اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت مدار چاپی بسیار آسان با دستگاه پرس کارت

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت مدار چاپی بسیار آسان با دستگاه پرس کارت

سلام.من یک دستگاه کوچک a5 دارم و اصلا مشکلاتی که دوستان ذکر کردن ندارم.فقط من از کاغذ گلاسه نازک استفاده میکنم که پرینترم خوب روش چاپ کنه اصلا هم لازم نیست که اول فیبر رو بدون کاغذ از دستگاه عبور بدین.گلاسه رو میذارین رو فیبر و چند بار از دستگاه عبور میدین و میندازینش تو آب چند دقیقه ای که موند برش میددارین.
    در اینجا دو حالت اتفاق میوفته بعضی از کاغذ گلاسه ها خودش تو آب وا میده و کاغذ از فیبر جدا میشه یا از آب میاری بیرون سریع کاغذ از فیبر جدا میشه و بسیار عالی و خوبه
    بعضی کاغذها هم نه باید یکم با انگشت بکشی روش بعد هم با یک مسواک که داخل آب قرار داده شده روش بکشی تا کاغذ ها کنده بشه.
    بعد هم یک نگاه کنید اگه یک جایی یک اصلاح کوچکی خواست با ماژیک انجام بدین
    البته اینم بگم کارهای من اکثرا اس ام دی و خطهای بسیار ریزه.
    ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ms2000
      سلام.من یک دستگاه کوچک a5 دارم و اصلا مشکلاتی که دوستان ذکر کردن ندارم.فقط من از کاغذ گلاسه نازک استفاده میکنم که پرینترم خوب روش چاپ کنه اصلا هم لازم نیست که اول فیبر رو بدون کاغذ از دستگاه عبور بدین.گلاسه رو میذارین رو فیبر و چند بار از دستگاه عبور میدین و میندازینش تو آب چند دقیقه ای که موند برش میددارین.
      در اینجا دو حالت اتفاق میوفته بعضی از کاغذ گلاسه ها خودش تو آب وا میده و کاغذ از فیبر جدا میشه یا از آب میاری بیرون سریع کاغذ از فیبر جدا میشه و بسیار عالی و خوبه
      بعضی کاغذها هم نه باید یکم با انگشت بکشی روش بعد هم با یک مسواک که داخل آب قرار داده شده روش بکشی تا کاغذ ها کنده بشه.
      بعد هم یک نگاه کنید اگه یک جایی یک اصلاح کوچکی خواست با ماژیک انجام بدین
      البته اینم بگم کارهای من اکثرا اس ام دی و خطهای بسیار ریزه.
      سلام سال نو شما مبارک
      دستگاه من a3 هست و دلیل این بد بودن پرینترم بود که سامسونگ بود و پودرش جالب نبود البته خیلی خوب پرینت میگرفتا نمیدونم ولی چجوری بود که برای چاپ روی برد مناسب نبود یه اچ پی 2035 گرفتم (البته اونو دادم) خیلی راحت تر شدم البته سرعت پرینت خیلی بالا هست به همین دلیل روی کاغذای روغنی و گلاسه نازک به خاطر چرب بودنشون بعضی وقتا یکم اذیت میکنه. البته با برگه روغنی (زرد پشت برچسب) وقتی میزنم یکی دوبار پیش اومد که وقتی برگه رو میکنم طرح هم بعضی جاهاش مخصوصا کناره هاش به برگه میچسبه و و از برد جدا میشه نمیدونین چرا؟ البته شاید چون داغ داغ میکنم برگه رو اینجوری میشه.
      با برگه گلاسه هم که بعضی جاهاش کنده میشه. البته امروز صبح 1 برد زدم که اس ام دی هم بود از روی حوصله برد رو شاید 10 بار یا بیشتر رد کردم از دستگاه بعد انداختم تو اب یه 20 دقه نیم ساعتی اب خورد بعد اروم اروم انگشت کشیدم تا برگه رفت ولی خیلی تمیز در اومد خیلی تمیز. قبلا با گلاسه زده بودم بد در میومد همش دیگه داشتم نا امید میشدم امروز زدم باز امیدوار شدم :biggrin:
      علت این مشکلا رو نمیدونین چیه؟؟؟؟
      یه سوال دیگه از این طلق های ترانسپرنت کسی استفاده کرده؟؟؟ ایا میشه بعد از انتقال طرح برای طرح بعدی دوباره از اونا استفاده کرد؟؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط vahid-jafari
        سلام سال نو شما مبارک
        دستگاه من a3 هست و دلیل این بد بودن پرینترم بود که سامسونگ بود و پودرش جالب نبود البته خیلی خوب پرینت میگرفتا نمیدونم ولی چجوری بود که برای چاپ روی برد مناسب نبود یه اچ پی 2035 گرفتم (البته اونو دادم) خیلی راحت تر شدم البته سرعت پرینت خیلی بالا هست به همین دلیل روی کاغذای روغنی و گلاسه نازک به خاطر چرب بودنشون بعضی وقتا یکم اذیت میکنه. البته با برگه روغنی (زرد پشت برچسب) وقتی میزنم یکی دوبار پیش اومد که وقتی برگه رو میکنم طرح هم بعضی جاهاش مخصوصا کناره هاش به برگه میچسبه و و از برد جدا میشه نمیدونین چرا؟ البته شاید چون داغ داغ میکنم برگه رو اینجوری میشه.
        با برگه گلاسه هم که بعضی جاهاش کنده میشه. البته امروز صبح 1 برد زدم که اس ام دی هم بود از روی حوصله برد رو شاید 10 بار یا بیشتر رد کردم از دستگاه بعد انداختم تو اب یه 20 دقه نیم ساعتی اب خورد بعد اروم اروم انگشت کشیدم تا برگه رفت ولی خیلی تمیز در اومد خیلی تمیز. قبلا با گلاسه زده بودم بد در میومد همش دیگه داشتم نا امید میشدم امروز زدم باز امیدوار شدم :biggrin:
        علت این مشکلا رو نمیدونین چیه؟؟؟؟
        یه سوال دیگه از این طلق های ترانسپرنت کسی استفاده کرده؟؟؟ ایا میشه بعد از انتقال طرح برای طرح بعدی دوباره از اونا استفاده کرد؟؟؟؟
        سلام.سال نو بر شما مبارک.
        شاید کاغذ گلاسه ات خوب نبوده یا شاید دفعات کمی از دستگاه رد کردی یا شاید برد رو خوب تمیز نکرده بودی یا ... کم کم خودت متوجه میشی چه کاغذی بخری و چکار کنی.من وقتی میرم لوازم التحریر هم کاغذ رو که به دستم میده متوجه میشم این به دره کارم میخوره یا نه.
        هنوز ترانسپرنت استفاده نکردم .ولی خب اگه عمری بود تست میکنم اگه بشه چند بار ازش استفاده کرد فکر کنم خوب باشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ms2000
          سلام.سال نو بر شما مبارک.
          شاید کاغذ گلاسه ات خوب نبوده یا شاید دفعات کمی از دستگاه رد کردی یا شاید برد رو خوب تمیز نکرده بودی یا ... کم کم خودت متوجه میشی چه کاغذی بخری و چکار کنی.من وقتی میرم لوازم التحریر هم کاغذ رو که به دستم میده متوجه میشم این به دره کارم میخوره یا نه.
          هنوز ترانسپرنت استفاده نکردم .ولی خب اگه عمری بود تست میکنم اگه بشه چند بار ازش استفاده کرد فکر کنم خوب باشه.
          والا همه این کارها رو کردم ولی بازم مشکل داشت ولی خوب گذاشتم بیست دقیقه تو اب خیس بخوره بهتر شد
          اره اگه بشه که معرکه میشه فک کنم کیفیتش هم از اینا بهتر بشه. شما که تهران هستین یه امتحان بکنین چون من اینجا دسترسی ندارم باید از تهران سفارش بدم.
          تشکر فراوان

