اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت شارژر توسط555

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت شارژر توسط555

در صورت نبود باتری در تمام حالات به علت زمین بودن پایه 4 مدار در حالت ریست قرار گرفته و خروجی دائم صفر است(حتی در صورت اتصال کوتاه) درسته؟ :agree:

در صورت وجود باتری ولتاژی حدود1/5 ولتاژ باتری برروی پایه 2 قرار گرفته که اگر پایین تر از 2.8 ولت(ولتاژ رفرنس/2)" "مراجعه به مشخصات 555"باشد خروجی وصل شده و باعث شارژ باتری می گردد که در این صورت توسط دیود پایه 2 و خازن متصل به آن شارژ و در این حالت ولتاژ پایه 2 همواره بالا خواهد بود و پس از گذشت t (محاسبه توسط مقاومت1Mو خازن 47 میکرو)خروجی مدار مجددا صفر شده و دوباره با دشارژ شدن خازن و رسیدن ولتاژ پایه2 به حالت قبل مجدد خروجی وصل می گردد اگر ولتاژ باتری به 13.5 ولت برسه ولتاژ پایه 2 به حدود2.7 میرسه که این باز هم باعث وصل شدن خروجی تا افزایش ولتاژ به بالای 13.5 ولت خواهد شدباز هم درسته؟
    چند مورد شبه دار
    1-چطور مدار متوجه کامل شدن شارژ باتری میشه؟و از طرز کار led ها سر در نمی آرم شاید الان شبه و من هم خسته ام
    2-در این حالت مدار دائم در حال شارژ میمونه و با کاهش بسیار کم ولتاژ باتری دوباره شروع به شارژ میکنه نمیشه براش هیستر زیس ترتیب داد؟

ولی آقا مهدی دمت گرم واقعا خلاقیت بخرج دادی خیلی زور زدم چنین چیزی طراحی کنم اما مخم تعطیل بود انشاءا... با کمک اول خدا و بعدشم شما مدار رو به سرانجام میرسونیم
    یک چیز دیگه منبع جریان من هنوز همون قبلیه ها و یک مقاومت هم بین کلکتور و امیتر BC308 وجود داره (یک کیلو اهم اگه یادت باشه)و باید حدود 2 آمپر رو تحمل کنه(باتری12 ولت 65 آمپر ساعت)

دیدگاه

با سلام
      آقا مهدی مدار خودم رو کمی تغییر دادم البته با ایده ای که از مدار شما گرفتم اما تستش نکردم انشاءا... فردا تست می کنم ولی یک جورایی می خوام برم دنبال مدار 555 شما چون هم ساده تره هم فنی تره فقط موارد شبه دار رو برام توضیح بدی ممنون میشم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehrreza
        در صورت نبود باتری در تمام حالات به علت زمین بودن پایه 4 مدار در حالت ریست قرار گرفته و خروجی دائم صفر است(حتی در صورت اتصال کوتاه) درسته؟ :agree:
        بله درسته :agree:

در صورت وجود باتری ولتاژی حدود1/5 ولتاژ باتری برروی پایه 2 قرار گرفته که اگر پایین تر از 2.8 ولت(ولتاژ رفرنس/2)" "مراجعه به مشخصات 555"باشد خروجی وصل شده و باعث شارژ باتری می گردد که در این صورت توسط دیود پایه 2 و خازن متصل به آن شارژ و در این حالت ولتاژ پایه 2 همواره بالا خواهد بود و پس از گذشت t (محاسبه توسط مقاومت1Mو خازن 47 میکرو)خروجی مدار مجددا صفر شده و دوباره با دشارژ شدن خازن و رسیدن ولتاژ پایه2 به حالت قبل مجدد خروجی وصل می گردد اگر ولتاژ باتری به 13.5 ولت برسه ولتاژ پایه 2 به حدود2.7 میرسه که این باز هم باعث وصل شدن خروجی تا افزایش ولتاژ به بالای 13.5 ولت خواهد شدباز هم درسته؟
        دقیقاً :applause:

