اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ic های smd و ic های dip

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ic های smd و ic های dip

نوشته اصلی توسط کاکو نمایش پست ها
    ایشون فرمودند کریستال میکرو رو عوض کنید

ولی با حالی که میگید کریستال 8 مگ رو برده اما شما از فرکانس داخلی استفاده کردید
    بهتر نیست اون کریستال دربیارید ؟
    بله من تا حالا سه تا برد با سه تا ic امتحان کردم این اخری رو هم با کریستال داخلی بدون اینکه کریستال خارجی رو نصب کنم امتحان کردم ولی بازم نشده
    به گفته دوستمون به نظرم همون برنامه درست پروگرم نمیشه
    راه حلی دارید برای اینکه درست پروگرم کنم ممنون میشم بگید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Alireza.rfa نمایش پست ها
      همین ic رو میتونم دوباره و چندباره پروگرم کنم
      با همین روش ic dip رو پروگرام کردم با اینکه verify نشد اما درست کار کرد
      موقع verify کردن ارور flash verify error at:0h رو میده راه حلی دارین برای اینکه این ic smd رو پروگرام کنم ودرست کارکنه? ممنون میشم کمک کنید
      راه حل اصولی : کلا دور اسباب بازی های سری مگا و ایکس مگا رو خط قرمز بکش .

راه حل دم دستی : منوط به اینکه هنوز فیوز بیتها رو خراب نکرده باشی و ارتباط isp برقرار باشه ...
      اول : بهیچوجه تغذیه میکرو رو از طریق پورت یو اس بی و پروگرامر تامین نکنید ( پورت یو اس بی نویز فرکانس بالا داره ... سخت افزارهای مگا و ایکس مگا هم هیچ مقاومتی در برابر نویز ندارن )

دوم : با progisp یا as programmer قبل از اینکه signature چیپ رو بخونید پروگرامر رو از یو اس بی خارج کنید ، بعد از وصل پروگرامر « فقط یکبار signature چیپ رو بخونید » و هیچ کار دیگری انجام ندید .

تست بالا دو حالت داره
      ۱ signature آی سی درسته که با کوتاه کردن کابل isp ( میتونید چند دور کابل رو دور خودش بپیچید طولش و نویز پذیریش بیاد پایین ) گرند برد رو به گرند پروگرامر با یک کابل مجزا مستقیم وصل کتید ( کابل isp رو ترجیحا دور همین کابل گرند مشترکت بپیچید ) کار پروگرام و وریفای رو انجام بدید و فعلا از شر سخت افزار و پروتکل اشکال دار نویز پذیر شدید راحت بشید .

۲ signature درست نیست که بعد از انجام تمهیدات کاهش نویز بالا یکبار دیگه اقدام به تست signature چیپ بکنید ، اگر جواب نداد فیوزبیتها خراب شده و باید با پروتکل پارالل های ولتاژ آی سی رو ریست کرد ( یا یک آی سی دیگه نو استفاده کنید این آی سی رو برای درس عبرت قاب کنید یه جایی که دید روزمره باشه قرار بدید )

پ.ن : دوستان عنوان تاپیک ها رو درست انتخاب کنید ، با این مدل عنوان بندی معمولا کسی تاپیک رو نگاه نمیکنه که بعد متوجه بشه سوال شما در مورد مشکل عدم پروگرام میکرو بوده ! برداشت عادی اینه یک نفر راجع به تفاوت پکیج آی سی ها سوال داشته و با یه سرچ ساده روی نت میتونسته متوجه تفاوت پکیج آی سی بشه
      جدیدترین ویرایش توسط Amie.s.m; ۰۱:۴۶ ۱۴۰۱/۱۲/۱۶.

