اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

لایه های PCB در پروتل

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : لایه های PCB در پروتل

نوشته اصلی توسط karapcb
    اگر همین مطالب رو از اول یکبار با دقت بخونی بدون اینکه هل بشی جواب سوالت رو میگیری
    چرا مثل معلما دعوام میکنیین! :cry:
    حالا اگه سوالم تکراری باشه چی میشه؟اینجا اومدم که مشکلم حل بشه خوب! :sad:

دیدگاه

سلام به همه بچه ها
      یه سوال از KaraPCB دارم و اونم اینه که چه جوری لایه های میانی رو شرکت شما یا کلا شرکتای دیگه میزنن
      یه توضیح کلی از تکنولوژی ساخت موارات بیش ار 2 لایه میخوام بدونم یعنی برد لایه لایه زده میشه و روی هم قرار میگیره یا روش دیگه ای داره؟!
      و این که Via های میانی چطوری زده میشن؟
      یا این که استاندار خاصی برای زدن بیش از 2لایه هست؟!مثلا باید لایه ها زوج باشه؟!یا فلان لایه میانی فقط باید برای فلان سیگنال استفاده بشه یا نه دست طراح بازه و میتونه هر ترکی رو از هر لایه ای عبور بده؟؟
      ممنون
      درایور شبکه و nRF24L01
      کاتالوگ محصولات
      کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
      شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
      فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط el-mo
        چرا مثل معلما دعوام میکنیین! :cry:
        حالا اگه سوالم تکراری باشه چی میشه؟اینجا اومدم که مشکلم حل بشه خوب! :sad:
        دوست من ، من نمیدونم شما با چه لحنی اینو خوندی ما کی باشیم معلم باشیم اتفاقا تاپیکی که ایجاد کردی خیلی مفیده و از این بابت دستت درد نکنه ومن مطمئنم تو این انجمن جواب خیلی از سوال هاتو رو میگیرید .موفق باشید
        زکات علم،نشر و پخش آن است.
        {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

نوشته اصلی توسط karapcb
          دوست من ، من نمیدونم شما با چه لحنی اینو خوندی ما کی باشیم معلم باشیم اتفاقا تاپیکی که ایجاد کردی خیلی مفیده و از این بابت دستت درد نکنه ومن مطمئنم تو این انجمن جواب خیلی از سوال هاتو رو میگیرید .موفق باشید
          با این لحن: !!! البته نه به این شدت اما خوب گفتین بی دقتم و قبول کردن حقیقت هم که یکم سخته!
          خوووب...یعنی اگه بگم یه کم بیشتر در مورد solder و overlayer توضیح بدین اشکالی نداره؟دعوام نمیکنین؟ :rolleyes:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط el-mo
            با این لحن: !!! البته نه به این شدت اما خوب گفتین بی دقتم و قبول کردن حقیقت هم که یکم سخته!
            خوووب...یعنی اگه بگم یه کم بیشتر در مورد solder و overlayer توضیح بدین اشکالی نداره؟دعوام نمیکنین؟ :rolleyes:
            لایه محافظ در برابر لحیم بر روی مس. ( گونه ای از ساخت برد مدارچاپی است که در آن لایه محافظ در برابر لحیم بر روی طرح هادی مسی چاپ می شود .)solder mask

ریخت حرف ها و نمادهای روی برد مدارچاپی . برای مثال شماره قطعه ؛ شماره سریال ؛ جای و الگوی جای گذاری قطعات =overlayer
            {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

نوشته اصلی توسط karapcb

برای بردهای دو لایه : طرح مدار top&botoom layer-طرح چاپ محافظ قلعکاری(سبز یا غیره) top & bottom solder- طرح مارکاژ یا چاپ قطعاتtop&bottom overlayer
              شاگرد خوبی شدم :nerd:، رفتم از اول دوباره با دقت خوندم.اینجا شما فرمودین که مارکاژ یا overlayer! درسته؟یعنی overlayer همون مارکاژه دیگه!!! خوب، این از این!
              و تو تاپیک "چاپ راهنمای سفید رنگ روی برد و پوشش محافظ سبز رنگ پشت برد چگونه ایجاد میشود؟"-" http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=47814.0" فرمودین که solder همون چاپ سبزه.درسته؟اکی!
              حالا...میشه کاربرد این لایه ها رو در طراحی برام توضیح بدین؟لطفا!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط karapcb
                لایه محافظ در برابر لحیم بر روی مس. ( گونه ای از ساخت برد مدارچاپی است که در آن لایه محافظ در برابر لحیم بر روی طرح هادی مسی چاپ می شود .)solder mask

ریخت حرف ها و نمادهای روی برد مدارچاپی . برای مثال شماره قطعه ؛ شماره سریال ؛ جای و الگوی جای گذاری قطعات =overlayer
                مرسی.تعریفشون رو متوجه شدم.حالا میدونین گیرم اینجاس که من وقته طراحی کاری به لایه ای مثل solder mask باید داشته باشم یا نه؟
                ببخشیدا، شرمندم...من همیشه یه چیزیو که متوجه نمیشم اینقد پیله میکنم تا بالاخره بفهمم.

