اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه های ساده و کم خرج برای ساخت مدار چاپی

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : راه های ساده و کم خرج برای ساخت مدار چاپی

بهتره این جوری کار نکنید . یعنی نصف با اتو نصف با ماژیک . هم ظریف در نمیاد هم ممکنه قطعی پیدا کنه
    موفقيت = يك درصد نبوغ ، 99 درصد عرق ريختن
    (اديسون)

دیدگاه

اصولا ماژیک کاربردش اینه که قطعی ها رو درست کنید(ماست مالی!!) نه این که یک خط چند سانتی رو بکشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamid67
        ماژیک روغنی از اونایی که اگه روی وایت برد بنویسی پاک نمیآ‌شه
        خوب ماژیک cd هم روی وایت برد پاک نمیشه !
        میشه دقیقا منظورتون رو بگید

اضافه شده در تاریخ :
        نوشته اصلی توسط حمید رستمی

بله میشه ، اگر کمی حوصله و سلیقه به خرج بدهید و پرینتر هم پررنگ چاپ کند
        مثلا من این برد را با روش اتو درست کردم :
        با سلام
        جناب رستمی شما که دیگه آخر pcb زدن با روش اتو هستی یه سوال داشتم :
        من با کاغذ گلاسه 135 گرمی از طرحم پرینت رنگی لیزری گرفتم بعد از اتو کشی وقتی برد رو تو آب انداختم و 15 دقیقه موند وقتی طرح رو پاک کردم متوجه شدم که علاوه بر رنگ که روی برد چسبیده لایه کاغذ بالای اون هم روش میمونه(فقط کاغذهای بالای رنگ) و اگه بخوام این لایه کاغذ رو پاک کنم کلا رنگ هم باهاش پاک میشه خواستم ببینم که این عادیه یا کار من اشکال داره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط پراو
          با سلام
          جناب رستمی شما که دیگه آخر pcb زدن با روش اتو هستی یه سوال داشتم :
          من با کاغذ گلاسه 135 گرمی از طرحم پرینت رنگی لیزری گرفتم بعد از اتو کشی وقتی برد رو تو آب انداختم و 15 دقیقه موند وقتی طرح رو پاک کردم متوجه شدم که علاوه بر رنگ که روی برد چسبیده لایه کاغذ بالای اون هم روش میمونه(فقط کاغذهای بالای رنگ) و اگه بخوام این لایه کاغذ رو پاک کنم کلا رنگ هم باهاش پاک میشه خواستم ببینم که این عادیه یا کار من اشکال داره؟
          سلام خدمت شما.
          تا حالا با پرینت رنگی لیزری اینکارو نکردم ، ولی معمولا اگر ترکها ضخیم باشند روی آنها مقداری کاغذ باقی میمونه که مشکلی هم نیست.
          چون به هر حال اون قسمت باید از خورده شدن توسط اسید محافظت بشه.
          چگونه هوشمندانه بپرسیم

دیدگاه

سلام خدمت شما.
            تا حالا با پرینت رنگی لیزری اینکارو نکردم ، ولی معمولا اگر ترکها ضخیم باشند روی آنها مقداری کاغذ باقی میمونه که مشکلی هم نیست.
            چون به هر حال اون قسمت باید از خورده شدن توسط اسید محافظت بشه.
            پس با چی پرینت میگیری
            میشه یه توضیح کلی در مورد روشت و ریزه کاریهاش بذاری
            ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط پراو
              پس با چی پرینت میگیری
              میشه یه توضیح کلی در مورد روشت و ریزه کاریهاش بذاری
              ممنون
              روش من همین اتوی معمولی است که در همین تاپیک در موردش با جزئیات کامل بحث شده.
              فقط شما فرمودی با پرینتر لیزری رنگی پرینت گرفتی ، من عرض کردم تا حالا با رنگی پرینت نگرفتم.
              من از پرینتر لیزری سیاه و سفید استفاده میآ‌کنم.
              چگونه هوشمندانه بپرسیم

دیدگاه

روش من همین اتوی معمولی است که در همین تاپیک در موردش با جزئیات کامل بحث شده.
                فقط شما فرمودی با پرینتر لیزری رنگی پرینت گرفتی ، من عرض کردم تا حالا با رنگی پرینت نگرفتم.
                من از پرینتر لیزری سیاه و سفید استفاده میآ‌کنم.
                یکی از دوستان گفته بود که روی طلق پرینت بگیرید و دیگه لازم نیست برد رو تو آب بندازیم و 5 دقیقه داخل فریزر بذاریم
                حالا شما که هر دو روش رو امتحان کردی از کدام بیشتر راضی هستی؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط پراو
                  یکی از دوستان گفته بود که روی طلق پرینت بگیرید و دیگه لازم نیست برد رو تو آب بندازیم و 5 دقیقه داخل فریزر بذاریم
                  حالا شما که هر دو روش رو امتحان کردی از کدام بیشتر راضی هستی؟
                  پرینت روی طلق ترانسآ‌پارنت هم روش بدی نیست.
                  من فقط یکبار سر سری امتحان کردم ، بد در نیومد.
                  چگونه هوشمندانه بپرسیم

دیدگاه

با سلام

چن سوال داشتم :
                    چرا چاپ سبز میزنن ؟
                    چاپ متالیزه یعنی چی ؟
                    چاپ مارکاژ رو چه جوری میزنن ؟

من از این تایپیک اتو رو یاد گرفتم و یه دونه به زور زدیم و برای اول بار خوب بود اما میخاستم بدونم که چاپ سبز که میزنن با اتو میشه ؟ اصلا سبز برای چیه ؟
                    ببخشید این همه شد