دیدگاه

بله من تا حالا سه تا برد با سه تا ic امتحان کردم این اخری رو هم با کریستال داخلی بدون اینکه کریستال خارجی رو نصب کنم امتحان کردم ولی بازم نشده
        به گفته دوستمون به نظرم همون برنامه درست پروگرم نمیشه
        راه حلی دارید برای اینکه درست پروگرم کنم ممنون میشم بگید
        ما که نفهمیدیم چند تا برد و چند تا میکرو دارید

بله شواهد حاکی این هست اشکالی در زمینه پروگرم ایجاد میشه و این نوع پروگرم واقعا حرص ادمو درمیاره
        تا زمانی که پروگرم کردن بدون اشکال و ارور انجام نشده زیاد خودتونو به زحمت نندازید چک کنید

پروگرمرتو تا میتونی از کامبیوتر دور کن
        روی پروگرمرت یه قابلمه بذار

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amie.s.m نمایش پست ها
          راه حل اصولی : کلا دور اسباب بازی های سری مگا و ایکس مگا رو خط قرمز بکش .

راه حل دم دستی : منوط به اینکه هنوز فیوز بیتها رو خراب نکرده باشی و ارتباط isp برقرار باشه ...
          اول : بهیچوجه تغذیه میکرو رو از طریق پورت یو اس بی و پروگرامر تامین نکنید ( پورت یو اس بی نویز فرکانس بالا داره ... سخت افزارهای مگا و ایکس مگا هم هیچ مقاومتی در برابر نویز ندارن )

دوم : با progisp یا as programmer قبل از اینکه signature چیپ رو بخونید پروگرامر رو از یو اس بی خارج کنید ، بعد از وصل پروگرامر « فقط یکبار signature چیپ رو بخونید » و هیچ کار دیگری انجام ندید .

تست بالا دو حالت داره
          ۱ signature آی سی درسته که با کوتاه کردن کابل isp ( میتونید چند دور کابل رو دور خودش بپیچید طولش و نویز پذیریش بیاد پایین ) گرند برد رو به گرند پروگرامر با یک کابل مجزا مستقیم وصل کتید ( کابل isp رو ترجیحا دور همین کابل گرند مشترکت بپیچید ) کار پروگرام و وریفای رو انجام بدید و فعلا از شر سخت افزار و پروتکل اشکال دار نویز پذیر شدید راحت بشید .

۲ signature درست نیست که بعد از انجام تمهیدات کاهش نویز بالا یکبار دیگه اقدام به تست signature چیپ بکنید ، اگر جواب نداد فیوزبیتها خراب شده و باید با پروتکل پارالل های ولتاژ آی سی رو ریست کرد ( یا یک آی سی دیگه نو استفاده کنید این آی سی رو برای درس عبرت قاب کنید یه جایی که دید روزمره باشه قرار بدید )

پ.ن : دوستان عنوان تاپیک ها رو درست انتخاب کنید ، با این مدل عنوان بندی معمولا کسی تاپیک رو نگاه نمیکنه که بعد متوجه بشه سوال شما در مورد مشکل عدم پروگرام میکرو بوده ! برداشت عادی اینه یک نفر راجع به تفاوت پکیج آی سی ها سوال داشته و با یه سرچ ساده روی نت میتونسته متوجه تفاوت پکیج آی سی بشه
          من همه این کار هارو کردم بعد read signature پیامی نیومد که بگه مچ نیست بعد تیک verify رو زدم ولی باز ارور verify میاد
          تاپیک هم به کمک دوستان مشکل رسید به پروگرم کردن وگرنه اول فکر میکردم از مشکل از ic smd هست بازم ممنون

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

ما که نفهمیدیم چند تا برد و چند تا میکرو دارید

بله شواهد حاکی این هست اشکالی در زمینه پروگرم ایجاد میشه و این نوع پروگرم واقعا حرص ادمو درمیاره
          تا زمانی که پروگرم کردن بدون اشکال و ارور انجام نشده زیاد خودتونو به زحمت نندازید چک کنید

پروگرمرتو تا میتونی از کامبیوتر دور کن
          روی پروگرمرت یه قابلمه بذار
          تقریبا ۲۰ تا دارم که سه تاش تو تستا به فنا رفته خدا به داد ۱۷ تای بقیه برسه
          روش دیگه ای برای پروگرام کردن smd ها هست که مطمعن تر باشه؟
          این قسمت اخرش قابلمه رو واقعا تست کنم؟

