اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تایمر دو زمانه با آیسی 555

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : تایمر دو زمانه با آیسی 555

میگم میشه از دارلینگتون استفاده کرد برای کوچکتر کردن مقاومت و در نتیجه افزایش دقت مدار?
    اگه امکانش هست با شماتیک راهنمایی کنین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط edris.noei
      میگم میشه از دارلینگتون استفاده کرد برای کوچکتر کردن مقاومت و در نتیجه افزایش دقت مدار?
      اگه امکانش هست با شماتیک راهنمایی کنین

برای زمان نیم ساعت ، نیازی به دارلینگتون نیست البته دارلینگتون هم میتونیم بذاریم مشکلی نداره ؛ من خودم با مداری که توی چند پست قبلآ‌تر ارسال کردم با ترانزیستور C945 و مقاومت 1 مگا اهم و خازن 22 میکرو ، تونستم تا یک ساعت و چهل و پنج دقیقه تاخیر بدست بیارم ، البته همونطور که قبلاً هم گفتم ؛ سه پارامتر ظرفیت خازن و مقدار مقاومت و بتای ترانزیستور رو ضربدر هم بکنی میشه زمانی که میخوای و به ثانیه بدست میاد!
      چون این پارامتر ها معمولاً تولرانس و خطا هم دارن ، مقدار محاسبه شده با مقدار واقعی فرق خواهد داشت !

این رو هم بگم که به خاطر مقاومت داخلی موازی با خازن ، نمیتونیم از خازنهای معمولی با ظرفیت بالاتر از 33 میکرو انتظار نتیجه مناسب رو داشته باشیم و در صورتی که بخواهیم از این ظرفیتها استفاده کنیم باید سراغ خازنهای با ولتاژ بالا بریم که مقاومت نشتی کوچکتری دارن!

در کل توصیه میکنم سراغ زمانهای بیشتر از یک ساعت با این مدار نباشی چون روش مناسبی نیست! اتلاف وقت برای تنظیم ، بزرگترین عیب این مداره!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehdi-mashreghi

سلام داداش گل...

روی صفحه سیمولاتور کلیک راست میکنی و یه منو باز میشه ؛ اولی سیم هست که اگه انتخاب کنی و بعد روی صفحه کلیک چپ رو نگه داری و بکشی ؛ سیم کشیده میشه و به همین ترتیب دومین گزینه مقاومت ... سومی خازن ؛ دیگه خودت یه مقدار باهاش ور برو ، یاد میگیری! :nerd:

سلام
        داش مهدی من روی گزینه (اینم مدار شما)) کلیک میکنم و به صفحه مربوطه هذایت میشم .ولی خطا میزنه که جاوا نصب نیست(غیرفعال) هست در صورتی که جاوا رو نصب کردم
        خطا اینه Sorry, you need a Java-enabled browser to see the simulation.
        یا به اندازه آرزوهایت تلاش میکنی یا به اندازه تلاشت ارزو میکنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اقای دکتر
          سلام
          داش مهدی من روی گزینه (اینم مدار شما)) کلیک میکنم و به صفحه مربوطه هذایت میشم .ولی خطا میزنه که جاوا نصب نیست(غیرفعال) هست در صورتی که جاوا رو نصب کردم
          خطا اینه Sorry, you need a Java-enabled browser to see the simulation.
          سلام آقای دکتر ؛ خبری ازت نیست !

اگه میخوای جاوا رو دوباره نصب کن از این لینک ==>http://s1.picofile.com/file/6295869214/JAVA6U21.exe.html

برنامه سیمولاتور با فایل اجرایی "Java(TM) Platform SE binary" که توی پوشه جاوای نصب شده هست باز میشه ! با قسمتهای دیگه نباید Open with کرد.

خود سیمولاتور هم میتونی دانلود کنی ، آنلاینش هم هست که همونیه که لینکش رو رفته بودی !

دانلودش کن و Open with کن با "Java(TM) Platform SE binary" !

دیدگاه

دلیل مطرح کردن دارلینگتون کم کردن اندازه مقاومتو خازنه و البته شما بهتر واردی.

