اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تمیز کردن فلاکس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : تمیز کردن فلاکس

نوشته اصلی توسط MReza.p
    روی قوطی فلاکس های جامد نوشته شده:
    به هیچ وجه مناسب استفاده خانگی نمیباشد.
    دارای ترکیبات شناخته شده عامل سرطان ریه و نازایی
    استفاده از روغن لحیم بجای فلاکس چه فرقی داره؟
    اگه روغن لحیم یا فلاکس بره زیر قطعات smd مشکل ساز میشه؟
    [center]یه شب خواب دیدم اون دنیا خدا ازم پرسید:وقتی همسایه ات گرسنه بود کجابودی؟
    منم گفتم: خدا جون خودت کجا بودی؟
    خیلی حال داد
    ولی بعدش رو یادم نیست ، فکر کنم سرب داغ رو با قیف ریختن تو حلقم

دیدگاه

دوستان اگه یک برد شامل قطعات مختلف مثل مقاومت و انواع خازن و میکرو و ایسی ها و ... جهت تمیز کردن داخل یک حلال فرو ببریم ایا امکان اسیب دیدن قطعات وجود داره ؟کدوم قطعات اسیب میبینند؟
      البته منظورم از حلال ها همه نوعش نیست...مثلا الکل صنعتی یا ایزو پروپیل یا تینر ....مثلا بنزین کاربردی نداره...چون افزودنی هاش برد رو خراب میکنه....
      ایا به غیر از ایزو پروپیل حلال دیگه ای میشناسید که بشه برد رو کامل درون اون فروبرد و قطعات اسیبی نبینند؟
      این سوال ها رو از این جهت میپرسم که داشتم وبگردی میکردم و فیلمی رو دیدم تحت عنوان شست و شوی برد در حمام التراسونیک که در اون برد رو داخل یه حلال میانداختند (که نمیدونم چی بود) و بعد امواج التراسونیک رو به برد میدادند و کاملا تمیز میشد.اون شرکت هم ایرانی بود بنام فراصوت صنعت...
      این هم لینکش
      http://www.aparat.com/v/wThya

نظرتون چیه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 11101010000
        استفاده از روغن لحیم بجای فلاکس چه فرقی داره؟
        اگه روغن لحیم یا فلاکس بره زیر قطعات smd مشکل ساز میشه؟
        یکی جواب بده
        [center]یه شب خواب دیدم اون دنیا خدا ازم پرسید:وقتی همسایه ات گرسنه بود کجابودی؟
        خیلی حال داد

دیدگاه

در چند پست قبل دوستان گفتن که روغن لحیم اگه پاک نشه میتونه موجب اتصالی بشه!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mobin-m
            در چند پست قبل دوستان گفتن که روغن لحیم اگه پاک نشه میتونه موجب اتصالی بشه!
            چجوری زیر قطعه رو تمیز میکنید وقتی قطعه از زیر به برد چسبیده؟
            خیلی حال داد

دیدگاه

بهتره با هیتر یخورده برد رو گرم کنین تا حدی که روغن ها بخار شن!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mobin-m
                بهتره با هیتر یخورده برد رو گرم کنین تا حدی که روغن ها بخار شن!
                بعد تمیز کردن یا قبلش؟
                من هیتر ندارم :cry2:
                از پشت با هویه داغ کنم حله دیگه؟
                ایا بهتر نیست یه تیکه کاغذ کوچیک یا پارچه بزاریم زیر ای سی بعد لحیم کنیم و اخرش کاغذو بکشیم بیرون و دیگه راحت زیر ایسی ایزوپزوپیل بره؟
                یه سوال بیربط(خوهشا" ج بدید) : موقع لحیم کاری برای جلوگیری از الکتریسیته ساکن و برق اندک هویه بهتره که هم دست و هم هویه رو به یه فلز گنده (به عنوان زمین) وصل کنیم؟
                خیلی حال داد

دیدگاه

خب شما که با قطعات اس ام دی کار میکنی یه هیتر بخر! :agree: :nice:
                  حالا با سشوار هم میتونی!

بعد از لحیم کاری با سشوار برد رو گرم کن تا روغن ها بخارشن! بعد بذار خنک شه - بعد با مسواک آغشته به تینر فوری بیوفت به جون مدار! البته مسواک رو اونقدر فشار نده که مقاومت ها و خازن های اس ام دی کنده شن!

یا هویه ارت دار بخر یا هیتر بخر یا خودت با سیم برای هویه ارت درست کن! :icon_razz:

موفق باشی!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin tal
                    دوستان اگه یک برد شامل قطعات مختلف مثل مقاومت و انواع خازن و میکرو و ایسی ها و ... جهت تمیز کردن داخل یک حلال فرو ببریم ایا امکان اسیب دیدن قطعات وجود داره ؟کدوم قطعات اسیب میبینند؟
                    البته منظورم از حلال ها همه نوعش نیست...مثلا الکل صنعتی یا ایزو پروپیل یا تینر ....مثلا بنزین کاربردی نداره...چون افزودنی هاش برد رو خراب میکنه....
                    ایا به غیر از ایزو پروپیل حلال دیگه ای میشناسید که بشه برد رو کامل درون اون فروبرد و قطعات اسیبی نبینند؟
                    این سوال ها رو از این جهت میپرسم که داشتم وبگردی میکردم و فیلمی رو دیدم تحت عنوان شست و شوی برد در حمام التراسونیک که در اون برد رو داخل یه حلال میانداختند (که نمیدونم چی بود) و بعد امواج التراسونیک رو به برد میدادند و کاملا تمیز میشد.اون شرکت هم ایرانی بود بنام فراصوت صنعت...
                    این هم لینکش

