اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آرایش TIP 41

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : آرایش TIP 41

نوشته اصلی توسط abi92
    بازم سلام ، اگه روی بدنه ی موتورت جریانش رو ننوشته ، شما با یه مولتی متر روی حالت اندازه گیری جریان بالا و با استفاده از ترمینال جریان بالا که معمولاً 6 ، 10 یا حتی 20 آمپره ، جریان موتورت رو با تغذیه 12 ولت اندازه گیری کن تا بتونم حساب و کتاب درایور رو تا حد امکان درست انجام بدم. ضمناً توی حالت اندازه گیری جریان بالا سعی کن مدت زمان اندازه گیریت از 15 ثانیه یا همین حدود بیشتر نشه چون ممکن حرارتی که ایجاد می کنه به برد مولتی مترت آسیب بزنه.
    با سلام.شرمنده که زحمت میدم.
    وصل کردم به 12 ولت .آمپر متر منبع تغذیه نشون داد. در حالت عادی 800 میلی آمپر میکشه.
    وقتی هم که دستم رو جلوش میذارم (یعنی مثلا بار روش افتاده!)حدود 1.5 آمپر میکشه
    تکاور شدن جرات افزون کند.....هراس از دل مرد بیرون کند....

تا تکاور به تن زخمی خود جان دارد....مرز اسلام در این ملک نگهبان دارد.........

دیدگاه

سلام وقت بخیر ، این مداری که گذاشتم یه درایور ترانزیستوریه که با محاسبات من می تونه حد اقل 3 آمپر رو بدون مشکل درایو کنه البته عملاً امتحانش نکردم ولی به احتمال زیاد جواب میده . ضمناً اگه مقاومت 47 اهم 0.5 وات رو نداشتی می تونی عوضش دو تا مقاومت 100 اهم معمولی رو باهم موازی کنی یا دو تا مقاومت 22 اهم معمولی رو با هم سری کنی و جایگزینش کنی. ترانزیستور TIP41 رو هم حتماً روی یه هیت به ابعاد تقریبی حداقل 3X3 سانتیمیتر با واشر سلیکونی نصب کن و بجای BC327 هم می تونی از هر ترانزیستور مشابه دیگه ای استفاده کنی یعنی اصراری روی این شماره ترانزیستور نیست و بجای دیود 1N4001 می تونی از هر دیود 1 آمپر دیگه ای هم که داری استفاده کنی. این مدار رو میشه خیلی راحت بامیکرو کنترل کرد ( هم خاموش و روشن و هم کنترل دور PWM ) فقط باید بدونی که فعال Low هستش یعنی موقعی که ورودی رو به صفر وصل کنی موتور روشن میشه بازم قبل اتصال به میکرو ، ورودیش رو زمین کن ببین موتور درست عمل میکنه و در این حالت ولتاژ دوسر موتور رو با مولتی متر بگیر ببین چقده ؟
      اگه مشکلی بود خبرش رو بده. موفق باشی.
      علم چندان که بیشتر خوانی چون عمل در تو نیست نادانی
      ( سعدی )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط abi92
        سلام وقت بخیر ، این مداری که گذاشتم یه درایور ترانزیستوریه که با محاسبات من می تونه حد اقل 3 آمپر رو بدون مشکل درایو کنه البته عملاً امتحانش نکردم ولی به احتمال زیاد جواب میده . ضمناً اگه مقاومت 47 اهم 0.5 وات رو نداشتی می تونی عوضش دو تا مقاومت 100 اهم معمولی رو باهم موازی کنی یا دو تا مقاومت 22 اهم معمولی رو با هم سری کنی و جایگزینش کنی. ترانزیستور TIP41 رو هم حتماً روی یه هیت به ابعاد تقریبی حداقل 3X3 سانتیمیتر با واشر سلیکونی نصب کن و بجای BC327 هم می تونی از هر ترانزیستور مشابه دیگه ای استفاده کنی یعنی اصراری روی این شماره ترانزیستور نیست و بجای دیود 1N4001 می تونی از هر دیود 1 آمپر دیگه ای هم که داری استفاده کنی. این مدار رو میشه خیلی راحت بامیکرو کنترل کرد ( هم خاموش و روشن و هم کنترل دور PWM ) فقط باید بدونی که فعال Low هستش یعنی موقعی که ورودی رو به صفر وصل کنی موتور روشن میشه بازم قبل اتصال به میکرو ، ورودیش رو زمین کن ببین موتور درست عمل میکنه و در این حالت ولتاژ دوسر موتور رو با مولتی متر بگیر ببین چقده ؟
        اگه مشکلی بود خبرش رو بده. موفق باشی.
        خیلی ممنون.راستی چند تا سوال
        1_روی برد برد آزمایش کنم برد برد میسوزه؟
        2_محاسباتش چطوری شد؟(لطفا عصبانی نشید! :"&gt

