اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

IrDA

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

IrDA

سلام خدمت همه دوستان و اساتید.
    مدتی بود که میخواستم یک مدار الکترونیکی برای دل خودم بسازم اما امکانش برام نبود.
    من رشته تحصیلیم چیز دیگری است اما به رشته شما بسیار علاقه مندم...
    اما الان شرایطی پیش اومده که به یک وسیله الکترونیکی احتیاج پیدا کردم و این دلیل، به دلیل قبلی مزید شد تا حرکتی نجام بدم. اما نتونستم تا آخر برم. به مشکل برخوردم.

بعد از این مقدمه طولانی عرض کنم:
    هدف من ساختن دستگاه الکترونیکی هست که امواج Ir را دریافت کنه(منظورم امواج منتشره از کنترل تلویزیون، دک و...) و پس از تقویت آن امواج،آنها را روی سیم مسی بطول 5 متر یا کمتر انتقال دهد، بدون از بین رفتن و ضعبف شدن و ریزش اطلاعات و در انتهای سیم در جای دیگری توسط یک دیود LED مادون قرمز آن امواج را در فضای آن محیط منتشر نماید. کارهایی مثل روشن خاموش، تعویض CD ،کم و زیاد کردن صدا و....

مثل اینکه من در اتاق خواب، بخواهم صدای ضبط صوت را در اتاق پذیرایی کم و یا زیاد کنم.
    تقریبا 2 ماه است که به دنبال این مدار هستم اما هر مداری را که امتحان کردم کار نکرد..
    اگر راهنماییم کنید بسیار سپاسگذار خواهم شد.

پاسخ : IrDA

من این مدار رو 15 سال پیش وقتی رسیورهای آنالوگ اومده بودند ساختم . البته مدل بیسیم اون رو .
    چند وقت پیش دیدم همون طرح من مدل چینیش اومده تو بازار 25 هزار تومن .

فرستنده رو هرجایی خواستی می بری و گیرنده رو هم میزاری جلوی چشمی تلویزیون یا رسیور یا...
    وقتی ریموت رو به سمت فرستنده بگیری دیتاها و کدهای ریموت رو از کریر مادون قرمز جدا میکنه و
    سوار بر امواج رادیویی منتقل میکنه . در گیرنده هم کدها دوباره بصورت مادون قرمز ارسال میشه .

با روش بیسیم برد نامحدود پیدا میکنی . من از 1 کیلومتری هم تلویزیون رو کنترل میکردم .
    حالا اگه خودت میخواهی بسازی که راهنماییت کنم (فقط راهنمایی) و اگه آمادشو میخواهی
    بخری بگو تا بهت آدرس بدم .

ضمنا طرح خودت هم عملیه . فقط کافی LED مادون قرمز ریموتت رو با 5 متر سیم بکشی به یه
    اتاق دیگه . هیچ مشکلی هم پیش نمیاد . :biggrin:

دیدگاه

جداً میشه همینطوری؟دیتاها طی طول سیم از بین نمیرن؟
      مصرف باطریم هم که فکر کنم خیلی زیاد بشود..
      آماده اش رو کجا میتونم پیدا کنم؟
      من الان 2تا برد برد.
      پل دیدودی 12 ولت رکتیفایر و رگلاتور
      IC Timer 555
      چندتا مقاومت و خازنهایی که فکر میکردم بدرد خواهند خورد
      3تا LED Detector & Emiter & Visiable
      و چند عدد ترانزیستورهای 2n440 &...را تهیه کردم.
      اگر امکانش هست در مورد هر 3 راه.سیمی کردن خود کنترل(که خیلی یه جوریه)، آماده و تهیه و مونتاژ مدار راهنمایی بفرمائید.
      لطف زیادی میکنین...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Selva
        اگر امکانش هست در مورد هر 3 راه.سیمی کردن خود کنترل
        (که خیلی یه جوریه)، آماده و تهیه و مونتاژ مدار راهنمایی بفرمائید.
        روش خودت که خیلی سادس . 5 متر سیم طول زیادی محسوب نمیشه که افت دامنه ولتاژ
        داشته باشیم . و تاثیر چندانی در مصرف باتری هم نداره چون فشار کلید لحظه ایه .
        -
        این قطعاتی که اسم بردی نمیدونم چه ربطی به این طرح دارند نیازی به این قطعات ندارید .
        روش بیسیم که براتون گفتم کار ساده ای نیست و از قطعات زیادی استفاده میشه و شما
        درگیر مدارات رادیویی هم میشوید . با توضیحاتی که راجع به خودتون در پست اول دادید فکر
        میکنم امکان ساخت و طراحی برای شما فعلا نیست :sad:ولی امکان خرید هست :smile:
        -
        بنظرم پله پله بالا برو ابتدا طرح خودت رو امتحان کن بعد که اعتماد به نفست بالا رفت یه مدار
        ریپیتر یا تکرار کننده درست کن . این مدار در فاصله چندمتری از شما قرار میگیره و امواج ریموت رو
        یک مرحله تقویت میکنه و به مسافت دورتری ارسال میکنه . برای این طرح تکرار کننده کمکت میکنم.
        ولی اول طرح سیمی خودت رو امتحان کن و نتیجشو اینجا اعلان کن .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amir-electronic