دیدگاه

این تاپیک رو بخون نکات خوبی توش هست
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=73640.0
            در این پست هم عکس برد ازمایشی که با همین کاغذ چاپ کردم هست
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...6680#msg446680
            البته اون ترک های 1th در اصولا 1.6th هستند به علت محدودیت 600dpi پرینتر و همچنین بسیار سخت هست که در مرحله اسید کاری چنین ترک هایی رو حفظ کنید و باید حتما از اسید های قوی تر استفاده کنید که کار رو در ظرف چند ثانیه اماده میکنند(ترکیب اب اکسیژنه و HCL یا ...)

البته نتیجه نهایی که بعد از مدت ها ازمایش کردن روش های مختلف بهش رسیدم اینه که به هیچ وجه چاپ برد در منزل با توجه به دردسر هاش و اثراتش رو بدن به علت کار با مواد شیمیایی مختلف و ... اصلا نمی ارزه
            کلی هم محدودیت در مرحله طراحی ایجاد میکنه که سعی کنید برد یک لایه بشه
            اگه کار تعداد باشه که بیرون با قیمت بسیار بهتر و کیفیت بهتر میتونند واستون انجام بدند
            اگه نمونه هم باشه که باز هستند شرکت هایی که کار نمونه با کیفیت و قیمت مناسب انجام میدند(اگه خواستید pm بدید معرفی کنم)
            البته برای کسب تجربه یا زدن برد های خیلی ساده که زمانش نیست بیرون بدید یا ارزششو ندارن خوبه ولی اینکه همیشه و هر نوع بردی رو خودتون بخواید بزنید هم غیرممکنه و هم خطرناک
            اسید کاری رو هم حتما در فضای باز یا دارای تهویه انجام بدید (اثرات بدی روی سیستم تنفس و چشم ها میزاره)
            سعی کنید برای لحیم کاری هم حتما از تهویه مناسب استفاده کنید
            با سپاس

دیدگاه

با سلام
              ضمن تایید فرمایشات جناب آقای علی پور ، عرض می کنم که برای کارهای نمونه سازی در مرحله طراحی و در نظر گرفتن این نکته که برای کارهای جدی شاید نیاز به ساخت چند برد پروتوتایپ و اصلاح مشکلات و ایرادات احتمالی خواهد بود که در شهرهای کوچکتر و در نظر گرفتن فرصت محدود ساخت اغلب پروژه ها، یا محرمانه بودن بعضی مدارات ، کماکان نیاز به ساخت برد با بهترین کیفیت ممکن در منزل یا دفتر خودمان احساس می شود . گفتنی است که خیلی از حرفه ای های صنعت الکترونیک نیز از این روش یا روشهای مشابه در کارهای نمونه سازی استفاده می کنند (به عنوان مثال میتوان به نویسندگان مقالات مجله الکتور اشاره کرد) لذا حقیر تجربیات خودم در این زمینه را به شرح زیر به اطلاع می رسانم ضمن اینکه دوستان تمامی این نکات را به صورت پراکنده در این فروم شرح داده اند :
              1-بعد از تست انواع کاغذ ، با امکاناتی که من دارم (پرینتر HP 1214 کاملا نو و کارتریج اورجینال-دستگاه پرس کارت سایز A3 نو و با درجه حرارت حداکثر 180 درجه سلسیوس) بهترین کاغذ همان کاغذ زرد رنگ پشت برچسبهای سایز A4 بوده و بعد از 12 بار (سه بار از هر جهت) رد کردن از دستگاه با دمای 180درجه طرح کاملا بر روی برد منتقل می شود. دقت کنید در صورت استفاده از این نوع کاغذ که گفتم و یا کاغذی که این مشخصات را داشته باشد،بلافاصله بعد از اتمام مرحله پرس و سرد شدن به صورت نرمال(برد را روی میز قرار دهید تا به خودی خود خنک شود) هیچ نیازی به انداختن برد در آب،کشیدن برس یا مسواک و یا انگشت برای تمیز کردن کاغذهای اضافی نیست . اگر از کاغذ مناسب استفاده کنید بعد از سرد شدن برد از یکی از گوشه ها به آرامی و ملایمت اقدام به جدا کردن آن نمایید . در اینصورت هیچ اثری از کاغذ بر روی برد باقی نمی ماند و همینطور حتی یک ذره از تونر چاپ بر روی کاغذ باقی نخواهد ماند .