فکر کنم در جریان پست تایمر خاموش کننده کولر باشین که میخوام با 4040 و 555 و 4017 درست کنم باشین .الان به یه مشکلی خوردم که اگه تایمر روی زمان های کم تنظیم بشه مثلا 15 دقیقه .کولر رو بعد از یه ربع خاموش می کنه ولی بعدش کولر به اندازه 9 ضربدر 15 دقیقه خاموش می مونه و دوباره خودش رو روشن می کنه و یه ربع کار می کنه و به همین صورت کارش رو ادامه میده ولی من نمی خوام اینطوری باشه و می خوام خودم کولر رو روشن میکنم یه ربع کار کنه و خاموش بشه و دیگه روشن نشه حداقل اینکه به مدت 8 ساعت روشن نشه تا صبح خودمون دستی کلید رو قطع کنیم و مدار رو خاموش کنیم .

شما ایده ندارین.ایسی وجود داره که فقط یکبار روشن بشه ؟

دیدگاه

دلیل مطرح کردن دارلینگتون کم کردن اندازه مقاومتو خازنه و البته شما بهتر واردی.

فکر کنم در جریان پست تایمر خاموش کننده کولر باشین که میخوام با 4040 و 555 و 4017 درست کنم باشین .الان به یه مشکلی خوردم که اگه تایمر روی زمان های کم تنظیم بشه مثلا 15 دقیقه .کولر رو بعد از یه ربع خاموش می کنه ولی بعدش کولر به اندازه 9 ضربدر 15 دقیقه خاموش می مونه و دوباره خودش رو روشن می کنه و یه ربع کار می کنه و به همین صورت کارش رو ادامه میده ولی من نمی خوام اینطوری باشه و می خوام خودم کولر رو روشن میکنم یه ربع کار کنه و خاموش بشه و دیگه روشن نشه حداقل اینکه به مدت 8 ساعت روشن نشه تا صبح خودمون دستی کلید رو قطع کنیم و مدار رو خاموش کنیم .

شما ایده ندارین.ایسی وجود داره که فقط یکبار روشن بشه ؟

کافیه مدار نوسانساز رو غیر فعال کنی ،فقط یکم فکر کردن داره! :nerd:

مثل این مدار...

وقتی کلید رو فشار بدید ؛ نوسانسازی 555 شروع میشه و رله هم به کار میفته ؛ بعد از اینکه زمان مورد نظر ، سپری شد و رله خاموش شد ؛ پایه ریست 555 هم زمین میشه و نوسان سازی 555 قطع میشه! و دیگه رله روشن نخواهد شد تا دوباره کلید رو بزنیم.

آی سی های تقسیم کننده که نوسانساز توی خودشون دارن هم هست ولی خب غیر فعال کردن نوسانسازشون برای کاری که شما میخوای باز باید انجام بشه!

یکی از بهترین آی سی هایی که من سراغ دارم آی سی 4521 هست که نهایت تقسیم بر دو به توان 24 میکنه! که فکر کنم دیگه آخرشه!!!

دیتاشیتش اینه... http://s3.picofile.com/file/7475860749/CD4521B.pdf.html

مدار تقسیم کننده سادش هم اینه...

به هر حال من میگم برای زمان نیم ساعت همون 555 تنها خوبه! دست از سیمولاتورها هم بکش و در عمل برو سراغ تست مدار!

موفق باشی...

دیدگاه

چرا از PNP استفاده کردین؟
                خروجی 4017 که مثبت 5 و صفر میشه و نمیشه از PNP استفاده کرد. oo:

دیدگاه

چرا از PNP استفاده کردین؟
                  خروجی 4017 که مثبت 5 و صفر میشه و نمیشه از PNP استفاده کرد. oo:

چرا نمیشه؟!!!

ترانزیستور PNP وقتی بیسش 0.6 ولت کمتر از امیترش باشه روشن میشه ! اینجا هم صفر برای بیس ترانزیستور که خیلی از 5 ولت امیتر ، کمتر تره !

4017 با هر پالس ورودی ، اون پایهآ‌ش که مثبت شده ، خاموش و یکی دیگه روشن میشه ، حالا شما فرض کن ترانزیستور منفی بذاریم ، توی حالت اول ترانزیستور خاموشه و بعد از گذشت زمان تایمر ، روشن میشه! شما میخواستی اول روشن و بعد از مدتی خاموش بشه ؛ این طور نیست؟