دیدگاه

سلام ، اولاً : شما باید کاری کنی که جریان موتور و پایه های کلکتور و امیتر TIP41 از روی برد برد نباشه گرچه اگه موتور شما به گفته ی خودتون حداکثر 1.5 آمپر بکشه فکر نمی کنم برد بورد مشکلی پیدا بکنه .
          ثانیاً : اگه به یه نمونه کاتالوگ TIP41 نگاه بندازیم براساس نمودارهای نوعی رسم شده برای hFE بر حسبIC می بینیم که با جریان 3 آمپر در دمای 25 درجه سلسیوس ، hFE در حدود 40 هست پس اگه از کلکتور بخواد 3 آمپر بگذره باید از بیس حدود 3/40= 75 میلی آمپر بگذره . خب اگه به مدار یه نگاهی بندازی می بینی اگه ترانزیستور BC327 اشباع بشه و ولتاژ کلکتور- امیترش رو حدود 0.7 ( مطابق کاتالوگش) و ولتاژ بیس- امیتر TIP41 رو هم طبق نمودارهای کاتالوگش در جریان 3 آمپر و دمای 25 درجه ، یک ولت در نظر بگیریم ، ولتاژ روی مقاومت بیس ترانزیستور TIP41 (با اعمال KVL در مسیر 5+ تا زمین ) 3.3 میشه که با تقسیم این ولتاژ بر جریان 75 میلی آمپر بیس ، مقدارش 44 اهم بدست میاد که من 47 اهم گذاشتم ( چون VCE ترانزیستور BC327 رو حدود 0.5 ولت گرفتم ) اما برای اطمینان بیشتر همیشه بهتره مقاومت استاندارد کمتررو انتخاب کنیم تا جریان بیس بیشتر بشه و تضمین کنه که حتماً ترانزیستورت اشباع میشه یعنی 39 اهم بذاریم بهتره . توان تلفاتی این مقاومت برابر 75mA X 3.3 V = 247.5 mW میشه که محض احتیاط بهتره از یه مقاومت 0.5 وات استفاده بشه ( چون اگه به هر دلیلی ازقبیل بیشتر شدن جریان بیس یا ولتاژ دوسر مقاومت که با کاهش ولتاژ کلکلتور - امیتر BC327 و بیس - امیتر TIP41 می تونه اتفاق بیفته توانش بیشتر بشه نسوزه ) . مقاومت بیس ترانزیستور BC327 هم به اینصورت حساب میشه که چون جریان کلکلتورش 75 و hFE حدود 100 هست جریان بیسش 0.75 میلی آمپر میشه و باز از KVL در مسیر 5+ ، امیتر - بیس تا ورودی زمین شده ، ولتاژ مقاومت حدود 3.5 ولت و مقدارش 3.5/0.75= 4.67 کیلو اهم میشه که من با همون استدلال قبلی مقدار استاندارد کمتر یعنی 3.9 کیلو اهم رو انتخاب کردم . دیود 1N4148 هم برای تضمین خاموش شدن BC327 موقع High شدن ورودی استفاده شده .
          ( سعدی )

دیدگاه

سلام خسته نباشید
            دوستان من هم مداری بستم که توسط یک رله موتور خاموش روشن می کنم دقیقن مداره است که دوستمان گذاشته

ترانزیستور من c945 و تغذیه موتور و رله (vcc شکل)12 ولته و به هم وصله(یعنی هر دو دارن از یک باطری تغذیه می کنن) ولی یه مشکل هست اینکه هر بار که مدار رو روشن می کنم و رله وصل میشه موتو یه نصفه دوری مزنه سریع ترانزیستور میسوزه موتور هم جریانش 5 امپره
            به نظر شما نباید یک دیود هم هرزگرد هم برای ترانزیستور گذاشت؟چون تغذیه ها یکی هست و موتور هنگام روشن شدن دو سر ترانزیستور می افته
            به موتور هم دست رسی ندارم
            پرسش کلید دانش

دیدگاه

سلام ، مقدار مقاومت بیس ترانزیستورت چنده ؟ ولتاژ تحریک بیس چقده ؟
              ( سعدی )

دیدگاه

سلام
                مقاومت بیس 1کیلو و توسط میکرو تحریک میشه وقتی موتور نیست خوب کار میکنه ولی وقتی موتور وصل میشه ترانزیستور میسوزه
                پرسش کلید دانش

