اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

توضیحاتی در مورد طراحی دولایه در آلتیوم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

توضیحاتی در مورد طراحی دولایه در آلتیوم

دوستان من دارم آلتیوم یاد میگیرم ، و حالا سوالی دارم و اون اینه که ، من میخام یه برد دو لایه بزنم ، قطعات هم مثلا dip هستند ، خوب باید از لایه زیر این قطعات خطوط رو رسم کرد و لحیم کاری رو انجام داد ، سوال اینجاست که اگه بنا بر شرایطی مجبور باشم بیام بالای برد (top) رو هم خط بکشم ، حالا چطور باید این پایه های زیر رو به خطوط بالا وصل کنم؟؟ میشه از همون پایه ای که به لایه زیرین وصله ، از همون بالاش لحیم بگیرم ؟؟!
    یا باید همش از via استفاده کنم؟؟ کلا راه دیگه ای برای اتصال به تاپ به غیر از via هست که اصولی باشه یا نه؟؟
    سرچ هم زدم ، چیز زیادی دستگیرم نشد.
    دوستان لطف کنید یه توضیحاتی در مورد دولایه بدین تا دستم بیاد چی به چیه ؟؟!!

بعد تو این عکس منظور از minimum , maximum , preferred چیه ؟؟ نگرفتم . :

با تشکر.
    به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
    (پيش به سوي هدف)

پاسخ : توضیحاتی در مورد طراحی دولایه در آلتیوم

سلام من التویم کار نکردم اما کلاً واسه اتصال بین پایین بالا معمولاً از via استفاده میکنن تو بوردهای صنعتی دیدم که via هایی که فقط قصد اتصال بالا به پایین رو دارن رو کوچیکترین اندازشون میزارن و با متالیزه کردن بورد عملاً اون سوراخا پور میشه و مثل یه سیم بین بالا و پایین عمل میکنه
    در مورد سوال دوم نسبت به اون چیزی که شکل نشون میده سمت چپ : قطر via ست که minimun برای حداقلش maximum برای حداکثرش preferred برای مقداری که ترجیح میدین
    سمت راست : اندازه سوراخ via ست که 3 گزینش مثل بالاییه

البته لازم به ذکره با متالیزه کردن کلیه via های پایین و بالا به هم وصل میشن که اگه یه ic داشته باشین و از بالا و پایین بهش خط اومده باشه کافیه یک طرفشو لحیم کنید تا همه ی خطوط وصل بشن بهش (مثل پایه های lcd کراکتری)
    جدیدترین ویرایش توسط kinortechla; ۱۲:۱۹ ۱۳۹۵/۰۴/۲۳.

دیدگاه

ممنون.

منظورم خود ماکزیمم و مینیمم هست ، که به چه دلیلی اینجان.
      (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

ماکزیمم و مینیمم در حالت auto route بدرد میخوره. مقدار مینیمم رو باید از سازنده بردتون بپرسین. چون شرکتهای مختلف چاپ کننده برد قابلیتهای مختلفی دارند. مثلا بعضی از سازنده ها وایا های با قطر کمتر از نیم میلیمتر رو نمیتونن بزنن. همین مساله در مورد عرض خطوط یا ترک ها هم صادقه.

Sent from my K00Z using Tapatalk

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hosseinam نمایش پست ها
          ... من میخام یه برد دو لایه بزنم ، قطعات هم مثلا dip هستند ، خوب باید از لایه زیر این قطعات خطوط رو رسم کرد و لحیم کاری رو انجام داد ، سوال اینجاست که اگه بنا بر شرایطی مجبور باشم بیام بالای برد (top) رو هم خط بکشم ، حالا چطور باید این پایه های زیر رو به خطوط بالا وصل کنم؟؟ میشه از همون پایه ای که به لایه زیرین وصله ، از همون بالاش لحیم بگیرم ؟؟!
          یا باید همش از via استفاده کنم؟؟ کلا راه دیگه ای برای اتصال به تاپ به غیر از via هست که اصولی باشه یا نه؟؟
          سرچ هم زدم ، چیز زیادی دستگیرم نشد.
          منظورت چیه از بالاش لحیم بگیریم. شما وقتی برد رو متالیزه سفارش بدی هم وایاها و هم دیگر سوراخ ها از دوطرف به هم متصل میشن.
          ...
          دوستان لطف کنید یه توضیحاتی در مورد دولایه بدین تا دستم بیاد چی به چیه ؟؟!!
          چی می خوای بدونی؟

