اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

برای فیلم ظهور ( لامینت کاری ) از چه کاغذی میتونم استفاده کنم؟؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : برای فیلم ظهور ( لامینت کاری ) از چه کاغذی میتونم استفاده کنم؟؟؟

قسمت نورپردازیش هم میخواستم از مهتابی های uv استفاده کنم ولی متاسفانه مهتابیش هیچ جا گیر نیومد . واسه همین 5 تا پاور led 3 وات گرفتم و یک درایور 18 وات و لنز پاور ال ای دی و هیت سینک .
    اگه درایورت 1W باشه به هیچ طریقی نمیتونی (به غیر از ساخت مبدل یا مدار )پاور 3 وات رو روشن کنی...چون جریانش نصف هست...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arash2005

یک دنیااااااا ممنونم مهندس . یعنی واقعا محشرررررره خیلی خیلی سپاسگزارم از عکس های بسیار خوب و راهنمایی های بسیار خوب شما .

مشکل من دقیقا همون قسمت پرینت بوده. ولی من وقتی روی ترانسپرنت پرینت زدم یه مقدار خیلی کمی گوشه های طرحم سایه افتاده بود . فکر کنم پرینتر تنظیم خاصی داره که من بلد نیستم .

در مورد زمان ظهور : متاسفانه من ساکن رشت هستم و اینجا همیشه هوا بارونیه و از خورشید خبری نیست . با چراغ مطالعه هم که تست کردم خیلی خیلی دیر ظهور شد . به نظرتون به غیر از دستگاه مهر سازی چکار میتونم بکنم که طرحم سریع ظهور بشه؟؟
      راستش خودم به فکر ساختن جعبه اشعه ماورای بنفش هستم . یک بورد کنترل کننده براش ساختم که مثلا سر زمان معینی تنظیمش کنم و بعد از اینکه زمانش تموم شد اتومات نور قطع بشه و بوق بزنه تا متوجه بشم .
      قسمت نورپردازیش هم میخواستم از مهتابی های uv استفاده کنم ولی متاسفانه مهتابیش هیچ جا گیر نیومد . واسه همین 5 تا پاور led 3 وات گرفتم و یک درایور 18 وات و لنز پاور ال ای دی و هیت سینک .
      الان همه چیو آماده کردم . فقط نمیدونم درایور رو یکسره به پاور ال ای دی ها وصل کنم یا اینکه مثل led های معمولی باید حتما سر راهش مقاومت بذارم .
      جعبه رو که ساختم حتما عکس ازش میذارم . ممکنه طرح جالبی از آب در بیاد و بقیه دوستان هم درستش کنند .
      من برای نور دهی بعضی وقت ها به مهر سازی نزدیک خونه مون میرم و داخل دستگاه اون میزارم و با دستگاه مهر سازی 3 دقیقه کافیه.
      معيار واقعي بودن تصميم، آن است که دست به عمل بزنيم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amiraghamohamadi
        خیلی ممنونم بابت آموزشتون :applause: ، فقط یک سوال داشتم منظورتون از سه لایه پرینت گرفتن چیه؟!ینی سه بار طرح یک لایه رو روی یک برگه ترنسپرنت پرینت گرفتین ؟یا سه تا برگه ترنسپرنت رو روی هم منطبق کردین ؟ :eek: (آخه تا الان ندیدم یک طرح تکرو رو روی سه برگه پرینت کنن)
        منظورم اینه که روی سه تا دونه طلق پرینت بگیری و بعد سه پرینت رو خودت روی هم بزاری تا پرنگ شه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط S S
          ممنون ولی برای برد های smd یکم مشکل ساز هست
          من قبلا همه این راه هارو امتحان کردم توی برد های smd که اندازه بزرگ دارند و ترک های ریز دارند جفت کردن یکم مشکله مخصوصا وقتی اندازه از 10 سانتی متر بزرگتر بشه همان مشکلی پیش میاد که قبلا گفتم که وقتی تلق گرم میشه یکم اندازش تغییر میکنه و جف کردن 3 تا تلق مشکله.
          من با کالک برای smd بهتر جواب گرفتم به شرط اینکه بعد پرینت روی شعله پیک نیک کاغذ گرم کنیم رنگ خیلی پر رنگ میشه.
          ولی اگه توی شهر شما لیتوگرافی هست فیلم تهیه کنی دیگه عالیه
          به هم ریختن اندازه ها به خاطر نوع پرینتر هست.
          برای مثال پرینتر های قدیمی HP عالی هستند.
          و canon , samsung اصلا برای طلق خوب نیست.