دیدگاه

سلام ، دیود هرزگری که گذاشتی چیه ؟ موقعی که موتور رو مستقیماً به دو سر باتری 12 ولت می زنی ولتاژ دو سر باتری چقدر میشه ؟
                  موقعی که سیم پیچ تحریک رله ت رو مستقیماً به باتری 12 ولت میزنی چه جریانی از سیم پیچ تحریکش می گذره ؟
                  ( سعدی )

دیدگاه

سلام ممنون که جواب میدید
                    دیود هرزگرد برای سلف رله اس که موقعه خاموش شدن رله ولتاژمعکوسی که ایجاد میکنه نیفته روی ترانزیستور
                    موتور پیشه من نیست فقط میدونم 5 امپره. دسرسی بهش ندارم ولی وقتی موتور به باطری وصل میشه به احتمال زیاد ولتاژ میاد پایین تر دیگه
                    رله هم 120 میلی میکشه
                    وقتی موتور وصل نیست مثل ادم کار میکنه
                    مشکل لحظه استارت موتوره که ترانزیستور میسوزه تغذیه موتور با تغذیه رله یکیه و احساس می کنم که موتور داره ولتاژه معکوس ایجاد میکنه و می افته رو ترانزیستور (از طریق سلف رله وصل میشه به کلکتور و زمینشون هم که یکیه می افته رو امیتر)
                    https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSarSCh6MyFs6s3Z31Vu_ZoyQOohywjA oPxOE1ZWFgxIF-FQmbU
                    مثل این شکل نباید دیود هرزگرد هم برای ترانزیستور بزارم؟
                    پرسش کلید دانش

دیدگاه

بازم سلام ، من فکر می کنم تنها دلیل سوختن ترانزیستورت زیاد بودن جریان کلکتورشه چون توی یه نمونه کاتالوگ ترانزیستور C945 نوشته حداکثر جریان DC کلکتور 100 میلی آمپره که شما به قول خودت رله ت 120 میلی آمپر می کشه و همین باعث سوختن ترانزیستورت میشه . می تونی بجای C945 از ترانزیستورای جریان بالاتر مانند 2N2222 یا BC337 ( که 800 میلی آمپرن) یا حتی 2N3904 ( که 200 میلی آمپره ) استفاده کنی . مقاومت بیست هم خیلی کمه ، شما با hFE=100 فقط به 1.2 میلی آمپر جریان در بیس نیاز داری نه 4.3 میلی آمپر که بجای یک کیلو اهم می تونی ( و بهتره ) از مقاومت 3.3 کیلو اهم ( که من میگم 2.2 کیلو بذاری بهتره ) توی بیس استفاده کنی .
                      در مورد موتورت هم اگه واقعاً فکر می کنی ولتاژالقا یی ایجاد میکنه که در حالت عادی و روشن دایم بی معنیه ، می تونی یه دیود 1N4001 یا مشابه ش رو بصورت معکوس مواز ی موتور کنی تا این مشکل حل بشه . اما من معتقدم فقط باید ترانزیستورت عوض بشه آزمایش کن و نتیجه رو هم اعلام کن. منتظرم.
                      ( سعدی )

دیدگاه

سلام جناب دلشاد ، مدار رو بستی ؟ نتیجه رو اعلام کن. منتظرم
                        ( سعدی )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط abi92
                          سلام جناب دلشاد ، مدار رو بستی ؟ نتیجه رو اعلام کن. منتظرم
                          چشم مهندس pcb رو دارم میکشم .
                          بعد از مونتاژ خبر میدم

دیدگاه

سلام جناب مقدم ، متاسفانه من یه اشتباه الکی توی محاسبه جریان بیس و مقاومتش مرتکب شدم( امان از پیری ) واقعاً معذرت می خوام . پستم رو اصلاح کردم. شرمنده م ، ببخشید.
                            ( سعدی )

دیدگاه

نه بابا خواهش می کنم
                              فقط من با مقاومت 10 کیلو زدم و ترانزیستور bc337 و بورد رو فرستادم رفت امید وارم که جواب بده و جواب داد خبرتون می کنم
                              پرسش کلید دانش

دیدگاه

سلام جناب مقدم ، اگه hFE ترانزیستورت حدود 200 به بالا باشه ( که اتفاقاً توی دیتا شیت BC337 برای جریانهای حول وحوش 100 الی 200 میلی آمپر همینطوره ) به احتمال زیاد جواب میده اما اگه جواب نداد فقط کافیه بجای مقاومت 10 کیلو اهم مقاومت 2.2. کیلو اهم بذاری تا تضمینی جواب بده . موفق باشی.
                                ( سعدی )

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X