حسین چی داری میکشی؟ عکس از شماتیک و PCB هم بذاری بد نیست.

همین طور ادامه بده. آلتیوم رو حتما یاد بگیر. الان شده یه استاندارد توی ایران.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rozeh نمایش پست ها

منظورت چیه از بالاش لحیم بگیریم. شما وقتی برد رو متالیزه سفارش بدی هم وایاها و هم دیگر سوراخ ها از دوطرف به هم متصل میشن.

چی می خوای بدونی؟

حسین چی داری میکشی؟ عکس از شماتیک و PCB هم بذاری بد نیست.

همین طور ادامه بده. آلتیوم رو حتما یاد بگیر. الان شده یه استاندارد توی ایران.

به به جناب روح الامین عزیز .
            اولا تشکر بابت تاکیدت بر رو یادگیری C++ تقریبا 2 سال پیش ، چون هیچوقت پشیمون از یادگیریش نشدم . و با یادگرفتنش خیلی راحت با بقیه زبان ها ارتباط برقرار کردم و بقیه کامپایلرها.

خوب من این آموزشو دنبال کردم و تمومش کردم :

ولی الان سوالم اینجاست بر فرض من میخام میکرو ی smd رو با زیر برد ارتباط بدم ، بجز via چیز دیگه ای هم برای ارتباط هست آیا؟؟
            یا مثلا من یه میکرو dip دارم ، خوب میخام فلان پایه شو به لایه تاپ ارتباط بدم ، باید چیکار کرد ؟؟!! via ??
            یعنی با متالیزه کردن حتی سوراخ هایی که قرار قطعات dip بهش وصل بشه هم پر میشه ؟؟
            عکس از شماتیک اینا ندارم ، دارم یاد میگیرم رو یه مدار ساده.

ماکزیمم و مینیمم در حالت auto route بدرد میخوره. مقدار مینیمم رو باید از سازنده بردتون بپرسین. چون شرکتهای مختلف چاپ کننده برد قابلیتهای مختلفی دارند. مثلا بعضی از سازنده ها وایا های با قطر کمتر از نیم میلیمتر رو نمیتونن بزنن. همین مساله در مورد عرض خطوط یا ترک ها هم صادقه.
            عموما اکثر شرکتها با چه قطری میزنن ؟؟
            آیا via هم اندازه ای برای شرکت ها داره؟؟

با تشکر از همه دوستان.
            (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

به به جناب روح الامین عزیز .
              اولا تشکر بابت تاکیدت بر رو یادگیری C++ تقریبا 2 سال پیش ، چون هیچوقت پشیمون از یادگیریش نشدم . و با یادگرفتنش خیلی راحت با بقیه زبان ها ارتباط برقرار کردم و بقیه کامپایلرها.

خوب من این آموزشو دنبال کردم و تمومش کردم :

ولی الان سوالم اینجاست بر فرض من میخام میکرو ی smd رو با زیر برد ارتباط بدم ، بجز via چیز دیگه ای هم برای ارتباط هست آیا؟؟
              یا مثلا من یه میکرو dip دارم ، خوب میخام فلان پایه شو به لایه تاپ ارتباط بدم ، باید چیکار کرد ؟؟!! via ??
              یعنی با متالیزه کردن حتی سوراخ هایی که قرار قطعات dip بهش وصل بشه هم پر میشه ؟؟
              عکس از شماتیک اینا ندارم ، دارم یاد میگیرم رو یه مدار ساده.