روش خودت که خیلی سادس . 5 متر سیم طول زیادی محسوب نمیشه که افت دامنه ولتاژ
          داشته باشیم . و تاثیر چندانی در مصرف باتری هم نداره چون فشار کلید لحظه ایه .
          -
          این قطعاتی که اسم بردی نمیدونم چه ربطی به این طرح دارند نیازی به این قطعات ندارید .
          روش بیسیم که براتون گفتم کار ساده ای نیست و از قطعات زیادی استفاده میشه و شما
          درگیر مدارات رادیویی هم میشوید . با توضیحاتی که راجع به خودتون در پست اول دادید فکر
          میکنم امکان ساخت و طراحی برای شما فعلا نیست :sad:ولی امکان خرید هست :smile:
          -
          بنظرم پله پله بالا برو ابتدا طرح خودت رو امتحان کن بعد که اعتماد به نفست بالا رفت یه مدار
          ریپیتر یا تکرار کننده درست کن . این مدار در فاصله چندمتری از شما قرار میگیره و امواج ریموت رو
          یک مرحله تقویت میکنه و به مسافت دورتری ارسال میکنه . برای این طرح تکرار کننده کمکت میکنم.
          ولی اول طرح سیمی خودت رو امتحان کن و نتیجشو اینجا اعلان کن .
          سلام.
          ممنون از راهنماییتون.
          پس اول باید بگم برام کپی کنترل را از بیرون تهیه کنن، فکر میکنم چینی هستند.و بعد اضافه کردن سیم رو روی اون انجام بدم.
          کنترل خودش حیفه آخه..
          از کجا میشه خودش رو خرید؟
          درمورد قطعات هم توضیح میدم که چرا اینها شدند..

دیدگاه

"انجمن تخصصی برق و الکترونیک "
            لطفا راهنمایی کنید...نا سلامتی اینجا انجمن تخصصی برق و الکترونیک آخه!!! :nerd:
            دست کم بفرمائید از کجا میشه تهیه کرد دستگاه آماده اش را؟ :rolleyes:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Selva
              دست کم بفرمائید از کجا میشه تهیه کرد دستگاه آماده اش را؟
              آماده چی رو ؟ ریموت کنترل که میخواستی بخری یا دستگاه انتقال کدها به مسافت دورتر؟
              کدومش؟

دیدگاه

دستگاه انتقال امواج..

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Selva
                  دستگاه انتقال امواج..
                  خسته نباشی اینطوری میخواستی طراحی کنی ؟
                  پیغام خصوصی رو چک کنید . اینجا نمیشه آدرس داد چون تبلیغ محسوب میشه
                  و مدیران اخراجت میکنن . به همین راحتی .

