
                    به عنوان مثال اگه خازن100 میکرو و مقاومت یا پتانسیومتر حدود 22 کیلو یا بیشتر بزارید خروجی تقریبا 2.5 ثانیه یک میشه هرچی بیشتر باشه چه خازن چه مقاومت در نتیجه مدت یک شدن خروجی بیشتر میشه مثلا میشه تا چن دقیقه هم رسوندش!
                    موفق باشید.
                    زکات علم نشر دادن آن است

دیدگاه

میتونی از آی سی at mega 8 استفاده کنی از تمام این جزئیاتی که میکن بهتر :cry2:
                      از اساتید برای بی احترامی من پوزش میخوام :cry:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojtaba elec نمایش پست ها
                        سلام دوست عزیز
                        ابتدا با 555یک اسیلاتور در حد 40هرتز بسازید سپس با یک 555 دیگه یک اسیلاتور با فرکانس 38 کیلو هرتز بسازید حالا خروجی اسیلاتور اول روبه عنوان vcc اسیلاتور دوم استفاده کنید یعنی اسیلتور دوم باید توسط خرجی اسیلاتوراول بایاس بشه منظورم این که پایه 3 اسیلاتور اول به 4 یا 8 اسیلاتور دوم وصل میشه به این ترتیب اسیلاتور دوم پالس 38 کیلو هرتز رو دائم نمیده بلکه با فرکانس 40هرتز پالس 38 کیلو رو قع و وصل میکنه .
                        حالا خروجی اسیلاتور دوم رو به فرستنده با یک مقاومت 100اهم وصل میکنید. این از مدار فرستنده حالا به سراغ گیرنده میریم
                        برای گیرنده باید یک دمودولاتور طراحی کنیم به این صورت که خروجی گیرنده مادون قرمز نظامی رومثلا به پایه 2 آی سی 358 میدیدو پایه 3 همین آی سی رو با تقسم ولتاژ توسط دو مقاومت مساوی به ولتاژ نصف vcc میرسونید. خروجیش که میشه پایه 1 توسط یک دیود به یک خازن مثلا 10میکرو میدید(سر دیگه خازن زمین وصل میشه) واین خازن با یک مقامت 22کیلو موازی شده باشه حالا از سر خازن که به دیود هم وصل شده میدید به پایه 5 همین آی سی وپایه 6 مثل پایه 3 باید به ولتاژ نصف vcc برسه با تقسیم ولتاژ.
                        حالا پایه 7 که خروجی میشه میتونید به عنوان خروجی مطلوب استفاده کنید مثلا با یک مقاومت 100اهم به یک ال ای دی وصل کنید.
                        نحوه کار به این صورت هست که وقتی فرستنده مقابل گیرنده قرار بگیره در خروجی گیرنده نظامی عینا همون پالس تولید میشه که ما توسط دمودولاتور فقط پوش این سیگنال رو آشکار میکنیم بنابر این تا زمانی که فرستنده بتونه به گیرنده پالس بده خروجی نهایی یک میشه و یک میمونه(قطع نمیشه)و وقتی مانعی بین آنها قرار بگیره خروجی نهایی صفر میشه و همون چیزی که شما میخواهید!
                        واما چن تا نکته این که اگه سرعت عمل براتون مهمه باید مقامت 22کیلو که با خازن موازی شده رو کمتر کنین مثلا بشه در حد 5 کیلو تا زمان غیر فعال شدن خروجی کم بشه و سرعت خاموش شدن بره بالا که با سعی و خطا مقدار مطلوب به دست بیاد.
                        جاهایی که مثلا مقاومت سر راه فرستنده یا ال ای دی هست اگه vcc یا همون منبع تغذیه مدار بیشتر از 5ولت هست برای اینکه این قطعات نسوزن مقاومت ها به جای 100 بیشتر بزارین تا جریانشون کمتر بشه ونسوزن. مثلا اگه 12 ولت استفاده میکنین مقاومت نیم کیلو یا یه کم بیشتر کافیه.
                        واما در رابطه با برد مدار بگم که به طرز باور نکردنی برد همین مدار به 15 الی 16 متر میتونه برسه!!!!
                        اگه سوالی بود در خدمتم.
                        سلام دوست عزیز یه سوال داشتم و اون این بود که آیا این پروژه زیر نور آفتاب جواب می ده یا نه؟؟؟؟
                        به نظر من نور آفتاب که مدوله نیست... پس چشمی پارس هم نباید اونو تقویت کنه؟
                        اما همه جا می گن که این سنسور ها زیر آفتاب کورن؟
                        نظر شما چیست؟
                        ممنون می شم سوالمو جواب بدین.
                        جدیدترین ویرایش توسط S.A.T; ۰۰:۵۲ ۱۳۹۶/۰۵/۲۲.
                        ارادت داریم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط S.A.T نمایش پست ها
                          سلام دوست عزیز یه سوال داشتم و اون این بود که آیا این پروژه زیر نور آفتاب جواب می ده یا نه؟؟؟؟
                          به نظر من نور آفتاب که مدوله نیست... پس چشمی پارس هم نباید اونو تقویت کنه؟
                          اما همه جا می گن که این سنسور ها زیر آفتاب کورن؟
                          نظر شما چیست؟
                          ممنون می شم سوالمو جواب بدین.
                          ببینید بزرگوار، نکته اینه که خورشید ( و اصلا همه اجسام هم ) تابش Infra Red داره.
                          چیزی که دوستان میگن اینه که تابش خورشید به حدی قویه که گیرنده رو به حالت اشباع می بره (حالا اگر گیرنده خروجیش جریانه یا ولتاژ، خلاصه اینکه خروجیش ماکزیمم میشه ) .مثل این میمونه که گیرنده داره کد کامل (11111111....111) دریافت میکنه و اصلا کد شما رو دریافت نمیکنه .

