اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چیزی به نام استاندارد پکیج وجود داره؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چیزی به نام استاندارد پکیج وجود داره؟

سلام
    برا پیدا کردن قطعات تو آلتیوم میشه از روش سرچ نام و یا فوت پرینت استفاده کرد
    که اکثرا اون قطعه ای که ما میخوایم پیدا نمیشه.....جایی هم نمیدونم هستش یا نه که بشه توش سرچ کرد و اون فوت پرینت رو دانلود کرد
    حالا میخوام از فوت پرینت قطعات مشابه استفاده کنم.....مثلا یه سری ترانزیستور هستن تولید چندین شرکت مختلف، ولی پکیج همشون TO-92 هستش
    آیا این نام گزاری پکیج ها یه چیز استانداری هستش و در تمام قطعات با این نام پکیج و تولید هر شرکتی یکسان و به یه اندازه هستش؟

یعنی ترانزیستور X تولید چند شرکت، که تو دیتاشیت همشون مدل پکیچ رو نوشته TO-92، آیا این ترانزیستور ها اندازشون یکسانه؟
    اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

اگه دوس دارید سریع به جواب برسید :
    1) قبل از پرسیدن سوال، بسرچید.
    2) سوالاتون رو با جزئیات کامل مطرح کنید.

پاسخ : چیزی به نام استاندارد پکیج وجود داره؟

نوشته اصلی توسط md3848
    سلام
    برا پیدا کردن قطعات تو آلتیوم میشه از روش سرچ نام و یا فوت پرینت استفاده کرد
    که اکثرا اون قطعه ای که ما میخوایم پیدا نمیشه.....جایی هم نمیدونم هستش یا نه که بشه توش سرچ کرد و اون فوت پرینت رو دانلود کرد
    حالا میخوام از فوت پرینت قطعات مشابه استفاده کنم.....مثلا یه سری ترانزیستور هستن تولید چندین شرکت مختلف، ولی پکیج همشون TO-92 هستش
    آیا این نام گزاری پکیج ها یه چیز استانداری هستش و در تمام قطعات با این نام پکیج و تولید هر شرکتی یکسان و به یه اندازه هستش؟

یعنی ترانزیستور X تولید چند شرکت، که تو دیتاشیت همشون مدل پکیچ رو نوشته TO-92، آیا این ترانزیستور ها اندازشون یکسانه؟
    یه سری استاندارد هایی هست ولی متاسفانه خیلی متنوع هستند. مثلاً همون TO-92 که گفتید اندازش مشخصه ولی مشکل اینه که یه تولید کننده بیس رو سمت چپ گذاشته یکی وسط. باید دیتاشیت رو ببینید و چک کنید.

من که خودم خیلی وقته دیگه جمع کردن کتابخونه برای تمام قطعات عالم بر اساس پارت نامبر رو بیخیال شدم.
    برای تمام ترانزیستور های BJT دوتا قطعه دارم. یکی PNP. یکی NPN. برای جفتشون هم انواع فوت پرینت بیس کنار، بیس وسط، در اندازه های متفاوت دارم.

و البته در نهایت "اوصیکم بدیتاشیت".

دیدگاه

خب اگه اندازه پکیج TO-92 برا تموم شرکت ها یکسان باشه، و فقط جای پایه ها فرق داشته باشه زیاد مهم نیست، عندش قطعه رو میچرخونیم و میزاریم رو برد.
      و این که برا بعضی قطعات دیتاشیتشون اندازه قطعه رو ذکر نکردن....و فقط نوشتن پکیج فلان....در این جور موارد باید بری سراغ استاندارد^_^ و ببینی کدوم قطعه همین پکیج رو داره و از فوت پرینتش اشتفاده کنی
      نظرتون چیه؟
      اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

اگه دوس دارید سریع به جواب برسید :
      1) قبل از پرسیدن سوال، بسرچید.
      2) سوالاتون رو با جزئیات کامل مطرح کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط md3848
        خب اگه اندازه پکیج TO-92 برا تموم شرکت ها یکسان باشه، و فقط جای پایه ها فرق داشته باشه زیاد مهم نیست، عندش قطعه رو میچرخونیم و میزاریم رو برد.
        این مشکل با چرخوندن درست نمیشه. مثلاً توی شماتیک شما بیس پایه 1ه که توی فوتپرینت میآ‌افته کنار. در حالی که قطعه شما بیسش وسطه.

و این که برا بعضی قطعات دیتاشیتشون اندازه قطعه رو ذکر نکردن....و فقط نوشتن پکیج فلان....در این جور موارد باید بری سراغ استاندارد^_^ و ببینی کدوم قطعه همین پکیج رو داره و از فوت پرینتش اشتفاده کنی
        درسته. ولی برای قطعاتی مثل ترانزیستور باید حتماً چک کنید که درست باشه.

دیدگاه

اگر پکیج استاندارد رو پیدا کردید میتونید بازش کنید و ترتیب پینها رو در ادیت پین تغییر بدید و به نام پکیج خودتون سیوش کنید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X