اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اسید مدار چاپی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اسید مدار چاپی

سلام دوستان میدونم چندین و چند تایپیک با این موضوع هست اما هیچ کدومشون جواب درستی نداره اینجا میخوایم جمع بندی کنیم تا همه بتونیم یک اسید با قیمت مناسب و کم خطر را استفاده کنیم

انواع اسید که تا اینجا من متوجه شدم.

1- FeCl3 یا همون اسید کلرید فریک که به صورت جامد و مایع هست و الکترونیکی ها دارن مبلغش هم ظاهرا 100 گرمش 4000 تومنه :eek: و کمترین انتشار گاز خطرناک رو داره اما علاوه بر نیاز به گرم کردن و زمان بر بودن کثیف کاری داره که نگو وظاهرا شرکت های تولید از این روش استفاده نمیکنند.

2- تیزاب که خودم باهاش کار نکردم و ظاهرا کابینت سازی ها ازش استفاده میکنن و برای ساخت مدار با آب قاطی میکنن و قیمت پائین تری داره در زمان حل کردن مس کف و گاز تولید میکنه که بسیار خطر ناکه وظرف پلاستیکی حاوی تیزاب رو باید هر چند وقت عوض کرد ظاهرا دخل پلاستیک رو هم میاره و باید در محیط باز اسید کاری انجام بشه

3- آب اکسیژنه وجوهر نمک که ظاهرا قیمت مناسبی داره
    نیم لیتر اب اکسیژنه +1 لیتر اسید کلریدریک صنعتی+2-3 لیتر اب که ظاهرا کارگاه ها از این روش استفاده میکنن وگاز خطرناکی داره و در ظرف درب بسته نباید نگهداری بشه که منفجر میشه و در هنگام اسید کاری برای جلو گیری از انتشار گاز از مواد گاز گیر و یا میتوان از شامپو oo: استفاده کرد
    و نباید در محیط بسته استفاده بشه

اگر روش دیگه ای هم هست بگید دوستان
    و این دو روش خیلی خطر ناکه
    خوب کارگاها که محیطش بسته اس پس چطور استفاده میکنن نکنه از اسید دیگه ای استفاده میکنن؟
    برای نگهداری اسید برای استفاده های بعدی این اسید به این خطرناکی رو چطور نگهداری میکنن؟
    ایکاش داخل این انجمن یک نفر بود که کار ساخت pcb انجام میداد و راهنمایی میکرد

حالا برای اسید کاری بجز اسید معروف خودمون FeCl3 یا همون اسید کلرید فریک چکار کنیم شما بگید

دوستان امیدوارم کم لطفی نکنن این تایپیک رو میخوام با هم تا راه اندازی یک کارگاه الکترونیک به صورت کامل ادامه بدیم و همه ازش استفاده کنیم
    درد من تنهايي نيست ، بلکه مرگ ملتي است که گدايي را قناعت، بي عرضگي را صبر، و باتبسمي بر لبان اين حماقت را حکمت خداوند مي نامند. ---((گاندي))---

پاسخ : اسید مدار چاپی

مس در اسید کلریدریک به دلایل الکتروشیمیائی حل نمی شود. (اگر قبول ندارید؛ در خانه، یک تکه مس را داخل جوهر نمک بیاندازید). همچنین فکر می کنم آب اکسیژنه به عنوان یک اکسیدانت قوی، بیشتر برای چربی شوئی و زنگ زدائی اولیه فیبر به کار می رود. همچنین مطابق اصول، ماده ای که برای حل کردن مس باید انتخاب شود؛ باید ارزان، غیر سمی، غیر خورنده (برای پوست بدن)، دارای واکنش ملایم و کمتر اگزوترمیک و البته با دوام باشد. ضمنا فرآیند واکنش با مس نباید گازهای خطرناک یا بد بو تولید کند. به همین جهت هم هست که استفاده از نمک (نه اسید) پر کلرو فریک در ساخت PCBها عمومیت دارد.
    ضمنا اگر از بازار مواد شیمیائی (در ناصر خسرو) این ماده را به صورت عمده تهیه کنید، قیمت آن بسیار بسیار پائین تر از رقمی است که ذکر کردید.(مثلا شاید یک بشکه 10 کیلوئی حوالی 20 تا 30 هزار تومان)

دیدگاه

ترکیب آب اکسیژنه و جوهر نمک جدیدا زیاد برای مس بری برد ها استفاده میشه ولی مشکلش ظاهرا آزاد کردن کلر هست
      و به علت ارزانی و سرعت عمل داره بیشتر عمومیت پیدا میکنه اسید ها یا ترکیبات زیادی برای مس بری موجود هستند ولی اکثرا به خاطر اینکه مشکلات زیادی میتونن پیش بیارن من خودم نه به کسی توصیه میکنم نه معرفی .
      من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

من جدیدا رفتم در فروشگاه برای خرید اسید مدار چاپی فروشنده گفت اسید اصل اوردم منم خریدم به شکل یه سنگ بود حتی با چکش هم شکسته نمی شد

مجبور شدن اره کنم ایا اسید واقعی مدار چاپی اینه

دیدگاه

دیگه اسیدم اصلی تقلبی داره جدیدا :angry:
          اسید پرکلرودوفر یا پرکلروفریک به صورت خشک هم موجود هست شاید اون بوده
          من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

پودری نبود سنگ بود یه ذره درون اب می انداختی سیا می کرد سریع هم مس رو می خورد شاید

