اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محاسبات مربوط به دیمر 60w برای بار مقاومتی(هویه 60w)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : محاسبات مربوط به دیمر 60w برای بار مقاومتی(هویه 60w)

نوشته اصلی توسط ms1003
    آیا این MAC97–8 گیر میاد؟ کجا میتونیم تهیه کنم؟
    http://javanelec.com/search.aspx?s=MAC97
    امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.
    از پاسخ به سوالات انجمن به صورت خصوصی معذورم.

دیدگاه

جناب Charger این مدار بدرستی کار میکنه ؟
      اگر مشکلی نیست که منم یکی بسازم
      تشکر.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sanup2006
        جناب Charger این مدار بدرستی کار میکنه ؟
        اگر مشکلی نیست که منم یکی بسازم
        تشکر.
        سلام
        بله صد درصد.
        امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.
        از پاسخ به سوالات انجمن به صورت خصوصی معذورم.

دیدگاه

دوستان یه چندتا سوال داشتم
          بخش اول_صفر شدن ولوم ( درصورتی که مقاومت سری نذاریم) چرا باعث سوختن گیت ترایاک میشه؟

خودم حدس میزنم ولتاژ وقتی از یه حد بیشتر میشه گیت میسوزه؟!درسته
          مثلا برای BT137 گیت توی چه ولتاژی میسوزه؟ توی دیتاشیت زده 5 ولت و 5 وات البته اگر درست خونده باشم
          اگر ترایاک بسوزه یک سره میشه؟

دو_ علت گذاشتن دیاک چیه؟ خوب مستقیم به خود ترایاک وصل میکردیم

خودم حدس میزنم باعث ایجاد تاخیر میشه تا خازن شارژ بشه
          آخه برای هدایت دیاک باید ولتاژ دو سرش به 35 ولت برسه

سه_ترایاک چه موقع خاموش میشه؟
          هر وقت که ولتاژ به گیت نرسه
          یعنی هر وقت که ولتاژ به کمتر از 35 ولت رسید و دیگه دیاک را نداد؟

چهارم_ شکل موج سینوسی خروجی وقتی ولوم روی مقاومت زیاد هست چه شکلی هست؟
          و وقتی که ولوم روی مقاومت کم هست چه شکلیه شکل موج خروجی؟

پنجم _ یه دیمر دستم اومده که خراب شده بود ، ترایاک عوض کردم ، سر 170 بیشتر قطع میکرد
          فکر کردم از ولوم ، ولوم عوض کردم ولی باز همین مشکل بود
          دوباره ترایک سوخت
          اینجوری فهمیدم سوخت که خروجی شد 220 ولت و با تغییر ولوم تغییر هم نکرد
          من بررسی کردم فهمیدم با کم شدن مقاومت ولووم ولاتژ در خروجی بیشتر میشه
          به همین دلیل خواستم مقاومت سری شده با ولوم بیشتر کنم
          الان 33 کیلو هست میخوام بیشترش کنم
          حدس زدم اینجوری دیگه به گیت آسیب نمیزنه
          تا اینکه این تاپیک دیدم
          گفتم شاید مقدار خازن عوض کنم
          ولی خوب این دیمر داشت کار میکرد قبلا
          مقادیر هم اینجوری
          این دیمر برای گرمکن کمر هست
          ترایاک BT138
          دیاک DB3
          خازن 104=0.10uF
          مقاومت متغیر 250 کیلو اهم
          مقاومت یری شده با ولوم 33 کیلو

نظر شما؟

ممنون و سپاس گذار میشم اگر به سئوالات جواب بدهید بزرگواران :nerd: :nerd:

جواب این سئوال چهارم که شکل برش چطوری میشه رو پیدا کردم

جواب سئوال دو که دیاک نقشش چیه را هم فهمیدم ، توی یه قسمت دیگه از انجمن آقای شاهرخی توضیح کامل دادند