چند مورد شبه دار
        1-چطور مدار متوجه کامل شدن شارژ باتری میشه؟و از طرز کار led ها سر در نمی آرم شاید الان شبه و من هم خسته ام
        2-در این حالت مدار دائم در حال شارژ میمونه و با کاهش بسیار کم ولتاژ باتری دوباره شروع به شارژ میکنه نمیشه براش هیستر زیس ترتیب داد؟
        1- خودت که تشریح کردی ، بعد از اینکه ولتاژ باتری به 13.6 ولت رسید ولتاژ پایه 2 بیشتر از نصف رفرنس میشه که این پایه دیگه تریگ نمیشه و خروجی پایین میمونه!

2- بله ، توی شارژر نیازی به هیسترزیس نیست ، چون مشکلی پیش نمیاد!

ولی آقا مهدی دمت گرم واقعا خلاقیت بخرج دادی خیلی زور زدم چنین چیزی طراحی کنم اما مخم تعطیل بود انشاءا... با کمک اول خدا و بعدشم شما مدار رو به سرانجام میرسونیم
        خواهش میکنم ، شما لطف دارید ؛ انشالله ...

یک چیز دیگه منبع جریان من هنوز همون قبلیه ها و یک مقاومت هم بین کلکتور و امیتر BC308 وجود داره (یک کیلو اهم اگه یادت باشه)و باید حدود 2 آمپر رو تحمل کنه(باتری12 ولت 65 آمپر ساعت)
        یک کیلو اهمه که 2 آمپر نمیکشه! متوجه منظورت نشدم!

نوشته اصلی توسط mehrreza
        با سلام
        آقا مهدی مدار خودم رو کمی تغییر دادم البته با ایده ای که از مدار شما گرفتم اما تستش نکردم انشاءا... فردا تست می کنم ولی یک جورایی می خوام برم دنبال مدار 555 شما چون هم ساده تره هم فنی تره فقط موارد شبه دار رو برام توضیح بدی ممنون میشم

دیدگاه

با سلام
          یک کیلو اهمه که 2 آمپر نمیکشه! متوجه منظورت نشدم!
          منظورم مدار منبع جریان برای باتری12 ولت 65 آمپر ساعتی بود که تو مدار قبلی 741 خود شما طراحی کرده بودید با2N3055 وBD140 اونجا یک مقاومت1 کیلو بین کلکتور و امیتر ترانزیستورBC308 بود که اینجا وجود نداره :smile:

یک چیز دیگه آیا زمان خاموش و روشن شدن های خروجی555 اونقدر هست که چشمک زدن led ها دیده نشه؟ :biggrin:
          در آخر انشاءا... امروز میرم دنبال بستن مدار شما دعا کنید درست بشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehrreza
            با سلام منظورم مدار منبع جریان برای باتری12 ولت 65 آمپر ساعتی بود که تو مدار قبلی 741 خود شما طراحی کرده بودید با2N3055 وBD140 اونجا یک مقاومت1 کیلو بین کلکتور و امیتر ترانزیستورBC308 بود که اینجا وجود نداره :smile:
            بله لازم هست ، اون برای حذف جریان نشتی ترانزیستور BD140 هستش!

یک چیز دیگه آیا زمان خاموش و روشن شدن های خروجی555 اونقدر هست که چشمک زدن led ها دیده نشه؟ :biggrin:
            دیده بشه ، عیبی داره؟

در آخر انشاءا... امروز میرم دنبال بستن مدار شما دعا کنید درست بشه
            نترس بالاخره اشکالی هم داشته باشه ، قابل حله.
            موفق باشی.