دیدگاه

آموزش تصویری فارسی لامینت کاری (لمینیت )pcb
            http://www.iramozesh.com/info/44-ele...4-pcblami.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط protelworker
              آموزش تصویری فارسی لامینت کاری (لمینیت )pcb
              http://www.iramozesh.com/info/44-ele...4-pcblami.html
              این اموزش کامل نیست و جزئیات دقیق که خیلی مهم هستند رو نگفته!!

دیدگاه

https://www.google.com/search?q=%D9%...igRY&dpr=1

ازمایش ۱۰ ماده برای مدار چاپی (PCB)(بسیار جالب):
                :NO: هشدار موارد ایمنی را رعایت فرمائید :eek:
                http://www.aparat.com/v/8aZqn/%D8%A7...D9%84%D8%A8%29

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin tal
                  اگه درایورت 1W باشه به هیچ طریقی نمیتونی (به غیر از ساخت مبدل یا مدار )پاور 3 وات رو روشن کنی...چون جریانش نصف هست...
                  ممنونم . درایورم 18 وات هستش ولی دوستان فرمودند برای اینکه ال ای دی 3 وات رو بخوام روشن کنم نیاز به منبعی دارم که 600 میلی آمپر جریان داشته باشه ولی واسه من 280 میلی هستش که فکر کنم نا مناسبه .

دیدگاه

دوستان برای قسمت نوردهی به نظرتون از چه نوری میشه استفاده کرد که شبیه ساز خورشید باشه؟؟؟؟

من قصد داشتم یه جعبه بسازم که داخلش نور ماورای بنفش باشه ولی متاسفانه مهتابی ماورا پیدا نکردم . از لامپ های چراغ مطالعه هم قبلا استفاده کرده بودم و اصلا جالب نیستن . از اونجایی که شهر ما همیشه یا بارونه و یا برف هیچوقت رنگ خورشید رو نمیبینیم و نمیتونم از نور خورشید هم استفاده کنم .

دیشب به ذهنم زد که شاید بشه از لامپ های مدادی ( از اینا که توو ویترین مغازه ها کار میذارن ) استفاده کنم که شبیه ساز نور خورشید باشه. نظرتون چیه؟؟

دیدگاه

سلام
                      فکر کنم نور لامپ های حشره کش خوب باشه ولی امتحان نکردم
                      اما بعد از خورشید و جعبه ماورا بنفش ، مهتابی خیلی خوبه
                      کافیه دو تا یا سه تا مهتابی کوچیکارو کنار هم بزاری کار همونا رو میکنه.

دیدگاه

به احتمال زیاد حتما با نور ماورای بنفش آشنائی دارید و می دونید که در توان بالا بسیار خطرناک....
                        اگه امکان داره دلیل استفاده از این نور رو توضیح بدین و برای چه مصرفی می خواید.
                        ساده ترین راه برای دسترسی به این نور استفاده از دستگاهای مانیکور( پیرایش ناخن) با اسم تجاری لاک خشک کن با اشعه هست .(توان کم)
                        مدلها و قیمتهای مختلفی از این دستگاه توی بازار تهران و شهرستانها پیدا میشه.

دوباره یادآوری می کنم استفاده از لامپ uv در توان بالا بسیار خطرناکه و موارد ایمنی جدی باید رعایت بشه .(در تولید pcb فقط برای خشک کردن چاپ سبز به روش uv استفاده میشه)

معمولا برای نور دهی و ساخت pcb از لامپ مهتابی استفاده میشه ..
                        در حال حاضر شما می تونین ابعاد مختلفی از لامپ مهتابی رو تو بازار پیدا کنید.
                        حتی لامپ کم مصرف هم تو بازار به صورت مختلف وجود داره.

در مورد لامپ مهتابی led توی بازار تنوع زیادی وجود داره..

کنار هم قرار دادن چند تا لامپ مهتابی

این لامپ توی اکواریوم فروشی زیاد استفاده میشه و روی درب اکواریوم سوار میشه...