دیدگاه

چون شما از شمارنده نهم 4017 که اول خاموشه و بعداً روشن میشه استفاده کردین بله باید PNP بزاریم ولی من می خوام به محض این که تایمر روشن شد مدار روشن بشه و طوری تنظیم کردم که با پالس +5 روشن بشه(منظورم طول پالسه چرا که طول پالس +5 خیلی کم تر از پالس صفره) و به همین دلیل من از همون شمارنده اول 4017 استفاده کردم که سریع روشن میشه و به خاطر همین از NPN باید استفاده می کردم ولی الآن که نگاه می کنم می بینم میتونم از PNP هم استفاده کنم و چون از طول صفر بودن پالس شمارنده نهم به اندازه ی 8 ضرب در اندازه یک پالس مثبته میتونم برای بدست آوردن زمان 15 دقیقه در خروجی مدار ، خروجی تقسیم کننده فرکانس(4040) روی 15 تقسیم بر 8 تنظیم بشه و خود 4017 زمان روشن روشن بودن رو در 8 ضرب کنه و به 15 دقیقه برسم و این طوری شاید بتونم از آیسی تقسیم کننده کمتری استفاده کنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hs67
                      سلام دوستان میخوام یه تایمر درست کنم که حدود 25 دقیقه خاموش باشه و بعد 5 دقیقه روشن و بهمین ترتیب...
                      اگه ممکنه در این زمینه راهنمایی بفرمایین،ممنونم :rolleyes:
                      سلام چند سال پیش یه همچین چیزی واسه پمپ اکواریم درست کرده بودم دقیقا یادم نیست اینه یا نه ولی یه امتحان کن :agree:

خاک شو پيش ازآنکه خاک شوي

"If you want to go fast, go alone.
                      If you want to go far, go together"

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : تایمر دو زمانه با آیسی 555

سلام دوست عزیز ضمن تشکرازعوامل سایت وشماعزیزان یک نکته مهم درنقشه تایمرازنظر دورمانده وآن پین 4آی سی 555 است که نباید به جایی وصل بشه مگرپین 2 که با100کیلو به مثبت میره حالا اطمینان دارم تایمرکارخواهدکرد حتی برای زمانهای طولانی منتهی بادرصد خطای حدود8الی15درصد.خدانگهدار

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : تایمر دو زمانه با آیسی 555

نوشته اصلی توسط JAFAR111
                          سلام دوست عزیز ضمن تشکرازعوامل سایت وشماعزیزان یک نکته مهم درنقشه تایمرازنظر دورمانده وآن پین 4آی سی 555 است که نباید به جایی وصل بشه مگرپین 2 که با100کیلو به مثبت میره حالا اطمینان دارم تایمرکارخواهدکرد حتی برای زمانهای طولانی منتهی بادرصد خطای حدود8الی15درصد.خدانگهدار
                          سلام
                          پین 4 که پایه ریست هست و باید به Vcc وصل بشه.اون پین 5 هست که باید رو هوا باشه و یا این که با یه خازن ، به زمین وصل بشه.
                          پین 2 هم که تریگر هست و برای تعیین زمان تأخیر ازش استفاده میشه

دیدگاه

دوستان یک نرم افزار جامع در زمینه کار با 555 هست که فکر میکنم حسابی بدرد بخوره من زیاد باهاش کار کردم و باید بگم که تمامی جوانب و حتی برند تراشه رو در نظر گرفته.

در آرایشهای مختلف تایمر ، کانتر ، کشف پالس گم شده و... نقشه شماتیک و مقدار مقاومتها و خازنهای مدار رو محاسبه میکنه.
                            در ضمن شما میتونید تراشه ساخت هر شرکتی رو جایگزین کنید و قطعات بر اساس اون محاسبه میشن و ضمنا اگر مایل باشید میتونید مقدار خازن نوسان ساز رو افزایش یا کاهش بدید و به رنج مناسبی از مقادیر مقاومتها برسید.برای مشاهده این قسمت گزینه Design رو بزنید.

در ضمن شما میتونید با کلیک بر روی مقاومتها و خازنها فرکانس و دوره تناوب حاصل از اونها محاسبه کنید. همچنین با استفاده از زبانه application می تونید سایر مدارات کاربردی با 555 رو مشاهده کنید.

حجم 782 کیلو بایت

http://s5.picofile.com/file/8117507326/555.rar.html

موفقیت یک فرایند است نه یک اتفاق...

******** استفاده از گزينه تشكر نشانه اهميت و احترام شما به پيگيري شخص نظر دهنده است ********

دیدگاه

سلام منم دنبال همچین چیزی هستم شما موفق شدین ؟

دیدگاه

سلام
                                تایمر دوزمانه ساختم 70 ثانیه و 680 ثانیه
                                زمان قطع و وصلش داره کم و زیاد میشه ینی زمان قطع داره زیاد میشه و زمان وصل داره کم میشه و از خازن 1000 میکرو فاراد استفاده کردم
                                مشکل از چیه؟؟؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X