اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چگونگی عملکرد مداری که با 4-20ma تغذیه میشود

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : چگونگی عملکرد مداری که با 4-20ma تغذیه میشود

نوشته اصلی توسط میثم عزیزی
    شما میخواهید دستگاهی دقیقا با این عملکرد درست کنید.
    یعنی طراحی کامل یک valve positioner درسته؟
    بله اگه خدا کمک کنه
    چطور مگه؟!
    درایور شبکه و nRF24L01
    کاتالوگ محصولات
    کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
    شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
    فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

کار خیلی بزرگی خواهد بود. امیدوارم موفق باشید.
      من چون در ابتدا نمیدانستم که هدف شما ساخت valve positioner است. عرض کردم تغذیه دیگری مجزا برای مدار در نظر بگیرید
      اما باید عرض کنم در مورد این دستگاه شاید در بعضی مکانها مهم نباشد، چقدر مصرف کند
      ولی شما چون میخواهید یک طراحی کلی و استاندارد داشته باشید باید بر اساس شرایط کلی طراحی را انجام دهید.
      و مصرف شما فقط همون 4 میلی باید باشه. در مورد کم مصرف بودن این مدارها مهمترین نکته بحث hazard area است
      چون کنترل ولوها در بسیاری از مکانهایی مورد استفاده قرار میگیرند. که امکان انفجار وجود دارد و مناطق پرخطری
      بوده و باید از هر گونه جرقه جلوگیری شود بنابراین در سایت صنعتی باید مسیرهای تجهیزات الکترونیکی و بردهای آنها
      کم مصرف بوده و باعث هیچگونه جرقه ای نشوند. و راهکاری که فعلا به ذهنم میرسه همون ذخیره خازنی توان و مصرف لحظه ای است ( در مدارات آنالوگ و lcd)
      استفاده از مدهای sleeping و interrupt در مدارات دیجیتال و پردازنده. نکته ای که باید اضافه کنم اینه که مصرف مدار شما بغیر از سلونوئید باید 4 میلی باشه
      و سلونوئید این نوع دستگاه ها بصورت استانداردی است که مثلا زمانی که اصلا باز نیستند مصرفی ندارند و در زمانی که 100 باز میشوند مصرفی کمتر از 16 میلی دارند
      به این ترتیب با استفاده از همان جریان ابزار دقیقی 4-20 مصرف آنها تامین میشود.
      مهم نیست چه مدرکى دارید
      مهم این است که چه درکى دارید . . .

دیدگاه

کار خیلی بزرگی خواهد بود. امیدوارم موفق باشید.
        من چون در ابتدا نمیدانستم که هدف شما ساخت valve positioner است. عرض کردم تغذیه دیگری مجزا برای مدار در نظر بگیرید
        اما باید عرض کنم در مورد این دستگاه شاید در بعضی مکانها مهم نباشد، چقدر مصرف کند
        ولی شما چون میخواهید یک طراحی کلی و استاندارد داشته باشید باید بر اساس شرایط کلی طراحی را انجام دهید.
        و مصرف شما فقط همون 4 میلی باید باشه. در مورد کم مصرف بودن این مدارها مهمترین نکته بحث hazard area است
        چون کنترل ولوها در بسیاری از مکانهایی مورد استفاده قرار میگیرند. که امکان انفجار وجود دارد و مناطق پرخطری
        بوده و باید از هر گونه جرقه جلوگیری شود بنابراین در سایت صنعتی باید مسیرهای تجهیزات الکترونیکی و بردهای آنها
        کم مصرف بوده و باعث هیچگونه جرقه ای نشوند. و راهکاری که فعلا به ذهنم میرسه همون ذخیره خازنی توان و مصرف لحظه ای است ( در مدارات آنالوگ و lcd)
        استفاده از مدهای sleeping و interrupt در مدارات دیجیتال و پردازنده. نکته ای که باید اضافه کنم اینه که مصرف مدار شما بغیر از سلونوئید باید 4 میلی باشه
        و سلونوئید این نوع دستگاه ها بصورت استانداردی است که مثلا زمانی که اصلا باز نیستند مصرفی ندارند و در زمانی که 100 باز میشوند مصرفی کمتر از 16 میلی دارند
        به این ترتیب با استفاده از همان جریان ابزار دقیقی 4-20 مصرف آنها تامین میشود.
        واقعا ممنونم از اطلاعات مفیدتون
        فقط یه سوال اونم این که شما تو این زمینه کار کردید؟!
        چقدر میتونم اگه نیاز شد توی روند پروژه بیشتر ازتون کمک بگیرم؟!
        درایور شبکه و nRF24L01
        کاتالوگ محصولات
        کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
        شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
        فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

