اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

joule thief

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : joule thief

کسی مدار چشمک زن که داخل چشم گربه ای های کنار جاده بکار میره و با همین باتری 1.2 ولت کار میکنه رو نداره؟فقط یک سلف مقاومتی 100 میکرو هانری داخلش بکار رفته.

دیدگاه

چند نکته برای joule thief

درود و سلام :agree:

با سپاس از شما

چند نکته خواستم برای تجربه بگویم. خدا کند مفید باشد. :redface:

*- 1 - در نقشه ارسال یک برای ترانزیستورهای سیلیکونی ولتاژ دست کم 550 تا 650 میلی ولت است که به دما و نوع ترانزیستور و ... وابسته است . و این برای ترانزیستورهای ژرمانیومی در حد 300 میلی ولت به بالا است. در دارلینگتونها ولتاژ دست کم 1100 تا 1350 میلی ولت برای کار باید باشد و نه کمتر.(از دارلینگتون بهره نگیرید چون ولتاژ وصل بالاتری دارد.)

*- 2 - دو سر C و E را بدون بار نگذارید چون ممکن است ولتاژ بالایی تولید و ترانزیستور خراب گردد.

*- 3 - یک مقاومت ثابت 100 اهم را با یک مقاومت متغیر 5 کیلو اهم سری و آن را در مسیر جریان بیس بگذارید. با این کار نور ال ای دی را کم و زیاد کنید (فرکانس نیز با این کار کم و زید میشود.). همچنین تا اندازه ای از افزایش ناخواسته جریان و جلوگیری از سوختن قطعات میشوید.

*- 4 - بهره گیری از ترانزیستورهای بهره بالا و دارای افت کم ولتاژ CE حالت وصل(اشباع) بسیار خوب است نمونه آن BC 337-40 است.

دیدگاه

سلام من میخواستم اینو بسازم
        من یک دونه چوک HT-50 دارم میخواستم ببینم با اینم میشه ساخت یا نه؟
        یک تستی کردم روشن نمیشه :(

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ♣ ™ Amin ™ ♣
          اینو امتحان کن، مدار خوبیه،فقط یه سلف میخواد،حتی تو پروتئوس هم جواب میده(باید کلید رو قطع و وصل کنی):

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Alstom
            اینو امتحان کن، مدار خوبیه،فقط یه سلف میخواد،حتی تو پروتئوس هم جواب میده(باید کلید رو قطع و وصل کنی):
            ممنون
            من با مدارات بوست آشنا هستم که شکل کلیش اینطوریه

میخواستم ببینم این مدار که گذاشتین مدل خاصی از بوسته؟

یعنی این مدل اسم خاصی داره؟ چون من ندیده بودم بوست این شکلی :(

دیدگاه

ممنون
              من با مدارات بوست آشنا هستم که شکل کلیش اینطوریه

میخواستم ببینم این مدار که گذاشتین مدل خاصی از بوسته؟

یعنی این مدل اسم خاصی داره؟ چون من ندیده بودم بوست این شکلی :(
              این مدار در اصل برای راه اندازی فن 12 ولت با یک باتری 1V5 هست،راستش متاسفانه بنده در زمینه مدارات بوست زیاد تجربه ای ندارم ولی عملکرد این مدار خیلی ساده هست، شکل کلی مدار دقیقا مشابه مداری که گذاشتید هست،دو ترانزیستور مثبت و منفی و خازن فیدبک C1 دقیقا معادل سوییچ داخل مدارتون هست که تو فرکانس حدود 300 کیلوهرتز نوسان میکنه.اگه تو همون پرو به قسمتهای مختلفش اسکوپ رو وصل کنید بهتر متوجه میشید شکل های موجش خیلی جالبه،این ویدئو هم استفاده از این مدار برای روشن کردن فن 12 ولت رو نشون میده:
              https://www.you=tube.com/watch?v=ApI...ature=youtu.be
              (=)رو از وسط یو-تیو ب بردارید
              البته شکل مدار اگه بخواید برای فن استفاده کنید این هست که البته بهتره از دیود رو از نوع فوق سریع انتخاب کنید:

دیدگاه

درود
                سیم پیج با امپدانس زیادتر را با یک مقاومت یک کیلو تا 15 کیلو اهم (سری) به تغذیه مثبت و بیس ترانزیستر پیوند شود.
                سیم پیج با امپدانس کمتر را نیز به تغذیه مثبت و کلکتور ترانزیستر پیوند شود.

در صورت کار نکردن کافی است فقط در یکی سیم پیچها جای دو سر سیم ها جابجا شود.

مدار های گذاشته شده نوعی "بالا برنده ولتاژ " یا همان Boost است.

سپاس
                .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X