اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک ارایش ماسفت به عنوان کلید قطع و وصل با میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : کمک ارایش ترانزیستور به عنوان کلید قطع و وصل

سلام دوستان
    ناراحت نشیدا ، ولی توی سه صفحه بحث یه نفر کاشکی می یومد لاقل یه دونه شماتیک می گذاشت . ( شایدم بوده و پاک شده ، من زود قضاوت کردم نمی دونم )

خواهش می کنم از دوستان صاحب نظر بفرمائید بنده می خوام با میکرو xemga (خروجی حداکثر 3 ولت در نظر بگیرید ) یه ماژول دیگه رو خاموش و روشن کنم . این ماژول دیگه یک ماژول lan هست که مطابق دیتاشیتش 70 میلی آمپر جریان میکشه البته خود سوکت lan از نوع فیلتر دار و دارای تغذیه ورودی است که می خوام تغذیه اون رو هم همراه با ماژول قطع و وصل کنم که اگر اون رو هم (نمی دونم چقدر ؟ ) 70 میلی آمپر در نظر بگیریم و یه کمی هم بیشتر . پس من کلیدی می خوام که بتونه از میکرو فرمان بگیره و تغذیه مثبت رو با جریان حداکثر 150 میلی آمپر قطع وصل کنه . حالا با یک ترانزیستور یا دو تا یا ماسفت هر چی میشه لطفا بهم بگید ممنون میشم . :redface:
    - به دنبال فرصت عمري تباه کردم ! فرصت جواني ام بود من اشتباه کردم .

دیدگاه

والا اگه نگاه نکی پستارو آخزین پست من در خواست یه شماتیک بود :nerd: :nerd:

از دوستان لطفا یه شماتیک ماسفت که با میکرو درایو شه و فقط به عنوان کلید قعع و وصل عمل کنه بزارید
      اینجوری باشه که اگه پایه میکرو 1 بود ماسفت روشن و اگه 0 بود خاموش شه
      مرسی
      عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم
      مخترع برتر شمال غرب سال 96
      مدیر سابق منابع تغذیه انجمن ECA

دیدگاه

پیشنهاد میکنم از یه رله که یه تحریک و دو کنتاکت داره استفاده کنین.

برای ماسفت هم اینجوری میشه:

از روی شکل ساده رد نشید لطفا!

ترانزیستور های NPN و PNP تشکیل یه مدار پوش-پول رو میده.برای ایزولاسیون و بعضی موارد دیگه که نمیخوام وارد جزئیاتش بشم؛ از ترانس پالس استفاده کرده.
        شما به ماسفت های ردیف پایین نگاه کنین.فرض کنین ترانس نیست و مستقیم خروجی مدار پوش-پول رفته به نقطه ی G وصل شده.
        (این نقشه ی استاد جبراییلی هست)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
          پیشنهاد میکنم از یه رله که یه تحریک و دو کنتاکت داره استفاده کنین.

برای ماسفت هم اینجوری میشه:

از روی شکل ساده رد نشید لطفا!

ترانزیستور های NPN و PNP تشکیل یه مدار پوش-پول رو میده.برای ایزولاسیون و بعضی موارد دیگه که نمیخوام وارد جزئیاتش بشم؛ از ترانس پالس استفاده کرده.
          شما به ماسفت های ردیف پایین نگاه کنین.فرض کنین ترانس نیست و مستقیم خروجی مدار پوش-پول رفته به نقطه ی G وصل شده.
          (این نقشه ی استاد جبراییلی هست)
          ممنون از جوابتون
          اون ترانزیستورا حتما لازمن؟من تو مدارای سویچینگ از این آرایش استفاده میکنم ولی دلیلشو نمیدونم!فقط به عنوان ماسفت درایور استفاده میکنم!
          برای کار ما که فرکانس بالا نیست و به عنوان کلید قراره استفاده بشه هم این ترانزیستورا نیازه؟نمیشه مستقیم دادش به پایه میکرو؟
          عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم

دیدگاه

این ترانزیستورها با هم تشکیل مدار پوش-پول رو میده که برای شارژ و دشارژ خازن گیت-سورس وجودش مستحب موکد هست!! :biggrin: اگه نباشه خیلی حالتها میتونه پیش بیاد.از احتمال سوختن پایه میکرو تا احتمال سوختن یا داغ کردن ماسفت.بستگی به شرایط کار داره. گذاشتن دوتا ترانزیستور ارزش افزایش ضریب اطمینان عملکرد مدار رو داره.
            اگه ماسفت از نوع لاجیک باشه، میشه با خیال راحت مستقیم به میکرو وصلش کرد.

