اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

AVR و SCR و MOSFET

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : AVR و SCR و MOSFET

نوشته اصلی توسط وحید نصیری
    ممنون دایی
    عجب چیز خفنیه اینIRFZ44
    50 آمپر!!!!!!!!!
    شاید برم سراغ همین.

دوباره مشخصات رو میدم:
    بار اهمیه و 10 آمپر جریان میکشه.
    ولتاژ 12 ولته
    فرکانس هم بین 500 تا 1000 هستش. (هرچی که بهتر باشه میشه گذاشت)

من همون مداری رو که در بالا گذاشته بودم بستم. اما به میکرو وصلش نکردم. وقتی بیس ترانزیستور رو به زمین وصل میکردم مدار شروع به کار میکرد و جریان 5 آمپر از ماسفت گذشت. ولتاژ درین سورس رو که اندازه گرفتم 1.5 ولت بود و کم کم داشت میرفت بالا. حدود 1 دقیقه کار کرد.
    وقتی مدارو قطع کردم دیدم برد برد و سیمهام داغ شدن!!!!!
    ماسفت هم با هیت سینکش یه 70 درجه ای شده بود و اگه میذاشتمش فکر کنم برشته میشد.
    به نظرتون این کار درسته؟؟؟؟ و عاقلانه هستش :mrgreen:
    وحید جان تو 5 آمپر برد برد بکار بردی ؟

دیدگاه

وحید جان تو 5 آمپر برد برد بکار بردی ؟
      چه کنیم داش محسن نبود امکاناته دیگه!!! جان تو خودمم کلی خندیدم بهش!!!!! =))

جناب Solsal عکسها مشکلی ندارند که؟؟؟؟؟!!
      من الان تنها مشکلم اینه که آیا مداری که نشون دادم درست هست یا نه؟؟ به عبارتی میشه روش حساب باز کرد یانه؟؟؟
      فعلان که دوباره طرح داره دستخوش تغییرات میشه و به احتمال زیاد کنترل ولتاژ کنار بره و همون سویچ ولتاژ کفاف بده. به عبارتی بار رو فقط روشن و خاموش کنیم!!!!!!!!! تو روخدا سفارش گرفتن مارو ببین. اولش که قرار بود جریان 15 آمپر باشه. بعدش که داره کنترل ولتاژ کنار میره. تازه کلی هم جاهای دیگه تغییر کرده. فکر کنم آخر سر مشتریه بیاد بگه نخواستم یه کلید برق بده یه سرش کنم!!!!!!!!!!!!!

دوستان و اساتید محترم من همچنان منتظر تایید شما هستم :nerd:

با تشکر
      درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
      بدرود . . .

دیدگاه

نمی تونی بدون ذکر بار به نتیجه درست برسی دایی. مثلا اگه لامپ باشه بهتره کنترل جریان داشته باشی. اگه هیتر باشه بهتره فرکانس رو پایینتر بیاری و ...
        درضمن اینجا توصیه ای درکار نیست دایی. خیلی از گفته ها، باید و نبایده و اصلا نمی تونی دودر کنی.
        نیاز هم نیست از سر و ته پروژه بزنی. اگه بتونی پروژه رو درست تعریف کنی درجا میرسی به جواب.
        با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

خیلی آقایی دایی.
          مشکل من مشتریمه که نمیخواد طرحشو لو بده و فقط سفارش مدار کنترلشو به من داده. هیچی هم نمیگه. هر چند ساعت یه بار هم مدار رو دوباره عوض میکنه و باید یه امکان دیگه براش فراهم کنم. (البته اینجور کارها مزیت هم داره: هم اعصابت رو تست میکنی و هم کلی چیز یاد میگیری)
          بار هم نمیدونم چیه. فقط به من گفته که سلفی نیست و اهمی خالصه. به احتمال زیاد لامپ باشه.
          چند روز پیش هم گفت احتمالا قضیه کنترل مقدار ولتاژ خروجی منتفی بشه و فقط به همون روشن خاموش کردنش راضی بشه!!! oo:
          یعنی به عبارتی بخوایم از ماسفت مثل رله کار بکشیم!!!
          ولی میخواد رله به کار برده نشه خودمم زیاد پایه نیستم تکراری کار کنم و بیام رله بزارم. برم سراغ ماسفت بهتره. لااقل یه چیزی یاد میگیریم!!! تو اینجور کارها برای من یادگیری و تجربه از همه چیز مهمتره.
          فعلا قراره امروز تماس بگیره و توضیحات جدید رو بده.
          من بعد از ظهر میام تا ادامه بدیم
          دوباره از همه زحمات شما و داش فردی عزیز متشکرم
          درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
          بدرود . . .