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : لایه های PCB در پروتل

نوشته اصلی توسط el-mo
                  مرسی.تعریفشون رو متوجه شدم.حالا میدونین گیرم اینجاس که من وقته طراحی کاری به لایه ای مثل solder mask باید داشته باشم یا نه؟
                  ببخشیدا، شرمندم...من همیشه یه چیزیو که متوجه نمیشم اینقد پیله میکنم تا بالاخره بفهمم.
                  این خوبه که پیگیر هستید اما اکثر سوالهای شما تو آموزشهای انجمن که یکجا گرد آوری شده هم هست فقط باید وقت بگذارید و مطالعه کنید .به هر حال برای لایه ی سلدر نیازی به طراحی ندارید چون وقتی یک پد رو تعریف میکنید لایه ی سلدر هم براش تعریف میشه مگر اینکه بخواهید یک چیزهائی مثل فیل روی ترک ها برای قلعکاری بیشتر ایجاد کنید . آموزشها و مقالات انجمن چیز ارزشمندیه و دوستان زیادی برای نوشتن و جمع آوری و ...زحمت کشیدن پیشنهاد میکنم فرصت کنید و یک مطالعه ی بر روی اونها داشته باشید :http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=42247.0
                  {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : لایه های PCB در پروتل

نوشته اصلی توسط karapcb
                    این خوبه که پیگیر هستید اما اکثر سوالهای شما تو آموزشهای انجمن که یکجا گرد آوری شده هم هست فقط باید وقت بگذارید و مطالعه کنید .به هر حال برای لایه ی سلدر نیازی به طراحی ندارید چون وقتی یک پد رو تعریف میکنید لایه ی سلدر هم براش تعریف میشه مگر اینکه بخواهید یک چیزهائی مثل فیل روی ترک ها برای قلعکاری بیشتر ایجاد کنید . آموزشها و مقالات انجمن چیز ارزشمندیه و دوستان زیادی برای نوشتن و جمع آوری و ...زحمت کشیدن پیشنهاد میکنم فرصت کنید و یک مطالعه ی بر روی اونها داشته باشید :http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=42247.0
                    چشم.من میرم اونارو میخونم :read: ولی اگه سوال داشتم میام اینجا سوالمو ازتون میپرسم.

دیدگاه

سلام.روزتون بخیر.
                      یه عالمه آموزش اونجا هس...اجالتا تا بخوام یکی، دوتاشونو بخونم میشه به یه سوالم جواب بدین؟

:question: "فاصله لبه اولین مدار تا مرکز خط کادر" رو باید کجا تنظیم کنم؟

دیدگاه

الان دارم PCB یه مدار خیلی خیلی بزرگ رو میکشم.(راسش تا حالا هرچی PCB کشیدم مدارش کوچیک بوده.) یک ساعته که هی قطعات رو این ورو اون ور میکنم اما نمیتونم بچینمشون. :angry:
                        اول قطعاتی مثل USB که جاش روی برد مشخصه گذاشتم.بعد میکرو رو گذاشتم و هر قسمت مدار رو جدا کردم،اطراف میکرو گذاشتم اما نمیتونم بازم بچینم.حالا سوالایی که واسم پیش اومده:
                        1. کدوم قطعه حتما باید نزدیک باشه به میکرو و کدوما میتونن دورتر باشن؟
                        2.اولویت با کدوم قطعاته برای چیدن؟
                        ممنون میشم اگه راهنماییم کنین!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط el-mo
                          الان دارم PCB یه مدار خیلی خیلی بزرگ رو میکشم.(راسش تا حالا هرچی PCB کشیدم مدارش کوچیک بوده.) یک ساعته که هی قطعات رو این ورو اون ور میکنم اما نمیتونم بچینمشون. :angry:
                          اول قطعاتی مثل USB که جاش روی برد مشخصه گذاشتم.بعد میکرو رو گذاشتم و هر قسمت مدار رو جدا کردم،اطراف میکرو گذاشتم اما نمیتونم بازم بچینم.حالا سوالایی که واسم پیش اومده:
                          1. کدوم قطعه حتما باید نزدیک باشه به میکرو و کدوما میتونن دورتر باشن؟
                          2.اولویت با کدوم قطعاته برای چیدن؟
                          ممنون میشم اگه راهنماییم کنین!
                          سلام دوست عزیز براین این کار طبق تجربه باید کریستال و خازناش نزدیک میکرو باشن و بقیه چیزا جاشون مهم نیست
                          اما بهتره همون کاریو کردی اول از چیزایی شروع کنی که جای مشخصی دارن بعد قطعات بزرگو بذار و سعی کن روی شماتیک مثلا فلان خازن کنار چیزایی باشه که تو شماتیک به اونا متصل شده
                          درایور شبکه و nRF24L01
                          کاتالوگ محصولات