دیدگاه

دایی جان
                      چاپ سبز یه فقط لایه محافظه برای مس ها تا به مرور اکسید نشن و از ضخامتشون کم نشه. همچنین باعث میشه از اتصال کوتاه شدن تراکها وقتی به یک فلز خارجی تماس پیدا می کنن جلوگیری بشه.
                      مثلا خیلی مواقع توی لحیم کاری قطرات قلع یا پلیسه های مس روی فیبر پاشیده میشه که گاهی حتی به چشم نمیاد. اگه فیبر روکش سبز محافظ داشته باشه دیگه اینها باعث اتصالی نمیشن.
                      البته کسی که با اتو فیبر میزنه می تونه بجای چاپ سبز فیبرشو قلع اندود کنه. فقط باید خودت مواظب اتصالی ها باشی.
                      من قلع اندود رو به چاپ سبز ترجیح میدم چون علاوه بر محافظت از اکسید شدن مس، ضخامت تراکها رو بیشتر می کنه و همین قابلیت جریاندهی رو بالاتر میبره.
                      برای این کار روی فیبر رو روغن لحیم بمالید و با هویه و کمی قلع کل تراکها رو پوشش بدید.
                      حتی می تونید قبل از چاپ این کارو بکنید اگه مطمئنید اتو می تونه چاپو روی قلع بندازه.
                      خیلی ها هم با حمام یا وان قلع بسادگی فیبرشونو قلع اندود می کنن.

متالیزه برایبردهای دورو بکار میره و تراکهای بالا رو به پایین وصل می کنه
                      مارکاژ هم چاپ علاعم و نشانه ها و هر چی که دوست داریه برای راهنمای مونتاژ و ...
                      با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

چاپ سبز رو دستی نمیشه زد با یه اسپریی چیزی؟

دیدگاه

سلام
                          چاپ سبز رو فقط با سیلک اسکرین میشه زد کار سختی هم نیستش خودمم فقط برای امتحان این کار رو کردم و همون اولین بار موفق شدم
                          در ضمن نیاز به رنگ مخصوص نسوز هم دارین ابتدا که رنگ رو با سیلک به فیبر زدی باید اونو توی کوره قرار بدی تا خشک بشه
                          یه روش های ساده هم هستش ولی فقط به خاظر زیبایی برد بودش و مراحل کارش هم وقت گیر هستش
                          --------------
                          در ضمن یک روش جدید و ابتکاری هم برای مدار چاپی پیدا کردم که به زودی اعلامش میکنم

دیدگاه

لطفا نحوه کار رو آموزش بدید
                            به جای کوره میشه از فر آشپزخانه استفاده کرد؟
                            با تشکر

دیدگاه

pm دادم
                              ولی انگاری راس راسی از صبح آنلاین نیست
                              سلام
                              ببخشید فرشاد جان سرم خیلی شلوغه :angry:
                              لطفا نحوه کار رو آموزش بدید
                              به جای کوره میشه از فر آشپزخانه استفاده کرد؟
                              با تشکر
                              بله از قابلمه هم میشه استفاده کردش(!) و از فر هم میشه استفاده کرد ولی دما نباید از یه حدی بیشتر بشه
                              در ضمن من خودم از ماکروویو استفاده کردم که بدک نبودش
                              از یه نفری شنیدم که خودش اسید میسازه !
                              تا اسمشو نگفتم خودش بیاد بگه چجور میسازه
                              وگرنه اسمش رو می گم و می گم چیا بلده نمیگه :mrgreen: و بقیشم با خود بچه های انجمن :twisted:
                              فرشاد من اصولا اپن سورس هستما :icon_razz:
                              باید بگم که این فرمول ساخت اسید دست یه تعداد افراد معدودی بودش که من با کمال میل همه ی اون سر و اسرارشونرون رو در اختیار عموم قرار میدم
                              برای ساخت این اسید فقط به دو تا ماده نیاز دارید ولی فوق العاده قوی هستش و دوز اون نزدیک صفر هست
                              به عبارت دیگه اگه هر گونه حیوان یا میوه یا سبزی رو توش قرار بدین از به سرعت نابود میشه
                              در ضمن دستتون رو به هیچ وجه داخله اسید نکنین حتی اگر یک قطره هم اسید رو دستتون پاشید اونو با آب بشوورید
                              (یک بار دستم رو کامل توی همین اسید کردم دستم سوختش :surprised: و کارم به بیمارستان سوختگی کشید)
                              خوب مواد لازم به این شرح هستش
                              جوهر نمک 1 واحد
                              آب اکسیژنه 0.5 واحد
                              به طور مثال 1 کیلو جوهر نمک رو با 500 گرم آب اکسیژنه ترکیب کنین
                              حتما مواظب باشین که این اسید خیلی خیلی خطرناک هستش و اصلا باهاش شوخی نکنین
                              به هیچ وجه این اسید رو داخل بطری در بسته نذارین که انفجارش 100 % هستش
                              (بنده اسید رو در یک بطری نوشابه ریختم بعد از 10 دقیقه بطری منفجر شد)

دیدگاه

سلام
                                محمد رضا جان ممنون آموزش قشنگی بود خیلی حال کردم ولی این کار یک ایرادی داره به این اسید نمیشه بگی اسید نسوز و...
                                الان اسیدهایی که در بازار است می تونی به آنها دست بزنی و با آب مخلوط میشه و نسوز است ولی این اسیدی که شما طرز کارش رو گفتی دیگه اینطوری نیست و...
                                درسته؟؟؟این اسید یک بار مصر ف است؟؟ این اسید مس رو در عرض چند دقیقه می بره؟؟ این اسید با آب مخلوط میشه کرد ؟؟؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X