عموما اکثر شرکتها با چه قطری میزنن ؟؟
              آیا via هم اندازه ای برای شرکت ها داره؟؟
              خواهش میکنم. مشاوره دادن به دوستان خوب تنها کاریه که می تونیم بکنیم. من و همه دوستان در این برای دوستان خوب هستیم. امیدوارم همیشه موفق باشی.

برای SMD بله چون سطحی هستش و فقط روی برد. همون طور که می دونی برای پایه های DIP سوراخ لازمه پس بعد از سوراخ کاری و متالیزه کردن بله شما می تونی از هر دو طرف متصلش کنی.
              نگران چیزی مثل via نباش. هزینه ای که تحمیل نمیکنه. هر چقدر می خوای بذار. چه بسا در برخی مدارها شما باید چندین وایا(via) رو در بعضی جاها بکار ببری.
              سوراخ های مربوط به قطعات پر نمیشه. وایاها ممکنه پر بشن ولی سوراخ قطعات نمیشن.

بازم میگم که اگه شماتیک و PCB رو بذاری بد نیست. اصلا بیا یه مدار ساده و مفید برای بار اول بار طراحی کن و سفارش بده. چطوره؟ بار اول خیلی چیزا یاد میگیری. PCB رو هم بده فدک تا ارزون در بیاد برات.

دیدگاه

خواهش میکنم. مشاوره دادن به دوستان خوب تنها کاریه که می تونیم بکنیم. من و همه دوستان در این برای دوستان خوب هستیم. امیدوارم همیشه موفق باشی.

برای SMD بله چون سطحی هستش و فقط روی برد. همون طور که می دونی برای پایه های DIP سوراخ لازمه پس بعد از سوراخ کاری و متالیزه کردن بله شما می تونی از هر دو طرف متصلش کنی.
                نگران چیزی مثل via نباش. هزینه ای که تحمیل نمیکنه. هر چقدر می خوای بذار. چه بسا در برخی مدارها شما باید چندین وایا(via) رو در بعضی جاها بکار ببری.
                سوراخ های مربوط به قطعات پر نمیشه. وایاها ممکنه پر بشن ولی سوراخ قطعات نمیشن.

بازم میگم که اگه شماتیک و PCB رو بذاری بد نیست. اصلا بیا یه مدار ساده و مفید برای بار اول بار طراحی کن و سفارش بده. چطوره؟ بار اول خیلی چیزا یاد میگیری. PCB رو هم بده فدک تا ارزون در بیاد برات.

شما لطف میکنید.

فایل pcb یا شماتیک ندارم ، همینجوری چندتا قطعه رو بهم وصل کردم.
                من رفتم فدک و از این لینک قیمت گرفتم :

برای یه برد 6*6 سانتی متر متالیزه با چاپ راهنما یطرف و سولدر ماسک میشه 33000 تومن.
                زیاد نیست ؟؟ یا همینقدر هست؟!!
                ولی بدونه چاپ راهنما و سولدر ماسک میشه 3500 تومان ، اینهمه تفاوت یعنی؟!!

آره باید یکی بسازم. همین کار رو میکنم همین روزآ .
                (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

فایل pcb یا شماتیک ندارم ، همینجوری چندتا قطعه رو بهم وصل کردم.
                  اصولی یه پروژه بساز و توش فایل شماتیک و PCB رو بذار. شما که می خوای این کارو بکنی دیگه تمییز و اصولی این کارو انجام بده.
                  حسین توی این مدتی که با دوست سوئدیم آشنا شدم یه چیز رو خوب ازش یاد گرفتم که ما ایرانی ها متاسفانه مخالفش رو بسیار انجام میدیم. "درست" و "کامل" یاد گرفتن هر چیز هستش. چی میشد اگه من از همون اول دبستان مامان یا بابام باهام انگلیسی کار میکردن. یا حداقل چی میشد توی راهنمایی حالیم میکردن که یاد گرفتنش خیلی مهمه. نه اینکه من حدود 5 سال پیش شروع کردم. اگه درست کار کنیم این "ای کاش ها" هیچ وقت پیش نمی آد. الان که انگلیسیم بهتر شده اینقدر ازش خوشم اومده که دارم روسی رو هم کار میکنم. حتی آلمانی هم توی برنامه ام هست. بگذریم. به بی راهی تاپیک رو نکشونیم. فقط می خواستم تاکید بیشتر کنم که حتما این چیزی رو که میگم انجام بدی.