دیدگاه

من این مطلب رو دیدم گفتم بزار با وجود اینکه همه بلدن ببخشید
                          یکی از روش های متداول برای ساخت مدار چاپی استفاده از لمینت می باشد که برای مدارهای پیچیده میکروکامپیوتری و میکروکنترلری و همچنین برای زمانی که تصمیم داشته باشیم نمونه های زیادی از پروژه را تولید کنیم، مناسب است. یک مدار های چاپی ساخته شده با لامینت فوق العاده تمیز و دقیق بوده و با انواع تجارتی PCBها هیچ تفاوتی ندارند. لمینت یا لامینت ماده شیمیایی حساس به نور است که بین دو روکش پلاستیکی نازک قرار گرفته است.این ورق نازک پلاستیکی با تابش نور شدید در مدت کوتاهی تغییر رنگ داده و خواص شیمیایی آن تغییر می کند.
                          مواد و لوازم مورد نیاز:

• فیبر مسی
                          • محفظه با نور UV
                          • طرح چاپ شده بر روی فیلم شفاف مخصوص
                          • پودر ظهور
                          • پودر پاک کننده لامینت
                          • پودر اسید

1) فیبر مدار چاپی را با سنباده 400Pکاملاً تمیز کرده، به اندازه نگاتیو برش بزنید و آن را با آب بشویید.
                          2) پس از خشک شدن فیبر، آن را به همراه لمینت در یک اتاق نیمه تاریک برده و روکش پلاستیکی طرفی که نرم تر است و حالت کشسانی دارد را تا نصف جدا کنید. لامینت را روی فیبر قرار داده و همانطور که از قسمت زیر، روکش پلاستیکی را جدا می کنید از طرف دیگر لامینت را به فیبر بچسبانید. پس از چسباندن لامینت باید با یک سوزن حباب های هوا را از بین ببرید. پس از کشیدن کامل لامینت روی فیبر حدود 5 الی 10 دقیقه با دست روی لامینت بکشید تا گرم شده و محکم به فیبر بچسبد. هر چه قدر بیشتر این کار را انجام دهید احتمال جدا شدن لامینت در طی کار کمتر است. استفاده از اتو نیز موثر است. اتو را روی درجه کم قرار داده و بین آن و فیبر پارچه قرار دهید.
                          3) نگاتیو مدار خود را با تغییراتی از خروجی نرم افزار Express PCBتهیه کنید. طرح نگاتیو را روی فیبر که بر روی آن لمینیت کشیده شده قرار دهید و به وسیله ی دستگاه یو وی، نور دهی کنید. مدت زمان نور دهی با دستگاه زیر یک دقیقه باید باشد.
                          4) در مرحله بعد روکش نازک سمت دیگر لامینت که به محض جدا شدن صدا می دهد را با دقت جدا کنید.
                          5) نوبت به ظهور فیبر می رسد. با انجام عمل ظهور (ثبوت) قسمت های نور ندیده لامینت از روی فیبر جدا می شوند. برای این منظور حدود یک قاشق غذاخوری پودر ظهور را در مقدار کمی آب مخلوط کنید و فیبر را در آن قرار دهید. پس از 5 الی 7 دقیقه به آرامی روی فیبر دست بکشید تا لامینت های نور نخورده جدا شوند و در نهایت فیبر را تمیز با آب بشویید . این مرحله را خیلی سریع انجام دهید تا لامینت های تثبیت شده و نور خورده جدا نشوند.
                          6) در مرحله بعد نوبت از بین بردن مس های بخش نور نخورده است. بخش های مسی قسمت نور نخورده کاملاً در اسید حل می شوند ولی بخش های نور خورده که زیر لامینت های آبی قرار دارند در اسید حل نخواهند شد. برای انجام این کار از اسید کلروفریک و یا اسید آمونیومی استفاده کنید. پس از حل شدن تمام مس های اضافه فیبر را بیرون بیاورید. در مرحله بعد نوبت به پاک کردن لامینت از روی بخش های مدار طراحی شده است. مقدار یک سوم قاشق غذا خوری پودر پاک کننده لامینت را در ظرفی ریخته و در آن آب بریزید. بسته به غلظت پس از 1 الی 3 دقیقه لامینت های اضافی از سطح فیبر جدا خواهد شد. .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X