اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در حل مشکل تبدیل 24ولت به 5 ولت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در حل مشکل تبدیل 24ولت به 5 ولت

من با رگولاتور LM7805 یه مبدل 24 به 5ولت ساختم اما رگولاتور خیلی داغ میکنه، چطور میتونم این مشکل رو حل کنم؟
    از یه رگولاتور 1آمپر استفاده کردم و تنها 300 میلی آمپر جریان میکشم اما باز هم خیلی بیش از حد داغ میشه در حدی که با یه هیتسینک بزرگ رگولاتور خاموش میشه.

پاسخ : کمک در حل مشکل تبدیل 24ولت به 5 ولت

بنام خدا
    با سلام
    نوشته اصلی توسط شازده
    من با رگولاتور LM7805 یه مبدل 24 به 5ولت ساختم اما رگولاتور خیلی داغ میکنه، چطور میتونم این مشکل رو حل کنم؟
    از یه رگولاتور 1آمپر استفاده کردم و تنها 300 میلی آمپر جریان میکشم اما باز هم خیلی بیش از حد داغ میشه در حدی که با یه هیتسینک بزرگ رگولاتور خاموش میشه.
    ورودی رگولاتور شما بسیار بیشتر از حد مجاز رگولاتور 7805 میباشد ( حدود 19 ولت ، روی رگولاتور افت نموده که این خود باعث داغ شدن رگولاتور میشود ).

ولتاژ ورودی را تصحیح نمایید .

با احترام
    89/2/26

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر معیری
      ورودی رگولاتور شما بسیار بیشتر از حد مجاز رگولاتور 7805 میباشد ( حدود 19 ولت ، روی رگولاتور افت نموده که این خود باعث داغ شدن رگولاتور میشود ).
      ممنون اما یادم نبود که ابتدا با یه رگولاتور 15 ولت تبدیل به 15 ولت کردم و سپس اون 15 ولت را به 5 ولت تبدیل کردم، اما بازم داغ میشه.

دیدگاه

ورودیتو تقریبا 7.5 بده . چقدر جریان میکشی؟ :question: :question:
        A-Hosseini

دیدگاه

بنام خدا
          با سلام
          نوشته اصلی توسط شازده
          ممنون اما یادم نبود که ابتدا با یه رگولاتور 15 ولت تبدیل به 15 ولت کردم و سپس اون 15 ولت را به 5 ولت تبدیل کردم، اما بازم داغ میشه.
          خازنهای ورودی و خروجی ، نوع بار وصل شده به رگولاتور ؟

یک نمونه از رگولاتور در منبع تغذیه :

با احترام
          89/2/26

دیدگاه

نوشته اصلی توسط electronet_ir
            ورودیتو تقریبا 7.5 بده . چقدر جریان میکشی؟ :question: :question:
            300میلی آمپر
            آیا رابطه خاصی در این مقادیر هست؟

نوشته اصلی توسط امیر معیری
            خازنهای ورودی و خروجی ، نوع بار وصل شده به رگولاتور ؟
            مگه خازنها هم انقدر مهم هستند؟
            در ور.دی 24 ولت یک 1000 میکروفاراد و در خروجی 15 ولت یک 220 میکروفاراد و در خروجی آخر یعنی 5ولت یک 220 میکروفاراد، البته خازن 100نانوفاراد هم برا همش گذاشتم.

دیدگاه

چون دو رگولاتور سری هستند از هر دو جریان 300 میلی امپر کشیده میشود
              نتیجه در رگولاتور 15 ولت 24*.3=7.2 پس 7.2 وات تلفات روی اولی است که واقعا تلفات زیادیه و می تونه ذوب کنه اگه زیاد طول بکشه
              روی دومی 15*.3=4.5 پس 4.5 وات روی دومی تلف میشه
              مجموع تلفات 11.7 وات و توان تحویلی به بار .3*5=1.5 و 1.5 وات به بار میدی بازده بسیار پایین و سیستم رو باید عوض کنی
              رگولاتور سوییچینگ بزار به راحتی به 5 ولت تبدیل میکنی و بازده بالا میگیری و مدارتم گرم نمیشه
              موفق باشی
              www.tehranelec.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمد خانی
                رگولاتور سوییچینگ بزار به راحتی به 5 ولت تبدیل میکنی و بازده بالا میگیری و مدارتم گرم نمیشه
                رگولاتور سوییچینگ گرون در میاد اخه این دستگاهی که میخوام بسازم از نظر اقتصادی باید ارزون در بیاد رگولاتور سوییچینگ 3برابر یه رگولاتور معمولی قیمت داره.
                اما بازم خیلی ممنون.
                آیا از مدارات دیگه ای نمیشه برای رگوله کردن ولتاژ استفاده کرد که تلفات نداشته باشه؟ مثلا ترانزیستوری و ...