من رفتم فدک و از این لینک قیمت گرفتم :

برای یه برد 6*6 سانتی متر متالیزه با چاپ راهنما یطرف و سولدر ماسک میشه 33000 تومن.
                  زیاد نیست ؟؟ یا همینقدر هست؟!!
                  ولی بدونه چاپ راهنما و سولدر ماسک میشه 3500 تومان ، اینهمه تفاوت یعنی؟!!
                  شرکت های سازنده هر کدوم یه حداقل قیمت و تعداد دارن. بعضی از شرکت ها مثلا شما باید بیشتر از 10تا سفارش بدی. مثلا چینی ها معمولا اینجوری هستن. البته توی چین خیلی ارزون میشه. شاید همون ده تا یک چهارم پول یه دونش توی ایران هم نشه.
                  من بدون سلدر ماسک تا حالا سفارش ندادم. واسه خودم بدون راهنما همیشه سفارش میدم. بخاطر همین نمی تونم تایید کنم. اگه خواستی بهشون زنگ بزن. شرم نکن. زنگ بزن.
                  من برات چندتا توصیه هم دارم. بیا یه برد آداپتور طراحی بکن و با چند تا از قطعات الکترونیک کار بکن. روش چندتا قطعه الکترونیکی قرار بده و کار بکن. مثلا این سه نوع ماسفت و فت:

و

خرید ماسفت Si2301 پکیج SOT-23 با قیمت و کیفیت مناسب در فروشگاه ECA. مرجع انواع ترانزیستور ماسفت MOSFET و سایر قطعات جدید الکترونیکی

و

خرید ماسفت Si2302 پکیج SOT-23 با قیمت و کیفیت مناسب در فروشگاه ECA. مرجع انواع ترانزیستور ماسفت MOSFET و سایر قطعات جدید الکترونیکی

الان دیگه زیاد از BJT استفاده نمیشه(مگر به دلایل خاص مثلا سرعت سوئیچ بالا باشه). به دلایلی که ماسفت ها دارن در خیلی موارد استفاده ازش خیلی بهتره. خصوصا این کوچولوها. البته هنوز توی بردت جا خیلی خواهی داشت. کنارش برد واسه کارها دیگه هم بزن. اگه بلد نیستی با BJTها کار کنی بهتره اینا رو هم یاد بگیری.

دیدگاه

اصولی یه پروژه بساز و توش فایل شماتیک و PCB رو بذار. شما که می خوای این کارو بکنی دیگه تمییز و اصولی این کارو انجام بده.
                    حسین توی این مدتی که با دوست سوئدیم آشنا شدم یه چیز رو خوب ازش یاد گرفتم که ما ایرانی ها متاسفانه مخالفش رو بسیار انجام میدیم. "درست" و "کامل" یاد گرفتن هر چیز هستش. چی میشد اگه من از همون اول دبستان مامان یا بابام باهام انگلیسی کار میکردن. یا حداقل چی میشد توی راهنمایی حالیم میکردن که یاد گرفتنش خیلی مهمه. نه اینکه من حدود 5 سال پیش شروع کردم. اگه درست کار کنیم این "ای کاش ها" هیچ وقت پیش نمی آد. الان که انگلیسیم بهتر شده اینقدر ازش خوشم اومده که دارم روسی رو هم کار میکنم. حتی آلمانی هم توی برنامه ام هست. بگذریم. به بی راهی تاپیک رو نکشونیم. فقط می خواستم تاکید بیشتر کنم که حتما این چیزی رو که میگم انجام بدی.

