اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[پروژه] مدار فلزیاب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مدار فلزیاب

دوست عزیز دلتاپالس دارای چندین pcb پیشنهادی هست که فقط یکی از اونها جواب داده برای اینکه بهتر متوجه بشی یه سر به سایت irantk.ir بخش فلزیاب فروم دلتاپالس بزنید اونجا راهنماییهای لازم شده و میتونید سوالتون رو اونجا مطرح کنید .همینجا هم از تمام دوستان معذرت خواهی میکنم چون خیلی کم میتونم آنلاین باشم. :bye

دیدگاه

با درود . . .
      از دوستان کسی فلز یاب داخل کتاب بخت اور رو درست کرده ؟؟ کار میکنه؟؟ تا چه عمقی؟؟؟ به چه آلیاژهایی حساسه ؟؟

من دنبال کتابش(همون جلد 4 کذایی) گشتم اما پیداش نکردم.کسی به صورت PDF دارتش؟؟ یا لااقل همون قسمت فلزیابو؟

با تشکر
      درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
      بدرود . . .

دیدگاه

این فلزیاب رو من ساختم اصلا به مس و طلا حساسیت نداره فقط به اهن الومینیوم و روی
        یک سکه 100 ریالی رو تو نیم متری در هوا سنس میکنه

دیدگاه

ممنون
          کسی میتونه اصول کار فلز یابهایPI رو از ابتدا توضیح بده؟
          بر چه مبنایی کار میکنن و چه طور سایر آلیاژ ها رو میشناسن؟
          درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
          بدرود . . .

دیدگاه

توی صفحه 4 تاپیک شماره 47 کاملا توضیح دادم اگر سوالی بود در خدمتم

دیدگاه

سلام.
              باعرض شرمندگی من یه مدار فلز یاب ساده میخوام که برای ربات مین یاب استفاده بشه و مینها از جنس سکه هستن که توی یه مستطیل 50در50 بصورت تصادفی قرار گرفتن.
              در واقع عمقش به 10سانتم نمیرسه.
              خیلی گشتم توی سایت اما هرچی بیشتر میگتم گیجتر میشدم!! oo:فکر میکنم این مدارایی که معرفی کردین پیچیدن خیلی!
              میشه لطف کنید و آدرس مداری که به درد من میخوره رو واسم بذارین؟؟
              خیلی ممنون میشم. :smile:
              من خیلی هم عجله دارم :sad:خیییییلی...
              ممنونم.
              فعلا خدانگهدار.

دیدگاه

دوست عزیز سلام.مدار فلزیاب هرچقدر خلاصه تر باشه کارکردش هم نا مطمئن تره من مدار پالس 2 که توی صفحه سوم این فروم تشریح شده رو پیشنهاد میکنم اگر کارتون راه نیفتاد بهم پیام بدید. :bye

دیدگاه

ببخشید کسی هست که مدار آماده فلز یاب برای عمق 10 سانت و شعاع 25سانت واسه فروش داشته باشه؟؟؟مدار پالس2 ترجیحا.پست واسه اصفهان...؟

دیدگاه

با سلام
                    اگر چیپ CS209A را بتوانی در بازار گیر بیاوری میتوانی به آسانی یک مدار ساده فلزیاب با حداقل قطعات بسازی.
                    دیتاشیت آن را مطالعه کن. شاید هم بتوانی کارکرد آن را با چیپ دیگری که در بازار موجود باشد شبیه سازی کنی.

این هم یک فلزیاب ساده که با این چیپ ساخته شده که با کمی تغییر میتوانی خروجی آن را به میکروکنترلر روبات بدهی.
                    http://www.circuitstoday.com/single-chip-metal-detector-circuit

The CS209A is a bipolar monolithic integrated circuit for use in
                    metal detection/proximity sensing applications.
                    نيك و بد چون همي ببايد مرد
                    خنك آنكس كه گوي نيكي برد
                    هر كه آمد عمارتي نو ساخت
                    رفت و عمارت به ديگري پرداخت

دیدگاه

narges_h گرامی،
                      1- چیپ معرفی شده CS209A از نوع SMD در بازار پیدا می شود و قیمتش نزدیک 6000 تومان است. توصیه می کنم حتما Datasheet آن را در زیر دانلود و به دقت مطالعه نمایی.
                      http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/on_semiconductor/CS209A-D.PDF

