اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

روش ساخت مدار چاپی مادربرد

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

روش ساخت مدار چاپی مادربرد

سلام دوستان عزیز ایا می شود مدار چاپی مادربرد را ساخت و نقشه اتصالات قطعات را توی نرم افزار pspice کشید چاپ کرد و روی مدار چاپی در اورد و بعد قطعات مادربرد را روی ان قرار داد ؟
    با تشکر

پاسخ : روش ساخت مدار چاپی مادربرد

سلام

PCB مادر برد رو فقط کارخونه های سازنده مادر بورد میتونن بسازن
    حتی یه مهندس خبره با حداکثر سواد الکترونیکی و تمامی ابزار آلات هم نمیتونه

اولا یه برد چند لایه هست
    دوما فرکانس کاری مادربرد خیلی بالاست و طراحی بردهای فرکانس بالا کار هرکسی نیست
    سوما بیستر چیپ های ( آی سی ) مادربرد به صورت اختصاصی ساخته میشه و تویه هیچ نرم افزاری پیدا نمیشه
    و دلایل دیگه

اگه ساختن مادر برد به این راحت بود که همه خودشون میساختن و دیگه نمیخریدن

شاید بشه 0.001 % مادربرد رو اونم بصورت غیر استاندارد شبیه سازی کرد

دیدگاه

منظور از برد چند لایه چی هست؟

دیدگاه

مدار چاپی یک لایه

این نوع مدار چاپی دارای طرح سیم کشی مدار در یک طرف برد و در طرف دیگر دارای چاپ راهنما می باشد که رایج ترین نوع برد مورد استفاده در ایران مدار چاپی تک لایه می باشد

مدار چاپی 2 لایه (متالیزه)

مدار چاپی دو لایه دارای 2 طرح سیم کشی مدار در هر دو طرف برد می باشد و قطعات از هر دو طرف بر روی برد مونتاژ می شوند که اصطلاحا به آن متالیزه نیز گفته می شود .

مدار چاپی چند لایه

بردهای مدارچاپی شامل تعدادی از صفحه های مداری جدا از هم که بوسیله مواد عایقی از هم جدا شده و در یک سـاختار نسـبتا همــگن با اتصـالات داخـلی و خـــارجی بــرای هر سطح و نوعی از مدار که لازم باشد به یکدیگر چسبیده اند

دیدگاه

با تشکر از دوست عزیز

چرا از مدارهای مسی معمولی استفاده نمیشه؟
          حتما باید چند لایه باشه؟
          یه کتاب در این باره میشه معرفی کنید الان شما ان اطلاعاتوکجا مطالع کردید؟

با تشکر

دیدگاه

جنس بیشتر اتصالات برد های چند لایه هم از مسه ولی بعضی جاها برای اتصال بهتر از نقره و طلا و آلیاژ های مختلف استفاده میکنن

برای این که حجم و عم نویز پذیری مدار ساخته شده رو کم کنن از برد های چند لایه استفاده میکنن که تویه بعضی جاها تعداد لایه ها به 30 لایه هم میرسه
            یه مجموعه مستندی دارم که همکارم از چین آورده
            تویه اون میگفت فرض کنید که میخواهید یه cpu پنتیوم سه رو بصورت گسترده بسازید
            میگفت جدایه از اینکه که مداری که میسازید کار کنه یا نه که صد در صد کار نمیکنه ، مدار ساخته شده اندازه چهار تا زمین فوتبال میشه

یه قسمت دیگه هم داشت که مربوط به مادربورد بود
            میگفت اگه مادر برد رو بصورت یک لایه بسازیم ، اندازه برد ساخته شده برابر با سه هکتار میشه

حالا شما فرض مادربورد خودت رو فرض کن

جواب سوال سومت
            بیشتر از رویه تجربه عرض کردم ، چون الان سه ساله که دارم طراحی الکترونیک کار میکنمو یه سالی هم هست که طراحی حرفه ای pcb
            ولی کتاب هایی که من سراغ دارم بیشتر زبان اصلی هست
            برات میذارم تا یه زمانی دیدی بدردت خورت

http://sisko.colorado.edu/CRIA/FILES/REFS/Electronics/IPC_2221A.pdf

http://www.analog.com/library/analogdialogue/archives/43-09/EDch%2012%20pc%20issues.pdf

http://www.analog.com/library/analogDialogue/archives/39-09/layout.html

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X