اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک برای تعمیر محافظ یخچال

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک برای تعمیر محافظ یخچال

با سلام همان طور که از موضوع تاپیک معلومه یک محافظ یخچالی رو دیروز بازش کردم وداخلش از آیسی ATMEGA8استفاده شده که اول تایم مشخص شده ای که واسه سه نوع مصرف کننده (یخچال کامپیوتر وصوتی تصویری )نشون میده وبعد اون زمان LED مربوط به OUT روشن شده،وروی SEGمقدار(220v) ولتاژ رو نشون میده این کلیت کارشه ولی این مداری که دست منه بعد از زدن کلیدپاور رله سوئیچ میشه :eek: وبعد از این که اون زمان مشخص تموم میشه هیچ اتفاقی نیمیوفته oo:من یکی از خازن هاشو که باد کرده بود وترانزیستور های بغل رله رو عوض کردم ولی هیچ تاثیری نداشت.... :surprised: لطفا کمکم کنید تا بتونم اینو تعمیرش کنم با تشکر
    مردی که کوه را از میان برداشت کسی بود که شروع به برداشتن سنگ ریزه ها کرد

پاسخ : کمک برای تعمیر محافظ یخچال

با سلام دوست عزیز
    شما زمانی که تایم تموم میشه دو سر سیم پیچ رله رو ولتاژ گیری کنید.اگه ولتاژی حدود 9 تا 12 ولت داشتی
    به احتمال زیاد رله مشکل داره و ولتاژ 220 ولت رو نمیتونه سویچ کنه.در اینصورت با یه رله 12 ولت مشابه باید
    تعویض بشه.
    موفق باشید
    من گرفتار سنگینی سکوتی هستم که گویا قبل از هر فریادی لازم است ...

دیدگاه

سلام دوست گرامی مدار رو حالت تایمر و بعد نمایش ولتاژ میره اگه این عملیات انجام نمیشه یه دیود زنر12 ولت سر راه تغذیه آیسی قرار داره اونو چکش کن ببین سالمه در ضمن اگه مدارت کار تایم ونمایش ولتاز ونشون میده فقط سراغ ترانزیستور فعال سازی رله برو چون اون سوخته(اتصال کوتاه) که بلا فاصله رلت بعد وصل به برق شهر صدای تک میکنه وبرقتو وصل میکنه اگرم همه مراحل بالا رو انجام دادی به نتیجه نرسیدی احتمالا آیسی خراب شده موفق باشی :agree:
      یکی یدونه هستم------------ واسه نمونه هستم

دیدگاه

اگرم همه مراحل بالا رو انجام دادی به نتیجه نرسیدی احتمالا آیسی خراب شده موفق باشی :agree:
        با تشکر از جواب دوستان به همه این کارارو انجام دادم من احتمال میدادم که آیسی مشکل دار (یکی از پورت های آیسی)چون اون پایه از آیسی که به ترانزیستور فرمان میداده الان نه ولتاژ میده نه زمین میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط r_sal
          با تشکر از جواب دوستان به همه این کارارو انجام دادم من احتمال میدادم که آیسی مشکل دار (یکی از پورت های آیسی)چون اون پایه از آیسی که به ترانزیستور فرمان میداده الان نه ولتاژ میده نه زمین میشه
          سلام
          ای سی رو از سوکتش خارج کن...بعد اون پینی که به ترانزیستور (رله) متصل میشه رو صورت دستی تحریک کن ببین عمل میکنه
          همچنین ولتاژی را که باید به ای سی وصل باشه رو تست کن ببین درسته
          ♥♥....((الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَةِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْأَئِمَّةِ عَلَیْهِمُ السَّلاَمُ))....♥♥

دیدگاه

با سلام
            من فکر کردم شما میگی بعد از تمام شدن تایم رله عمل نمیکنه ولی ظاهرا به گفته شما رله از همون اول کار
            وصل میشه.خوب این عیب معمولا زمانی اتفاق می افته که ترانزیستور رله اتصال باشه که البته شما میگی تعویض کردی.
            شما روی پایه 7 آیسی رو ولتاژگیری کن باید 5 ولت داشته باشی.کار دیگه اینه که بقول دوستمون آیسی رو از روی سوکت خارج کن.اگه بازم رله وصل موند پس آیسی مشکل داره که در اونصورت باید بیخیالش بشی چون این آیسی رو فقط شرکت سازنده داره.
            من گرفتار سنگینی سکوتی هستم که گویا قبل از هر فریادی لازم است ...