دیدگاه

این ترانزیستورها با هم تشکیل مدار پوش-پول رو میده که برای شارژ و دشارژ خازن گیت-سورس وجودش مستحب موکد هست!! :biggrin: اگه نباشه خیلی حالتها میتونه پیش بیاد.از احتمال سوختن پایه میکرو تا احتمال سوختن یا داغ کردن ماسفت.بستگی به شرایط کار داره. گذاشتن دوتا ترانزیستور ارزش افزایش ضریب اطمینان عملکرد مدار رو داره.
              اگه ماسفت از نوع لاجیک باشه، میشه با خیال راحت مستقیم به میکرو وصلش کرد.
              آها پس لاجیکو مستقیم میشه ایول :applause:, میشه یه لاجیک که با 5 ولت روشن شه و تو بازار باشه رو معرفی کنید؟
              irf4905 رو میشه مستقیم وصل کرد؟

دیدگاه

این دوتا رو نگاه کن:

http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/on_semiconductor2/NVMFD5853NL-D.PDF

http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/fairchild/FDB7030BL.pdf

اکثر ماسفت ها یه مشخصه دارن به اسم Gate Threshold Voltage که معمولا بین 2-4 ولت هست و این یعنی اون ماسفت با ولتاژ 5 ولت هم میتونه روشن بشه، امــّــا اینجوری محدودیت تو جریان عبوری خواهیم داشت. یعنی چی؟ تو دیتاشیت دنبال یه منحنی بگردین به اسم Typical Transfer Characteristics یا یه همچین اسمی که جریان عبوری از درین رو به ازای ولتاژهای مختلف گیت-سورس ، رسم کرده. تو این ماسفتی که شماره ش رو نوشتین، با ولتاژ حدود 4.5 ولت،جریان به زیر 10 آمپر محدود میشه.
                حرف اصلی من اینه که وقتی میشه یه پوش-پول بست و ماسفت رو کامل روشن کرد، ریسک چرا؟
                ضمنا، حتی همون ماسفت های لاجیک هم دارای همین محدودیت هستن، اما یه خرده بهینه تر شده.

دیدگاه

آرمین و مرد نامرئی، و همچنین شاهرخ،
                  سلام
                  شاهرخ عزیز خیلی قضیه رو سوئیچینگی دیده و سختش کرده :icon_razz: ما که سوادمون قد نمیده. با ترانزیستور راحت تر درست می شه.
                  این شماتیک رو نگاه کنید:
                  ترانزیستورها رو جوان الک و پایا دارند. تا 5-6 آمپر جریان میده به مدارتون. 150mA که قابل شما رو نداره عزیزان دقت کنید که ولتاژ تغذیه بیشتر از 12-15 ولت نباشه. مثلاً برای 24 ولت یکم مدار فرق می کنه.
                  یکم دیتاشیت ترانزیستور رو بخونید و مدار رو بررسی کنید. بعدش اگه سوالی بود در خدمتم.
                  [محض اطلاع بیش از شونصد تا مدار با این روش بستم و جواب میده. این طرح بهینه شده همه کارهای گذشته در این زمینه ست و 120% جواب میده!]
                  بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

آقا محمد ممنون دوست عزیز
                    راست میگی آقا شاهرخ بنظرم خیلی پیچیدش کرده من که نفهمیدم چی شد . :mrgreen:

نوشته اصلی توسط محمد رستمی
                    سلام
                    شاهرخ عزیز خیلی قضیه رو سوئیچینگی دیده و سختش کرده :icon_razz: ما که سوادمون قد نمیده. با ترانزیستور راحت تر درست می شه.
                    این شماتیک رو نگاه کنید:
                    ترانزیستورها رو جوان الک و پایا دارند. تا 5-6 آمپر جریان میده به مدارتون. 150mA که قابل شما رو نداره عزیزان دقت کنید که ولتاژ تغذیه بیشتر از 12-15 ولت نباشه. مثلاً برای 24 ولت یکم مدار فرق می کنه.
                    یکم دیتاشیت ترانزیستور رو بخونید و مدار رو بررسی کنید. بعدش اگه سوالی بود در خدمتم.
                    [محض اطلاع بیش از شونصد تا مدار با این روش بستم و جواب میده. این طرح بهینه شده همه کارهای گذشته در این زمینه ست و 120% جواب میده!]
                    اون دیود کنار ماسفت چی هست ؟
                    و راستش من می خوام سوئیچ رو بعد از رگلاتور 3.3 ولتم قرار بدم چرا که تغذیه میکرو رو هم از همین می گیرم . می خوام فقط تغذیه یه ماژول دیگه رو قطع کنم . برای همنی از همین مدار می تونم استفاده کنم یعنی بجای 9 ولت ورودی بیام 3.3 بدم احتمالا باید 1N5819 رو حذف کنم ؟
                    در ضمن پایه میکرو رو باید بدم به Power On ؟
                    و اون قسمت مربوطه به مقاومت های R1 و R2 رو هم باید حذف کنم درست ؟ مثل اینکه مربوطه به تغذیه از طرف باتری هست ؟
                    بازم ممنون از راهنماییتون .