حالا دیاک چی هست که تو دیمر استفاده میشه؟ همون ترایاک هست، که اولا گیت نداره و دوما که از همه مهمتره، ولتاژ شکست خیلی پایینی داره حدود 20- 30 ولت و این باعث میشه که : اون مدار RC توی دیمر شروع به شارژ میکنه،وقتی به ولتاژ شکست دیاک رسید،دیاک روشن میشه و شارژ خازن ، توی گیت ترایاک خالی میشه و ترایاک روشن میشه.به محض عبور از صفر ولتاژ ورودی، ترایاک خاموش میشه و خب تو این فاصله هم خازن تقریبا کامل دشارژ شده، حالا میریم تو نیم سیکل منفی و خازن شروع میکنه با پلاریته ی معکوس شارژ میشه تاااا برسه به ولتاژ شکست دیاک(اینبار تو منحنی مشخصه ی دیاک،توی قسمت منفی قرار داریم-ربع دوم) و باز دیاک روشن میشه و شارژ خازن ترایاک رو روشن میکنه و این ماجرا ادامه دارد!
          فقط توی انتخاب مقاومت توی مسیر شارژ خازن باید دقت کرد که خیلی بزرگ نباشه وگرنه زمان رسیدن ولتاژ خازن به ولتاژ شکست دیاک بیشتر از 5میلی ثانیه میشه و هیچ وقت ترایاک روشن نمیشه.(فکر کن و جواب بده چرا 5 میلی ثانیه؟)
          ولتاژ گیت هم معمولا نسبت به اون پایه ی آند که تو شماتیک قطعه، گیت بهش نزدیک تره، سنجیده میشه.

سئوال پنج هم جوابشو پیدا کردم
          میبینید چقدر بچه خوبی ام خودم میپرسم خودم جواب میدم :nice: :nice:
          مشکل از دیمر و مدار دیمر نبود مشکل از المنت بود
          دیمر واسه این کمربند های حرارتی بود که دور کمر میبندند
          نمیدونم به چه دلیل بعد از اینکه داغ کرد قطع میشه و دیگه وصل نمیشه
          تا سیم برق بکنیم دوباره وصل کنیم
          با یه لامپ صد وات مدار تست کردم متوجه شدم
          دوست عزیز همه ما اینجا هستیم تا در کنار هم و با کمک هم بر دانسته های خودمان بیافزاییم و سطح علمی و فنی خودمان و جامعه علمی کشورمان را بالا ببریم.

دیدگاه

سلام
            دوستان راهنمایی می کنید
            اگر جای بار مدار اصلی رو عوض کنیم و به ترایاک مستقیم ببندیم (مطابق شکل) جریان i1 و جریان i2 رو چه طوری حساب کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟

هرگاه زندگی را جهنم دیدی, سعی کن پخته بیرون آیی, سوختن رو همه بلدند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Charger
              سلام دوستان
              میخاستم بدونم چطور باید مقادیر رو برای یک دیمر 60w محاسبه کرد.منظورم خازن و مقاومت و پتانسیومتر متصل به دیاک هست.و در کل برای توانهای مختلف چطور باید محاسبه کرد چون من از ریاضیات و فرمولشون سر در نیاوردم.
              من این دیمرو برای اتصال به هویه 60w میخام تا بتونم توان اونا کنترل کنم و با مدرج کردن هویه در هر کاری که دارم ازش بتونم استفاده کنم و دیگه نیازی به خرید چند هویه با توانهای مختلف-صرف هزینه زیاد و مصرف و استهلاک بیجای هویه نباشه.
              لینک مدار نمونه: http://www.eleccircuit.com/ac-lights-dimmer-with-triac/
              با سلام :
              شما از هر مدار دیمری آماده می توانید استفاده کنید و ولوم کنترل ولتاژ آن را در نقاط مختلف علامت گذاری کنید، چون هویه شما 60 وات، در نهایت توان مصرفی می باشد. حدودا قرار گیری ولوم در وسط حدود 30 وات و ... می توانید علامت گذاری کنید.
              علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
              نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری
                با سلام :
                شما از هر مدار دیمری آماده می توانید استفاده کنید و ولوم کنترل ولتاژ آن را در نقاط مختلف علامت گذاری کنید، چون هویه شما 60 وات، در نهایت توان مصرفی می باشد. حدودا قرار گیری ولوم در وسط حدود 30 وات و ... می توانید علامت گذاری کنید.
                نه دوست عزیز بار من 5.5 کیلوات است بعد با این مدارها فقط مقاومت و پتانسیومتر می سوزه یا باید توان مقاومت ها رو ببرم بالا اما می خوام مدار با مقاومت های 0.25 وات باشه
                بعد دوست دارم خودم تحلیل مدارش رو بلد باشم اصلا علاقه ای ندارم فقط بسازم اینطوری خودم با قیمت آخرش 20 هزار تومان مدارش رو می خریدم

