اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

رنگ ابی یا سبز روی برد های pcb چیست؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

رنگ ابی یا سبز روی برد های pcb چیست؟

سلام، من قبل از ایجاد این موضوع میخواستم سرچ کنم و خیلی از مطلب های این بخش رو هم خوندم ولی جوابمو پیدا نکردم مجبور شدم مطلب ایجاد کنم، روی برد های پی سی بی یه رنگ ابی یا سبز روی کل برد غیر از نقطه ها و سوراخ هایی که باید لحیم بشه زده میشه که نمیدونم او رنگ چیه احساس میکنم برای انتی استاتیک یا همچین چیزی باید باشه چون فقط نقاطی که باید لحیم بشه روی برد این رنگ رو نمیزنن

ممنون میشم کمکم کنین
    پاسخ : رنگ ابی یا سبز روی برد های pcb چیست؟

نوشته اصلی توسط farhad.p601
    سلام، من قبل از ایجاد این موضوع میخواستم سرچ کنم و خیلی از مطلب های این بخش رو هم خوندم ولی جوابمو پیدا نکردم مجبور شدم مطلب ایجاد کنم، روی برد های پی سی بی یه رنگ ابی یا سبز روی کل برد غیر از نقطه ها و سوراخ هایی که باید لحیم بشه زده میشه که نمیدونم او رنگ چیه احساس میکنم برای انتی استاتیک یا همچین چیزی باید باشه چون فقط نقاطی که باید لحیم بشه روی برد این رنگ رو نمیزنن

ممنون میشم کمکم کنین
    احتمالا منظور شما از این رنگ ها SOLDER MASK است که معمولا به رنگ های بیش ترین سبز و آبی و قرمز روی فیبر مدار چاپی قرار دارد. علت استفاده از آن محافظت مدار در مقابل اکسیده شدن در مجاورت هوا، ( خطوط مسی) و به عنوان یک لایه محافظ در هنگام لحیم کاری و عدم بلند بلند نشدن خطوط مسی در حرارت های بیشتر و ... بکار می رود.
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

از راهنماییتون ممنون اقای تحیری فقط میشه یه رهنمایی کنین من توی بازار دنبال چه ماده ای باشم و به چه شکلیه و روی برد هایی که خودم از روش اتو چاپ میکنم چطور میتونم از این سالید ماسک ها بزنم؟
      کلا به چه اسمی ماده اش رو میتونم پیدا کنم و همین که بدون ایا بشکل اسپری هست یا چیزی دیگه؟

دیدگاه

سلام دوست عزیز
        با اجازه آقای تحیری
        پاسپری پلاستیک از اسپری روغن جلا هم میتونی استفاده کنی
        مواظب اعمالمان باشیم

کسی نمیداند

آخرین خداحافظی اش چه وقتیه ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط farhad.p601
          از راهنماییتون ممنون اقای تحیری فقط میشه یه رهنمایی کنین من توی بازار دنبال چه ماده ای باشم و به چه شکلیه و روی برد هایی که خودم از روش اتو چاپ میکنم چطور میتونم از این سالید ماسک ها بزنم؟
          کلا به چه اسمی ماده اش رو میتونم پیدا کنم و همین که بدون ایا بشکل اسپری هست یا چیزی دیگه؟
          با سلام مجددخدمت شما کاربر گرامی:
          برای استفاده از SOLDER MASK پس از طراحی مدار چایی و سفارش برای ساخت بورد معمولا فروشنده از شما می کند که سولدر ماسک شود یا نه، این موضوع اختیاری اما هزینه بالاتری بدون آن دارد. من خودم شخصا استفاده نکرده ام. اما برای عایق کاری و جلوگیری از اکسید شدن خطوط مسی برای بورد های ساخته شده دستی نمونه، از اسپری پلاستیک آلمانی با نام 70 استفاده می کردم، اگر در بازار پیدا نشد می توانید از اسپری کلر که یک اسپری شفاف است و جهت جلا دادن و براق کردن رنگ است استفاده کنید. اما رنگ سولدر ماسک یک نوع رنگ ماننده رنگ مخصوص چاپ روی وسایل است که با شابلون سیلک و کاردک مخصوص استفاده می شود.

دیدگاه

از اسپری سبز هم میتونی استفاده کنی فقط نباید اسپری رو زیاد هم بزنی که چاپت پر رنگ بشه
            مواظب اعمالمان باشیم

کسی نمیداند

دیدگاه

سلام این لایه سبز رنگآ‌احتمالا رنگ کوره ای باشه

دیدگاه

با سلام
                من اتفاقا از اسپری رنگ استفاده کردم ولی بعدش پشیمون شدم چون در هنگام لحیم کاری وبا گرم شدن فیبر رنگ روی فیبر به حالت مایع در میاد وبه قطعات وهویه ودست ها میچسپه
                همچون دیود ی ام که با ورق معکوس روزگار شکسته شده ام

دیدگاه

باسلام
                  یک کاربرد خیلی اساسی دیگه هم در صنعت داره
                  اون این هست
                  روی این رنگ لحیم مستقر نمیشه
                  بنابراین قطعات را جا میزنن و به ر
                  راحتی به محلشون لحیم تزریق میکنن
                  به همون راحتی هم میشه بدون پخش لحیم قطعه را در اورد
                  حتما دیدید موقع لحیم کاری روی برد های بدون این رنگ لحیم با لرزش دست روی قسمت مسی پخش میشه و جمع کردنش سخته
                  .
                  اسم معمولش ماژکار یا چاپ سبز هست
                  .
                  رنگش گران هست و ارزش خرید نداره
                  شما میتونید با اسپری روغن جلا پشت برد را رنگ بزنید
                  قبلش روی نقاط اتصال را با چسب کاغذ پوشانده و بعد رنگ زنی جدا کنید
                  موفق باشید

دیدگاه

البته بعضی جاها که زیبایی مطرح نیست در مرحله آخر بعد لحیم کاری میتونید روش رنگ بزنید
                    مواظب اعمالمان باشیم

کسی نمیداند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammad daraie
                      با سلام
                      من اتفاقا از اسپری رنگ استفاده کردم ولی بعدش پشیمون شدم چون در هنگام لحیم کاری وبا گرم شدن فیبر رنگ روی فیبر به حالت مایع در میاد وبه قطعات وهویه ودست ها میچسپه
                      با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
                      معمولا از اسپری رنگ در پشت مدار چاپی استفاده نمی شود، اگر منظورتان اسپری کیلر است، این اسپری بعد از تمام شدن لحیم کاری بورد و شستشوی آن به مدار چاپی استفاده می شود.

دیدگاه

سلام
                        من از اسپری رنگ معمولی استفاده کردم البته این برای زمانی بود که مبتدی بودم... من زیاد ریسک میکنم گفتم اسپری رنگ بزنم ببینم چی میشه... ولی حالا برای این کار از اسپری پلاستیک استفاده می کنم و راضی هستم
                        همچون دیود ی ام که با ورق معکوس روزگار شکسته شده ام

دیدگاه

برایپد ها و سوراخ خا هم میتونید از چسب یا گواش سفت یا روغن لحیم ارزان استفده کنید که روغن بعد خشک شدن کامل با سشوار یا هیتر پاک میشه
                          مواظب اعمالمان باشیم

کسی نمیداند

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X