              2-بهتر است قبل از چاپ طرح کاغذ را یک بار از پرینتر رد کنید(با چاپ گرفتن یک صفحه خالی در هر نرم افزاری).
              3-تنظیمات چاپ (شامل قدرت تفکیک و حجم تونر یا همون میزان سیاهی) را در بهترین حالت ممکن که چاپگر شما پشتیبانی می کند قرار دهید.
              4-تمیزی کار را در تمام مراحل رعایت کنید : سطح مسی برد را با هر روشی که برایتان مقدور است کاملا شسته و تمیز کنید-مراقب باشید در مراحل کار دستتان به سطح برد یا چاپ طرح نخورد-قبل از شروع کار دستهایتان را با پاک کننده مناسب شسته یا از دستکش پارچه ای استفاده کنید تا چربی دستتان به هیچ سطحی منتقل نشود و ...
              5-طرح چاپ شده را کاملا روی برد فیکس کنید. برای این کار از نوارچسبهای کاغذی که بهترین آن چسبهای مورد استفاده در پزشکی برای پانسمان می باشد استفاده کنید . از نوار چسبهایی که در اثر حرارت ذوب می شوند به هیچ وجه استفاده نکنید چون باعث آلوده شدن غلطکها به پلاستیک و چسب شده و کلی کار اضافه برای تمیز کردن غلطکها بایستی انجام دهید.
              6-از این روش برای برای چاپ مارکاژ(راهنمای مونتاژ قطعات) نیز می توانید استفاده کنید که باعث راحتی مونتاژ، حرفه ای تر شدن کار و زیبایی بسیار بیشتر برد خواهد شد.دقت کنید که بلافاصله بعد از چاپ مارکاژ از اسپری براق(که در گلسازی مصرف دارد و در خرازی ها با عنوان براق کننده به فروش می رسد) استفاده کنید و هنگامی که اسپری خشک نشده برد را به هیچ وجه تکان ندهید تا طرح چاپ که هنوز فیکس نشده به هم نریزد.
              7-با توجه به حداکثر دمای دستگاه من که 180 درجه است و عنایت به این موضوع که بنده مدارات SMD دور رویه را با این سیستم با بهترین کیفیت که در توان این روش می باشد را توانسته ام چاپ کنم به نظر می رسد اصرار دوستان مبنی بر بالا بردن دمای دستگاه پرس محلی از اعراب نداشته و اشکال کار این دوستان باید در جای دیگری باشد(به احتمال قوی نوع کاغذ انتخابی).
              8-من انواع کاغذ از جمله طلق ترانسپارنت را امتحان کردم. به علت نسوز بودن این طلق و مقاومت بالای گرمایی آن ، در مرحله پرس هر چقدر هم آن را ازستگاه رد کنید تمامی طرح به درستی به برد منتقل نمی شود. دوست عزیزی که اینجا راجع به این نوع طلق سئوال کرده بودند به احتمال قریب به یقین در مرحله جدا کردن کاغذهای اضافی از برد مشکل دارند و در صورتی که از کاغذ مناسب استفاده کنند مشکل مرتفع می شود.ضمنا به دلیل فشار وارده به این طلق در مرحله پرس و منعکس شدن طرح برد روی طلق امکان استفاده مجدد متصور نیست.
              سئوالی بود بنده در حد بضاعت اندکم در خدمتم فقط فعلا یکم دیر به دیر می تونم بیام eca
              "این اعمال ساده – یک عدد را جمع کن، جوابش را در فلان عدد ضرب کن، اگر بزرگتر از عدد دیگر است، فلان کار را بکن. – هستند که وقتی به تعداد یک میلیون بر ثانیه می رسند، کاری جادویی می کنند." استیو جابز