دیدگاه

پی گیر ساختش هستم..
                    نباید در این مورد کم بیارم..همه میگن نمیتونی.. :sad:
                    بلاخره من هم میتونم یه کارایی بکنم..اولش فکر میکردم زیاد کار سختی نباشه چندتا نقشه پیدا کردم و قطعات رو گرفتم و اجرا کردم اما عملی نشده تا حالا..
                    این پروسه ساخت کلاهک اتمی من استارتش از 2 ماه پیش خورده شده..
                    من دارم سعیم رو میکنم.ولی چون رشته ام الکترونیک نیست.نتونستم تا حالا از عهده اش بر بیام.
                    But I bet I Will

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Selva
                      پی گیر ساختش هستم.. نباید در این مورد کم بیارم..همه میگن نمیتونی...
                      من دارم سعیم رو میکنم.ولی چون رشته ام الکترونیک نیست.نتونستم تا حالا از عهده اش بر بیام.
                      اینجا خیلی ها رشتشون الکترونیک نیست و لزومی هم نداره باشه . فقط کمی کنجکاو و
                      دست به هویه باشی همه چیز رو یاد میگیری . وقتی سئوالی نپرسی دو حالت داره :
                      یا واقعا علامه دهری و نیازی به کمک نداری و یا
                      هیچ چیزی رو متوجه نمیشی پس هیچ سئوالی هم برات پیش نمیاد .
                      اینجا گاهی برای محاسبه یه مقاومت 10 صفحه تاپیک میزنند

نوشته اصلی توسط Selva
                      But I bet I Will
                      میشه این رو معنی کنید ؟

دیدگاه

بااجازه استاد عزیزی! لطفا هرجا عرایض بنده اشتباه بود شما درستشو بفرماین

کاری که شما میخوای انجام بدی بنظر نباید خیلی سخت بیاد
                        چیزیکه به فکرم میرسه اینه که شما یه مدار خیلی ساده مثل این ببند و بزار جلو دستگاهت ببین جواب میده یا نه:

یه مقدار باهاش سروکله بزن و اگه اسکوپ داری شکل موجهارو نگاه کن.
                        تو خیلی از دستگاهها از گیرنده های سری TSOP استفاده شده، اینم میتونی برای قسمت گیرنده امتحان کنی.

امیرجان درست درس پس دادیم؟
                        {خلاف قوانین - امضا ویرایش شد}

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nanoware
                          بااجازه استاد عزیزی! لطفا هرجا عرایض بنده اشتباه بود شما درستشو بفرماین.
                          ایشون کی هستند؟ oo:

نه دوست عزیز به این راحتی هم نیست . پالسهای ریموت بر روی یک کریر سوار میشوند .
                          شما نمیتونید بدون کریر - یک تکرار کننده بسازید . بالاخره یه جایی باید این مدولاسیون
                          انجام بشه تا مثلا ضبط صوت سیگنالهای مادون قرمز رو تشخیص بده .
                          مدار شما الان فقط صفر و یک میشه ولی نمیتونه هیچ وسیله ای رو کنترل کنه .
                          میتونی خودت امتحانش کنی ببینی میشه تلویزیون رو خاموش یا روشن کرد؟

گیرنده های سری TSOP هم فقط زمانی فعال میشوند که کریر رو تشخیص بدن . مقدارش فکر کنم
                          برای استاندارد سونی - فیلیپس (RC5) حدود 36 کیلوهرتز باشه .

دیدگاه

یعنی شرط "میبندم که انجام میدم..."
                            اما اگر منظورتون از کریر(حامل، معنی فارسیش تا جایی که من میفهمم) فرکانس فوتون حامل بستهای دیتا هست..فکر میکنم تا حدود2KHz +- تلورانس زیاد از محدوده تشخیص خارج نباشه..
                            الگوریتمی که من تو ذهنم ساختم به این صورت هست که
                            1- دریافت امواج در هر محدوده ای از طیف مادون قرمز
                            2-انتقال سیگنالهای دریافتی از طریق یک جریان الکتریکی صاف و حدالامکان کم نویز
                            3-آی سی،ترانزیستوری،...چیزی که سیگنال هارا به عنوان فید بپذیرد.توسط جریانی که از ورودی دیگر دریافت میکند تقویت کند،و از خروجی برای خوراک دهی منتشر کننده امواج آی آر به بیرون ارسال کند. در فیزیک(رشته اصلی خودم) ما با یک فرکانس تابشی سروکار داریم، اما در اینجا به غیر از فرکانس طیف مادون قرمز مورد بحت،با فرکانس ارسال اطلاعات(طپش مرکزی که دیتاهارا به بیرون ارسال میکنه) بر روی همان طول موج نیز مواجه هستیم، فلذا فرکانس کاری همان آی سی و یا ترانزیستور پردازش کننده در گیرنده ما نیز قابلیت تطابق با این اختلاف در فرکانس را نیز داشته باشد. (این همان جایی هست که من درست نمیدونم چه قطعه ای این کارهارا انجام میدهد) :angry:
                            4-ارسال اطلاعات بر روی سیم بدون ریزش آنها...