دیدگاه

با سلام
              [glow=red,2,300]مروز به لطف خدا مدار رو بستم البته دیود متصل به پایه2 و 3 رو از مدار حذف کردم چون باعث چشمک زدن لحظه ای مدار میشد و ولتاژ پایه 2 رو برای چند لحظه بالاتر از 2.8 قرار می داد[/glow]
              ا
              موارد مشاهده شده:
              1-در زمان قطع شدن باتری خروجی به مدت حدودا 10 ثانیه وصل می مونه بعد قطع میشه

2-اتصال کوتاه در زمان قطع بودن خروجی مشکلی ایجاد نمی کنه اما در زمانی که خروجی هنوز قطع نشده باعث کشیدن جریان از منبع جریان میشه

3-در حالت بایاس عکس باتری مدار بسیار حساس بود و باعث سوختن 555 شد حتی باعث صفر شدن خروجی منبع تغذیه گردید :angry: :cry2:

4-در زمان وصل مدار(حالت اولیه)(اتصال به برق ترانس)خروجی مثل مورد شماره 1 میشه
              در کل مدار خوب جواب داد و در لحظه شارژ کامل شدن led شارژ کامل روشن و led در حال شارژ خاموش کردید و عملا یک هیسترزیس توش بوجود اومده که براش تحلیلی ندارم حدود 0.5 ولته(13.5 ولت مدار قطع میشه و 13 ولت روشن میشه)

الان باتری در حال تخلیه شدنه تا فردا برم باتری رو بذارم زیر شارژ مدار جدید و نتیجه نهایی رو ازش بگیرم(ولتاژ باتری رو برسونم به حدود5 ولت)بعد شروع به شارژ کنم

در پایان باید یک فکری به حال بایاس عکس باتری و خاموش شدن سریعتر خروجی در حالت بدون باتری بودن بکنم(فکر کنم با کاهش خازن 47 میکرو مشکل دیر خاموش شدن حل بشه نظر شما چیه؟)(برای بایاس عکس باتری هم فکر کنم اگه پایه 1 555 (زمین) رو با یک دیود به زمین وصل کنم مدار کلا قطع میشه و مشکل برطرف نظر شما چیه؟) :nerd:
              [glow=red,2,300]شرمنده یک سوال دیگه حالا که دیود تو مدار نیست و ولتاژ لحظه ای از باتری سنجیده میشه مشکلی برای سنجش درست مدار پیش نمی آد؟[/glow]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehrreza
                با سلام
                [glow=red,2,300]امروز به لطف خدا مدار رو بستم البته دیود متصل به پایه2 و 3 رو از مدار حذف کردم چون باعث چشمک زدن لحظه ای مدار میشد و ولتاژ پایه 2 رو برای چند لحظه بالاتر از 2.8 قرار می داد[/glow]
                سلام
                حذف دیود باعث یشه که مدار از حالت آستابل به مونو آستابل تبدیل بشه و اینکه فرمودید ، داره باتری شارژ میکنه ، یه کم برام عجیب بود :rolleyes:

موارد مشاهده شده:
                1-در زمان قطع شدن باتری خروجی به مدت حدودا 10 ثانیه وصل می مونه بعد قطع میشه
                خب این طبیعیه

2-اتصال کوتاه در زمان قطع بودن خروجی مشکلی ایجاد نمی کنه اما در زمانی که خروجی هنوز قطع نشده باعث کشیدن جریان از منبع جریان میشه
                انتظار داشتم با زمین شدن پایه 4 ، خروجی 3 صفر بشه که ظاهراً نتیجه کار شما عدم صحت این مطلب رو نشون میده .
                3-در حالت بایاس عکس باتری مدار بسیار حساس بود و باعث سوختن 555 شد حتی باعث صفر شدن خروجی منبع تغذیه گردید :angry: :cry2:
                ممنون که تست کردید و شرمنده که متضرر هم شدید. :redface:
                4-در زمان وصل مدار(حالت اولیه)(اتصال به برق ترانس)خروجی مثل مورد شماره 1 میشه
                در کل مدار خوب جواب داد و در لحظه شارژ کامل شدن led شارژ کامل روشن و led در حال شارژ خاموش کردید و عملا یک هیسترزیس توش بوجود اومده که براش تحلیلی ندارم حدود 0.5 ولته(13.5 ولت مدار قطع میشه و 13 ولت روشن میشه)
                همونطور که گفتم ، حذف دیود مانع از عملکرد صحیح مدار میشه و نمیدونم که چرا نتیجه کار شما این شده ، باید خودم هم بررسی کنم ولی متاسفانه فعلا باتری در دسترس ندارم. :cry:

الان باتری در حال تخلیه شدنه تا فردا برم باتری رو بذارم زیر شارژ مدار جدید و نتیجه نهایی رو ازش بگیرم(ولتاژ باتری رو برسونم به حدود5 ولت)بعد شروع به شارژ کنم
                توی تست ها ، عمر باتریتون کم نشه :redface:

در پایان باید یک فکری به حال بایاس عکس باتری و خاموش شدن سریعتر خروجی در حالت بدون باتری بودن بکنم
                بله مسئله مهمیه.
                (فکر کنم با کاهش خازن 47 میکرو مشکل دیر خاموش شدن حل بشه نظر شما چیه؟)
                کار باید اساسی باشه ، زمان سوختن ترانزیستور خیلی کوتاهه ، 20 میلی ثانیه هم باشه میسوزه!

(برای بایاس عکس باتری هم فکر کنم اگه پایه 1 555 (زمین) رو با یک دیود به زمین وصل کنم مدار کلا قطع میشه و مشکل برطرف نظر شما چیه؟) :nerd:
                نه ربطی نداره

[glow=red,2,300]شرمنده یک سوال دیگه حالا که دیود تو مدار نیست و ولتاژ لحظه ای از باتری سنجیده میشه مشکلی برای سنجش درست مدار پیش نمی آد؟[/glow]
                اصلاً نباید مدار کارش رو به درستی انجام بده :biggrin:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehrreza
                  راستش باتری رو همچین خالی کردم که ولتاژش رسید به 3 ولت ولی خوشبختانه مدار اذیت نکرد و شروع به شارژ کرد و فعلا زیر شارژه و همه چی آرومه(باتری 12 ولت 65 آمپر ساعت)
                  این کارو نکن اگه باطری بیش از 60% خالی بشه به مرور ظرفیتشو از دست میده و خراب میشه.اونم با این قیمتا :eek:
                  امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.
                  از پاسخ به سوالات انجمن به صورت خصوصی معذورم.

دیدگاه

با سلام
                    کار باید اساسی باشه ، زمان سوختن ترانزیستور خیلی کوتاهه ، 20 میلی ثانیه هم باشه میسوزه!
                    منظور شما کدام ترانزیستوره؟

چشم فردا اولین کاری که بکنم دیود رو تو مدار قرار میدم

این کارو نکن اگه باطری بیش از 60% خالی بشه به مرور ظرفیتشو از دست میده و خراب میشه.اونم با این قیمتا
                    ممنون از راهنمایی شما اما الان دستم به باتری نمی رسه که از زیر بار برش دارم و قول میدم دیگه شیطونی نکنم :twisted: :cry:

حالا یک سوال چند قسمتی:
                    به نظر شما یک شارژ باتری چه خصوصیاتی باید داشته باشه؟

