اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نیاز به اسیلاتور 500khz

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : نیاز به اسیلاتور 500khz

نوشته اصلی توسط Aryan_M
    مشکل شبیه سازی رو پیدا کردم اصلا پروتئوس آنالیزش با شبیه ساز واقعیش جوابای مختلفی می دن.
    من یک تولید کننده پالس خوب و جمع و جور لازم دارم.
    یک سوال: چه طور بدون پ امپ سینوسو به پالس تبدیل کنم؟ یعنی چطور یک مقایسه کننده ولتاژ با ترانزیستور بسازم؟ هرچه جمع و جور تر بهتر.
    من فقط با یک چیز خوب شیب پالس آی سی 555 رو درست کنم حله.
    درسته که 555 نوشته 500KHZ رو گارانتی می کنه ولی برای موج سینوسی. برای پالس شیبش کمه.
    ca3130 خوبه ولی نمی دونم مشهد پیدا می شه یا نه.
    کلا قطعات فرکانس بالا تو بازار مشهد پیدا نمی شه.فرکانس بالاترین قطعه تو بازار مشهد میکروکنترلره.(البته کلی گفتم)
    سلام
    آیسی 7555 با آی سی 555 فرق میکنه (از نظر ماکسیمم فرکانس خروجی)
    برای تبدیل موج سینوسی به مربعی استفاده از یک گیت معمولی AND - NOT - OR -.... کافی هست

البته باید دامنه ولتاژ تو محدوده عملکرد همون گیت باشه

دیدگاه

پاسخ : نیاز به اسیلاتور 500khz

گیت سیموس که بازم یبش کمه. یعنی شیبش با 555 یکیه.
      ttl هم مشکلش اینه که شکل موج خروجیش مستطیلی نیست ... پله ایه.
      در ضمن خروجی TTL با ولتاژ مورد نیاز من جور نیست.
      خودم درستش کردم با یک ترانزیستور PNP فرکانس بالا 2n3904
      از خروجی 555 ترشولد گرفتم با همین ترانزیستور.
      راه حل ساده تر از اینا بود که فکر می کردم. البته نه خیلی ساده چون مجبور شدم duty cycle آی سی 555 رو تغییر بدم.
      وقتی خروجی 555 کاملا 12 ولت هست ترانزیستور خاموش و خروجی صفر ولت و وقتی خروجی 555 شروع به کاهش ولتاژ می کند و از مرز حدود 0.6 ولت عبور می کند ترانزیستور روشن شده و خروجی کل با سرعت به سمت 12 ولت می رود. شیب پالس خروجی خوبه. :wow:
      ولی یک اتفاق عجیب تو شبیه سازی مدار رخ میده وقتی مقاومت بیس ترانزیستورو روی غیر از 1k میزارم شبیه ساز قاتی می کنه و پالسهای نویز 100 ولتی به مدت چند نانو ثانیه رو نشون میده که به طور اتفاقی بوجود میان!!! من کل مدارو چک کردم جایی مشکل اتصال کوتاهی چیزی نیست و در ضمن ترانزیستور جریان بالایی برای بیسش و کلکتورش نمی کشه! 555 هم مقاومتای اطرافش همه بالای 100k هستن و اصلا وجود 100 ولت نیاز به یک پمپ ولتاژ داره!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X