دیدگاه

سلام
              ای سی رو از سوکتش خارج کن...بعد اون پینی که به ترانزیستور (رله) متصل میشه رو صورت دستی تحریک کن ببین عمل میکنه
              همچنین ولتاژی را که باید به ای سی وصل باشه رو تست کن ببین درسته
              با تشکر از پاسختون بله بصورت دستی تحریک میشه وولتاژ ایسی هم درسته

دیدگاه

با سلام
                محافظ یخچال به محض اتصال به برق چراغ سبز و ولتاژ غیرعادی همزمان روشن شده و رله وصل میشود. گذشت زمان تاثیری در عملکرد آن ندارد. (ظاهرا تایمر از رده مدار خارج شده). تا وقتی دوشاخه به برق هست، محافظ وصل است. مثل سیم رابط شده فقط با رله!

دیدگاه

سلام به دوستان محترم
                  یدونه محافظ یخچال داشتم تایمرش ۳ دقیقه بود ۳ تا مقاومت بالای ۱ مگ داشت اونارو دونه دونه ۱ مگ بهشون اضافه کردم تا تاخیرم بیشتر بشه که متاسفانه نشد اما یک خازن ۳۳ میکرو بود اونو ۱۰۰ میکرو گذاشتم الان تایمرم شد ۹ دقیقه و درسته اما یک مشکلی پیدا کرده اونم اینه که اگر موقع اتصال دوشاخه به برق دقت نکنیم و قطع و وصل بشه یعنی توی یک لحظه باید اتصال دوشاخه با پریز برقرار بشه .....ایسی lm324 میسوزه همون خازن قبلیشم انداختم باز همینه تا الان ۳ تا ۳۲۴ سوزوندم دوستان کسی اطلاعی ازین موضوع داره ؟؟؟؟ انگار وقتی در لحظه اتصال دوشاخه به پریز قطع و صلی صورت بگیره قطب منفی مثبت ۳۲۴ تغییر میکنه

دیدگاه

کسی نیست مارا یاری کند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط morteza.slk نمایش پست ها
                      سلام به دوستان محترم
                      یدونه محافظ یخچال داشتم تایمرش ۳ دقیقه بود ۳ تا مقاومت بالای ۱ مگ داشت اونارو دونه دونه ۱ مگ بهشون اضافه کردم تا تاخیرم بیشتر بشه که متاسفانه نشد اما یک خازن ۳۳ میکرو بود اونو ۱۰۰ میکرو گذاشتم الان تایمرم شد ۹ دقیقه و درسته اما یک مشکلی پیدا کرده اونم اینه که اگر موقع اتصال دوشاخه به برق دقت نکنیم و قطع و وصل بشه یعنی توی یک لحظه باید اتصال دوشاخه با پریز برقرار بشه .....ایسی lm324 میسوزه همون خازن قبلیشم انداختم باز همینه تا الان ۳ تا ۳۲۴ سوزوندم دوستان کسی اطلاعی ازین موضوع داره ؟؟؟؟ انگار وقتی در لحظه اتصال دوشاخه به پریز قطع و صلی صورت بگیره قطب منفی مثبت ۳۲۴ تغییر میکنه
                      سلام این عیب معمولا بدلیل حذف شدن مقاومت محافظ،ضعیف شدن خازن
                      صافی ویا سوختن زنر اتفاق می افتد.
                      برای اطمینان سه عکس از زیر،رو و بغل مدار قرار دهید.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

در ضمن احتمالا به اون مقاومت های یک مگا اهمی هم ربط داره.
                      مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                      https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

سلام. می تونید از اطلاعات کتاب محافظ یخچال استفاده کنید.
                        از لینک زیر در فروشگاه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mtoosi64 نمایش پست ها
                          با سلام
                          محافظ یخچال به محض اتصال به برق چراغ سبز و ولتاژ غیرعادی همزمان روشن شده و رله وصل میشود. گذشت زمان تاثیری در عملکرد آن ندارد. (ظاهرا تایمر از رده مدار خارج شده). تا وقتی دوشاخه به برق هست، محافظ وصل است. مثل سیم رابط شده فقط با رله!
                          سلام
                          اگه ایسی 324 باشه تونی ایسی را از مدار جدا کن بد ۱۲ به پایههای تغذیه بده نباید حتی ۱ میلی آمپر جریان بکشه بد ببین پایه ۱،۱۶،۷،۸ باید منفی باشه در غیر این صورت سوخته اگه سوخته باشه شما باید علت سوختنشا رفع کنی بعد بستگی داره میخای راه بندازیش یا درسش کنی این دو جدایی از همه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X