ال سی دی هایی هستند که ارتباط مستقیم دارند و مصرفی در حد چند میکرو امپر. همونهایی که دوستمون گفتند ارتباطشون مبهمه. همچین مبهم هم نیت. هر سگمنت یک پین داره که اگه نوسان بکنه روشنه و اگه نوسان نکنه خاموش.
          میکرو هم در حالت روشن و اوج محاسبات اگه از پینهاش جریان نکشید مصرف یک AVR زیر یک میلی امپره.
          میمونه اون VALVE که من هیچ تجربه ای در کار با اینطور چیزا ندارم. نظری هم نمیدم. ولی 4 میلی امپر از سر میکرو و ال سی دی هم زیاده.

دیدگاه

راستش همچون خیلی از دوستان فعال در این انجمن کارم طراحی الکترونیکه ولی مشخصا در زمینه طرح شما نخیر کار چندانی نکردم
            چون تجربه کارهای ابزاردقیقی رو دارم و با این کنترل ولوها هم خیلی وقت پیش کار کردم باید خدمتتون عرض کنم
            در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی اینگونه تجهیزاتی خیلی کاربرد دارند و متاسفانه نه در داخل کشور کارخیلی منسجم و
            صنعتی در زمینه طراحی اینگونه تجهیزات شده و نه صنایع بزرگ ما در صورت زحمات زیاد تولید کننده داخلی به اون توجه میکنن
            در ضمن وقتی یک پلنت بزرگ طراحی میشه که معمولا هم طراحی یک شرکت خارجیه تمام تجهیزات اون هم با جزئیات تعیین میشه
            و شما نمیتونید یک تک محصول رو ارائه بدید.
            تا اونجایی هم که اطلاعاتی داشته باشم دریغ نخواهم کرد.
            نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
            ال سی دی هایی هستند که ارتباط مستقیم دارند و مصرفی در حد چند میکرو امپر. همونهایی که دوستمون گفتند ارتباطشون مبهمه. همچین مبهم هم نیت. هر سگمنت یک پین داره که اگه نوسان بکنه روشنه و اگه نوسان نکنه خاموش.
            منظورم این بود که برای من مبهمه چون تا حالا کار نکردم ممنون میشم اگه اطلاعات جزئی تری در این خصوص دارید راهنمایی بفرمایید چون خودم هم برای کار دیگه ای دنبال یک نمایشگر خیلی کم مصرف هستم.
            مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

