اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با مدار های آنالوگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مشکل با مدار های آنالوگ

سلام به کلیه دوستان
    بحث جالبی است وحیفم آمد کمی روده درازی نکنم.ببینید دوستان در مورد آنالوگ حرف وحدیث زیاده اما از یه چیز مطمئنم و اونم اینکه یه جورهایی همه ازش فراری هستن اونم فکر نکنید فقط تو ایران بلکه این یک اپیدمی در همه جاست حالا چرا ؟من فکر میکنم به خاطر اینکه در دیجیتال یک روند منطقی والگوی خاص برای کار وجود دارد که اگر شما آن الگو را رعایت کنید میتوانید از سیستم پاسخ بگیرید و هر کسی حتی اگر مبتدی باشد میتونه شروع کنه و با تلاش پیشرفت کنه و بقولی دیجیتال اسبی است که رام شده و شما سریعتر میتوانید از آن سواری بگیرید (به عبارت دیگر درآمد داشته باشد) اما آنالوگ: در مقاطع مختلف تحصیلی اصول پایه را به شما آموزش میدهند و بعد از آن شما نیاز به تجربه دارید تا که بتوانید اول این اصول را ملکه ذهن کنید وسپس از آنها به راحتی استفاده ودر مرحله آخر اینکه به صورت ابتکاری ازآنها استفاده کنید.اما همینطور که برای من وهمه پیش میاید تجربه های اولیه دردناک است و به مرور زمان به فرار کردن از آنالوگ می انجامد.به همین خاطر کسانی در این وادی میمانند که عاشق این زمینه هستند. تلاشهای زیادی شده که این اسب سرکش رو رام کنند(نظریه اساسی شبکه هاو.....)اما از زیبایهای آنالوگ همین است که همیشه یک به اضافه یک دو نمیشود چون شما با عناصری کار میکنید که در هر ناحیه (غیر خطی،خطی واشباع )رفتارشان عوض میشود وراههای مختلفی برای رسیدن به هدف وجود دارد.مثالی میزنم دوستی میخواست برایش ایمپالس ژنراتوری طراحی کنم که پالسی سوزنی با دامنه 200 ولت وعرض پالس 100 میکرو ثانیه را تولید کند به ظاهر ساده بود اما وقتی شکل موج درخواستی رو دقیق میدیدی رایز تایم 5 نانو ثانیه برای سوئینگ200 ولتی جزء شرائط پالس بود.حدود یکماه تلاش کردم اما به این رایز تایم نمیرسدم به یکی از دوستان که کارشناس ارشد مخابرات بود مراجعه کردم او گفت این کار را فراموش کنم چون برای اینکار به ترانزیستور های گرانقیمتی(حدود 1000 دلار) نیاز دارم که در ایران پیدا نمیشود. با پرس وجو آقای دکتر موحدیان را در صنعتی شریف پیدا کردم که از اساتید با تجربه در این زمینه بودند.ایشان نیز حرف دوست قبلی را تکرار کردند .همه دنبال این بودیم با سوئیچ کردن 200 ولت ایمپالس را بسازیم .روزی به این فکر افتاده که راه دیگری پیدا کنم و پیدا کردم سلفی را با یک سوئیچ معمولی فت با 10 ولت شارژ کردم و سوییچ را قطع کردم در لحظه قطع به خاطر "اثر لنز" ایمپالس را داشتم با رایز تایم زیر 5 نانو ثانیه و بامحاسبه و کمی سعی و خطا به مقادیر مورد نظر رسیدم.میبیند در زمانی که به بن بست رسیده بودم ولتاژ ضدمحرکه ای که همیشه به زور اسنابر و واریستور و دیودو.... تو سرش میزنیم وسرکوبش میکنیم به دادم رسید.
    روزی دوستی که هنرمند بود از من پرسید فرق بین آنالوگ و دیجیتال چیست گفتم دیجیتال مثل نقاشی رئال همه چیزش واضح وشفافه اما آنالوگ مثل سورئاله که باید با فکر کردن ازش سردر بیاری وشاید هم اصلا ازش سر در نیاری.

اما در مورد توصیه باید بگم خوب موقعی به فکر افتادی سعی کن اصول را بیاموزی و طراحی های(نقشه ها) فراوان و مختلف را برای خودت تحلیل کنی که هم سیستم ها را بیاموزی وهم اجزاء را،وحشت نکن طرح بزرگ را به اجزا تقسیم کن و اجزا را تحلیل کن . آنالوگ زمینه ایست که زمان وتجربه نیاز دارد عجله نکن و خسته نشو.و توصیه دیگر اینکه تک قطبی نیز نشو که فقط دیجیتال یا فقط آنالوگ کار کنی ایندو زمینه با هم معجزه میکنند. کتابی رو هم توصیه میکنم که همه بخونن :
    "REAL ANALOG SOLUTIONS FOR DIGITAL DESIGNER"
    نویسنده : خانم BOBBIE BAKER

موفق باشی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط iman.abtahi
      سلام

یه سوال خارج از بحث داشتم ، ببینم شما چه جوری این همه پست می کنید؟ شب آدم می خوابه صبح می آد می بینه شما هر کدوم 20 بار سوال کردید 20 بار جواب دادید. ببینم شما کار و زندگی ندارید که صبح تا شب توی اینترنتید؟ oo:
      سلام
      کدوم رو می گی؟؟
      هان
      اگه منو بگی بیکارم :mrgreen:

دیدگاه

سلام دوست عزیز
        لینکی برای دانلود این کتاب سراغ داری؟؟؟
        REAL ANALOG SOLUTIONS FOR DIGITAL DESIGNER

دیدگاه

سلام
          کدوم رو می گی؟؟
          هان
          اگه منو بگی بیکارم
          با جفتتونم. رضا حاجی زاده و رضا طیبی پاک ...

