اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

رله الکترونیکی با ماسفت قدرت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

رله الکترونیکی با ماسفت قدرت

سلام دوستان
    یه بار این موضوع رو مطرح کردم ولی کسی جواب نداد خوب البته سطح سوال پایینه ولی ممنون میشم کمکم کنید

راستش تو یه پروژه ای لازمه که از یه رله استفاده کنم که با تحریک 5 ولت (برق میکرو) ولتاژ 24ولت و جریان 100آمپر (برق باتری لودر) رد کنه ولی نه رله مکانیکی!!!!! چون با توجه به نیازم رله مکانیکی که می خوام هم بزرگه و هم پر سر و صدا و هم اینکه ما الکترونیکی هستیم دیگه!!!!
    راستش از یه ماسفت قدرت میخوام به عنوان رله استفاده کنم. اگه ممکنه یه ماسفت قدرتی میخوام معرفی کنید که با اعمال برق میکرو به گیتش (5ولت و در حد میلی آمپر) بایاس بشه تا بتونه برق 24ولت و 100آمپر (برق باطری دستگاه سنگین مثل لودر) رو از درین به سورس رد کنه و بشه یه رله
    البته قبلش از اپتوکوپلر هم استفاده میکنم برای نویزگیری
    تو محیط مولتی سیم جواب گرفتم و از ماسفت 2SK3069 استفاده کردم ولی بازار نیست
    کسی ماسفتی با تحریک پایین ( در حد برق میکرو که بدم به گیت) و عبور جریان و ولتاژ در حد 100آ و 24ولت میشناسه که راحت بشه گرفت؟
    اصلا چنین ماسفتی هست که با برق میکرو (برق پایین) فعال بشه؟؟؟؟؟؟ و ولتاژ و جریان بالا رد کنه؟؟؟؟؟؟
    یا قبلش باید برق میکرو رو با یه ترانزیستور معمولی تقویت کنم بعد بدم به یه ماسفت قدرتی که ولتاژ بالایی برای راه اندازیش لازمه یعنی دو طبقه باشه!!
    راستش ssr (رله حالت جامد) dc به dc با تحریک 5ولت و عبور جریان 100آمپر و ولتاژ 40 ولت پرسیدم در حد 120هزار تومن بود که تواناییشو ندارم

سوال دوم :
    اگه چنین ماسفتی باشه بعدش لازمه برق 24 ولت باتری رو که شاید ریپل داشته باشه به یه برق 24 ولت صاف تبدیل کنم (رگولش کنم) بعد بدم به ماسفت؟؟ یعنی برق 24 ولتی که هرزگاهی ریپل بزنه به ماسفت قدرت آسیب نمیزنه؟؟؟

ممنون میشم اگه جواب بدین

پاسخ : رله الکترونیکی با ماسفت قدرت

ماسفتِ 100 آمپری پیدا میشه. من سراغ ندارم.
    بهتره ماسفت رو با یه ترانزیستور روشن کنی که خوب روشن نگه دارتش. گیتِ ماسفت رو هم حداقل 12 ولت ولتاژ بده (می تونی خیلی با مقاومت و زنر این کار رو انجام بدی).
    همچنین، بهتره از دو تا ماسفت موازی با هم استفاده کنی که بنده خدا داغ نشه.
    اضافه می کنم که معمولاً درین-سورس ماسفت ها یه مقاومتِ جزئی دارند در حد کمتر از 20 میلی اهم. این رو ضرب در 100 آمپر بکنید: 2 ولت افت ولتاژ ایجاد می کنه و حدود 200 وات حرارت! و احتمالاً در اولین تلاش مجموعه ماسفت های شما منفجر خواهند شد!
    باید حرارتش رو به نحو مناسبی دفع کنید.

لزومی نداره ولتاژ کاملاً صاف و بدون ریپل باشه.

بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

irfp064 برای کار شما مناسب هست توایران هم پیدا میشه.
      فروشگاه سایت دارهhttp://eshop.eca.ir/1838-irfp064.html

همانطور که جناب آقای رستمی فرمودند اتلاف ماسفت تو این جریان خیلی زیاد هست و بهتره دو تا ماسفت را موازی کنید.همچنین یک هیتسینک خوب هم باید بزارید.

دیدگاه

ممنون آقای رستمی از جواب کاملتون. شرمنده باز سوال برام پیش اومد!!
        برای راه اندازی ماسفت قدرت از اپتوکوپلر میتونم استفاده کنم که تو خروجیش ترانزیستور هم داره؟ البته از اپتوکوپلر که حتما استفاده میکنم یعنی برق میکرو رو میدم به ورودیش و خروجیشو میدم به ماسفت که محیط رله و میکرو کاملا از هم ایزوله بشن؟ ولی آیا ترانزیستور خروجی اپتوکوپلر برا راه اندازی ماسفت طبق فرمایش شما کفایت میکنه؟؟ و برق میکرو رو چطوری با مقاومت و زنر میتونم بکنم 12 ولت؟؟؟
        منظور از دوتا ماسفت موازی اینه که از هر کدوم 50آمپر رد کنم و جمعشون بشه 100آمپر؟؟؟

شاید نتونم جواب بگیرم و برگردم از همون رله مکانیکی مثل همیشه استفاده کنم ولی اگه بشه خیلی خوب میشه