نظرتون چیه؟
                    من قبلا یکبار مجبور به این کار شدم چون خیلی فلاکس استفاده کرده بودم ، چند تا برد را کامل برای چند دقیقه داخل تینر فرو بردم جواب هم داد مشکلی پیش نیومد.
                    هر چند که کمی مردد بودم ولی فکر کردم که هر قطعه به خصوص ای سی ها پکیج یکپارچه و خیلی محکمی
                    دارند که نفوذ ناپذیره.
                    الکترونیک فقط ترانزیستور نیست...موفقیت فقط الکترونیک نیست...زندگی فقط موفقیت نیست.

دیدگاه

سلام به همه
                      در تولید چراغ های ال ای دی پاور ازجمله پروژکتور و چراغ های 18وات وغیره چون تولید بالاس به نظر شما دوستان چه روش لحیم کاری درس وچه مواد اولیه ای مناسب میباشد
                      مثلا فلاکس بهتره یا لحیم ؟
                      یاچه هویه هایی چه درجه حرارتی؟
                      یاچه کارهایی کنیم که مقرون به صرفه باشه کیفیت هم داشته باشه ؟
                      کلا فوت های کوزه گری که استادا و دوستان بلدن بگن لطفا دعا شون میکنم
                      mohammad

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin tal
                        این هم لینکش

نظرتون چیه؟
                        اون ماده همون استون هست که باهاش لاک پاک میکنن، تقریب اثری هم از خودش روی مدار به جا نمیزاره من یه نمونه اش رو توی میدون امام خمینی تهران دیدم 100 هزار بود.... کلا برای حمام التراسونیک از استون و ترکیبات مشابه استفاده میشه

دوستان واقعا راسته که میگن فلاکس خیلی خیلی مضر و سرطان زا هست؟! :question:
                        چون من تو زیر زمین کار میکنم و تقریبا هیچ تهویه هوایی هم نیست و راهی هم برای تهویه هوا وجود نداره(گذاشتن فن ... مقدور نیست) ؛ راه حل مناسبی سراغ ندارید؟ یعنی باید کار الکترونیک رو تعطیل کرد :sad: :cry:
                        رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pencil
                          اون ماده همون استون هست که باهاش لاک پاک میکنن، تقریب اثری هم از خودش روی مدار به جا نمیزاره من یه نمونه اش رو توی میدون امام خمینی تهران دیدم 100 هزار بود.... کلا برای حمام التراسونیک از استون و ترکیبات مشابه استفاده میشه

دوستان واقعا راسته که میگن فلاکس خیلی خیلی مضر و سرطان زا هست؟! :question:
                          چون من تو زیر زمین کار میکنم و تقریبا هیچ تهویه هوایی هم نیست و راهی هم برای تهویه هوا وجود نداره(گذاشتن فن ... مقدور نیست) ؛ راه حل مناسبی سراغ ندارید؟ یعنی باید کار الکترونیک رو تعطیل کرد :sad: :cry:
                          دود فلاکس خیلی سرطان زا هستش (دود روغن لحیم و حتی دود خود لحیم که سرب داره هم مضر هستش...)
                          من خودم موقع لحیم کاری عینک ایمنی و ماسک میزنم...
                          1 در دنیا 100 در آخرت (درس و مشق فعالیتمو تو انجمن کم کرده)
                          من آنچه شرط بلاغست با تو میآ‌گویم. تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال. سعدی
                          !Electronic On! Programming On
                          هوشمندانه سوال بپرسیم!
                          http://ir02x6.persiangig.com/logo/eca/tanks_01.png

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin tal
                            این هم لینکش

نظرتون چیه؟
                            ماده ی سازنده ی خازن های الکترولیت توسط بوی تینر خراب میشه.
                            تینر رنگ بعضی قطعات رو میبره و یکمی چرب هستش و ممکنه کانکتور هارو خراب کنه(البته زیاد درمورد کانکتور ها مطمئن نیستم)
                            بوی تینر کمی برای شُش ها مضر هسش ، ماسک فراموش نشه...
                            یبار یه قطره تینر پرید تو چشمم و داستانی شد برا خودش ، البته چشمم الان سالمه چون اون موقع زود با آب شستشو کردم و رفتم اروژانس چشم! اونا هم چشممو شستشو کردن و دارو توش ریختن... پس عینک ایمنی فراموش نشه!!
                            =
                            ایزوپروپیل بهترین حلّال برای پاک کردن چربی ها از روی برد ها هستش و هیچ صدمه ای برد و قطعاتش نمیزنه.
                            ایزوپروپیل هم یه الکل صنعتیه.
                            نه من حلال دیگه ای که مضر نباشه رو نمیشناسم.
                            ===
                            روش التراسونیک هم گرونه...
                            و تو فیلم از آب استفاده میشده که باید برد رو سشوار زد...
                            1 در دنیا 100 در آخرت (درس و مشق فعالیتمو تو انجمن کم کرده)
                            من آنچه شرط بلاغست با تو میآ‌گویم. تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال. سعدی
                            !Electronic On! Programming On
                            هوشمندانه سوال بپرسیم!
                            http://ir02x6.persiangig.com/logo/eca/tanks_01.png

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X