ماشالا همه توی این تایک اسمشون رضاست. oo: شماهم آقا Reza Khan خسته نباشید ، خدا قوت. خوندنش 10 دقیقه طول کشید، نوشتنش حتما نیم ساعت طول کشیده...
          از چارلی چاپلین پرسیدند خوشبخنی چیست ؟
          گفت : فاصله این بد بختی تا بد بختی دیگر !

دیدگاه

سلام
            لینک کتاب "REAL ANALOG SOLUTIONS FOR DIGITAL DESIGNER"
            http://rapidshare.com/files/14647194/Real_20Analog_20Solutions_20for_20Digital_20Design ers.rar
            موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط iman.abtahi
              سلام
              یه سوال خارج از بحث داشتم ، ببینم شما چه جوری این همه پست می کنید؟ شب آدم می خوابه صبح می آد می بینه شما هر کدوم 20 بار سوال کردید 20 بار جواب دادید. ببینم شما کار و زندگی ندارید که صبح تا شب توی اینترنتید؟ oo:
              سلام آقا ایمان
              خوب بیکاری هم خودش یه کار دیگه! کار خیلی حساسی هم هستش.هر کسی نمیتونه انجامش بده.اطلاعات بیشتر میخوای باید از اهل فن بپرسی. :mrgreen:
              در مورد مشکل هم من تو تحلیل یه کم مشکل دارم.اون طوری که بچه ها گفتن فکر کنم با تمرین زیاد درست بشه.در مورد طراحی هم دوست دارم روش کار کنم.شاید یه روزی ما هم یه مدار طراحی کردیم یه جایی به درد ملت خورد. :nerd:
              بابت کمکی هم که کردی ممنون.
              آقای Reza khan از کمک شما هم ممنونم.
              راستی نگفتید این کتابی که معرفی کردید در چه موردیه؟ oo:
              Never regard study as a duty,but as a enviable opportunity to learn to know the liberating influence of beauty in the realm of the spirit for your own personal joy and to the profit of the community to which your later work belongs
              Albert Einstein

دیدگاه

سلام
                در مورد مدارهای آنالوگ که درسیستم های دیجیتالی استفاده میشود
                موفق باشید

دیدگاه

اگه منظورتون مدارای واسط باشه فکر کنم خیلی بدرد من بخوره. ممنون.
                  Never regard study as a duty,but as a enviable opportunity to learn to know the liberating influence of beauty in the realm of the spirit for your own personal joy and to the profit of the community to which your later work belongs
                  Albert Einstein

دیدگاه

سلام

آقای طیبی پاک ، بهت پیشنهاد می کنم که اگه خیلی به طراحی مدارات آنالوگ علاقه داری ، یه مقاله پیدا کنی و بخونی. به عنوان مثال من خودم الان دارم روی یک مقاله IEEE با نام " یک طبقه تقویت کننده CMOS آنالوگ برای آشکار سازی کمپلکس QRS در سیگنال های قلب" کار می کنم.
                    نویسندگان این مقاله یه آی سی آنالوگ طراحی کردند و این هم خلاصه کارشونه. شاید اگر بخونی هیچی ازش نفهمی ولی تنها چیزی که بهت می ده اینه که مراحل کار دستت می آد و می فهمی که اگر طبقه بندی شده پیش بری به جواب می رسی...

موفق باشی

دیدگاه

آقا ایمان لطف میکنی لینک دانلودشو بزاری تا برم بگیرم،بخونمش.
                      Albert Einstein

دیدگاه

سلام

من نگفتم شما حتما این مقاله را بخون ، گفتم یه مقاله بخون ، حالا هر چی که شد خوبه..

البته برای من فرقی نداره ، منتها چون این مقاله IEEE Transaction هه ، یک کم سطحش بالاست. شما بهتره ژورنال بخونی...

در هر حال اگه می خوای ایمیلتو بده تا برات بفرستم...

دیدگاه

سلام آقا ایمان
                          اگه مقاله ای دارین که سطحش پایین تره و بدرد من میخوره برام بفرستین.ایمیل رو هم تو قسمت مشخصات کاربری میتونید پیدا کنید.
                          ممنون
                          Albert Einstein

دیدگاه

اگه مقاله ای دارین که سطحش پایین تره و بدرد من میخوره برام بفرستین.ایمیل رو هم تو قسمت مشخصات کاربری میتونید پیدا کنید.
                            سلام

جلوی آدرس ایمیلتون توی قسمت مشخصات نوشته مخفی. بعد هم فکر نکنم لازم باشه من برای شما چیزی بفرستم. یه سری به این تاپیک بزن هر کدومو دوست داشتی و به نظرت آنالوگ اومد دانلود کن.

http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,11141.105/topicseen.html

شما لازم نیست بخونی و ازش سر در بیاری. همین که فقط ببینی چه شکلی یک مدار طراحی می شه و چه مراحلی داره کافیه. شما اگه به آخر هر کدوم از این مقاله ها نگاه کنی می فهمی که طراحی کاری نیست که فعلا بتونی انجام بدی. انشاالله باشه برای وقتی که خواستی دکترا بگیری. البته منظورم مدارات ساده و پیش پا افتاده نیست...

دیدگاه

سلام آقا ایمان. شرمنده،اصلا یادم نبود آدرس ایمیلم مخفیه.درستش کردم.چند تایی از اون مقالات رو گرفتم .
                              انشاالله باشه برای وقتی که خواستی دکترا بگیری.
                              :mrgreen: تا ببینیم خدا چی میخواد.
                              Albert Einstein

دیدگاه

سلام

امیدوارم موفق باشید. اگه سوالی داشتید بنده در خدمتم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X