دیدگاه

با درود مجدد . . .
            طرح تغییر پیدا کرد و مقدار ولتاژ شد 24 ولت.
            جریان همون 10 آمپر
            کنترل ولتاژ احتیاج نیست و فقط باید ولتاژ رو قطع و وصل کنیم. اونم با ماسفت و یا یه المان ارزان قیمت(بغیر از رله)
            خب حالا نظر من اینه که از این شماتیک برای سوئیچ 10 آمپر استفاده کنم. نظر اساتید چیه؟؟

اگه یه شماتیک برام بزارید تا روش بحث کنیم بهتره.
            به خدا مردم از بس که تئوری شنیدم.
            یه مدار عملی میخوام.

با تشکر

بدرود . . .

دیدگاه

با درود مجدد . . .
              طرح تغییر پیدا کرد و مقدار ولتاژ شد 24 ولت.
              جریان همون 10 آمپر
              کنترل ولتاژ احتیاج نیست و فقط باید ولتاژ رو قطع و وصل کنیم. اونم با ماسفت و یا یه المان ارزان قیمت(بغیر از رله)
              خب حالا نظر من اینه که از این شماتیک برای سوئیچ 10 آمپر استفاده کنم. نظر اساتید چیه؟؟

اگه یه شماتیک برام بزارید تا روش بحث کنیم بهتره.
              به خدا مردم از بس که تئوری شنیدم.
              یه مدار عملی میخوام.

با تشکر
              با سلام
              از پی نوشت پست قبلی:
              پ.ن:
              1- تصاویر را دریافت نمودم.
              2-تصحیح در مدار نمونه : خروجی پورت میکرو را با مقاومت 10 کیلو به بیس NPN جدید ، برسان و امیتر آن به زمین و کلکتور آن با مقاومت 10 کیلو به بیس BC557 متصل می شود.
              طبیعتا منطق خروجی پورت ، معکوس می شود.
              (در مدار فعلی شما : اگر خروجی پورت را HIGH کنیم --> می شود 5 ولت ، امیتر BC557 به 24ولت وصل است جریان از بیس به R1 وارد شده و از طریق دیودهای محافظ
              داخلی پورت AVR به 5 ولت وارد می شود. در نتیجه BC557 همواره روشن می ماند.)
              3-گراند مسیر ماسفت را با سیم از نزدیک پایه درین ، به منبع برسان .(طبیعتا 24+ نیز با سیم به مدار می رسد و نیز دو پایه ترمینال پاور برای بار.
              ( برای گراند میکرو ، از سر گراند منبع ، یک سیم تکی و مستقل از قبلی ، به مدار رگولاتور و میکرو برسان.)
              4- ترانزیستورهای npn , pnp انتخابی باید حداقل 40 ولتی باشند.
              5- اگر بار سلفی نیست ، حتما دقت کن که لامپی هم نباشد( لامپها در اول روشن شدن تا 10 برابر جریان می کشند ، یعنی اولش مثل خازن اتصال کوتاه می شوند )

با سپاس
              گشتی در لاله زار
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

درود بر جناب SOLSAL
                من الان تازه اون پینوشت قدیمتونو دیدم.
                چون ویرایش شده بود ازش رد شده بودیم.
                حالا یه سوال
                الان بحث روی سوئیچ کردنه و ممکنه ساعتی یک بار هم تغییر وضعیت نده. مثلا ماسفت رو روشن کنیم و 1 ساعت بعد خاموشش کنیم.
                با این حال باز هم احتیاج به 2 ترانزیستور هست؟؟؟

راستی منظور شما یه اینجور مداریه؟؟

با تشکر

بدرود . . .

دیدگاه

درود بر جناب SOLSAL
                  من الان تازه اون پینوشت قدیمتونو دیدم.
                  چون ویرایش شده بود ازش رد شده بودیم.
                  حالا یه سوال
                  الان بحث روی سوئیچ کردنه و ممکنه ساعتی یک بار هم تغییر وضعیت نده. مثلا ماسفت رو روشن کنیم و 1 ساعت بعد خاموشش کنیم.
                  با این حال باز هم احتیاج به 2 ترانزیستور هست؟؟؟

راستی منظور شما یه اینجور مداریه؟؟

با تشکر
                  با سلام

(در مدار قبلی شما : اگر خروجی پورت را HIGH کنیم --> می شود 5 ولت ، امیتر BC557 به 24ولت وصل است جریان از بیس به R1 وارد شده و از طریق دیودهای محافظ
                  داخلی پورت AVR به 5 ولت وارد می شود. در نتیجه BC557 همواره روشن می ماند.)

یعنی در مدار قبلی شما ماسفت همواره روشن می ماند.
                  لذا افزودن یک NPN بین میکرو و pnp ضروری است.

ضمنا در مدار جدید، R3 باید بین کلکتور Q1 و بیس Q2 باشد.
                  بار را هم در درین میتوانی قرار دهی و هم در سورس.

در هر حال مسیر گراند بار باید جدا از مسیر گراند میکرو ، از سر منبع با دو سیم مستقل از هم بیاید.( یعنی فقط در سر منبع به وصل باشند)
                  با سپاس
                  فایل های پیوست شده
                  گشتی در لاله زار
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X