دیدگاه

من همه این کار هارو کردم بعد read signature پیامی نیومد که بگه مچ نیست بعد تیک verify رو زدم ولی باز ارور verify میاد
            تاپیک هم به کمک دوستان مشکل رسید به پروگرم کردن وگرنه اول فکر میکردم از مشکل از ic smd هست بازم ممنون

تقریبا ۲۰ تا دارم که سه تاش تو تستا به فنا رفته خدا به داد ۱۷ تای بقیه برسه
            روش دیگه ای برای پروگرام کردن smd ها هست که مطمعن تر باشه؟
            این قسمت اخرش قابلمه رو واقعا تست کنم؟
            من هر چیزی به ذهنم برسه تست میکنم
            قبلا همچین پروگرمری داشتم که بدجور اذیتم میکرد و اصلا ایسی ررو شناسایی نمیکرد
            بیست بار تست میکردم تا شناسایی کنه
            خلاصه بفکر یه پروگرمر خوب باشه

ولی با توجه به صحبت های دوستمون بیشتر مشکلات برمیگرده به سیم پروگرنر و نویز
            و تغذیه پروگرمر
            خازن 100 نانو روی ورودی تغذیه بذار و یه الکترولیت
            خلاصه تا میتونی با نیوز مقابله کن حتی قابلمه

دیدگاه

من هر چیزی به ذهنم برسه تست میکنم
              قبلا همچین پروگرمری داشتم که بدجور اذیتم میکرد و اصلا ایسی ررو شناسایی نمیکرد
              بیست بار تست میکردم تا شناسایی کنه
              خلاصه بفکر یه پروگرمر خوب باشه

ولی با توجه به صحبت های دوستمون بیشتر مشکلات برمیگرده به سیم پروگرنر و نویز
              و تغذیه پروگرمر
              خازن 100 نانو روی ورودی تغذیه بذار و یه الکترولیت
              خلاصه تا میتونی با نیوز مقابله کن حتی قابلمه
              درسته
              بازم ممنون از شما و همه دوستان که وقتشونو در اختیارم گذاشتن

دیدگاه

درسته
                بازم ممنون از شما و همه دوستان که وقتشونو در اختیارم گذاشتن
                دوست عزیز باور کن حسی که داری رو درک میکنیم منتهی این هزینه انتخاب اشتباه پلتفورمه .

بعنوان تیر در تاریکی اگر موارد مربوط به کابل و کاهش نویزی که قبلا خدمتتون گفته شد رو اجرا کردید و الان دیگه این آی سی چیزی برای باختن نداره ( در هر صورت قابل پروگرام کردن نیست ) .

حین توضیحاتتون چند بار به ۴ رشته سیم برای اتصال میکرو به پروگرامر اشاره کردید که امیدوارم اشتباه تایپی یا عدم شمارش گرند باشه ( isp با احتساب گرند ۵ لاین میشه ، miso , mosi , sck, rst, gnd ... تغذیه مثبت هم که روی برد خودتون مجزا و غیر مرتبط با یو اس بی باید باشه ... جمپر تغذیه پروگرامر باید قطع باشه )

در هر صورت با فرض اتصال سخت افزاری صحیح ...
                چند بار در حالتیکه برد و آی سی زیر انگشت اشاره اتون قرار گرفته ( بخشهای شیلد و پولیگان گرند اگر دارید ... اگر ندارید انگشت شست همون دست روی یک اتصال گرند مطمئن ) سعی کنید آی سی رو blank و فیوز بیتها رو به حالت دیفالت رایت کنید .

اگر جواب داد و آی سی به وضعیت اولیه برگشت با رعایت شیلد مجددا در حالت سرعت پایین ( جامپر پروگرامر وصل باشه که میشه کلاک زیر ۱ مگاهرتز ) پروگرام و وریفای کنید .