راستش همچون خیلی از دوستان فعال در این انجمن کارم طراحی الکترونیکه ولی مشخصا در زمینه طرح شما نخیر کار چندانی نکردم
              چون تجربه کارهای ابزاردقیقی رو دارم و با این کنترل ولوها هم خیلی وقت پیش کار کردم باید خدمتتون عرض کنم
              در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی اینگونه تجهیزاتی خیلی کاربرد دارند و متاسفانه نه در داخل کشور کارخیلی منسجم و
              صنعتی در زمینه طراحی اینگونه تجهیزات شده و نه صنایع بزرگ ما در صورت زحمات زیاد تولید کننده داخلی به اون توجه میکنن
              در ضمن وقتی یک پلنت بزرگ طراحی میشه که معمولا هم طراحی یک شرکت خارجیه تمام تجهیزات اون هم با جزئیات تعیین میشه
              و شما نمیتونید یک تک محصول رو ارائه بدید.
              تا اونجایی هم که اطلاعاتی داشته باشم دریغ نخواهم کرد. منظورم این بود که برای من مبهمه چون تا حالا کار نکردم ممنون میشم اگه اطلاعات جزئی تری در این خصوص دارید راهنمایی بفرمایید چون خودم هم برای کار دیگه ای دنبال یک نمایشگر خیلی کم مصرف هستم.
              تو امجد فکر میکنم پیا بشه. چند سال پیش یکی از دوستان واسمون تهیه کرد که متاسفانه نمیدونم از کجا. این نوع ال سی دی ها چیپ کنترولر ندارن. فقط یه نمایشگر داره و چند تا پین. این مجموعه حتی روی PCB هم نصب نشده و پایه ها مستقیما به قسمت شیشه ای نمایشگر متصل هستن. هر ال سی دی مثل هر قطعه دیگه ای دیتاشیت داره که میتونید دقیقا ترتیب پایه هاشو تو دیتاشیتش ببینید. قیمتشون هم تقریبا معادل نمایشگر های کنترولر دار تو بازاره.
              یه مشترک که سر جاش. تو دیتاشیت تعیین میکنه که + یا - داده بشه. و پایه هر سگمنت اگه بصورت متناوب یه سیگنال مربعی با حداقل و حداکثر فرکانسی که بازم تو دیتاشیت ذکر شده نوسان بکنه اون سگمنت روشن میشه و اگه نوسان نکنه خاموش میمونه. عملا شما یه خازن خیلی کوچک رو فرض کن که داعما باید در حال شارژ و دشارژش باش و اگه این کار رو نکنی خاموش میشه. این فرکانس هم محدوده وسیعی داره و خیلی حساس نیست. به شکلی که دیدم تو دستگاههای چای ساز از این نمایشگر استفاده کردن و پایه های LCD رو به با یه مقاومت به برق شهر متصل کردن و به پایه میکرو دادن. میکرو صفرش میکنه از نوسان میفته خاموش میشه سگمنتش و وقتی میکرو پایه رو شناور میکنه با نوسان 100 هرتز برق شهر سگمنت روشن میشه.
              این نمایشگر در دستگاه شمارش و ساعت زنش بازی شطرنج استفاده شده و با دو تا باطری قلمی و و یک مگا هشت داره چند سال کار میکنه. میکرو رو به مد اسلیپ بردیم و با یک تایمر و وقفه یک اسیلاتور یادم نیست چه فرکانسی فقط میدونم زیر صد هرتز بود درست کردیم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                تو امجد فکر میکنم پیا بشه. چند سال پیش یکی از دوستان واسمون تهیه کرد که متاسفانه نمیدونم از کجا. این نوع ال سی دی ها چیپ کنترولر ندارن. فقط یه نمایشگر داره و چند تا پین. این مجموعه حتی روی PCB هم نصب نشده و پایه ها مستقیما به قسمت شیشه ای نمایشگر متصل هستن. هر ال سی دی مثل هر قطعه دیگه ای دیتاشیت داره که میتونید دقیقا ترتیب پایه هاشو تو دیتاشیتش ببینید. قیمتشون هم تقریبا معادل نمایشگر های کنترولر دار تو بازاره.
                یه مشترک که سر جاش. تو دیتاشیت تعیین میکنه که + یا - داده بشه. و پایه هر سگمنت اگه بصورت متناوب یه سیگنال مربعی با حداقل و حداکثر فرکانسی که بازم تو دیتاشیت ذکر شده نوسان بکنه اون سگمنت روشن میشه و اگه نوسان نکنه خاموش میمونه. عملا شما یه خازن خیلی کوچک رو فرض کن که داعما باید در حال شارژ و دشارژش باش و اگه این کار رو نکنی خاموش میشه. این فرکانس هم محدوده وسیعی داره و خیلی حساس نیست. به شکلی که دیدم تو دستگاههای چای ساز از این نمایشگر استفاده کردن و پایه های LCD رو به با یه مقاومت به برق شهر متصل کردن و به پایه میکرو دادن. میکرو صفرش میکنه از نوسان میفته خاموش میشه سگمنتش و وقتی میکرو پایه رو شناور میکنه با نوسان 100 هرتز برق شهر سگمنت روشن میشه.
                این نمایشگر در دستگاه شمارش و ساعت زنش بازی شطرنج استفاده شده و با دو تا باطری قلمی و و یک مگا هشت داره چند سال کار میکنه. میکرو رو به مد اسلیپ بردیم و با یک تایمر و وقفه یک اسیلاتور یادم نیست چه فرکانسی فقط میدونم زیر صد هرتز بود درست کردیم.
                خیلی عالی :applause:
                حالا برای هر سگمنتی 7 پایه فرمان و یه مشترک میخواهیم اگه مثلا نوع 8 کارکتری اون رو در نظر بگیریم تعداد پایه ها چند تا میشه
                یعنی هر سگمنت رو مجزا گرفته یا اینکه سگمنتها همه به هم وصلند و تنها پایه مشترک هر سگمنت مجزا هست.
                در ضمن آیا میشه با این نمایشگرهای کریستال مایعی که روی خیلی از این دستگاههای ارزان قیمت مانند ساعت، مولتی متر و .. وجود داره کار کرد.
                به خاطر کاهش هزینه نمیگم بخاطر مشکلاتی مانند قاب و صفحه کلید و ... آیا میشه این نوع نمایشگرها رو راه انداخت.
                مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