دیدگاه

رله الکترونیکی با ماسفت

نوشته اصلی توسط hadikarami1369
          برای راه اندازی ماسفت قدرت از اپتوکوپلر میتونم استفاده کنم که تو خروجیش ترانزیستور هم داره؟ البته از اپتوکوپلر که حتما استفاده میکنم یعنی برق میکرو رو میدم به ورودیش و خروجیشو میدم به ماسفت که محیط رله و میکرو کاملا از هم ایزوله بشن؟ ولی آیا ترانزیستور خروجی اپتوکوپلر برا راه اندازی ماسفت طبق فرمایش شما کفایت میکنه؟؟ و برق میکرو رو چطوری با مقاومت و زنر میتونم بکنم 12 ولت؟؟؟
          منظور از دوتا ماسفت موازی اینه که از هر کدوم 50آمپر رد کنم و جمعشون بشه 100آمپر؟؟؟

شاید نتونم جواب بگیرم و برگردم از همون رله مکانیکی مثل همیشه استفاده کنم ولی اگه بشه خیلی خوب میشه

دیدگاه

یه وب سایت سراغ دارم که جوابِ تمام سوالاتتون رو داره. اسمش Google اِ. مثلاً در مورد موازی کردنِ ماسفت ها:
            https://www.google.com/?gws_rd=ssl#q...t+parallelling
            بد نیست هر از گاهی سوالاتتون رو توی اون وب سایت هم جستجو کنید...
            بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

سلام
              بله از اپتو درایور استفاده کنید .........مثل tlp250
              مزیت اینکار اینهست که براحتی تغییر سطح ایجاد میشه.....ولتاژ 5 ولت میکرو به 15 ولت تغییر سطح پیدا میکنه
              و ماسفت کاملآ در ناحیه اشباع قرار میگیره......چون از ماسفت بعنوان رله استفاده میکنید.........محدودیت تعداد
              وجود نداره یعنی با یک اپتو درایور میتونید تعداد زیادی ماسفت رو درایور کنید برای هر ماسفت یک مقاومت گیت قرار بدین
              که در دیتاشیت بهترین مقدار موجوده......یک مقاومت 10 کیلو با گیت -سورس هر ماسفت موازی کنید.......
              دو زینر 18 ولت بطور معکوس به هم وصل کرده با گیت -سورس هر ماسفت موازی کنید..
              هر ماسفت مقاومت اشباع داره که با موازی کردن ماسفت ها این مقاومت کم میشه و در کل توان تلفاتی پایین میاد
              هر چه تعداد ماسفت های موازی بیشتر بشه اندازه هیت سینک میتونه کوچکتر بشه...........

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : رله الکترونیکی با ماسفت قدرت

سلام بر ghasede del
                ممنون از پاسخ شما
                سوال داشتم ممنون میشم باز جواب بدید!
                اپتو درایو چطوری برق میکرو رو میکنه 15؟ یعنی منظورتون اینه که کلکتور خروجی اپتو درایو رو از یه برق مثلا 15ولت بگیرم که با تریگر شدن ورودی با 5 ولت، خروجی بشه 15 ولت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
                و اینکه دو تا زنر برای اینه که وقتی ماسفت بایاسه، اگه ولتاژ تریگر از 18 بیشتر شد زنر معکوس به عنوان تنظیم کننده ولتاژ، جلوی افزایش ولتاژ رو بگیره و زنر مستقیم هم بخاطر اینه که وقتی رله خاموشه احیانا جریانی به صورت معکوس به اپتو درایو برنگرده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
                و اینکه منظورتون از کوچک شدن هیتسینک با افزایش ماسفت ها چیه؟؟؟؟؟؟؟
                ممنون از شما

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : رله الکترونیکی با ماسفت قدرت

سلام بر ghasede del
                  ممنون از پاسخ شما
                  سوال داشتم ممنون میشم باز جواب بدید!
                  اپتو درایو چطوری برق میکرو رو میکنه 15؟ یعنی منظورتون اینه که کلکتور خروجی اپتو درایو رو از یه برق مثلا 15ولت بگیرم که با تریگر شدن ورودی با 5 ولت، خروجی بشه 15 ولت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
                  و اینکه دو تا زنر برای اینه که وقتی ماسفت بایاسه، اگه ولتاژ تریگر از 18 بیشتر شد زنر معکوس به عنوان تنظیم کننده ولتاژ، جلوی افزایش ولتاژ رو بگیره و زنر مستقیم هم بخاطر اینه که وقتی رله خاموشه احیانا جریانی به صورت معکوس به اپتو درایو برنگرده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
                  و اینکه منظورتون از کوچک شدن هیتسینک با افزایش ماسفت ها چیه؟؟؟؟؟؟؟
                  ممنون از شما
                  خواهش میکنم.........
                  بهتره به دیتاشیت tlp250 مراجعه کنید ........این قطعه یک اپتو کوپلر ساده نیست ........یک درایور کامل برای راه اندازی
                  سویچ هست با خروجی توتم پل و پیک جریان 2 آمپر یک زمین و vcc داره که شما 15 ولت بهش میدی......
                  و فقط کافیه دیود مادون قرمزش رو با میکرو تریگر کنی............
                  اون دو تا زینر برای محافظت سویچ و درایور استفاده میشه اگر منبع تغذیه 15 ولت شما مناسب نباشه یا اگر ماسفت سوخت
                  یا اینکه اثر میلر خازن کلکتور امیتر بوجود امد میتونه به عنوان محافظ عمل کنن .......قرار دادنش در صورت استفاده از تغذیه مناسب و
                  مقادیر درست مقاومت گیت واجب نیست اما باشه بهتره...............
                  مقاومت موازی با گیت رو قرار بدین.......حدود 10 کیلو ..........
                  وقتی تعداد ماسفت های موازی بیشتر میشه ..........در نهایت مقاومت اهمی مجموعه در برابر عبور جریان کمتر میشه.....
                  و خیلی ساده طبق رابطه توانP=RI^2 توان تلفاتی کم میشه .......یعنی حرارت کمتری ایجاد میشه و برای دفع اون هیت سینک
                  کوچکتری لازم هست........

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X