اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت منبع جریان با mosfet ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت منبع جریان با mosfet ؟

سلام

دایی جان فکر اگر اشتباه نکنم باتری موقعی که دشارژ شده باشه..ولتاژش چند دهم یا چند ولت تغییر میکنه و فکر نکنم صفر بشه.

دیدگاه

UC3843 یک کنترلر سوئیچینگ جریان است که با بکارگیری آن نیازی به گذاشتن رادیاتور برای ماسفت نخواهید داشت.
      میشه بفرمائید تو این مدار چطور می تونم ازش استفاده کنم ؟

در ضمن حتما باید از هیت سینگ استفاده کرد حق با شماست ولی ولتازه باطر ی که صفر نمیشه یعنی موقعی که ولتازه باطری رسید به مثلا 11.5 با یه مدار فرمان ماسفت روشن میشه و فکر نکنم مشکلی از این جهت باشه ... البته این نظر منه :redface:
      ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

اگه اختلاف ولتاژ 0.5 ولت باشه مشکل تلفات توان نداری. اما بعیده باطری 12 ولتی رو بشه با 12 ولت شارژ کرد! معمولا باید ولتاژ بالاتری مثل 15 ولت استفاده کنی.
        استفاده از 3843 بسیار ساده است. حتی ساده تر از مداری که کشیدی.
        با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

این 12 ولتی که گذاشتم در حقیقت باید بشه 16 ولت یا 15.5و گرنه با 12 ولت که نمیشه یه باطری 12 ولت رو شارز کرد...

استفاده از 3843 بسیار ساده است. حتی ساده تر از مداری که کشیدی.
          خوب من منتظرم هر موقع وقت کردین بکشید .... :redface:

یا علی...
          ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

معمولا روی باتری مینویسه با چقدر شارژ بشه...من یادمه 12 رو با 13.5 تا 14 ولت شارژ میکردم.

راستی باتریت یه موقع لیتیمی نباشه..اگر هست باید روی شارژرش بیشتر کار کنی.

دیدگاه

معمولا روی باتری مینویسه با چقدر شارژ بشه...من یادمه 12 رو با 13.5 تا 14 ولت شارژ میکردم.
              با چند ولتشو من ندیدم ولی چند امپرشو اره مینویسه
              و لی برای هر باطری با هر ولتی معمولا با اندازه 1.2 برابر بیشتر از خودش شارز میکنن...

راستی باتریت یه موقع لیتیمی نباشه..اگر هست باید روی شارژرش بیشتر کار کنی.
              منظورتونو نفهمیدم یعننی چ یرو شارزرش بیشتر کار کنم ؟
              ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

سلام
                الگوریتم شارژ این مدل باتریها پیچیده تر از انواع دیگر باتریهای قابل شارژ بوده وزمان و ولتاژ و جریان ود ما باید به دقت کنترل شوند وگرنه باتری بوووووومب شترق!!!!!!!!!!!! :mrgreen:

دیدگاه

دیدگاه

احمد اقا خیلی گلی... :applause:

چنتا سوال داشتم احم جان ... برای تنظیم جریان شارز انجور که تو شکل متوجه شدم باید پتانسیومتر 10K رو تغیرش بدیم درسته؟ اگه درسته نحوه محاسبه مقدار جریان شارزو میفرمائید... مثلا اگه بخوایم یه باطری با 200m شارز بشه چیکر باید کرد ؟

در باره اون سلفی هم که گذاشتین میشه توضیح بدین از چه سیمی و ایا بدور هسته پیچیده میشه و ایا برای جریانهای بالا باید سلف گذاشت اخه بغلش نوشتین 10A ببخشید درست متوجه نشدم :redface:

و اون دیود شاتکی واسه چیه؟

با تغیر اون مقاومت 0.1 اهم ایا جریان شارزر تغیر میکنه ؟ به چه صورت؟
                    در ضمن نحوه محاسبات مقادیر مقاومتها رو میفرمائید به چه شکل بوده ...

راستی اگه بخوام ورودی این مدارو از برق 220 ولت بگیرم ایا امکانش هست ؟ اخه الان از یه منبع سوئیچینگ جدا استفاده میکنم

با زم ازتون تشکر میکنم

یا علی...
                    ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

احمد اقا این دوتا عکسو ببینید من یه چیزی تو این مایه ها می خوام ....

ولی مشکلی که دارم سر ترانسی که داره نمیدونم ترانسو چطور باید محاسبه کرد که مثلا خروجی 12 ولت 3 امپر داشته باشم :cry:

همه چیزه سوئیچینگ یه طرف این ترانسشم یه طرف دهن ادمو مورد عنایت قرار میده :mrgreen:

احمدا انشاا... به کمک شما و دوستان این مدارو (یا اگه یه مدار بهتر ی سراغ دارین ) می خوام درستش کنم ولی رو کمک شما حساب میکنم

راستی اون مدار اولی با اون دومی چه فرقی داره منظورم اینکه چرا اون دومی اینقدر شلوغه

ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط majid.4206
                        احمد اقا خیلی گلی... :applause:

چنتا سوال داشتم احم جان ... برای تنظیم جریان شارز انجور که تو شکل متوجه شدم باید پتانسیومتر 10K رو تغیرش بدیم درسته؟ اگه درسته نحوه محاسبه مقدار جریان شارزو میفرمائید... مثلا اگه بخوایم یه باطری با 200m شارز بشه چیکر باید کرد ؟

در باره اون سلفی هم که گذاشتین میشه توضیح بدین از چه سیمی و ایا بدور هسته پیچیده میشه و ایا برای جریانهای بالا باید سلف گذاشت اخه بغلش نوشتین 10A ببخشید درست متوجه نشدم :redface:

و اون دیود شاتکی واسه چیه؟

با تغیر اون مقاومت 0.1 اهم ایا جریان شارزر تغیر میکنه ؟ به چه صورت؟
                        در ضمن نحوه محاسبات مقادیر مقاومتها رو میفرمائید به چه شکل بوده ...

راستی اگه بخوام ورودی این مدارو از برق 220 ولت بگیرم ایا امکانش هست ؟ اخه الان از یه منبع سوئیچینگ جدا استفاده میکنم

با زم ازتون تشکر میکنم

یا علی...
                        دمت دایی جان
                        بله با تغییر پتانسیومتر 10 کیلو جریان شارژ تغییر می کنه. اگه می خوای با جریان مشخص شارژ کنی می تونی بجای پتانسیومتر از مقاومتهای ثابت به همراه یک دیپ سوئیچ استفاده کنی.
                        هر سوئیچ با یک مقاومت سری میشه و یه جریان شارژ معیین تولید می کنه.

سلف آماده توی بازار هست. هسته داره اما باید هستش بقدر کافی بزرگ باشه تا توی 10 آمپر اشباع نشه. اگه هم جریان کمتر نیاز داری سلف با همون جریان اشباع بگیر

دیود برای هدایت جریان سلف گذاشته شده. اگه نگذاری ماسفت میسوزه.
                        اگه مقاومت 0.1 اهم رو 0.2 اهم کنی جریان نهایی میشه 5 آمپر. درواقع جریان نهایی شارژ برابره با معکوس مقدار مقاومت.

مدار سوئیچینگ 220 ولت رو بزار تو قدم دوم. فعلا تجربه ولتاژ پایین رو بدست بیار. هیچکدوم از مدارایی که گذاشتی کار نمی کنه. بعدا بهت مدار عملی تر با 220 ولت نشون میدم

دیدگاه

باشه احد جان هر چی شما بفرمائید ...راستم میگید این سوئیچینگ بچه بازی نیست خودش یه مثنوی 70 منه :mrgreen:

سلف آماده توی بازار هست. هسته داره اما باید هستش بقدر کافی بزرگ باشه تا توی 10 آمپر اشباع نشه. اگه هم جریان کمتر نیاز داری سلف با همون جریان اشباع بگیر
                          یه سوال وظیفه این سلفی که تو مدار گذاشتین چیه؟ من فقط اینو یادمه که سلف کارش پس فاز کردن جریانه از ولتازه اگه درست گفته باشم و یه جور منبع جریانه درسته؟ و اگه نباشه چه ا تفاقی میوفته؟

میشه یکم توضیح بدین :nerd:

یه سوال دیگه این VCC رو تا چه حد میشه بالا برد؟

ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

اگه سلف نباشه آی سی درست کارنمیکنه چون جریان شیبدار نمیشه تا در یک مقدار معین قطع بشه. همچنین سلف جریان صافتری را به باطری میده. البته سلف کوچیک انتخاب کردم تا جریان کمی هم پالسی باشه. جریان پالسی باعث میشه اکسید ها یا سولفاتهای باطری کنده بشه و به نوعی خونه خونه تکونی شبیهه.

VCC می تونه تا 20 ولت بالا بره. اگه برای آی سی یک ولتاژ رگولاتور 15 ولت مثل 7815 بزاری میتونی VCC رو تا بی نهایت بالا ببری. البته ماسفت و دیود باید اون ولتاژ رو تحمل کنند.

دیدگاه

دوباره سلام

این که میگن سلف به اشباع میره یعنی چی؟ و چه زمانی این اتفاق میوفته؟

در ضمن اون سلف 100mh رو فکر کنم باید خودم ببچیچم چون گیرم نیومد...
                              میشه بفرمائید قطر سیمی که برای جریان 4 ای 5 امپر باشه چقدر بگیرم؟و کلا تو پیچیدن یه سلف چه پارامترهایی رو باید در نظر گرفت؟

ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

سلام یه لینک براتون می ذارم که می تونین ازش ایده بگیرین

http://www.opend.co.za/hardware/nimh1/nimh1.htm

اینکه می کن سلف به اشباع میره به این معنیه که هسته از لحاظ مغناطیس اشباع میشه .یه مثال ساده: مثل یه اسفنج که بیش از یه حدی آب به خودش نمی گیره !! اگه به منحنی فلوی یه هسته نگاه بکنی می بینی بر حسب فرکانس در نهایت یه خط صاف میشه و شیب صفر میشه. بعد از اون چون هسته اشباع شده این اضافه شار رو مجبوره تلف کنه! که شروع می کنه به داغ شدن و صدا در وکردن از خود!!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X