دیدگاه

مرسی آقای بسطام از راهنماییتون.
                            حالا که چیدم یه سوال دیگه!
                            باید چجوری سیم کشی کنم؟منظورم اینه که نکته خاصی داره؟ و اینکه باید به زیباییش، خوانا بودنش هم توجه کنم؟ و یه سوال دیگه... چون مدارم بزرگه مجبورم یه قسمتی از بعضی از ترک ها رو روی Top بذارم و با یه ویا ببرم Bottom.حالا میخوام بدونم محدودیتی واسه این کار دارم یا نه؟ببخشید که سوالام ابتدایه!!! :redface:
                            هان راسی یه سوال دیگه! چرا هیچکی(عموما) از زاویه 90 درجه تو سیم کشی استفاده نمیکنه؟به خاطر زیباییش یا مشکل داره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط el-mo
                              مرسی آقای بسطام از راهنماییتون.
                              خواهش میکنم

حالا که چیدم یه سوال دیگه!
                              باید چجوری سیم کشی کنم؟منظورم اینه که نکته خاصی داره؟ و اینکه باید به زیباییش، خوانا بودنش هم توجه کنم؟
                              نه نکته خاصی نداری ولی همینجوری هم نیست :biggrin:
                              چیزایی رو که باید رعایت کنی اینه که تا جایی ممکنه فاصله ترک ها از محل های لحیم کاری زیاد باشه تا موقع لحیم کردن اگر اشتباهی شد نچسبن به هم و اگر میکروی شما پد زیر داره سعی کن زیاد زیر IC ترک نداشته باشی و اینجور چیزا که احتمال خطا رو پایین بیاره

و یه سوال دیگه... چون مدارم بزرگه مجبورم یه قسمتی از بعضی از ترک ها رو روی Top بذارم و با یه ویا ببرم Bottom.حالا میخوام بدونم محدودیتی واسه این کار دارم یا نه؟ببخشید که سوالام ابتدایه!!! :redface:
                              نه محدودیتی که نداری ، کلا ما انسان ها دوس نداریم محدود باشیم ولی سایر Via و مخصوصا سوراخ داخلشو نباید خیلی کم بگیری ( کمتر از 0.5mm نگیر ) چون شرکتی که میزنه دقت لازمو نداره و برای متالیزه شدن ممکنه اتصال برقرار نشه
                              نزدیک پایه ها Via نباشه بهتره ، اگه کارت انبوه هرچی Via یا کلا سوراخ کاری کمتری داشته باشی هزینیه زدن بردت پایین تره و اینجور چیزا

هان راسی یه سوال دیگه! چرا هیچکی(عموما) از زاویه 90 درجه تو سیم کشی استفاده نمیکنه؟به خاطر زیباییش یا مشکل داره؟
                              جواب این سوالو دقیقا نمیدونم من استفاده کردم مشکلی نداره از دوستمون KaraPCB باید سوال کنید که تجربه و تخصص تولیدی دارند
                              اما حدث میزنم برای کاهش مسیر مس کارییه شما در نظر بگیر برای رفتن از یه نقطه به نقطه دیگه که در دوطرف یه مستطیل یا مریع هست از دو ضلع کناری ( یا هر مسیر دیگه ) بری مسیر کوتاه تره یا از قطر وسط؟! ( قضیه حمار )
                              اما گاهی در بعضی مدارات ( بیشتر مدارات مخابراتی برای آنتن درست کردن ) شده کلی مسیر پیچ در پیچ بین دو تقطه کشیدن که اون بستگی به مدار و طراحی داره
                              درایور شبکه و nRF24L01
                              کاتالوگ محصولات

دیدگاه

نوشته اصلی توسط el-mo
                                چرا هیچکی(عموما) از زاویه 90 درجه تو سیم کشی استفاده نمیکنه؟به خاطر زیباییش یا مشکل داره؟

Avoid 90 degree bends in tracks, opting for 45-degree corners instead. This will prevent noise sources from being created in your circuit.

Read more: How to Design PCB Boards | eHow.com http://www.ehow.com/how_5857954_design-pcb-boards.html#ixzz20VdngFO2

میگه از انحرافات 90 درجه حذر کنید . و از زاویه 45 درجه استفاده کنید . این بخاطر جلوگیری از تشکیل منابع نویز است .

حالا چطور زاویه 90 درجه منبع نویز است ؟

در ضمن در مدارات فرکانس بال خیلی موارد دیگه نیازه که رعایت کنی
                                فرکانس ماکزیمم مدارت چقدره ؟
                                تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                                داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X