دیدگاه

اگه می خوای تعداد پایین بسازی که مهم نیست یه ذره پول بیشتر بدی
                  اگرم می خوای تعداد بالا بسازی و مجبوری 24 رو به 5 تبدیل کنی حتما باید سوییچینگ استفاده کنی مگرنه بردتو باید بندازی اشغالی چون به غیر از این باشه یه روز بیشتر کار نمی کنه
                  www.tehranelec.com

دیدگاه

رگولاتور LM2575 رو گرفتم اما سلف توی مدار رگولاتور خیلی داغ میکنه دلیلش چیه؟

دیدگاه

احتمالا وات سلف پایینه،از سلفی که قطر سیمش بیشتره استفاده کن،lm2575 معرکست،7805 واقعا غیر قابل اطمینانه،موفق باشی

دیدگاه

اگه سلفت داغ می کنه ممکنه که دیود فستی که باید قرار می دادی رو قرار ندادی و باعث اشباع شدن سلف می شه . حتما از سلفهای معروف به بشکه ای استفاده کن . و اگه در اثر جریان کشیدن داغ کرد تعداد انها را از یکی تبدیل به دو تا کنید .
                        راستی LM2576 رگولاتور 3A است و LM2575 رگولاتور 1A و لحاظ قیمت هم خیلی فرقی ندارند . :smile:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شازده
                          سلام دوست عزیز
                          من هم قبلا مشکل شما رو داشتم می خاستم 24 رو به 12 و 5 ولت تبدیل کنم تازه منبع تغذیه 24 من هم از نوع سوییچینگ بود . اول اومدم 7818 -7812 و بعد 7805 گذاشتم . چون توی مدارم به 12 ولت و 5 ولت نیاز داشتم . دیدم اینطوری مدارم خیلی شلوغ میشه و جالب نیست . یک دفعه به فکرم رسید که ما توی بازار lm317 داریم سریع رفتم یک lm317k ( از اون 1.5 امپراش که قابلمه ای هستش ) گرفتم و 24 ولت رو مستقیم به 12 رسوندم ( برای تغذیه المان هایی که با 12 کار می کنند ) بعد یک 7805 هم برای 5 ولت گذاشتم
                          حالا شما می خاین 24 رو مستقیم به 5 برسونین دو راه دارین
                          1- یک lm317 بزار و ولتاژ 24 ولت رو برسون به 5
                          2- برای اطمینان با یک lm317 ولتاژ رو برسون بین 7.5 تا 12 ولت بعد با یک 7805 برسونش به 5 ولت . اینطوری بهتره چون اگه توی منبع 24 ولتت ولتاژ رفت بالاتر خروجی مدارت همون 5 ولت می مونه . اگه از این مدار استفاده کردی خازن یادت نره بزاری
                          انجمن LABVIEW
                          http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=279.0
                          اموزش ميكروكنترلرهاي AVR به زبان ساده
                          http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,7070.0.html

دیدگاه

دوست عزیز درسته که ممکنه با هزینه کمتری رگولاتور خطی تمام بشه اما به مرور زمان به دلیل گرم شدن ودمای زیادی که داره توانایی خود را از دست می ده .تازه راندمان کار هم پایین می یاد و این پیزی نیست که صنعت بپسنده .
                            بهتر نیست که الان که در زمان دانشجویی هستیم و وقت هم زیاد داریم یاد بگیریم اصولی و صنعتی کار کنیم نه ازمایشگاهی .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی کربلایی
                              بهتر نیست که الان که در زمان دانشجویی هستیم و وقت هم زیاد داریم یاد بگیریم اصولی و صنعتی کار کنیم نه ازمایشگاهی .
                              منم موافقم و در مدارم از یه رگولاتور سوییچینگ استفاده کردم و فکر میکنم خیلی خیلی بهتر از یه رگولاتور قابلمه ای باشه که در حد قابلمه آشپزخونه داغ بشه و بشه باهاش غذا پخت :biggrin:.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X