من رشته ام برق کنترل بود اما الکترونیک هم تا حدودی پاس کردم
                اما واقعلا یک لیسانس الکترونیک نمی تونه مدار رو به صورت حرفه ای تحلیل کنه؟؟؟؟
                واقعا ما تو دانشگاه ها چی یاد گرفتیم؟؟؟؟؟؟؟ آیا استادها مشکل داشتن یا ما دانشجوها مشکل داشتیم؟؟؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamid256
                  سلام
                  دوستان راهنمایی می کنید
                  اگر جای بار مدار اصلی رو عوض کنیم و به ترایاک مستقیم ببندیم (مطابق شکل) جریان i1 و جریان i2 رو چه طوری حساب کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟

کسی بلد نیست؟؟؟؟؟؟؟؟ جریان ها رو بدست بیاره؟؟

دیدگاه

من موندم تو اینترنت سرچ می کنیم مدار دیمر همه از سادگیش می گن وکلی مدار میاد بالا اما یک نفر تحلیل بلد نیست
                    یعنی ایران پاره تنم خخخخخخخخخخخ

دیدگاه

سلام
                      2تا سوال اول این ک
                      1.این دیاک اند و کاتد داره؟؟؟ یعنی تو مدار جهت خاصی داره؟؟؟؟
                      من رفتم لوازمشو بگیرم DB3 نداشت به جاش BD9 گرفتم ایا این جواب میده؟؟؟؟
                      فاز و نول مدار مهم؟؟؟؟ چون اگه دوشاخ رو برعکس بزنیم فاز و نول عوض میشه جاش دیگه؟؟؟

دیدگاه

سلام
                        من این مدارو ساختم و عالی جواب داد
                        ولتاژ هویه از 8 ولت تا 220 متغییر و قابل تنظیم هست
                        فقط ی مشکل خیلی خیلی خیلی کوچیک داره اونم اینه ک تا ولوم رو تا اخر کم میکنیم و ولتاژ خروجی صفر میشه برا این ک دوباره دیمر ولتاژ بده باید ی لحظه ولوم را تا اخر باز کنم و بعد دوباره کمش کنم تا جایی ک میخوام
                        http://uupload.ir/files/nfpp_۲۰۱۶۰۲۲۶_۱۵۴۳۲۹.jpg
                        http://uupload.ir/files/dq6d_۲۰۱۶۰۲۲۶_۱۵۴۳۴۷.jpg
                        http://uupload.ir/files/zigr_۲۰۱۶۰۲۲۶_۱۵۴۴۰۶.jpg

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AMIR_N نمایش پست ها
                          فقط ی مشکل خیلی خیلی خیلی کوچیک داره اونم اینه ک تا ولوم رو تا اخر کم میکنیم و ولتاژ خروجی صفر میشه برا این ک دوباره دیمر ولتاژ بده باید ی لحظه ولوم را تا اخر باز کنم و بعد دوباره کمش کنم تا جایی ک میخوام
                          سلام به همه دوستان
                          برای رفع این مشکل چند سال پیش نمونه بهینه شده**ی دیمر رو طراحی کردم که خدمتتون ارائه میدم ...

به جای نئون میتونید دو تا زنر 60 ولت با هم سری کنید به طوری که کاتد ها به هم وصل باشه یا بر عکس.

برای توضیحات بیشتر روی عکس کلیک کنید.

دیدگاه

سلام
                            مدار دیمر مطمین برای هویه و سشوار تجاری را خیلی ساده و با آپ امپ lm385 و یک ترایاک دیده ام که بسته شده. توی آرشیو باید داشته باشم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehdi-mashreghi نمایش پست ها
                              سلام به همه دوستان
                              برای رفع این مشکل چند سال پیش نمونه بهینه شده**ی دیمر رو طراحی کردم که خدمتتون ارائه میدم ...

به جای نئون میتونید دو تا زنر 60 ولت با هم سری کنید به طوری که کاتد ها به هم وصل باشه یا بر عکس.

برای توضیحات بیشتر روی عکس کلیک کنید.
                              سلام pcb مدارتون رو لطف میکنین

دیدگاه

سلام بر شما ؛ از شانس خوب شما توی سیستم داشتم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X