2- در این انجمن بحث های زیادی در topic های مختلف مطرح شده است. حتما آنها آنها را از طریق کادر بالای صفحات جستجو و مطالعه کن. توصیه اکید می کنم که بسیارانی در این انجمن هستند که در این زمینه برخلاف بنده تجربه دارند و چنین مداری را ساخته اند. شما میتوانید با مطالعه تاپیک های دیگر و یا همین تاپیک جاری آنها را بشناسی و از آنها کمک بگیری. البته نباید انتظار داشته باشی که همه چیز را دیگران به شما ارائه کنند بلکه شما باید سولات جزئی و ریز خود را مطرح کنی و خودت نیز تلاش خودت را بکنی.
                      http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,2493.0.html

در اینترنت نیز میتوانی با جستجوی عبارت Metal Detector و افزودن کلمات دیگر نظیر زهق ciscuit و schematic diagram و CS209A و microcontroller و غیره دامنه جستجویت را محدودتر کنی.
                      برای نمونه مدار زیر:
                      http://www3.telus.net/chemelec/Projects/CS209/CS209A.htm

3- پایه های چیپ CS209A از نوع 8 پایه:

1 OSC: Adjustable feedback resistor connected between OSC and RF sets detection range
                      2 TANK: Connects to parallel tank circuit
                      3 GND: Ground connection
                      4 OUT1: Complementary open collector output; when OUT1 = LOW, metal is present
                      5 OUT2: Complementary open collector output; when OUT2 = HIGH, metal is present
                      6 DEMOD: Input to comparator controlling OUT1 and OUT2
                      7 VCC: Supply voltage
                      8 RF: Adjustable feedback resistor connected between OSC and RF set detection range

حال با توجه به پایه ها و مدار پیشنهادی در پاسخ قبلی و یا مدار زیر میتوانی پایه خروجی را در پایه 4 یا پایه 5 به ترتیب در حالت Low یا High به میکرو متصل کنی.
                      http://www3.telus.net/chemelec/Projects/CS209/CS209-2.jpg
                      در مدار فوق پایه 4 برای روشن کردن LED و یک Buzzer استفاده شده است. شما میتوانید آنرا به میکرو متصل کنی.
                      پتانسیومتر نیز برای تنظیم حساسیت مدار در آشکار سازی فلز (با توجه به عمق و نوع فلز) در نظر گرفته شده است.

نمی توانم بگویم چه محدوده ای را کنترل میکند و اما به احتمال زیاد جوابگوی نیاز شما خواهد بود.

موفق باشید.
                      خنك آنكس كه گوي نيكي برد
                      هر كه آمد عمارتي نو ساخت

دیدگاه

مدار ساده دیگری با کمک میکروکنترلر PIC:

http://www.micro-examples.com/public/microex-navig/doc/076-picodetector.html

دانلود پروژه:
                        http://www.micro-examples.com/pics/076-PICODETECTOR-project.zip

موفق باشید.
                        خنك آنكس كه گوي نيكي برد
                        هر كه آمد عمارتي نو ساخت

دیدگاه

سلام
                          من یه مدت نتونستم خیلی سر بزنم، همه صفحات رو خوندم و خیلی دوست دارم به طور عملی روی یه فلز یاب کار کنم ولی چون تجربه زیادی ندارم باید از مدارات ساده شروع کنم.

آقا بهروز، توی یکی از پست ها راجع به مداری که من از مجله دانشمند معرفی کرده بودم، صحبت کردی، میخواستم بدونم این مدار ارزش کار کردن رو داره یا بهتره روی مدارهایی مثل گلداسکن یا دلتاپالس کار کنم؟

لینک هارو تو پستی که تو صفحه 2 زدم هم اصلاح کردم:
                          http://rt2888.persiangig.com/image/metal-detector.JPG
                          http://rt2888.persiangig.com/image/metal-detector-1.JPG