در یک محیط شما دارید با شخصی صحبت میکنید. صدای بی نهایت بلندی حرف زدن شما رو مختل میکنه و این همون کاریه که دوستان میگن خورشید میکنه. یک صدای بلند اما بی معنی که کل کانال انتقال رو به خودش اختصاص میده.

حالا نکته چیه؟ نکته اینه که در حقیقت میشه از این سنسورا زیر نور خورشید استفاده کرد، اما باید به دو نکته بی نهایت توجه کرد:
                          1- نور خورشید دریافت کننده رو اشباع نکنه . اگر کانال پر از 1 بشه (بوسیله نور خورشید ) متاسفانه بدرد انتقال اطلاعات ما نمیخوره.
                          راه حل: باید یا سنسوری گذاشت که رنج خروجیش وسیع باشه و اشباع نشه و یا اینکه از فیلتر های اپتیکی برای کم کردن شدت IR ر فرکانس مورد نظر استفاده کرد

2- توان فرستنده IR ما باید طوری باشه که در دریافت کننده مقدار موج IR ساطع شده از طرف ما توان خیلی بیشتری از خورشید داشته باشه.
                          راه حل: راه حل خاصی نیست و باید فرستنده و مدار مناسب رو پیدا کنید .اما میتونید برید نمودار پخش توان خورشید در طیف فرکانسی رو نگاه کنید ، اون طول موجی از IR رو انتخاب کنید که در اون توان خورشید کمتره ( دست یادم نیست ولی میتونید حداقل برای دو تا فرکانس IR فرستنده مناسب پیدا کنید)
                          اگر هم کارتون لینک مستقیم و ثابت داره که راه اسون استفاده از لیزره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط dark star نمایش پست ها
                            ببینید بزرگوار، نکته اینه که خورشید ( و اصلا همه اجسام هم ) تابش Infra Red داره.
                            چیزی که دوستان میگن اینه که تابش خورشید به حدی قویه که گیرنده رو به حالت اشباع می بره (حالا اگر گیرنده خروجیش جریانه یا ولتاژ، خلاصه اینکه خروجیش ماکزیمم میشه ) .مثل این میمونه که گیرنده داره کد کامل (11111111....111) دریافت میکنه و اصلا کد شما رو دریافت نمیکنه .

در یک محیط شما دارید با شخصی صحبت میکنید. صدای بی نهایت بلندی حرف زدن شما رو مختل میکنه و این همون کاریه که دوستان میگن خورشید میکنه. یک صدای بلند اما بی معنی که کل کانال انتقال رو به خودش اختصاص میده.