خیلی عالی :applause:
                  حالا برای هر سگمنتی 7 پایه فرمان و یه مشترک میخواهیم اگه مثلا نوع 8 کارکتری اون رو در نظر بگیریم تعداد پایه ها چند تا میشه
                  یعنی هر سگمنت رو مجزا گرفته یا اینکه سگمنتها همه به هم وصلند و تنها پایه مشترک هر سگمنت مجزا هست.
                  در ضمن آیا میشه با این نمایشگرهای کریستال مایعی که روی خیلی از این دستگاههای ارزان قیمت مانند ساعت، مولتی متر و .. وجود داره کار کرد.
                  به خاطر کاهش هزینه نمیگم بخاطر مشکلاتی مانند قاب و صفحه کلید و ... آیا میشه این نوع نمایشگرها رو راه انداخت.
                  معمولا یکی مشترکه. مث سون سگمنت. البته باید دیتاشیت رو دید. ممکنه کار دیگه ای کرده باشه. نمیشه حدسی گفت. اونا هم از این روش استفاده میکنن. اگه بتونین دیتاشیتشونو پیدا بکنین میشه.

دیدگاه

توصیه میکنم صفحه 380 از کتاب 307 مدار ترجمه رضا خوش کیش رو بخونید درباره تستر ال سی دی هستش با 4047 .
                    http://www.learningelectronics.net/circuits/images/lcd_tester_circuit_diagram.gif
                    امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.
                    از پاسخ به سوالات انجمن به صورت خصوصی معذورم.

دیدگاه

در ادامه فرمایشات اساتید
                      در انتخاب رگلاتور هم دقت کن.
                      رگلاتور ها یک مینیمم جریان دارند و یک جریان مصرفی هم خدشون دارند.
                      یک رگلاتور مناسب انتخاب کنید .
                      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=72975.msg434422#msg434422
                      از جمله ی رفتگان این راه دراز
                      باز آمده ای کو که به ما گوید راز
                      هان بر سر این دو راهه از روی نیاز
                      چیزی نگذاری که نمی آیی باز

دیدگاه

بله نکته مهمی رو اشاره کردین
                        ولی جالب اینجاس که آقای بیرامی که تاپیک رو ایجاد کردن در همون پست خودشون مطلب گذاشتن و کاملا به مسئله واقفند. :applause:
                        مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

با سلام

اجرای این کار با اقلام در دسترس در بازار ما هم شدنی است.
                          4 میلی آمپر، به اندازه کافی زیاد است که بتوان با آن مدارات مشابه با این را ساخت.

