اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک جهت ساخت شوکر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : کمک جهت ساخت شوکر

متشکرم دوست عزیزم جناب ir02x6
    خب پس با این حساب مداری که الان مونتاژ کردم با اینی که شما گذاشتید (از اونجایی که ترانزیستور BDX53B استفاده کردم ) فقط تو مدار من اون مقاومت 1r4w وجود نداره . بقیه مدارم دقیقا همینه . طبق دستور آقا پویا هم با بلندگو تست کردم اوکی بود . خازن و دیود ها رو هم که تست کردم که یدونه از خازن ها مشکل داشت که تعویض شد ! به احتمال زیاد مشکل از همون چوک کذایی هست !!! که برم از یه تعمیرکار بگیرم بهتره تا اینایی که تو بازار هست ! پس اول به فکر یه چوک باشم ...
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    راستی اگه فرضا خواستم بدم واسم چوک رو بپیچن بگم چوک با چه مشخصاتی بپیچن واسم ؟
    1-هسته فریت
    2-ضخامت سیم پیچ اولیه ؟
    3-ضخامت سیم پیچ ثانویه ؟
    4-تعداد دور سیم پیچ اولیه ؟
    5-تعداد دور سیم پیچ ثانویه ؟
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    این مدار رو هم مونتاژ میکنم ببینم این چجوریاست جواب میده یا نه ؟ ممکنه با این چوک سبزه این مدار ج بده ...

دیدگاه

بله ج میده ولی این یکی بهتره

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : کمک جهت ساخت شوکر

نوشته اصلی توسط Ali_Kh70
        ?
        ببین علی جان ، این مدار شما اصولا یکی با مدار من فقط فرقش اینه که ما تو این شوکر از آی سی 555 برای اسیلاتور استفاده میکنیم و برای سوئیچ و تقویت از ترانزیستور استفاده می کنیم ولی مدار شما قسمت اسیلاتورشم با ترانزیستور طراحی شده که ساده تره ولی در کل پیچیده تره oo:
        و قطعات اضافی هم که میبینی مثل مقاومت 1 اهم 4 وات یه نوع فوت کوزه گریه ! ما از این مقاومت استفاده می کنیم که تلفات گرمایی روی مقاومت بیفته و ترانزیستور و ترانس داغ نشه :rolleyes:
        و اما چوک ، ساختن یا خریدن مساله این است ... :mrgreen:
        من چون تخصصی تو ضمینه سیم پیچی ندارم نمیتونم در مورد قطر و تعداد دور نظری بدم ؛ فقط اینو میدونم چوکی باید بگیری که نسبت اهمی اولیه به ثانویه 10/1000 اهم باشه ، یا مشابه اون 20/800 یا 1/100
        فکر نکنم جایی پیدا بشه که این ترانس رو بپیچه ، چون هم سایزش کوچیکه هم سیم ثانویه خیلی نازک بهترین کار اینه که از رو رادیو ضبط های قدیمی بکنی ...
        - اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَليِّکَ الفَرَج -
        ارتباط با من : ir02x6
        طراحی و ساخت انواع منابع تغذیه سوئیچینگ - SMPS Designer

دیدگاه

اینم عکس طرح اولیه شوکر بنده :

کلی برق گرفت و خازن ها سوخت تا طرح نهایی نتیجه داد

دیدگاه

مسئله این است که صبح رفتم یه تعمیرگاه مانیتور و تی وی هرچی گشتیم روی بردایی که داشت چوکی که میخواستم نبود !
            ولی در عجبم که چرا یه های ولتاژ تلویزیون واسه پروژه بعدی نگرفتم ازش !!! عه عه عه !!! آخه چرا ؟؟؟ نمیدونم !!!
            شنبه بعد کلاسم میرم طرف امجد و اون طرف ها ببینم یکی دو تا تعمیرگاه مد نظرمه شاید چیزی داشتن ...
            ------
            راستی این توضیحاتی که جناب ir02x6 فرمودند در ابتدای پستشون مربوط به این مدار دومی هست که اول همین صفحه گذاشتم ... وگرنه مداری که توی صفحه اول گذاشتم و همون هم مونتاژ کردم از 555 استفاده شده !
            مرسی دوستان بابت راهنماییهاتون ...

دیدگاه

از چوک قرمز بلندگو استفاده کن تو رادیو و ضبط قدیمی زیاده به صورت عکس استفاده کن یعنی اولیه به ثانویه و ثانویه به اولیه تمام شد رفت اگه خواستس بپیچی بگو تا تعداد دور رو هم بهت بگم این شوکر بدرد نمی خوره بیشتر شبیه اسباب بازی هستش

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sadof
                این شوکر بدرد نمی خوره بیشتر شبیه اسباب بازی هستش
                oo: ...
                مگه می خوای با این وسیله ناخناسور شکار کنی ! :icon_razz:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sadof
                  از چوک قرمز بلندگو استفاده کن تو رادیو و ضبط قدیمی زیاده به صورت عکس استفاده کن یعنی اولیه به ثانویه و ثانویه به اولیه تمام شد رفت اگه خواستس بپیچی بگو تا تعداد دور رو هم بهت بگم این شوکر بدرد نمی خوره بیشتر شبیه اسباب بازی هستش
                  آقا ما فعلا موفق نشدیم همین اسباب بازیش هم بسازیم !!!
                  در ضمن پروژه تحقیقاتی آموزشی :surprised: هستش قرار نیست جایی استفاده بشه ! :twisted:
                  به هر حال ممنون از راهنماییت اگر هم واستون امکان داره مشخصات چوک رو واسم بگو ...