دیدگاه

ممنون دوستان از راهنمایی تون
              نوشته اصلی توسط مهندس نوآور
              اول با توجه به رشته من که شیمی هست (الکترونیک را به صورت آماتوری دنبال می کنم)؛ عرض کنم که مس در اسید کلریدریک به دلایل الکتروشیمیائی حل نمی شود. (اگر قبول ندارید؛ در خانه، یک تکه مس را داخل جوهر نمک بیاندازید). همچنین فکر می کنم آب اکسیژنه به عنوان یک اکسیدانت قوی، بیشتر برای چربی شوئی و زنگ زدائی اولیه فیبر به کار می رود. دوم مطابق اصول، ماده ای که برای حل کردن مس باید انتخاب شود؛ باید ارزان، غیر سمی، غیر خورنده (برای پوست بدن)، دارای واکنش ملایم و کمتر اگزوترمیک و البته با دوام باشد. ضمنا فرآیند واکنش با مس نباید گازهای خطرناک یا بد بو تولید کند. به همین جهت هم هست که استفاده از نمک (نه اسید) پر کلرو فریک در ساخت PCBها عمومیت دارد.
              ضمنا اگر از بازار مواد شیمیائی (در ناصر خسرو) این ماده را به صورت عمده تهیه کنید، قیمت آن بسیار بسیار پائین تر از رقمی است که ذکر کردید.(مثلا شاید یک بشکه 10 کیلوئی حوالی 20 تا 30 هزار تومان)
              من اطلاعاتی درباره شیمی ندارم اما شرکت ها دارن از جوهر نمک صنعتی به همراه اب اکسیژنه استفاده میکنن و جواب هم میده ظاهرا البته اگر حرفشون راست باشه و از این محلول استفاده میکرده باشن به گفته خودشون خیلی هم خطرناکه

شماره ای از این مواد شیمایی ها ندارید اون قیمت که دادم از داخل یک سایت بود که هنوز یکم مناسب تر از شهر ماهستش من بیرجند هستم الکترونیکش صفرررر که نه منفیه اینجا قیمت 100 گرمش 4500

نوشته اصلی توسط icarus
              ترکیب آب اکسیژنه و جوهر نمک جدیدا زیاد برای مس بری برد ها استفاده میشه ولی مشکلش ظاهرا آزاد کردن کلر هست
              و به علت ارزانی و سرعت عمل داره بیشتر عمومیت پیدا میکنه اسید ها یا ترکیبات زیادی برای مس بری موجود هستند ولی اکثرا به خاطر اینکه مشکلات زیادی میتونن پیش بیارن من خودم نه به کسی توصیه میکنم نه معرفی .
              ممنون بله ظاهرا که خیلی مشکلات تنفسی و آسم کاری رو ایجاد میکنن یک جا خوندم اگر شامپو داخل محلول بریزیم انتشار گاز رو کاهش میده
              بدبختی من اینجاس که سرمایه کمی دارم و جای که اجاره کردم به عنوان کارگاه سقف دار

نوشته اصلی توسط بنیامین 20
              من جدیدا رفتم در فروشگاه برای خرید اسید مدار چاپی فروشنده گفت اسید اصل اوردم منم خریدم به شکل یه سنگ بود حتی با چکش هم شکسته نمی شد

مجبور شدن اره کنم ایا اسید واقعی مدار چاپی اینه
              چند سال پیش با این مشخصاتی که دادین من هم گرفتم واقعا خوب کار میکنه طرف میگفت 98درصد خالصی داره

اضافه شده در تاریخ :
              اخرش معلوم نشد این کارگاههای صنعتی با چه نوع اسیدی کار میکنن؟ :eek:
              درد من تنهايي نيست ، بلکه مرگ ملتي است که گدايي را قناعت، بي عرضگي را صبر، و باتبسمي بر لبان اين حماقت را حکمت خداوند مي نامند. ---((گاندي))---

دیدگاه

لینک این تاپیک رو به همراه سوالتون به آقای کارا پی سی بی karapcb بدید و بگید اگه امکانش هست اینجا بیان جواب بدن
                حرف ایشون در این ضمینه سند هستش و خیلی هم از نزدیک با این کار آشنا هستند در ضمن برای شما اگه میخواید کارگاه راه بندازید ایشون میتونن کمک کنن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط icarus
                  لینک این تاپیک رو به همراه سوالتون به آقای کارا پی سی بی karapcb بدید و بگید اگه امکانش هست اینجا بیان جواب بدن
                  حرف ایشون در این ضمینه سند هستش و خیلی هم از نزدیک با این کار آشنا هستند در ضمن برای شما اگه میخواید کارگاه راه بندازید ایشون میتونن کمک کنن
                  ممنون اینقدر مزاحم اقای پاکنهال شدم که دیگه روم نمیشه خدایش بهشون پیام بدم خدا کنه زودتر بتونم حضورا خدمتشون برسم و ازشون تشکر کنم .

جا داره که همینجا هم از جناب پاکنهال به دلیل یاریها و راهنماییهای بی چشمداشت ایشان که بسیاری از سختیها و مشکلات پیش پایم را برایم آسانتر نمودند تشکر ویژه کنم.

ظاهرا کارگاه ها از همون اسیدی که با جوهر نمک داره استفاده میکنن اما دستگاه هم دارن که خطرش رو کم میکنه
                  و بهترین اسید برای محیط بسته و با امکانات کم همون fecl3 هستش که کم ترین خطر رو برای سلامتی داره

اضافه شده در تاریخ :
                  از اسید بگذریم بریم مرحله بعد
                  شما دوستان از چه فونت و اندازه ای برای نوشته های لایه مارکاژ استفاده میکنید.

اگر خدا بخواد یک شنبه یا دوشنبه کارم رو به صورت ازمایشی شروع میکنم
                  سولدر رو خود مدار که سخت نبود
                  مونده مارکاژ که فقط اندازه هاش رو بدست بیارم و بریم برای چاپ

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X