دیدگاه

سلام
                من یه اتو پرسی قدیمی آهنی دارم . خیلی سنگینه :mrgreen: به نظرتون با این میشه برد دورو زد ؟
                نمیدونم چند دقیقه PCB رو بزارم توش بمونه .
                یه سوال دیگه . اول یه رو بزنم بهش بچسبه بعد اون روی دیگه و تنظیم کنم و بزارم زیر اتو ؟

دیدگاه

اگه صاف باشه و با همه جای برد تماس پیدا کنه میشه
                  اگه یه طرف رو چاپ کنید و برد رو دوباره در معرض حرارت قرار بدید تونر ذوب میشه و طرح به هم میریزه ، هر دو طرف رو همزمان باید چاپ کنید ....
                  با سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مجتبی شاهبندری
                    با سلام
                    ضمن تایید فرمایشات جناب آقای علی پور ، عرض می کنم که برای کارهای نمونه سازی در مرحله طراحی و در نظر گرفتن این نکته که برای کارهای جدی شاید نیاز به ساخت چند برد پروتوتایپ و اصلاح مشکلات ..........
                    ........
                    سلام.با تشکر.
                    کار با برگه چرب و زرد پشت برچسب هم خوبیها و هم بدیهایی داره به نظره من. خوبیهاش اینه که راحت منتقل میشه و احتیاج به انداختن تو آب و غیره نیست.بدیهاش اینه که هر پرینتری این کاغذ رو نمیکشه و یا میکشه و خوب روش چاپ نمیشه و یا اوایل که پرینتر نو هست خوب میکشه و خوب روش چاپ میکنه ولی بعد از مدتی نه و بعد اینکه خیلی موقع کار عبور دادن از پرس کار باید مواظب باشیم که اندک تکانی باعث میشه که طرح کج منتقل بشه.
                    کلا موقع عبور از دستگاه پرس کارت خیلی دقت بیشتر میخواد به نظره من.
                    البته اینها که گفتم نظره شخص من بود شایدم من اشتباه میکنم.
                    ولی خب به نظرم اگه نخواسین از کاغذ زرد پشت برچسب استفاده کنید (به هر دلیلی) از کاغذی از نوع گلاسه استفاده کنید که خوب باشه حالا چطوری بفهمیم که خوبه من قبلا میرفتم از هر جایی یک برگ کاغذ میخریدم و هر کدوم که خوب بود میرفتم از همون تعداد بالا میخریدم مثلا من یک جایی پیدا کردم که کاغذ گلاسه اش وقتی چند بار از دستگاه پرس کارت رد میکنم و میندازم تو آب بعد از چند دقیقه کاغذ از برد خودش جدا میشه و بسیار کار باهش راحت و رفتم از این کاغذ رو تعداد خریدم و تمام.
                    ولی همونطور که دوسته عزیزم جناب علی آقا گفتن این کارها نهایتا برا نمونه است و برای تعداد باید بدیم به اینهایی چاپ میزنن چون واقعا این کارها و بعد انداختن تو اسید و سوراخ کاری و .... خیلی وقت گیر و حوصله زیاد میطلبه.