دیدگاه

دوباره سلام
                      الان رفتم باتری رو قطع کردم بعدش وصل به شارژر کردم ودیود رو هم قرار دادم مقاومت های 0.5اهم اونقدر داغ شدن که دود کردن (ولتاژ باتری 8 ولت شده بود) چند مورد هم مشاهده شد:
                      1-با خاموش شدن led شارژ led شارژ کامل روشن میشه(و بطور چشمک زن باهم عمل میکنن یکی خاموش یکی روشن)دائما :eek:
                      2-با اجازه شما مقاومت 1 مگا اهم رو نصف و خازن رو هم 10 میکرو کردم سرعت چشمک زدن بیشتر و در صورت نبود باتری مدار زودتر خاموش میشه امیدوارم که با کاهش مدت روشن بودن خروجی مقاومت ها کمتر داغ بشن نمی دونم چرا اینقدر جریان میکشن(قاعدتا منبع جریان برای جریان 2 آمپر طراحی شده و نباید بیشتر جریان بکشه :eek: مگه جریان 2 آمپر در مقاومت 0.5 اهم نمیشه1 وات -1 وات هم که نباید اونقدر داغ بشه دستت بسوزه) بچه ها کمک کنید دیگه مخم هنگ کرد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehrreza
                        به نظر شما یک شارژ باتری چه خصوصیاتی باید داشته باشه؟
                        کنترل ولتاژ و جریان شارژ-محافظ در مقابل اوور شارژ و اوور دشارژ - محافظت در مقابل جریان و ولتاژ شارژ بیش از حد-محافظت در مقابل افزایش بیش از حد دمای باطری-محافظت در مقابل اتصال کوتاه و اتصال معکوس باطری-تشخیص باطری ناسالم در بین پک باطری زیر شارژ-استارت و قطع خودکار شارژ-قیمت تمام شده پایین در مقابل قیمت خود باطری ها...........دیگه هنگ کردم

نوشته اصلی توسط mehrreza
                        الان رفتم باتری رو قطع کردم بعدش وصل به شارژر کردم ودیود رو هم قرار دادم مقاومت های 0.5اهم اونقدر داغ شدن که دود کردن (ولتاژ باتری 8 ولت شده بود)
                        مگه جریان 2 آمپر در مقاومت 0.5 اهم نمیشه1 وات -1 وات هم که نباید اونقدر داغ بشه دستت بسوزه)
                        حالا این مدارو نمیدونم ولی هرچقدر باطری بیشتر دشارژ شده باشه در موقع شارژ جریان بیشتری میکشه و این هم برای باطری و هم شارژر بده و باید در مدار شما هم فکری برای این قضیه بشه و یه محافظ حداکثر جریانی برای مدار قرار بدین.
                        امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.

دیدگاه

سلام به mehrreza و student2011 ، دوستان خودم :nerd:

نوشته اصلی توسط mehrreza
                          با سلام منظور شما کدام ترانزیستوره؟
                          ترانزیستوری که به باتری جریان میده دیگه ، باتری رو که بر عکس به خروجی وصل کنی ، اولین چیزی که میسوزه ترانزیستور قدرته(البته اگه روشن بمونه)

چشم فردا اولین کاری که بکنم دیود رو تو مدار قرار میدم
                          چشمت بی بلا :biggrin:

نوشته اصلی توسط mehrreza
                          الان رفتم باتری رو قطع کردم بعدش وصل به شارژر کردم ودیود رو هم قرار دادم مقاومت های 0.5اهم اونقدر داغ شدن که دود کردن (ولتاژ باتری 8 ولت شده بود)
                          مگه مدارت ، چند تا مقاومت نیم اهم داره؟!!! جریانش که به 2 آمپر هم نمیرسه تلف قدرتش هم کمتر از یه وات میشه ( یه نیم اهم بیشتر نیست ها!)

چند مورد هم مشاهده شد:
                          1-با خاموش شدن led شارژ led شارژ کامل روشن میشه(و بطور چشمک زن باهم عمل میکنن یکی خاموش یکی روشن)دائما :eek:
                          آره اینطوری عمل میکنه ، مگر اینکه خازن 10 میکروی پایه 2 رو کمتر کنی تا زمان روشن موندن LED شارژ کامل ، کمتر بشه و به چشم نیاد!

2-با اجازه شما مقاومت 1 مگا اهم رو نصف و خازن رو هم 10 میکرو کردم سرعت چشمک زدن بیشتر و در صورت نبود باتری مدار زودتر خاموش میشه
                          همونطور که گفتم ، این کار اصولی نیست و ترانزیستور خروجی برای سوختن در حالت باتری بر عکس ، زمان کافی رو داره!