حالا نکته چیه؟ نکته اینه که در حقیقت میشه از این سنسورا زیر نور خورشید استفاده کرد، اما باید به دو نکته بی نهایت توجه کرد:
                            1- نور خورشید دریافت کننده رو اشباع نکنه . اگر کانال پر از 1 بشه (بوسیله نور خورشید ) متاسفانه بدرد انتقال اطلاعات ما نمیخوره.
                            راه حل: باید یا سنسوری گذاشت که رنج خروجیش وسیع باشه و اشباع نشه و یا اینکه از فیلتر های اپتیکی برای کم کردن شدت IR ر فرکانس مورد نظر استفاده کرد

2- توان فرستنده IR ما باید طوری باشه که در دریافت کننده مقدار موج IR ساطع شده از طرف ما توان خیلی بیشتری از خورشید داشته باشه.
                            راه حل: راه حل خاصی نیست و باید فرستنده و مدار مناسب رو پیدا کنید .اما میتونید برید نمودار پخش توان خورشید در طیف فرکانسی رو نگاه کنید ، اون طول موجی از IR رو انتخاب کنید که در اون توان خورشید کمتره ( دست یادم نیست ولی میتونید حداقل برای دو تا فرکانس IR فرستنده مناسب پیدا کنید)
                            اگر هم کارتون لینک مستقیم و ثابت داره که راه اسون استفاده از لیزره.
                            سلام دوست عزیز.
                            خیلی ممنون از راهنمایی خوبتون.
                            خب در مورد روش اول همچین سنسوری هست؟؟؟ و اینکه اگه بخوایم از این فیلتر ها استفاده کنیم قیمت اونا مناسب هست و یا اصلا پیدا می شه و با چه اسمی تو بازار معروفن؟

روش دوم هم فکر نکنم که ممکن باشه...

کار من هم ثابت نیست یا بهتره بگم یه ریموت کنترل IR هستش.

راستی پس این سنسور درب های اتوماتیک چطوری کار می کنن؟؟؟؟؟ توشون رو که نگاه می کنی فرستنده و گیرنده رو می تونی ببینی... یعنی از نوع خاصی گیرنده استفاده می کنن یا فیلتر دارن؟

دوستان خیلی ممنون می شم من رو راهنمایی بفرمایید
                            ارادت داریم!

دیدگاه

فیلتر کردن IR سهل است.
                              تقریبا همه ی انواع شیشه و مواد شفاف،تابش IR رو با کیفیت های متفاوتی جذب میکنن. (شیشه عاد ی با ضخامت متوسط که توی خانه استفاده میشه تقریبا به تمامی جذب میکنه )

مهم بدست آوردن ضخامت (شدت موج در سمت دیگه ی یک ماده به طور نمایی با افزایش ضخامت اون ماده افت میکنه) و ماده ی مناسب ( جنس ماده، توان این رابطه ی نمایی رو مشخص می کنه ) به طوری هست که موج دریافتی از سمت شما رو به خوبی بگیره و موج دریافتی خورشید رو نه.

در کار های تجاری هم که شما فرمودید : یا جای سنسور طوریه که فیلتر هم براش تعبیه شده. یا اصلا نور محیط نمی تونه سیستم رو اشباع کنه.
                              سنسور های درب باز کن های اتوماتیک هم که شما فرمودید معمولا (تا جایی که من می دونم و مشخصه )زاویه ی بسیار کمی دارند ، و به سمت پایین قرار گرفتن که باعث میشه تابش های بقیه محیط رو نگیرن.

مهم اینه که فیلتر شما اشباع نشه. حتی شاید به فیلتر هم احتیاج نباشه (و لازمه که زیر نور خورشید ، خروجی سنسورتون رو ببینید.)

(یادآوری کنم که موقع آزمایش تاثیر نور خورشید روی سیستمتون هم حواستون باشه که تابش IR خورشید از شیشه های خونه رد نمیشه.)

دیدگاه

سلام دوستان
                                من بحث شما رو سرسری خوندم و فقط یه نکته رو عرض می کنم چون خودم باهاش مواجه شدم.
                                سنسورهای گیرنده ای که می بینید به رنگ مشکی هستن اینا خودشون فیلتر دارن و با نورخورشید مشکلی براشون ایجاد نمیشه. من یه مدار دتکتور ساختم و البته رو تعداد که تا الان موردی نبوده که نور خورشید ایجاد مشکل بکنه. اینم لینک مدار
                                چرا ناراحتی پاتریک!
                                + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
                                - از دیدنش ناراحت شدی؟
                                + نه
                                پس چی ناراحتت کرده
                                + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
                                ------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
                                ------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                محصولات

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X