دیدگاه

در تایید فرمایشات شما، با توجه به نسبت مستقیم کیفیت خروجی نهایی(برد کامل شده) به عوامل و پارمترهای مختلف و زیاد مانند نوع پرینتر،دستگاه پرس،مدت زمان حرارت و فشار اعمال شده و ... تعیین بهترین و مناسب ترین نوع کاغذ از هر نظر برای هر شخص و تجهیزات و ابزارهای مختلف کاملا بر شیوه سعی و خطا مبتنی است و با تست انواع کاغذ می توانیم بهترین نوع آن را برای خودمان پیدا کنیم.ضمنا سفارش برد به شرکتها و کارگاههای مربوطه بعد از نهایی شدن طرح و وارد شدن به مرحله تولید نیز کاملا مورد تایید بنده می باشد.در تایید این گفته فارغ از سایر مشکلات فقط به مشکلات مربوط به سوراخکاری برد اعم از کیفیت و یکنواختی سوراخها و زمان مصرف شده و ... فکر کنید و نتیجه را با کار ماشین cnc مقایسه کنید => قطعا بهترین راه حل در این مرحله سفارش به تولید کننده گان مربوطه خواهد بود.
                      "این اعمال ساده – یک عدد را جمع کن، جوابش را در فلان عدد ضرب کن، اگر بزرگتر از عدد دیگر است، فلان کار را بکن. – هستند که وقتی به تعداد یک میلیون بر ثانیه می رسند، کاری جادویی می کنند." استیو جابز

دیدگاه

روشی دیگر برای انتقال مدار روی پی سی بی

دوستان من زیاد متوجه نشدم
                        شما یه دید بزنید به من هم بگید داستان چی بود :nerd:

http://ultrakeet.com.au/write-ups/makepcbs

و توی ایران هم از اون برگه های سبز پیدا میشه؟

یا اون کاغذ سفید که روش انتقال دادند طرح

یا میشه از آقای بلورچیان درخواست کنیم تا وارد کنند این محصولات!
                        دوست عزیز همه ما اینجا هستیم تا در کنار هم و با کمک هم بر دانسته های خودمان بیافزاییم و سطح علمی و فنی خودمان و جامعه علمی کشورمان را بالا ببریم.

دیدگاه

پاسخ : روشی دیگر برای انتقال مدار روی پی سی بی

درود
                          ای خدا خیرش بده اگه واقعا تو ایرانم اومده باشه که بعید میدونم عالیه
                          این شبیه روش اتو نبود ؟ oo: همون حرکتارو میزنیم ولی دیگه از اتو خبری نیست میدیم به این دستگاه رو pcb منتقلش میکنه درسته ؟ :eek:
                          در روزگاري که لبخند ادم ها بخاطر شکست توست برخيز تا بگيرند.........

دیدگاه

کاغذ ترانس پرینت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط بنیامین 20
                              کاغذ ترانس پرینت
                              توی ایران گیر میاد؟
                              دوستان این دستگاه لامیناتور (Laminator) توی ایران هست؟
                              [b]چگونه همه پایه های میکروکنترلر AVR را PWM کنیم؟
                              معرفی نرم افزارEasy 7segment (برای راه اندازی آسانتر 7segment )
                              معرفی نرم افزار Codewizard PWM
                              با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

بهترین روش همون کاغذ کلاسه هست من می زنم خیلی خوب در میاد البته بستگی به نوع پرینتر داره و بستگی به نوع فیبر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X