شرکت های سازنده هر کدوم یه حداقل قیمت و تعداد دارن. بعضی از شرکت ها مثلا شما باید بیشتر از 10تا سفارش بدی. مثلا چینی ها معمولا اینجوری هستن. البته توی چین خیلی ارزون میشه. شاید همون ده تا یک چهارم پول یه دونش توی ایران هم نشه.
                    من بدون سلدر ماسک تا حالا سفارش ندادم. واسه خودم بدون راهنما همیشه سفارش میدم. بخاطر همین نمی تونم تایید کنم. اگه خواستی بهشون زنگ بزن. شرم نکن. زنگ بزن.
                    من برات چندتا توصیه هم دارم. بیا یه برد آداپتور طراحی بکن و با چند تا از قطعات الکترونیک کار بکن. روش چندتا قطعه الکترونیکی قرار بده و کار بکن. مثلا این سه نوع ماسفت و فت:

و

خرید ماسفت Si2301 پکیج SOT-23 با قیمت و کیفیت مناسب در فروشگاه ECA. مرجع انواع ترانزیستور ماسفت MOSFET و سایر قطعات جدید الکترونیکی

و

خرید ماسفت Si2302 پکیج SOT-23 با قیمت و کیفیت مناسب در فروشگاه ECA. مرجع انواع ترانزیستور ماسفت MOSFET و سایر قطعات جدید الکترونیکی

الان دیگه زیاد از BJT استفاده نمیشه(مگر به دلایل خاص مثلا سرعت سوئیچ بالا باشه). به دلایلی که ماسفت ها دارن در خیلی موارد استفاده ازش خیلی بهتره. خصوصا این کوچولوها. البته هنوز توی بردت جا خیلی خواهی داشت. کنارش برد واسه کارها دیگه هم بزن. اگه بلد نیستی با BJTها کار کنی بهتره اینا رو هم یاد بگیری.

آره منم دقیقا دارم رو یه پروژه تقریبا سنگین کار میکنم ، که کارم به برنامه نویسی و طراحی pcb کشید. که تقریبا تمومشون کردم.
                    فقط مشکلم انتخاب قطعات برای بستن مدار و سخت افزار هست ، از اونجایی که من قدرت خوندم ، تقریبا تعداد کمی از از قطعات الکترونیکی رو میشناسم ،
                    حالا میخام بیشتر بدونم چه قطعاتی چه آیسی هایی وجود داره ، متاسفانه نمیدونم چه کتابی چه جایی برا آشنایی باید بگردم ، تا بیشتر بدونم.
                    مثلا الان من تو پروژه معطل اینم که از چه رگولاتوری برای 24 به 5 استفاده کنم ، تا بتونه پایدار باشه برای مشتری.همین تاپیکی که تازه شما جواب دادی.
                    کلا برای انتخاب قطعات برای پروژها مشکل دارم .
                    حالا نمیدونم چیکار کنم اطلاعاتم تو این زمینه بیشتر بشه.

روح الامین کتابخونه ی کاملی برای آلتیوم میشناسی؟؟!!!

ممنون.
                    (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

آره منم دقیقا دارم رو یه پروژه تقریبا سنگین کار میکنم ، که کارم به برنامه نویسی و طراحی pcb کشید. که تقریبا تمومشون کردم.
                      فقط مشکلم انتخاب قطعات برای بستن مدار و سخت افزار هست ، از اونجایی که من قدرت خوندم ، تقریبا تعداد کمی از از قطعات الکترونیکی رو میشناسم ،
                      حالا میخام بیشتر بدونم چه قطعاتی چه آیسی هایی وجود داره ، متاسفانه نمیدونم چه کتابی چه جایی برا آشنایی باید بگردم ، تا بیشتر بدونم.
                      مثلا الان من تو پروژه معطل اینم که از چه رگولاتوری برای 24 به 5 استفاده کنم ، تا بتونه پایدار باشه برای مشتری.همین تاپیکی که تازه شما جواب دادی.
                      کلا برای انتخاب قطعات برای پروژها مشکل دارم .
                      حالا نمیدونم چیکار کنم اطلاعاتم تو این زمینه بیشتر بشه.
                      برای آشنایی با قطعات من کامل تر از کاتالوگ های موزر(Mouser) و دی-جی-کی(DigiKey) ندیدم. من PDF هر هر دوتاشو دارم. واسه دانلود PDF کاتالوگ موزر برو اینجا:

و اونی که نوشته Full Catalog without Search Index رو بگیر. کاتالوگ موزر رنگی هستش با اطلاعات لازم که به صورت خوشگل مشگل توش هست. واسه کاتالوگ دی-جی-کی هم برو اینجا:

و با هر فرمتی خواستی بگیر. البته خیلی از قطعات توی این کاتالوگ ها توی ایران گیر نمیاد و نیازی به شناختنشون نداری. واسه ابتدای کار همه این مشکلات رو دارن. من خودم بار اول تمامی بخش ها و بیشتر قطعات مشهور این سایت http://iran-micro.com/ رو نگاه کردم. مرجع خوبی هستش واسه شما.
                      روح الامین کتابخونه ی کاملی برای آلتیوم میشناسی؟؟!!!
                      من کامل تر از این ندیدم:

Explore SYSTEM technical documentation for Other Installers and related features.

تکه تکه نگیرشون. همه شون رو یک جا بگیر.

دیدگاه

حالا من برای چاپ باید فایل pcb رو بدم به مثلا فدک.
                        خوب چاپ راهنما و سولدر ماسک و لایه بالا و لایه زیر رو خودشون با همون فایل pcb میفهمن ؟؟
                        یا چیز دیگه ای باید همراش بفرستم ؟؟!!

با تشکر دوستان عزیز.
                        (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

حالا من برای چاپ باید فایل pcb رو بدم به مثلا فدک.
                          خوب چاپ راهنما و سولدر ماسک و لایه بالا و لایه زیر رو خودشون با همون فایل pcb میفهمن ؟؟
                          یا چیز دیگه ای باید همراش بفرستم ؟؟!!
                          بعد از اتمام کار بله. پول رو واریز میکنی و طبق فرم مورد نظر فایلتون رو می فرستین برای چاپ.
                          خودشون نوشتن چه فایل هایی. در قسمت "
                          ثبت سفارش" بری و بر اساس نوع بردی که می خوای، کلیک میکنی و به صفحه مورد نظرش میری. مثلا برای دولایه متالیزه نوشته: pcb و pcbdoc وddb و LYT

من معمولا pcbdoc میفرستم. چیز دیگه ای نمی خواد.

فدک PCB خیلی خوب نمیزنه. بد هم نمیزنه.

دیدگاه

حالا فکر کنم هرشرکتی عرض خطوط یا همون trak ی رو نمیزنه ، من از کجا باید بفهمم کدوم شرکت چه عرضی میزنه ؟؟!! همون زنگ زدن دیگه!!!
                            البته من میخام یه عرض ثابتی رو بدونم که همه شرکت ها میزنن، منم همون عرض رو بزنم و دیگه کاری به همه شرکتها نداشته باشم.
                            استاندارد چه عرضی هست؟؟

با تشکر از دوستان.
                            (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

عرض یا ضخامت؟
                              بله هر شرکتی خیلی تخصصی کار نمیکنه.
                              عرض همون مقداری هست که توی PCB میزنی. کاری به شرکت نداره. واسه خودتون اگه بخواین انجام بدید معمولا عرض ها رو به صورت های خاص تعیین میکنن. نقاط ابتدا و انتهای اتصال هم مهمه. میزان جریان کشی هم مهمه. حتی بعضی جاها طول ترک هم مهمه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X