اینم آخرین تیریک تجربی عمومی بود
                ( روشهای مبتنی بر سعی و خطا با کریستالهای ۳۲ کیلوهرتز ساعتی و کلاک اکسترنال مستقیم یا rc و ریست مجزا از پروگرامر و غیره هم داریم که سوای نیاز به تجربه الزاما جوابگو نیست و زمان بره ... تنها روش موثر اصولی برای این نوع میکروها استفاده از پروگرامر high voltage پارالل یا معادلش بعنوان fusebit doctor با میکروهای مختلفه که باید مدارش رو روی برد برد ببندید ، فریمورش رو بسته به نوع میکروهای در دسترس پروگرام کنید ، اونم با همین پروگرامر مشکل دار فعلی باید انجام بدید ، سوای تغذیه ۵ یک تغذیه ۱۲ ولتی هم لازمه باضافه حداقل ۱۰ تا ۱۲ خط اتصال بین میکرو و سیستم های ولتاژ پروگرامر ...
                در هر صورت این لینک برای ساخت مدار ریست فیوزبیت میکروهای avr مورد دار مثل کیس شماست

https://www.instructables.com/How-to...iny-avr-chips/ )
                جدیدترین ویرایش توسط Amie.s.m; ۰۳:۳۴ ۱۴۰۱/۱۲/۱۶.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amie.s.m نمایش پست ها
                  دوست عزیز باور کن حسی که داری رو درک میکنیم منتهی این هزینه انتخاب اشتباه پلتفورمه .

بعنوان تیر در تاریکی اگر موارد مربوط به کابل و کاهش نویزی که قبلا خدمتتون گفته شد رو اجرا کردید و الان دیگه این آی سی چیزی برای باختن نداره ( در هر صورت قابل پروگرام کردن نیست ) .

حین توضیحاتتون چند بار به ۴ رشته سیم برای اتصال میکرو به پروگرامر اشاره کردید که امیدوارم اشتباه تایپی یا عدم شمارش گرند باشه ( isp با احتساب گرند ۵ لاین میشه ، miso , mosi , sck, rst, gnd ... تغذیه مثبت هم که روی برد خودتون مجزا و غیر مرتبط با یو اس بی باید باشه ... جمپر تغذیه پروگرامر باید قطع باشه )

در هر صورت با فرض اتصال سخت افزاری صحیح ...
                  چند بار در حالتیکه برد و آی سی زیر انگشت اشاره اتون قرار گرفته ( بخشهای شیلد و پولیگان گرند اگر دارید ... اگر ندارید انگشت شست همون دست روی یک اتصال گرند مطمئن ) سعی کنید آی سی رو blank و فیوز بیتها رو به حالت دیفالت رایت کنید .

اگر جواب داد و آی سی به وضعیت اولیه برگشت با رعایت شیلد مجددا در حالت سرعت پایین ( جامپر پروگرامر وصل باشه که میشه کلاک زیر ۱ مگاهرتز ) پروگرام و وریفای کنید .

اینم آخرین تیریک تجربی عمومی بود
                  ( روشهای مبتنی بر سعی و خطا با کریستالهای ۳۲ کیلوهرتز ساعتی و کلاک اکسترنال مستقیم یا rc و ریست مجزا از پروگرامر و غیره هم داریم که سوای نیاز به تجربه الزاما جوابگو نیست و زمان بره ... تنها روش موثر اصولی برای این نوع میکروها استفاده از پروگرامر high voltage پارالل یا معادلش بعنوان fusebit doctor با میکروهای مختلفه که باید مدارش رو روی برد برد ببندید ، فریمورش رو بسته به نوع میکروهای در دسترس پروگرام کنید ، اونم با همین پروگرامر مشکل دار فعلی باید انجام بدید ، سوای تغذیه ۵ یک تغذیه ۱۲ ولتی هم لازمه باضافه حداقل ۱۰ تا ۱۲ خط اتصال بین میکرو و سیستم های ولتاژ پروگرامر ...
                  در هر صورت این لینک برای ساخت مدار ریست فیوزبیت میکروهای avr مورد دار مثل کیس شماست

https://www.instructables.com/How-to...iny-avr-chips/ )
                  ممنون از تجربیاتتون مسلما به دردم میخوره
                  خداروشکر با کوتاه کردن سیم و کاهش نویز مشکلم برطرف شد الان verify هم میشه کلش سر 10 سانت سیم کمتر و دور کردن پروگرمر از کامپیوتر بود
                  بالاخره هر کی باید از یه جا شروع کنه دیگه ما هم از avr شروع کردیم تجربه شد برامون دیگه سوییچ می کنیم روی میکرو های ARM خانواده stm
                  فقط من دستم ترسیده الان کریستال خارجی 8 مگ دارم اگه فیوز بیت ها رو روی 001111 بزارم و پروگرم کنم قاعدتا دیگه نباید میگرو قفل کنه و با فرکانس 8 مگ کار کنه درسته؟
                  لینک آخر نمیاره بیزحمت تصحیح کنید استفاده کنیم
                  ممنون از شما

دیدگاه

نترس یه دونه تست کن
                    جدیدترین ویرایش توسط کاکو; ۲۳:۵۴ ۱۴۰۱/۱۲/۱۶.

