اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تقویت گیرایی میکروفون با خازن یا بی خازن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تقویت گیرایی میکروفون با خازن یا بی خازن

درود

حقیقت امر این هست که از الکترونیک و مدارات الکتریکی در حد اطلاعات عمومی ، میدانم .
    با این حال قصد دارم با استفاده از یک مدار بسیار ساده و کوچک و یک میکروفون خازنی (10 میلی متری ) کوچولو صدای اطراف رو با کیفیت عالی دریافت کنم همچنین (اگر امکانش بود با یک پتانسیومتر ) مقدار این کیفیت رو کم یا زیاد کنم . (در ضمن این میکروفون ، به وسیله ی سیم رابط قرار هست به کامپیوتر یا به آمپلی فایر وصل بشه )

لطفا راهنمایی کنید که میکروفون خازنی ، دو پایه ، چه ولتاژی نیاز دارد و چگونه می توان با کم یا زیاد کردن این ولتاژ با استفاده از خازنها یا مقاومت ها ، این کیفیت صدا رو تثبیت کرد و مورد تایید قرار داد ، ضمنا به چه طریق باید پتانسیومتر رو برای کم یا زیاد کردن کیفیت صدا در این مدار قرار داد . لطفا با توجه به توضیحاتم ، مهندسین عزیز لطف کنند یک مدار کوچولو (بسیار ساده ) برای من طراحی کنید . ممنون میشم کمک کنید . سپاسگذارم . :bye

پاسخ : تقویت گیرایی میکروفون با خازن یا بی خازن

ای بابا هیچ کس جواب بنده ی حقیر رو نمیده ؟! oo:

دیدگاه

میکروفن خازنی اسمش روشه یک خازن هست که یک جوشن حالت دیافاگم داره و با ارتعاش هوا ظرفیت خازن کم یا زیاد میشه
      حال ما باید تغییر ظرفیت خازن را به تغییر ولتاز ( تغییر دامنه ) تبدیل کنیم
      حال در نظر بگیرید یک خازن با ظرفیت x را به دوسر باطری وصل کرده ایم بعد از گذشت کثری از ثانیه بار اپسیلون در خازن ذخیره میشه
      با کم کردن ظرفیت خازن ( دورشدن دو جوشن ) خازن شروع به استفراغ میکنه و یک مقداری بار به بیرون میده ( جریان الکتریکی ) و با نزدیک شدن دوجوشن به همدیگه خازن شروع به خوردن میکنه و یک مقداری بار از باطری میکشه ( باطری یک خالی میشه ) این فلسفه وجودی میکروفن خازن در کهکشان راه شیری هست ( جای دیگه رو نمیدونم )

البته میکرفن سه پایه داخلش یک ترانزیستور هست
      حال شما بهتره دنبال فرستند بی سیم fm بگردید در گوگل fm transmiter را بگرد و از طبقه اولش استفاده کن

البته همه اینها دوپایه هستند پایه خروجی و ولتاز یک هست ولی در سه پایه یک پایه زمین و یک پایه به ولتاز و یک پایه خروجی هست
      تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
      داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

علی جان عزیز بی نهایت سپاسگذارم .

از مدار fm قبلا استفاده کردم . ممنون

سوال دیگر من در رابطه با این که اگر ولتاژ را زیاد کنم ، گیرایی میکروفون بیشتر خواهد شد یا نه ؟
        چگونه این ولتاژ رو تحمیل کنم ؟
        یعنی به طور خلاصه اگر بخوام حساسیت میکروفون خازنی رو نسبت به ارتعاشات هوا و نهایتا تبدیل به الکتریسیته ، بیشتر کنم چکار کنم ؟

دیدگاه

باید میکروفون را در داخل عدسی مقعر ( دیش ) بذاری عین رسیور و lnb
          و ازمیکروفون مارک مرغوب و سه پایه استفاده کنی
          تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
          داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

علی جان پایه های میکروفون 3 پایه ای به چه صورت هست ( از لحاظ مثبت منفی و ؟؟؟ )

دیدگاه

میکروفون خازنی دو پایه هم صدای خیلی خوبی داره
              فقط باید بین پایه مثبت و منفیش ولتاژ حدود 4 ولت با تقسیم مقاومتی بسازین تا کار کنه هم بیشتر بشه و هم کمتر معمولا کار نمیکنه
              ضمنا خروجیش رو باید از همون پایه مثبتش بگیرین البته باید با یه خازن مثلا حدود 100 نانو DC سیگنال خروجیش رو حذف کنین و اونو تقویت کنین و به راحتی میشه با یه آرایش امیتر مشترک تقویت کننده با گین بالا بسازین تا حساسیتش هم بالا بره

دیدگاه

namira جان خداوند صد در دنیا و یک در اخرت خیرتان بدهد . . . :rolleyes:

لطفا میشه نقشه ای رو واسم طراحی کنید تا بفهمم چطوری باید قطعات و اتصالات رو بر قرار کنم (( چون گفتم که خیلی مبتدی هستم )) :cry2:

دیدگاه

ببین دوست خوبم برای اینکه کارت راحت تر بشه
                  این عکسو ببین
                  http://faza.webatu.com/images/f40f0ab4e5e6.jpg
                  مقدار مقاومت رو طوری باید تعیین کنی که ولتاژی که روی پایه مثبت میکروفونت میفته حدودا 4 تا 4.5 ولت بشه
                  باید با سعی و خطا بدست بیاری
                  مقاومتای مختلف بین 10 کیلو تا 100 کیلو بذار ببین با کدوم ولتاژ اون قسمت که گفتم میشه حدود 4 تا 4.5 ولت دی سی
                  بعدش از همون پایه مثبت با یه خازن 100 نانو(مطابق عکس)خروجیت رو میگری
                  راستی میکروفون خازنی دو تا برتری داره نسبت به دینامیکی
                  اولیش اینه که به دلیل اینکه دیافراگم سبکتری داره نسبت به دینامیکی میتونه فرکانسای بالاتر رو هم دریافت کنه که خواه نا خواه هرچی پهنای باندی که میتونه دریافت کنه بره بالاتر صدا زنده تر میشه به همین خاطر صدای باز تری داره
                  مورد بعدی اینکه چون یه ترانزیستور داره داخلش در واقع تو یه مرحله تقویت شده و خروجی قوی تری نسبت به دینامیکی داره
                  که البته یه بدی هم که داره اینه که ولتاژ بایاس میخواد که دینامیکی تو این مورد برتری داره

دیدگاه

با سلام
                    لطفا بفرمایید که چه مقاومتی را در خروجی میکروفون خارنی قرار دهیم که کمترین نوسان را داشته باشیم؟
                    گفته بودین بین 10k و 100k.
                    اما میشه بفرمایین مقدار دقیقش چنده؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X