و تا جایی که تحقیق کردم IC Timer555 توانایی های فوق را دارد. چون مثل یک فلاشر یا همان تایمر هم میتواند مولد طپش باشد و هم قابلیت دریافت و تنظیم آنها را نیز دارد..
                            :read:
                            یکی از نقشه هایی که امتحان کردم و کار نکرد را هم در زیر میگذارم...
                            http://www.cedarnet.org/smartware/Ha...epeaterBIG.gif

By the way:
                            من هیچی از این TSOP ...فیلیپس (RC5... سر در نمیارم...

و در ضمن یک چیز دیگه: ما همیشه تو فیزیک سعی میکنیم برای حل مشکلات از بالا به اونها نگاه کنیم و زیاد فکر خودمون را با جزئیات و درهم پیچیدی های منحرف نکنیم.
                            حالا نمیدونم میشه از این تکنیکها در تخصص شما بکار برد یا خیر....آخه من یه مدار دیگه هم دارم. شرحش اینست که:

اگر به دو سر یک دیود گیرنده مادون قرمز اختلاف پتانسیلی وصل کنیم،جریان از درون دیود عبور میکند تا زمانی که دیتکتور موج مادون قرمزی دریافت کند و اختلاف پتانسیل ایجاد شده مانع از عبور جریان در آن لحظه شود.
                            حالا اگر دیود را معکوس در مدار ببندیم،فکر کنم جریانی عبور نکند مگر با دریافت موج مادون قرمز.که آنهم احتمالا فرکانس قطع و وصل امواج دریافتی را عیناً بروی جریان گذرا از خودش تاثیر میدهد. این جریان هم با همان فرکانس قطع و وصل مستقیما به 2 سر دیود ارسال کننده برود و با دریافت هر "وصل" سیگنالی ارسال و با هر "قطع" چیزی فرستاده نشود...

عملیه؟؟؟؟
                            (فقط من بی تجربه هستم شدید) در حین پاسخ به طرح دوم این مطلب را در ذهن داشته باشید که.....

دیدگاه

جناب امیرخان...
                              من بنظرم رسید که هرچی رو ورودی میگیریم رو بدون هیچ تغییری بزاریم رو خروجی، یعنی اگه دیود ورودی خاموشه(یا روشنه)، دیودخروجی هم خاموش(یا روشن) باشه، اینجوری دیگه درگیر کریر و فرکانسش نمیشیم
                              دقیقا همون چیزی که دوستمون فرمودن:
                              [quote]در ضمن یک چیز دیگه: ما همیشه تو فیزیک سعی میکنیم برای حل مشکلات از بالا به اونها نگاه کنیم و زیاد فکر خودمون را با جزئیات و درهم پیچیدی های منحرف نکنیم.
                              حالا نمیدونم میشه از این تکنیکها در تخصص شما بکار برد یا خیر....آخه من یه مدار دیگه هم دارم. شرحش اینست که:

اگر به دو سر یک دیود گیرنده مادون قرمز اختلاف پتانسیلی وصل کنیم،جریان از درون دیود عبور میکند تا زمانی که دیتکتور موج مادون قرمزی دریافت کند و اختلاف پتانسیل ایجاد شده مانع از عبور جریان در آن لحظه شود.
                              حالا اگر دیود را معکوس در مدار ببندیم،فکر کنم جریانی عبور نکند مگر با دریافت موج مادون قرمز.که آنهم احتمالا فرکانس قطع و وصل امواج دریافتی را عیناً بروی جریان گذرا از خودش تاثیر میدهد. این جریان هم با همان فرکانس قطع و وصل مستقیما به 2 سر دیود ارسال کننده برود و با دریافت هر "وصل" سیگنالی ارسال و با هر "قطع" چیزی فرستاده نشود...[/qoute]
                              {خلاف قوانین - امضا ویرایش شد}

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X