اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل دور موتور DC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : کنترل دور موتور DC

ممکن است که به علت شکل موج نامناسب در گیت این مشکل بوجود آید ولی من هنوز دقیقا نمیدونم با چه آرایشی گیت را درایو کردید اگه بیشتر توضیح بدید بهتر میشه تحلیل کرد
    جناب علی نژاد IR2110 جهت درایو ماسفت های N-channel هست ولی ماسفتی که si45 استفاده کردن P-channel است که با این قطعه قابل درایو شدن نیست.

دیدگاه

درایو من بشکل زیر هستش
      با تشکر از جوابهای دوستان

دیدگاه

به قول یه بنده خدایی ، قبل از عمل اندکی مطالعه ، سعی و خطا ممنوع !!

دوست عزیز هر قطعه ای یک اصولی داره..اگر طبق اصول پیش برید ، حتما میتونید جواب های بسیار خوبی بگیرید.

چرا از ماسفت استفاده میکنی
        من خودم از نزدیک دیدم از ماسفت برای توان 20 کیلو وات هم استفاده میشه ! خودم هم تا زیر 1 کیلووات روی این قضیه کار کردم. روی 298 های تو ایران میشه برای 2 آمپر حساب باز کرد.

دیدگاه

سلام
          به جای R2 از یه مقاومت 100 اهم استفاده کن و نتیجه رو بگو.

دیدگاه

با تشکر از جواب دوستان، چند سوال هستش که قبلا هم گفتم مطرح میکنم
            اگه duty cycle<%25 که میشه Mosfet شروع به داغ کردن میکنه
            IRF4905 دیود داره به نظر شما یه دیود سریع دیگه لازمه یا نه ( DC>%25 که هست مسئله ای پیش نمیاد)
            ممکنه سرعت سوئیچ ترانزیستور درایو در DC<%25 مشکل پیش بیاره

امروز چند فرکانس PWM رو امتحان میکنم تا ببینم چطور جواب میگیرم
            در ضمن مقاومت ها رو هم با مقادیر دیگه امتحان میکنم تا ببینم چی پیش میاد

دیدگاه

کنترل دور موتور DC

:question: سلام دوستان من هم مشکل داغ شدن mosfet رو دارم .... mosfet های که من استفاده می کنم irf1010e و irf9540 هست که برای h-bridge بکار برده شده و تمام نکات نویز گیری هم توی مدار در نظر گرفته شده
              mosfet های 9540 در حد زیادی داغ میکنه ........ هنوز علتش رو درست متوجه نشدم ......
              راستی ولتاژ های چپ و راست هم کمی متفاوت هست.....................................

دیدگاه

سلام
                دلیل داغ شدن ماسفت ها در شبکه های سویچینگ مثل PWM که جریان از حد نامی آنها تجاوز نمی کنه شارژ و عدم دشارژ شدن خازن گیت سورس هست که می بایست توسط یک مدار یا تراشه ماسفت درایور متناسب با ماسفت به کار گرفته شده ، ماسفت را به سرعت و شارژ کنین .درایور ماسفت ها مبتی بر جریان هستن هر چه جریان بیشتر شارژ و دشارژ خازن بهتر

اثبات
                برای اینکه خازن تندتر نسبت به زمان تخلیه بشه باید جریان بیشتر بشه

هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

کاملا درسه!! از درایور استفاده کنید. ونتیجه تووون رو بزارید.
                  میدونی شکل موج تو الان مربعی دقیق نیس و یه مقدار از نیم سیکل منفی هم همراهشه واسه همین. نتیجه گرفتی خبرششووووو بده.

دیدگاه

این نوع درایو کردن زیاد صحیح نیست . ولی اگه نمیخوای درایور دیگه بسازی ،مقاومت R2 را بردار تا کلکتور به R3وصل بشه ودر عوض مقاومت را درمسیر گیت قرار بده البته اهمش 100 به پایین باشه

[quote author=si45 link=topic=59590.msg336586#msg336586 date=1331112950]
                    درایو من بشکل زیر هستش
                    با تشکر از جوابهای دوستان

[/quote

دیدگاه

دوستان سلام
                      من میخوام از این نوع مدار تو دستگاه جوجه کشی استفاده کنم
                      اولاً به نظرتون این مناسبه یانه؟
                      دوماً من زیاد حرفه ای نیستم و مدت خیلی زیادیه از الکترونیک دور هستم و راستش خیلی از اصطلاحات شما برام قابل درک نیست
                      من یه مدار میخوام برای اینکه فقط سرعت رو کنترل کنم نه جهت و سرعت رو و ضمناً دی سی باشه و با ولتاژ حداکثر 12 و حداکثر 1 آمپر باشه
                      پی سی بی اون رو و ریز قطعاتش رو میخوام و ببخشید البته ها!!! یه چیز هلو برو تو گلو میخوام
                      اگه میشه منو کمک کنین
                      یه مقدار عجله دارم چون برای دهه فجر میخوام به عنوان پروژه به دانش آموزای راهنمایی بدم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X