دیدگاه

این دوتا رو نگاه کن:

http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/on_semiconductor2/NVMFD5853NL-D.PDF

http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/fairchild/FDB7030BL.pdf

اکثر ماسفت ها یه مشخصه دارن به اسم Gate Threshold Voltage که معمولا بین 2-4 ولت هست و این یعنی اون ماسفت با ولتاژ 5 ولت هم میتونه روشن بشه، امــّــا اینجوری محدودیت تو جریان عبوری خواهیم داشت. یعنی چی؟ تو دیتاشیت دنبال یه منحنی بگردین به اسم Typical Transfer Characteristics یا یه همچین اسمی که جریان عبوری از درین رو به ازای ولتاژهای مختلف گیت-سورس ، رسم کرده. تو این ماسفتی که شماره ش رو نوشتین، با ولتاژ حدود 4.5 ولت،جریان به زیر 10 آمپر محدود میشه.
                      حرف اصلی من اینه که وقتی میشه یه پوش-پول بست و ماسفت رو کامل روشن کرد، ریسک چرا؟
                      ضمنا، حتی همون ماسفت های لاجیک هم دارای همین محدودیت هستن، اما یه خرده بهینه تر شده.
                      خوب اگه نیازه پوش پولو میزاریم کاری نداره که :biggrin: جریان نهاااااایتا 2 امپر میشه فقط یه مساله ای من تو مدار حد اکثر 5 ولت دارم :cry:
                      و اینکه میخوام تلفات نداشته باشم یا حد اقل شه مثلا رئ ترانزیستور 0.7 ولت افت داشن که برا این مدارم فاجهست چون سورسم باطریه باید حد اقل تلفاتو داشته باشم و حد اکثر راندمان

دیدگاه

سلام
                        این شماتیک رو نگاه کنید:
                        سلام به اقا محمد عزیز :redface:
                        محمد ترانزیستور نه ترانزیستور 0.7 افت ولتاژ میده :cry: باید تلفاتم حد اقله حد اقل باشه چون دوتا اینجوری باید کلید به کار ببرم فک کن تغذیه 5 ولته یه بار یه 0.7 کم شه میشه 4.3 یه بار دیگه هم برا ترانزیستور دومی 0.7 کم میشه به بد بخت مصرف کننده 3.8 ولت میرسه :mrgreen: :mrgreen:
                        راستی شما تو این شماتیک اومدی یه ماسفتو با اون یکی ماسفت خاموش روشن کردی درسته؟شماره هاش همونیه که روشون نوشته؟
                        اونجوری که من تو شماتیک میبینم این ماسفت با 1 روشن میشه و با 0 خاموش
                        ماسفتا هر دو یکین؟
                        ماسفت بالایی پوش پ شده و همیشه روشنه و وقتی ما پایه میکرو رو 1 میکنیم ماسفت پایینی روشن میشه و سورس ماسف بالایی رو گراند میکنه و اون ماسفت بالایی باید خاموش شه, درسته یا اشتباه کردم؟ :nerd:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مرد نامرئی
                          اون دیود کنار ماسفت چی هست ؟
                          و راستش من می خوام سوئیچ رو بعد از رگلاتور 3.3 ولتم قرار بدم چرا که تغذیه میکرو رو هم از همین می گیرم . می خوام فقط تغذیه یه ماژول دیگه رو قطع کنم . برای همنی از همین مدار می تونم استفاده کنم یعنی بجای 9 ولت ورودی بیام 3.3 بدم احتمالا باید 1N5819 رو حذف کنم ؟
                          در ضمن پایه میکرو رو باید بدم به Power On ؟
                          و اون قسمت مربوطه به مقاومت های R1 و R2 رو هم باید حذف کنم درست ؟ مثل اینکه مربوطه به تغذیه از طرف باتری هست ؟
                          دیود فقط برای محافظت از ورودیه. اگه مثبت و منفی رو جابجا نمی زنید، دیود رو حذف کنید.
                          R1,2 برای قرائت ولتاژ تغذیه ست. می تونید حذفش کنید.
                          در مورد Power_ON درست گفتید؛ مستقیم به میکروکنترلر وصله.
                          اگر فقط می خواهید یه ماژول رو خاموش و روشن کنید و اون ماژول هم میکروکنترلر نیست، بهتره فقط از یه N-MOS استفاده کنید و منفیِ تغذیه ماژول (0 ولت) رو با فرمان میکرو وصل کنید.

