اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

توصیه های ایمنی. فلاکس، ESD

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

توصیه های ایمنی. فلاکس، ESD

سلام
    اگه فلاکس بعد از لحیم کاری شسته نشه، اشکال ایجاد می کنه؟
    من یه آی سی رو قبلا استفاده می کردم مشکل نداشت.
    اما تازگی دو تا از این آی سی گرفتم جواب نداد! هرچی فکر کردم تنها تفاوت تو استفاده این بوده که موقع لحیم کاری این دوتا، از فلاکس هم استفاده کردم. تینر هم نداشتم که بعد از لحیم کاری بشورمشون. ممکنه بخاطر فلاکس رو پایه های آی سی خراب شده باشه؟

یه مسئله دیگه در مورد قطعاتی که با ESD خراب میشن. گیریم خودمون رو به زمین وصل کنیم، دیگه هویه و قطعات دیگه چی؟!
    اصلا اساسا این آی سی هایی که تو دیتاشیتشون نوشته حساس به ESD هستن، واقعا چنین حساسیتی دارن ؟! :mrgreen:
    چون من در مواردی دست زدم چیزی نشده! مخصوصا یه آی سی رو که دیدم خراب نشد، عمدا گرفتم چند دقیقه دست نوازش روش کشیدم هیچیش نشد. یا کلی بوردهای دیگه توی مادر بورد کامپیوتر...
    اکثرا تو دیتاشیت ها نوشته با اینکه آی سی، مدار محافظ در برابر ESD داره، اما بهتره احتیاط کرد! خلاصه یکی تکلیف ما رو روشن کنه.

شما چیکار می کنین؟ موارد ایمنی (ESD و فلاکس) رو رعایت می کنین یا نه بدون رعایت این موارد کار میکنین و مشکلی هم برای آی سی پیش نمیاد؟
    https://www.linkedin.com/in/mohammadhosseini69

http://zakhar.blog.ir

پاسخ : توصیه های ایمنی. فلاکس، ESD

سلام
    مشکل پیدا کردن قطعه می تونه تقصیر فلاکس باشه
    فلکسی هم هست که نیاز به شستشو نداره و لی فلاکس های که شسته میشن به نظر من بهتر کار می کنن

ESD بایید رعایت بشه مخصوصا در قطعات حساس مثل محصولات AD که بیشترین حساسیت رو در ADC داره
    بعد گفته که به ESD حساسه ، نگفته که میسوزه پس همیشه قطعه نمی سوزه بلکه می تونه خطا پیدا می کنه (یکی از قطعاتی که میسوزه Laser optic که می تونید تست کنید و 2500 تومن قیمت داره روشن کنیدش وبه محض دست زدن بهش نورش کم میشه ویک دفع خاموش میشه ودیگه کار نمی که)

برایه متصل کردن بدن شما به زمین که از دستکش یا مچ بند استفاده می شه (من خودم از مچ بند استفاده می کنم چون راحت تره) و برایه لحیم کاری هم از هویه AS استفاده می شه که بجایه المنت معمولی از المنت سرامیکی استفاده شده ( من از goot RX-711 AS استفاده می کنم) و تا حالاهم مشکلی نداشتم چون تا جاییکه تونستم رعایت کردم ولی Laser optic سزوندم چون خیلی حساسه
    موفق باشید

دیدگاه

سلام ببخشید جرسان این مچ بند چیه ؟؟ همین مچ بند عادی خودمون این نخی یا یا جنس خاصی هستش

دیدگاه

سلام
        کسی میدونه حساسیت میکرو(AT91SAM9260) نند فلش SDRAM و چیپ شبکه نسبت به ESD چقدره؟
        مثلا دو سه بار دستم خورده بهشون مشکلی پیش میاد؟
        چجوری تا وقتی لحیم نشده نگهداریش کنم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شهریار رجب زاده
          سلام
          کسی میدونه حساسیت میکرو(AT91SAM9260) نند فلش SDRAM و چیپ شبکه نسبت به ESD چقدره؟
          مثلا دو سه بار دستم خورده بهشون مشکلی پیش میاد؟
          چجوری تا وقتی لحیم نشده نگهداریش کنم؟
          سلام
          از دستبند های مخصوص یا یه سیم متصل به لوله اب استفاده کنید(به دستتون بسته باشه)
          معمولا تو همون پلاستیک که میاد بزارین باشه و زیاد دست مالیش نکنین مشکلی پیش نمیاد
          با سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی علی پور ریکنده
            سلام
            از دستبند های مخصوص یا یه سیم متصل به لوله اب استفاده کنید(به دستتون بسته باشه)
            معمولا تو همون پلاستیک که میاد بزارین باشه و زیاد دست مالیش نکنین مشکلی پیش نمیاد
            با سپاس
            بله این قبول اما نرم برد بزنم بعد ببینم کار نمیکنه!
            اشکال یابیش یه مقدار سخت تر میشه
            اگه دو سه بار دستم بهش خورده باشه هنوز کار میکنه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شهریار رجب زاده
              بله این قبول اما نرم برد بزنم بعد ببینم کار نمیکنه!
              اشکال یابیش یه مقدار سخت تر میشه
              اگه دو سه بار دستم بهش خورده باشه هنوز کار میکنه؟
              سلام
              به خیلی پارامتر ها بستگی داره
              مثلا بار الکترواستاتیک بدن شما در اون لحظه چقدر بوده و ....
              اگه خیلی حساس هستین ic ها رو واسه نگه داری روی یه فویل بزارین که به لوله اب وصله و از دستبند مخصوص هم استفاده کنید
              با سپاس

دیدگاه

این کارا چیه!
                نه اقا هیچی نمیشه! مگر اینکه تو محل کار یا خونه و اتاق شما معمولا بدنتون بار بگیره! یا اگر موقع دست زدن بهش جرقه ای احساس نکردید(مثل موقع دست دادن با یه نفر دیگه یا دست زدن به انتن تلویزیون) مشکلی براش پیش نمیاد!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X