دیدگاه

8:1200 ohm

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : کمک جهت ساخت شوکر

نوشته اصلی توسط Ali_Kh70
                      متشکرم دوست عزیزم جناب ir02x6
                      خب پس با این حساب مداری که الان مونتاژ کردم با اینی که شما گذاشتید (از اونجایی که ترانزیستور BDX53B استفاده کردم ) فقط تو مدار من اون مقاومت 1r4w وجود نداره . بقیه مدارم دقیقا همینه . طبق دستور آقا پویا هم با بلندگو تست کردم اوکی بود . خازن و دیود ها رو هم که تست کردم که یدونه از خازن ها مشکل داشت که تعویض شد ! به احتمال زیاد مشکل از همون چوک کذایی هست !!! که برم از یه تعمیرکار بگیرم بهتره تا اینایی که تو بازار هست ! پس اول به فکر یه چوک باشم ...
                      -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                      راستی اگه فرضا خواستم بدم واسم چوک رو بپیچن بگم چوک با چه مشخصاتی بپیچن واسم ؟
                      1-هسته فریت
                      2-ضخامت سیم پیچ اولیه ؟
                      3-ضخامت سیم پیچ ثانویه ؟
                      4-تعداد دور سیم پیچ اولیه ؟
                      5-تعداد دور سیم پیچ ثانویه ؟
                      --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                      این مدار رو هم مونتاژ میکنم ببینم این چجوریاست جواب میده یا نه ؟ ممکنه با این چوک سبزه این مدار ج بده ...

سلام من با ساختش کار ندارم میخوام بپرسم تو مدار بالا چطور خازن c1 دیود 4001 مقامت r1 و ترانزیستور q1 عمل نوسانسازی انجام میدن چون بحای ای سی عمل نوسانسازی اینا انحام میدن لطفا توضیح بدید

اضافه شده در تاریخ :
                      کمککککککککککککککککککک

دیدگاه

نوشته اصلی توسط elect2
                        کمککککککککککککککککککک
                        از من میشنوی دنبال این مدار نرو پشیمون میشی بیا مدار منو بساز هم ساده تره هم 100 برابر این قدرتشه این اصلا منطقی نیست که شما چوک صوتی رو تو شوکر استفاده کنی !!! :angry: :angry: :biggrin: :biggrin:
                        هر کس مرتکب اشتباهي نشده، اکتشافي هم نکرده است.
                        آدم پرحرف تخم مي پاشد و آدم خاموش درو مي کند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط m.damirloo
                          از من میشنوی دنبال این مدار نرو پشیمون میشی بیا مدار منو بساز هم ساده تره هم 100 برابر این قدرتشه این اصلا منطقی نیست که شما چوک صوتی رو تو شوکر استفاده کنی !!! :angry: :angry: :biggrin: :biggrin:
                          سلام خسته نباشید می خواستم بدانم چه مداری است که از این بهتر وهم ساده است لطفا شماتیک مدار را بگذارید. باتشکر فراوان از شما

دیدگاه

دوستان من این مدار رو ساختم و فوق العاده عاالی کار میکنه و جرقه هاش هم پشت سر هم و عالیه . هر کی خواست فیلم هم براش میذارم . فقط الان قصد دارم میزان شوک و جرقه هاش رو بیشتر کنم. میخواستم بدونم چطوری باید قدرتشو بیشتر کرد؟؟؟؟؟

خازن هایی که الان استفاده کردم 10 نانوی 1200 ولت هست . اگر از خازن ظرفیت بالاتر استفاده کنم قدرتش بیشتر میشه؟؟؟

اضافه شده در تاریخ :
                            یه خبر خوش بدم ، یه تغییراتی در مدار دادم که قدرتش خیلی خیلی بیشتر شده :mrgreen: :mrgreen:. فقط مشکلم اینه که نمیدونم چطوری ولتاژ خروجی رو اندازه بگیرم چون ولتمترم از اندازهگیریش عاجز موند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arash2005
                              هر کی خواست فیلم هم براش میذارم .
                              سلام ، خوشحالم که نتیجه گرفتید :applause:
                              لطفا عکس از مدار و فیلم از کارکرد مدارتون بزارید

دیدگاه

سلام دوستان منم رفتم از یه فروشگاه چوک 1200 به 8 بگیرم گفت:قرمز می خوای یا آبی یا زرد منم موندم چی بگم مگه با عدد مشخص نمیشه؟؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X