اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تشخیص فرکانس 2 موج که روی هم سوارن.

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : تشخیص فرکانس 2 موج که روی هم سوارن.

شما باید برای اینکار فیلتر میانگذر بگذارید
    3db در واقع برای تعیین فرکانس های حد پایین و بالای یک فیلتر است در حوزه فرکانس که در حوزه زمان معادل فرکانسی است که دامنه آن به 0.7 فرکانس پایه برسد.
    در فیلترهای مرتبه اول مانند طرح شما شیب پهنای باند فیلتر بسیار ملایم میشود. و عملا چون فرکانسهای dtmf به هم نزدیک هستند فیلتراسیون موثری صورت نمیگیرد.
    مسلما استفاده از mt8870 بسیار ساده تر و کم هزینه تر از بسیاری از روشهای پیشنهادی است. اما این موضوع حتی اگر هم به عنوان یک چالش علمی پیگری شود خیلی جالب خواهد بود.
    فکر میکنم پیشنهادی که در پست قبلی بهتون دادم بتونه یک روش عملی و کم هزینه باشه در مورد اینکه نمونه برداری میکرو خیلی سنکرون نیست هم به این نتیجه رسیدم که برای کار شما قابل گذشته چون من خطایی در حد چند میکرو ثانیه رو در عمل مشاهده کردم که برای تشخیص یک فرکانس مثلا 700 هرتز از 720 هرتز خیلی مهم نیست . یه مقدار موضوع طرز نمونه برداری رو بیشتر فکر کردم و بصورت زیر اصلاحش میکنم
    شما در مرحله اول از همون نمونه بردار خود میکرو استفاده میکنید و نمونه برداری خارجی فعلا منتفی خواهد بود.
    درسته که میشه با نمونه برداری کامل از موج و پردازش سیگنال فرکانسها رو بدست آورد ولی باید بگم با این سرعت نمونه برداری عملا این قضیه منتفی و
    باید از راه های میانبر با توجه به صورت مساله استفاده کرد
    من موضوع رو یه مقدار بازتر میکنم شما دو موج سینوسی دارید با معادله y=ksin wt
    که k حداکثر دامنه موج است که برای همه سیگنالها مقداری یکسان است ولی w یا همان 2pf برای هر موج متفاوت است هدف ما بدست اوردن w است
    ما در هر حالت دو موج داریم با معادله sinw1 و sinw2 بنابراین با گرفتن چند نمونه به یک معادله چند مجهولی می رسیم که با حل آن مقادیر W بدست خواهند آمد
    ما در اینجا سه بار نمونه برداری میکنم که مقادیر a1,a2,a3 حاصل نمونه برداری ما است در زمانهای t1 و t1+T1 و t1+T2 که t1 همان لحظه شروع نمونه برداری اول است و یکی از مجهولهای ماست.

ksinw1t1+ksinw2t1=a1
    ksinw1t2+ksinw2t2=a2
    ksinw1t3+ksinw2t3=a3
    t2=t1+T1
    t3=t1+T2
    مقادیر مجهول در معادلات بالا t1,w1 ,w2 است و بصورت سه معادله و سه مجهول باید معادله بالا حل شود.
    T1 , T2 زمانهای ثابت دلخواهی هستند که لحظه نمونه برداری دوم و سوم را تعیین میکنند.

مهم نیست چه مدرکى دارید
    مهم این است که چه درکى دارید . . .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X