دیدگاه

ممنون از تجربیاتتون مسلما به دردم میخوره
                      خداروشکر با کوتاه کردن سیم و کاهش نویز مشکلم برطرف شد الان verify هم میشه کلش سر 10 سانت سیم کمتر و دور کردن پروگرمر از کامپیوتر بود
                      بالاخره هر کی باید از یه جا شروع کنه دیگه ما هم از avr شروع کردیم تجربه شد برامون دیگه سوییچ می کنیم روی میکرو های ARM خانواده stm
                      فقط من دستم ترسیده الان کریستال خارجی 8 مگ دارم اگه فیوز بیت ها رو روی 001111 بزارم و پروگرم کنم قاعدتا دیگه نباید میگرو قفل کنه و با فرکانس 8 مگ کار کنه درسته؟
                      لینک آخر نمیاره بیزحمت تصحیح کنید استفاده کنیم
                      ممنون از شما
                      درود

البته اصلاح کنم کلش سر ۱۰ سانت کابل اضافه نیست ، با کاهش طول کابل مقدار نویزی که سیستم داره ازش متاثر میشه رو کمتر میکنیم .

نویز سرجاشه و سیستم که قبلا کار نمیکرد الانش کار میکنه ولی لب مرزه ...
                      منظورم اینه مواردی که قبلا توضیح دادم صرفا حالت اورژانسی برای ایجاد ارتباط محسوب میشن ، طبیعتا ضمانتی نداره نویز بک گرند یکم بالاتره بره پروگرامر کار بکنه و در مورد avr پروتکل isp قدرت درک اینکه لینک داریم یا نداریم رو نداره ( شما اصلا میکرو به این سیستم وصل نکن ... اقدام به پروگرام یا خوندن چیپی که وجود نداره بکنی متوجه میشی از دید پروگرامر آی سی وجود داره دیتا هم ارسال و دریافت میشه ! اطلاعاتش نا مرتبطه ولی سیستم توانایی درک مشکل در ارتباط رو نداره )

در هر صورت لینک قبلی نمیدونم چرا توی این انجمن آدرسش خلاصه سازی و خراب میشه
                      این یک پروژه نسبتا کامل پروگرامر پارالل برای ریست فیوز بیت هاست .
                      Repair dead ATmega and ATtiny microcontrollers. Contribute to SukkoPera/avr-fusebit-doctor development by creating an account on GitHub.

در مورد سوالتون ( تغییر فیوزبیتها برای کار با کریستال خارجی که اگر تا ۸ مگ باشه استفاده از کریستال ۹۰ درصد موارد توجیه نداره کلاک داخلی دقتش در حد اکثر کارهای عادی هست ، جاییکه نیاز به دقت بهتر از نیم درصد یا کلاکهای خاصی که کلاک rc داخلی نمیتونه ارائه بده از کریستال یا کلاک خارجی استفاده میشه )

اصولا تغییر فیوز بیتها برای اینحالت ( اگر مشکل لینکتون درست شده ) نباید مشکلی داشته باشه ، ولی مثل مورد قبلی روی سیستم avr ضمانتی پشت این موضوع نیست ...
                      هر سری باید فرض کنید اتصال اول درسته بعدا اقدام به کار با فیوزبیتها بکنید. ( چند بار signature و فیوز بیتها رو بخونید اگر ارتباط پایدار بود و نتایج تصادفی نشد میشه منطقا نتیجه گیری کرد ارتباط ایندفعه سالمه بعد اقدام به رایت فیوز بیت یا هر کار دیگه بکنید )

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X