مثلا:
                          مولتی متر خود را ملاحظه فرمایید که دارای انواع مدارات آنالوگ و احتمالا میکروکنترلر می باشد و با یک باتری کتاب 9 ولتی ماهها کار میکند.
                          در واقع به هنگام روشن بودن، در حد میلی آمپر مصرف دارد.

//================================================== ================

شما مدارات موجود را از روی دستگاه فعلی روی کاغذ ترسیم فر مایید.

و کارکرد آنرا تحلیل فرمایید تا وارد مرحله بعدی برای طراحی و نمونه سازی شوید.

با سپاس
                          گشتی در لاله زار
                          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

درود

کارهایی که میشه انجام داد:
                            1. استفاده از قطعات با مصرف خیلی کم.
                            - segment lcd ها مصرف خیلی کمی دارند. در حد چند صد میکرو امپر. در ضمن درایور هم دارند که میشه سریال با اونها ارتباط گرفت. چون اسکن کردن این نوع ال سی دی خودش مشکلاتی ایجاد میکنه. پس بهتره درایور داشته باشه.
                            - lcd گرافیکی کم مصرف هم وجود داره. من با یه نوعش که مصرفش 150 میکرو امپر بود کار کردم. (البته شمارشو ندارم)
                            - lcd ای هم جدیدا تبلیغ میشه که مصرفش صفر هست. شما فقط موقع ریختن تصویر روی اون توان مصرف می کنید و بعد پاورش رو قطع می کنید و تصویر می تونه تا 1 سال روی ال سی بمونه!!!

در واقع مصرف ال سی دی ها خیلی کمه، و چیزی که جریان مصرف میکنه back light هست.

2. استفاده از ماسفت برای قطع جریان قسمت های غیر ضروری. خیلی از قسمتهای مدار لازم نیست همdشه کار کنن. البته خیلی از قطعات مود power down دارند. ولی میشه با ماسفت با جریان نشتی کم، مصرفشون رو بسیار کم کرد.

3. بردن پروسسور به مود power down. من با avr در این مود (و قطع کردن تمام قسمتهای مدار با ماسفت) جریان کل مدار رو تا 10 میکرو امپر کاهش دادم. برای بیرون اومدن از این مود از اینتراپت خارجی استفاده بشه. اگه بشه دستی و اگه نه میشه با اومدن جریان یا ولتاژ خاص و اینتراپت دادن و یا حتی استفاده از یک مولد پالس و وصل کردن اون به اینتراپت. من در یک مدار با استفاده از ای سی های cmos (با جریان چند ده میکرو امپر) یه تایمر درست کردم که میکرو رو هر چند ثانیه و یا میلی ثانیه بالا میاورد.

4. قطعاتی وجود داره که برای باقی موندن در حالت فعلی جریانی مصرف نمی کنن. میشه از این قطعات استفاده کرد. مثلا شما اگه بخوای رله رو وصل نگه داری (جدا از انتخاب normally on/off) باید جریان که معمولا زیاد هست مصرف کنی. اما رله هایی وجود داره که حالت خودش رو بعد از برداشتن جریان حفط می کنه.

5. استفاده از super capacitor و یا باطری که هنگامی که مصرف نداری شارژ بشه و بتونه جریانهای بالا رو در زمان مصرف به صورت محدود تولید کنه. (البته در محیط صنعتی پرخطر احتمال جرقه زدن در این قسمت وجود داره.)

etc.
                            مـن هیچ ندانم که مرا آن که سرشت
                            از اهل بهشت کرد یا دوزخ زشت
                            جامی و بتی و بربطی بر لب کشت
                            اين هر سه مرا نقد و تو را نسیه بهشت

دیدگاه

سلام
                              قصد بالا اوردن یه تاپیک قدیمی رو ندارم ولی گفتم شاید این مطلب بدرد کسی بخوره
                              کنترل ولو هایه مشابه به سیستم استارتر تاپیک از ولو هایه پیزوالکتریک استفاده میکنه که
                              مصرف خیی کم در حد میکرو ولت دارن و سرعت بالایی هم دارن
                              من یک نمونه زیمنس رو باز کردم برایه تعمیرکه داخلش از دوتا ولو پیزو استفاده کرده بود

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X