دیدگاه

دوست عزیز روی یک طرح کار کردن بستگی به این داره که شما از اون چه انتظاری داشته باشید،یک مدار آموزشی برای افزایش اطلاعات؟ یک مدار متوسط برای پروژه ای مثل روبات مین یاب؟یا یک مدار نیمه حرفه ای برای کاوش؟ در این فروم مداراتی معرفی شده که بعضی ها رو به فحش و ناسزا دادن انداخته و بعضی دیگه رو به تعریف و تمجید.این موضوع هم بخاطر تفاوت در دانش و توانایی افراد و مخصوصا تجهیزاتی مثل اسکوپ هست که واقعا در اینموارد الزامی هست.پس با یه نگاه به تجهیزاتتون و براندازکردن تواناییهاتون و در نظرگرفتن احتیاج و توقعتون مطمئنا مدار مورد نظرتون رو پیدا میکنید و اگر اینطور نشد در همین تاپیک پیام بگذارید تا یک مدار دیگه معرفی کنم.البته من فقط به معرفی مدار میپردازم و کارکردش رو ضمانت نمیکنم.این موضوع هم به خاطر همون تفاوتهاییه که گفتم.مثلا مدار دلتاپالس توسط یکی از دوستان این فروم ساخته شد ولی کار نکرد :angry: بعد سروکله زدنهای فراوان متوجه شدند که یکی از آیسیهای به اصطلاح نو معیوبه.پس اگر مدارتون کار نکرد جون هرکی دوست دارین بمن فحش ندین؟!!!! oo:
                            راستی اخیرا متوجه شدم که درایور تغذیه دلتاپالس مشکل داره و علت ناپایداریش هم همینه دارم روش کارمیکنم که اگر بشه درستش کنم.برای جبران غیبت طولانیم تا چندوقت دیگه یه مدار توپ فلزیاب رو براتون پ میکنم الان دارم در موردش اطلاعات جمع میکنم.

دیدگاه

سلام دوستان عزیز
                              من تصادفا با این فروم آشنا شدم و دیدم فروم پر باریه و خوشم اومد از این فروم
                              دیدم که دارید روی مدار دلتا بحث می کنید
                              من این مدار رو ساختم 1سال قبل .مدار خیلی خوبیه در مقابل خیلی ازفلزیابهای موجود .قدرت خیلی خوبی داره .
                              نتایجی که من از این مدار گرفتم البته با تغییراتی کوچیک که خودم ایجاد کردم به این شرح بود
                              با یک دیسک 40سانتیمتری یک سکه 50 تومنی 42 سانتیمتر یک حلقه نقره 40 ساتیمتر و یک سینی استیل 30 سانتیمتری 1 مترو 70 سانتیمتر یک فیبر مسی 50*50 در فاصله 2متری
                              این نتایج با دیسک 40 سانتیمتری بود و با لوپ 1*1 خیلی از این بیشتر توان داره
                              اگه دوستا مشکلی داشتند اگه در توانم باشه خوشحال میشم که بتونم کمکی کرده باشم
                              امیدوارم موفق باشید
                              meysam

دیدگاه

سلام دوست عزیز خوش آمدی.بازم جای شکرش باقیه که شما تونستید این مدار رو به سرانجام برسونید.حالا اگه ممکنه درباره مسائل زیر توضیح بدبید تا مشکل خیلی از بچه ها حل بشه:
                                این مدار چند تا pcb داره،یکرو ،دورو و..... شما از کدوم استفاده کردید؟
                                آیا هیچ تغییری در نوع قطعات یا pcb دادید؟
                                برای ساخت لوپ از چه سیمی و با چه قطری استفاده کردید و آیا میتونید در مورد ساخت لوپ 1*1 توضیح بدید؟
                                برای تنضیم مدار چه مراحلی رو طی کردید و آیا برای اینکار از اسکوپ استفاده کردید؟اگر جواب مثبته ممکنه در مورد شکل موجهای خروجی هر طبقه توضیح بدین؟
                                پتانسیومترها و ولومهای بکار رفته توسط شما از نوع لگاریتمی هست یا خطی؟
                                اگر ممکنه pcb،شکل موج ها، شماتیک و.... مدارتون رو پ کنید
                                و در آخر ضمن عرض تشکر مجدد اگر در مورد این مدار توضیح دیگه ای هست لطفا بفرمائید
                                از طرف خودم و بچه های این فروم از شما تشکر میکنم و منتظر جوابتون هستیم :bye

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X