و اما آرمین...
                          نوشته اصلی توسط armin_gera
                          راستی شما تو این شماتیک اومدی یه ماسفتو با اون یکی ماسفت خاموش روشن کردی درسته؟ شماره هاش همونیه که روشون نوشته؟
                          اونجوری که من تو شماتیک میبینم این ماسفت با 1 روشن میشه و با 0 خاموش
                          ماسفتا هر دو یکین؟
                          ماسفت بالایی پوش پ شده و همیشه روشنه و وقتی ما پایه میکرو رو 1 میکنیم ماسفت پایینی روشن میشه و سورس ماسف بالایی رو گراند میکنه و اون ماسفت بالایی باید خاموش شه, درسته یا اشتباه کردم؟ :nerd:
                          چقدر سوالای تکراری پرسیدی پسر! بالاییه P-MOS اِ و پایینیه N-MOS. بالاییه با 0 روشن میشه، پایینیه با 1. میکرو گیتِ پایینی رو 1 می کنه و درینش 0 میشه، که اونم گیت بالایی رو 0 می کنه، بالایی روشن میشه و جریان برقرار می شه.
                          کلاً هم انگار نمی دونی ماسفت چی چیه! یه جستجویی تو Google بکن خدا رو کی دیده! شاید یه فرجی حاصل شد جواب بیشتر سوالات رو گرفتی. دیتاشیت آی سی رو هم که نخوندی مثینکه! دفعه بعدی اگه دیتاشیت نخونده سوال بپرسی جواب نمیدما. گفته باشم! :icon_razz:
                          راستی، ما Pull-up شنیده بودیم، Push-up جدیده برام! از الکترونیکیا هم زدی جلو مثینکه :biggrin:
                          بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

پاسخ : کمک ارایش ماسفت به عنوان کلید قطع و وصل با میکرو

.....یه جستجویی تو Google بکن خدا رو کی دیده! شاید یه فرجی حاصل شد جواب بیشتر سوالات رو گرفتی.....
                            راستی، ما Pull-up شنیده بودیم، Push-up جدیده برام! از الکترونیکیا هم زدی جلو مثینکه :biggrin:
                            جناب رستمی عزیز، ابراز همدردی میکنم باهاتون در مورد اول!
                            مورد دوم هم خدا خیرتون بده....اساسی خندیدم... مایه ی انبساط خاطرمان فراهم شد! :mrgreen:

از دوستان معذرت میخوام اگه یه خرده پیچونده بودم!! قصدم ساده کردن بود، ولی ظاهرا اومدم ابروش رو درست کنم، زدم چشمش رو درآوردم!!

این شکل ساده ی درایور پوش-پول هست:

در مورد اینکه تو مدارتون ولتاژ بالایی ندارین، باید تو انتخاب ماسفت دقت کنین که با حداقل ولتاژ تحریک بشه. یا اینکه از ولتاژ بار که میتونه مقدار بالاتری داشته باشه کمک بگیرین.
                            (شکل اصلاح شد)
                            توضیحات مربوطه:
                            R1 معمولا زیر 10 اهم استفاده میشه و بستگی به فرکانس کاری و خازن داخلی گیت-سورس ماسفت داره.
                            R2 و R3 هم که مشخصه واسه محدود کردن جریان بیس ترانزیستور
                            اما R4 ، اگه احیانا پایه ی کنترل ول شد رو هوا، از طریق R4 ، ورودی Pull down میشه و ماسفت بی اجازه روشن نمیشه.
                            بقیه ش دیگه واضحه.توضیحی نیاز بود، در خدمتم.
                            دیگه نپیچوندم ها! :icon_razz:

دیدگاه

از آقای رستمی و مستقیمی عزیز در مورد هر دو پاسخ ممنونم . و دیدم فقط با زدن دکمه تشکر نمی تونم احساسم رو هم منتقل کنم . سپاس

دیدگاه

سلام بچه ها
                                این تاپیک رو اتفاقی دیدم وپستاشو درس حسابی نخوندم :redface:اما اگه درست متوجه شدم یه سوییچ ماسفتی میخواید که با میکرو کار کنه.درسته؟
                                اگه هنوز به جوابی نرسیدید.من براتون شماتیکشو بزارم.
                                ناگفته نماند این مدار هم روی برد برد وهم روی مدار اصلی بسته شد وتست شدس.و اقا شاهرخ گل گلاب یکی دوماه پیش پوش پولش رو گفت ومن گفتم وایشون گفتن و دوباره من گفتم ودوباره ایشون گفتن :mrgreen: ومن تست کردم وعیب وایراداتش رو گفتم وایشون دوباره راهنمایی کردن :nerd: تا یه چیز خوب وقابل قبولی دراومد :nice:
                                [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X