امیدوارم که با کاهش مدت روشن بودن خروجی مقاومت ها کمتر داغ بشن نمی دونم چرا اینقدر جریان میکشن(قاعدتا منبع جریان برای جریان 2 آمپر طراحی شده و نباید بیشتر جریان بکشه :eek: مگه جریان 2 آمپر در مقاومت 0.5 اهم نمیشه1 وات -1 وات هم که نباید اونقدر داغ بشه دستت بسوزه) بچه ها کمک کنید دیگه مخم هنگ کرد
                          اگه مقدار باتری کم باشه بیشترین تلف قدرت روی ترانزیستور خروجی خواهد بود نه مقاومت شنت نیم اهم! منبع جریانت رو یه بررسی بکن ، عیبی نداشته باشه!

نوشته اصلی توسط student2011
                          کنترل ولتاژ و جریان شارژ-محافظ در مقابل اوور شارژ و اوور دشارژ - محافظت در مقابل جریان و ولتاژ شارژ بیش از حد-محافظت در مقابل افزایش بیش از حد دمای باطری-محافظت در مقابل اتصال کوتاه و اتصال معکوس باطری-تشخیص باطری ناسالم در بین پک باطری زیر شارژ-استارت و قطع خودکار شارژ-قیمت تمام شده پایین در مقابل قیمت خود باطری ها...........دیگه هنگ کردم
                          ممنون جناب student2011 ، از نظرات مفیدتون
                          اونطور که من اطلاع دارم ، در باتریهای سیلید اسید لزومی به سنجش دمای باتری نیست و قاعدتاً در باتریهای حساس که امکان انفجار یا کاهش محسوس عمر باتری وجود داره ، این قابلیت الزامیه ؛ اینطور نیست؟

حالا این مدارو نمیدونم ولی هرچقدر باطری بیشتر دشارژ شده باشه در موقع شارژ جریان بیشتری میکشه و این هم برای باطری و هم شارژر بده و باید در مدار شما هم فکری برای این قضیه بشه و یه محافظ حداکثر جریانی برای مدار قرار بدین.
                          مدار دارای منبع جریان هست که جریان سرازیر شده به باتری رو محدود میکنه ، وقتی باتری نسبت به تغذیه خیلی افت کرده باشه ، تلف قدرت زیادی روی ترانزیستور خروجی میمونه که باید با یه گرماگیر مناسب دفع بشه! داغ شدن مقاومت شنت در مدار دوستمون غیر طبیعیه (البته انشالله که مقاومت یک چهارم وات نذاشته باشن )

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان عزیزم
                            ترانزیستوری که به باتری جریان میده دیگه ، باتری رو که بر عکس به خروجی وصل کنی ، اولین چیزی که میسوزه ترانزیستور قدرته(البته اگه روشن بمونه)
                            اگه مقدار باتری کم باشه بیشترین تلف قدرت روی ترانزیستور خروجی خواهد بود نه مقاومت شنت نیم اهم! منبع جریانت رو یه بررسی بکن ، عیبی نداشته باشه!
                            متاسفانه بلا به ترانزیستور محدود کننده جریان خورد و سوخت و دلیل داغ کردن مقاومت 0.5 اهم هم همین بود عوضش کردم درست شد

آره اینطوری عمل میکنه ، مگر اینکه خازن 10 میکروی پایه 2 رو کمتر کنی تا زمان روشن موندن LED شارژ کامل ، کمتر بشه و به چشم نیاد!
                            من برای بایاس عکس باتری این کار رو نکردم برای کاهش زمان روشن بودن led شارژ کامل و کاهش زمان روشن ماندن خروجی در حالت بدون باتری کردم :rolleyes:

البته مقاومت 1 مگا اهم رو 500 کیلو کردم و خازنش رو 22 میکرو و خازن پایه 2 555 رو 0.1 میکرو گذاشتم بهتر شد اما هنوز یک چشمک خیلی کوتاه میزنه که دیگه چاره ای نیست :applause:
                            انشاءا... دوباره مدار رو زیر بار بذارم نتیجه رو به شما دوستان اطلاع می دم باز هم به راهنمایی شما نیازمندم و از همه شما سپاسگذارم

یک خبر خوش دیگه آقا مهدی منبع تغذیه که یادت هست با مقاومت حدودا 350 اهم برروی پایه زمین رگولاتور به ولتاژ 14 ولت رسیدم و برای مصرف کننده مشکلی پیش نیومد و از همه مهمتر در حین جریان کشیدن مصرف کننده شارژر به کار خودش ادامه میده و مشکلی نداره که در مدار قبلی اگه باز هم یادت باشه شارژر خاموش می شد :wow:

برای حالت بایاس عکس باتری فکری ، نظری نداری :question:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی مشرقی
                              ممنون جناب student2011 ، از نظرات مفیدتون
                              اونطور که من اطلاع دارم ، در باتریهای سیلید اسید لزومی به سنجش دمای باتری نیست و قاعدتاً در باتریهای حساس که امکان انفجار یا کاهش محسوس عمر باتری وجود داره ، این قابلیت الزامیه ؛ اینطور نیست؟
                              سلام دوست عزیز مطلب شما درسته ولی من کلی گفتم نه فقط برای سیلد اسید

دیدگاه

با سلام
                                به لطف خدا و کمک دوستان عزیز آقا مهدی مشرقی و student2011 مدار رو بستم و موارد مشاهده شده:

1-چون فاصله تریگر شدن مدار در حالت شارژ شدن حدودا چند ثانیه است چند مورد بوجود می آید
                                1-1)تنظیم پتانسومتر یک مقدار مشکل میشه
                                2-1)منبع جریان یک مقدار گرمتر از مدارات قبلی شد که زیاد مهم نیست و با هیتسیگ مناسب قابل حله

2-در هر مدار باید به باتری متصل به آن مدار توجه بشه چون تمام باتری ها ولتاژ شارژ کامل 13.5 ندارند مثلا باتری که من اینجا زیر تست گذاشتم خیلی آقایی کنه حدود13.1 ولت ثابت می مونه(البته بعد از شارژ کامل)

3-مدار یک هیسترزیس نسبتا قابل قبلی داره (چند میلی ولت)(فکر می کنم به خاطر تقسیم ولتاژی که برای سنجش ولتاژ باتری ایجاد کردیم باشه)

4-led شارژ کامل در اواخر، مدت روشن ماندنش بیشتر میشه(باز هم فکر میکنم چون ولتاژ پایه2 نزدیک ولتاژ رفرنس 2.8 میشه)

حالا کدومتون میدونه ولتاژ رفرنسی که متصل به ترانزیستور داخلی ریست آی سی 555 (پایه 4)هست چند ولته(توکتاب تکنیک پالس نوشته کمتر از ولتاژ ورودی) اما مقدار یا فرمول محاسبه اش رو نگذاشته :nerd:
                                شاید برای ریست شدن و قطع خروجی در حالت بدون باتری موثر باشه :nerd:

بعد از خالی کردن باتری و اتصال مجدد (ولتاژ باتری خالی حدود8 ولت)الان ولتاژ رسده به 13.2 ولت و در حال شارژه
                                شرمنده از این مطلب به اون مطلب می پرم مدت زمان شارژ براساس جریان شارژ چطور محاسبه میشه(یک نظر دارم نمی دونم درسته یا نه:"جریان باتری مثلا اینجا65 آمپر ساعت تقسیم برجریان خروجی مجاز منبع جریان و باز هم در اینجا 1.5 آمپر میشه حدود 44 ساعت&quot

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X